https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-mach-ondrej-lidi-neprehanejte-to-se-zachranovanim-uskrcenych-stromku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Lidi, nepřehánějte to se zachraňováním „uškrcených“ stromků

10.10.2024
Tohle jo.
Tohle jo.
Foto | Eva Tylová
Dnešní doba je vysazená na výsadbu nových stromů. S tím problém není. Problém bývá s povýsadbovou péčí, na kterou se kašle.
 
Stromy v lepším případě uschnou, v horším případě se pomalu škrtí na úvazu, který jako na potvoru vydrží fakt hodně.

Leckdo si toho všiml a i na Ekolistu jsme měli články nabádající k tomu, aby lidé s sebou nosili kapesní nůž a uškrcené stromky zachraňovali.

Stromů, které čekají na prince či princeznu s nožem a na osvobozující řez, je v naší krajině jistě nespočet.

V naší krajině jsou ale i stromky, které úvaz stále ještě potřebují. Úvaz je neškrtí. A předčasné osvobození z úvazu jim naopak může uškodit, protože ve svých kořenech ještě nemají dostatečnou oporu.

Tohle ještě ne.
Tohle ještě ne.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Nedávno někdo takto osvobodil přes třicet stromků podél cyklostezky mezi Vinoří a Satalicemi. Muselo to dát docela práci. A přitom zbytečnou, vlastně škodlivou.

Proč to píšu. Je dobré osvobodit strom, který je zjevně zanedbaný a úvaz mu už neprospívá. Že už je úvaz stromu příliš těsný myslím pozná každý laik. Viz první foto.

A stromy, které škrcením netrpí, nechte být. Úvazy jim slouží dobře jako oporu proti větru.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

10.10.2024 06:34
Je to přesně tak. Uškrcený strom vypadá hrozně, může se i v oslabeném místě zlomit, ale obyčejně přežije, škrticí materiál- dráty přeroste.
Osvobozený strom naopak obyčejně jedna větší vichřice, silný vítr vyvrátí, ev. polovyvrátí a vznikne pololežící mrzák vhodný k odstranění.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 07:13
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 07:21
No jak kdy, obyčejně nepřeroste, zejména pásku ne a uschne. Pokud je to drátěné pletivo, tak to někdy zaroste a strom nezničí. Oba obrázky jsou dostatečně ilustrativní. Na tom dolním je to o 1-2 roky ořezáno dříve než bylo potřeba. Ale takové stromy je užitečnější zalévat.
Měly by je ty vysazující organizace vyvazovat tak, aby byly odolné jak proti vyvrácení, tak proti zarůstání. A zejména úvazy by měly být nikoli plastové, ale z materiálu, co po 3-4 letech sám steří.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.10.2024 07:21
Když vidím, jak se dnes provádí výsadba ovocných stromů u cest, už se snad ani nedivím , kolik to všechno stojí. Naprosto zbytečné konstrukce plus tři úvazky pevným materiálem, který strom škrtí a nedovolí přirozeně zvětšovat průměr kmínku. Nechápu, kdo si toto vymyslel. Naprosto by stačil jeden kůl a pružný úvaz ve tvaru osmičky. Jediné vysvětlení pro to mám, že lidé se chovají, jak se chovají a tyto habitace -snad- stromky lépe ochrání před vandaly, ale bohužel na úkor růstu a následného ošetření. Ale co vidím u nás, zasazením to končí a dále se o to nikdo nestará.
Nejsem ochoten poslouchat kecy typu nechat přirozenému růstu apod., protože pak nemá cenu vysazovat ovocné vyšlechtěné odrůdy a je lépe vysadit něco, co opravdu péči nepotřebuje. Jakýkoliv ovocný strom potřebuje alespoň základní výchovný řez, to jest založení pevné koruny, která se v pozdějších letech nerozlomí a tudíž je to řez po dobu tří let. Pak budiž, stromky se můžou ponechat přirozenému růstu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.10.2024 07:26 Reaguje na pavel peregrin
A nejde zdaleka jen o korunku, je třeba odstraňovat i podrost, který vyráží z podnoží a to v případě takto provedené výsadby jde jen velice stěží, či spíše vůbec.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2024 08:06 Reaguje na pavel peregrin
Ono ale třeba v extravilánu je taková ochrana konstrukcí nezbytná třeba u jabloní. Jabloně mají pro zvěř chutnou jedlou kůru a větvičky, stačí v zimě když je tak aspoň 14 dnů více než 10 - 15 centimetrů sněhu a jabloň je zvěří nalezena, dosažitelné drobné větvičky sežrány a kůra z kmene taky. Další na řadě jsou potom hrušně. Až teprve hodně staré jabloně s velmi silnou kůrou zvěř v zimě se sněhem neohlodá.
A kdybych měl navrhnout, čím drobné krajinné prvky pomohou zvěři přežít silnější zimu, navrhnul bych tam vedle některých druhů vrb a topolů taky osadit či lépe vysít některé odolné jabloně a vhodným řezem tam stále udržovat část toho porostu v keřovité formě s maximálně několikaletými tenčími kmínky a větvemi sahajícími nízko k zemi. Mohly by se například hodit semenáče osvědčené jinak v ovocnářství jako odolné podnože, třeba semenáče Jaderničky moravské nebo Antonovky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist