Obce, spolky či školy mohou požádat o grant na povýsadbovou péči o nově vysazené stromy
Skutečně, podle výzkumu, který zveřejnila Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, je v tuzemsku stále co zlepšovat. Z více než 6 000 zkoumaných stromů ve věku 2–5 let, které byly vysazeny do volné krajiny, se ukázalo 38 % neperspektivních či odumřelých. Jinými slovy: jedná se o více jak třetinu stromů, které v budoucnu nezačnou plnit svou ekosystémovou funkci a nemohou tak sloužit ani dalším generacím. Pokud je ovšem výsadba a následná péče o stromy prováděna zodpovědně a kvalitně, dokážeme počet neperspektivních stromů snížit až na 11 %.
Po výsadbě nastává období péče trvající minimálně pět let, během kterého strom vyžaduje intenzivní pozornost. Toto období je mnohdy násobně nákladnější než realizace výsadby. Každoroční úmorná sucha v letních měsících totiž vyžadují častou a pravidelnou zálivku nově vysazených stromů. Vedle sucha stojí za úhynem mladých stromků nejčastěji zanedbaný výchovný řez, mechanické poškození kmene nebo chybějící nátěr proti korní spále. Náročnost následné péče se také liší zejména podle typu a stáří vysazených sazenic.
Zjišťování potřeb a stavu mladých stromků je alfou a omegou povýsadbové péče. Tento tak zvaný monitoring výsadeb často probíhá způsobem místního šetření přímo v terénu. Informace o správné povýsadbové péči mohou zájemci získat na webu www.sazimebudoucnost.cz/nasledna-pece, kde si mohou vyzkoušet i nového AI průvodce, který pomůže s monitoringem a rozpoznáním poškozeného stromu.
Kdo má o své výsadby postaráno, může vyzkoušet jinou výzvu Nadace Partnerství, která nabízí až 200 tisíc korun na projekty k ozelenění měst a obcí. Aktuální informace k právě otevřeným grantům jsou k dispozici na www.nadacepartnerstvi.cz/granty.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Petr
17.10.2024 14:20Stromy ve volné krajině nutně potřebujeme. Ale přece to nejde dělat tak, že každý vysazený strom zároveň trvale pro sebe zablokuje část našich personálních i finančních kapacit. To bychom toho mnoho nenasázeli a ještě bychom se z toho zbláznili. Chápu to v obcích a městech na frekventovaných místech, ale mimo ani trochu. Tam musí být příroda zcela samostatná a soběstačná. A je přece nesmysl sázet něco, k čemu se musí několikrát ročně jezdit a platit drahou údržbu. Nebo to jen nesprávně chápu a tohle je naopak cílem?
Petr
17.10.2024 14:26 Reaguje na Petrpavel peregrin
18.10.2024 07:11Jinak jakých 8-10 let?? Co to tady plácají za nesmysly? Strom potřebuje základní řez tak podobu tří let, myslím tím ty stromy, které se sázejí okolo cest a pak se korunka může ponechat přirozenému vývoji, max. trochu prosvětlit.
Když se podívám na ten ilustrační obrázek , tak nevím, co tam s tím houseníkem odštípává na vrcholu té větve. Podívejte se pozorně a vidíte, že CELÁ ta větev měla být dávno odstraněna, protože prorůstá kolmo do koruny a nebo odříznuta na rozdvojení, které vede zhruba šikmo na poslední špryncli žebříku. Ale to mělo být provedeno už dřív. A ta tmavá větev nad houseníkem jakbysmet. Opět nasazená v ostrém úhlu. To jsou odborníci, že by člověk zaplakal.