https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/obce-spolky-ci-skoly-mohou-pozadat-o-grant-na-povysadbovou-peci-na-nove-vysazene-stromy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce, spolky či školy mohou požádat o grant na povýsadbovou péči o nově vysazené stromy

17.10.2024 11:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tady už by to nějakou péči chtělo. Kde ale na to vzít?
Tady už by to nějakou péči chtělo. Kde ale na to vzít?
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
S postupující změnou klimatu je pro nově vysazené stromy stále obtížnější se po výsadbě uchytit a dále úspěšně růst. Oproti tomu řádná a dlouhodobá péče může výrazně zvýšit šance stromů na přežití. Nicméně zajištění takové péče je časově, odborně i finančně často náročnější než samotná výsadba. Proto Nadace Partnerství spustila svou první výzvu zaměřenou na ošetření nových výsadeb. Díky grantu Sázíme budoucnost: péče o mladé stromy tak mohou obce, spolky, školy nebo neziskovky získat až 100 tisíc korun na péči o nově vysazené stromy do deseti let od výsadby. Žádat lze jen do 20. listopadu, detaily najdou zájemci na www.nadacepartnerstvi.cz.
 
„Průzkumy dokazují, že kvalitní následná péče je pro přežití mladých stromů klíčová. Zajistit ji je ale pro mnoho obcí a spolků stále náročnější. Aktuálně vyjde výsadba jednoho stromu s kořenovým balem obec asi na 5 tisíc korun. Ale následná péče o něj po dobu 8 až 10 let – jako je pravidelná zálivka, řez, přihnojování, výměna odumřelých kusů, nový nátěr nebo výměna kůlů – se může vyšplhat až na několikanásobek ceny výsadby. Touto výzvou tak chce Nadace Partnerství podpořit zejména menší subjekty vysazující stromy do volné krajiny a měst a pomoci jim zajistit stromům odbornou péči,“ komentuje Anna Poledňáková, vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost, která je podporována Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí.

Skutečně, podle výzkumu, který zveřejnila Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, je v tuzemsku stále co zlepšovat. Z více než 6 000 zkoumaných stromů ve věku 2–5 let, které byly vysazeny do volné krajiny, se ukázalo 38 % neperspektivních či odumřelých. Jinými slovy: jedná se o více jak třetinu stromů, které v budoucnu nezačnou plnit svou ekosystémovou funkci a nemohou tak sloužit ani dalším generacím. Pokud je ovšem výsadba a následná péče o stromy prováděna zodpovědně a kvalitně, dokážeme počet neperspektivních stromů snížit až na 11 %.

Stromy potřebují prořez korun.
Stromy potřebují prořez korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství

Po výsadbě nastává období péče trvající minimálně pět let, během kterého strom vyžaduje intenzivní pozornost. Toto období je mnohdy násobně nákladnější než realizace výsadby. Každoroční úmorná sucha v letních měsících totiž vyžadují častou a pravidelnou zálivku nově vysazených stromů. Vedle sucha stojí za úhynem mladých stromků nejčastěji zanedbaný výchovný řez, mechanické poškození kmene nebo chybějící nátěr proti korní spále. Náročnost následné péče se také liší zejména podle typu a stáří vysazených sazenic.

Zjišťování potřeb a stavu mladých stromků je alfou a omegou povýsadbové péče. Tento tak zvaný monitoring výsadeb často probíhá způsobem místního šetření přímo v terénu. Informace o správné povýsadbové péči mohou zájemci získat na webu www.sazimebudoucnost.cz/nasledna-pece, kde si mohou vyzkoušet i nového AI průvodce, který pomůže s monitoringem a rozpoznáním poškozeného stromu.

Kdo má o své výsadby postaráno, může vyzkoušet jinou výzvu Nadace Partnerství, která nabízí až 200 tisíc korun na projekty k ozelenění měst a obcí. Aktuální informace k právě otevřeným grantům jsou k dispozici na www.nadacepartnerstvi.cz/granty.


reklama

 
Daniel Kopecký, Nadace Partnerství

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

17.10.2024 14:20
Takže spíš než sázímebudoucnost, by se iniciativa mohle jmenovat třeba sázímepracnostaproblémovost. Mám totiž po přečtení pocit, a nejspíš to bude jen můj pocit, že to co se sází, jsou nějaké nesamostatné a neživotaschopné hybridy, nebo co. Proč se nesázejí úplně normální stromy, které prostě úplně normálně rostou? Copak třeba o stromy na pozadí první fotky se někdy někdo staral? Ne, nikdy. Nebo kdo se stará o tisíce volně rostoucích stromů na různých okrajích polí, cest a lesíků, o zapomenuté sady a remízky a podobně? No nikdo. Normálně rostou, jsou to přece stromy.
Stromy ve volné krajině nutně potřebujeme. Ale přece to nejde dělat tak, že každý vysazený strom zároveň trvale pro sebe zablokuje část našich personálních i finančních kapacit. To bychom toho mnoho nenasázeli a ještě bychom se z toho zbláznili. Chápu to v obcích a městech na frekventovaných místech, ale mimo ani trochu. Tam musí být příroda zcela samostatná a soběstačná. A je přece nesmysl sázet něco, k čemu se musí několikrát ročně jezdit a platit drahou údržbu. Nebo to jen nesprávně chápu a tohle je naopak cílem?
Odpovědět
Pe

Petr

17.10.2024 14:26 Reaguje na Petr
To si pak i říkám proč jsme proboha museli všude všechno vykácet, vyčistit a "zrevitalizovat", kdejaké křovíčko vysekat a každý nálet odstranit jako údajný nepořádek? Teď tam pracně a draze sázíme něco, co stejně neroste a stojí spoustu peněz.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.10.2024 17:32
Když né dotace, tak grant !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.10.2024 07:11
Za pět tisíc za jeden strom by v tom měla být započtena i ta péče. Ale už se tady v tom Absurdistánu ničemu nedivím. To je podobné jako se zateplením domu. Musí to udělat certifikovaná firma bratru za čtvrt milionu, přitom trochu zručný kutil to sfoukne za čtvrtinu. A tak je to se vším!
Jinak jakých 8-10 let?? Co to tady plácají za nesmysly? Strom potřebuje základní řez tak podobu tří let, myslím tím ty stromy, které se sázejí okolo cest a pak se korunka může ponechat přirozenému vývoji, max. trochu prosvětlit.
Když se podívám na ten ilustrační obrázek , tak nevím, co tam s tím houseníkem odštípává na vrcholu té větve. Podívejte se pozorně a vidíte, že CELÁ ta větev měla být dávno odstraněna, protože prorůstá kolmo do koruny a nebo odříznuta na rozdvojení, které vede zhruba šikmo na poslední špryncli žebříku. Ale to mělo být provedeno už dřív. A ta tmavá větev nad houseníkem jakbysmet. Opět nasazená v ostrém úhlu. To jsou odborníci, že by člověk zaplakal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist