https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-kdyz-jedu-na-kolo-beru-si-s-sebou-nuz.zachranuju-s-nim-zivoty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Když jedu na kolo, beru si s sebou nůž. Zachraňuju s ním životy

25.11.2022
Úvazem přiškrcený stromek.
Úvazem přiškrcený stromek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Životy přiškrcených stromů.
 
Stromy do naší krajiny patřily vždy, jejich význam znala již Marie Terezie, která nechala vysazovat podél cest aleje ovocných stromů. Od té doby jsou stromy kolem silnic fenoménem naší krajiny.

Význam stromů v době, kdy se potýkáme s důsledky klimatické změny, vzrostl a lidé si to uvědomují. Nově vysazené stromy vidíme v parcích, sadech, v alejích kolem cest. Sází je zahradníci i dobrovolníci pod odborným dohledem.

Kůly a úvazy je třeba odstranit

Výsadba je většinou v pořádku. Strom je uchycen úvazy k jednomu až třem kůlům, aby ho nevyvrátil vítr.

Uškrceno.
Uškrceno.
Foto | Eva Tylová

Kůly a úvazy by měly být po třech až pěti letech odstraněny. V mnoha případech k tomu nedojde.

V organizaci, která výsadbu zadala, se vymění lidé a na odstranění kůlů si nikdo nevzpomene.

Někde asi také spoléhají na to, že kůly se samy uvolní a není je třeba odstranit. Některé kůly výjimečně společně s úvazy od kmene skutečně odpadnou, protože jejich spodek uhnije. Naopak vazby s pevnými kůly hluboko zasazenými, které neuhnijí, začnou časem strom zaškrcovat.

Povoleno.
Povoleno.
Foto | Eva Tylová

Kolem silnic zřejmě nikdo kůly neodstraňuje

Jezdím hodně na kole a začala jsem si toho všímat hlavně kolem silnic.

Desítky stromů, které již měly být dávno úvazů i kůlů zbaveny, jsem našla například na silnici z Rakovníka do Kralovic, z Příbrami do Jinců. Ty posledně jmenované měly dokonce ještě po osmi letech uvázané ke kmeni pruty, kterým se zpevňuje strom při převozu.

Povoleno.
Povoleno.
Foto | Eva Tylová

Krajská správa silnic je po mé intervenci u radní Středočeského kraje Jany Skopalíkové, která má v kompetenci ochranu životního prostředí, nikoli dopravu, odstranila.

Výsadba je většinou zadána při rekonstrukci silnice. Stavební firma si najme zahradnickou firmu, ta zakázku dokončí a na odstranění kůlů za pět let nikdo nemyslí. Našla jsem u Brandýse nad Labem i desetiletý strom, kterému na kůru tlačily neodstraněné kůly. Úvazy byly naštěstí volnější, tak se do kůry nezařízly.

Uvolněný kůl táhne stromek k zemi.
Uvolněný kůl táhne stromek k zemi.
Foto | Eva Tylová

Dalším problémem je, že některé kůly uhnijí, ale úvaz drží, kůl se položí a strhne k zemi i stromek. Takto jsem našla a osvobodila desítky malých stromků na svazích kolem nově vybudovaného úseku dálnice D4 na Skalce.

Úplně nejhorší případ jsme však našla v městském parku v Příbrami. Na dva stromy tam úplně zapomněli a výsledek posuďte sami. Bylo mi z toho k pláči.

Na cestu jen s kudličkou

Jezdím na kole a beru si s sebou nůž. Pokud je stromů několik, tak je osvobodím sama. Pokud je jich řada a úvazy nejsou tak akutní, informuji příslušného majitele či správce pozemku, což je nejčastěji ve městě a jeho okolí městský úřad, u silnic II. a III. třídy krajská správa silnic a u silnic I. třídy nebo dálnic Ředitelství silnic s dálnic.

Pamatujte, vysadit strom je pouze začátek.


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je ekoložka.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.11.2022 06:41
Velmi potřebný článek, děkuji! S lidskou hloupostí a lhostejností je nutno bojovat. Je až neuvěřitelné, že vedle je chodník, zajisté používaný, ale kolemjdoucí jsou plně zaměstnáni svými dotykáči, že. Bývají i větší hrůzy, kdy přiváží dobytče řetězem a víckrát si na to nevzpomenou, byť chodí dvakrát denně kolem jejich hlav. To už jsou věci, za které bych posílal do tepláků...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.11.2022 06:42
Konáte tím záslužnou práci. Bohužel velice často jde s tímto ruku v ruce ještě další nešvar, a to ten, že na výsadbách ovocných stromů není proveden výchovný řez, alespoň po dobu následujících čtyř let. Stromky jsou ponechány svému osudu tak, jak byly přivezeny ze školky a to nestačí. Velice často se pak může člověk setkat s neúplnými korunkami, korunkami z dvojáků apod.
Jestliže se obce rozhodnou sázet ovocné stromy, měly by si uvědomit, že je třeba zajistit odbornou sadařskou péči alespoň na ten výchovný řez. Odstraňování podrostu z podnoží by mělo být také samozřejmostí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2022 07:47 Reaguje na pavel peregrin
Ale brečí na špatném hrobě.
Kdo sází, měl by se o ty stromy pravidelně starat - zaléváním po výsadbě a po údržbu, po celou dobu životnosti !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.11.2022 08:45 Reaguje na smějící se bestie
Tedy obce.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2022 08:55 Reaguje na pavel peregrin
mnohde zelený
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

25.11.2022 18:11 Reaguje na smějící se bestie
Majitel či uživatel pozemku.
Sázet se má jen se souhlasem vlastníky pozemku, a je na něm, jak si zajistí povýsadbovou péči.
Na nikoho jiného to házet nelze.
Péče o strom není jen několik let, ale prakticky celý jeho život. Ale důležitých je prvních šedesát let, to zejména odstraňovat špatné větvení kosterních větví koruny, aby se předešlo za cca 150 a více let ulomení některé z hlavních větví stromu.
Odpovědět
Pe

Petr

26.11.2022 14:06 Reaguje na Pavel Jeřábek
A z jiného pohledu: strom je samostatný živý organismus a žije a roste zcela přirozeně a sám. To jen lidé mají pocit, že je potřeba se stromy pořád něco dělat. Ale není.
V minulosti většina stromů v krajině rostla zcela samostatně a bez lidských zásahů. Obří duby v polích, statné hrušně na křižovatkách, aleje ovocných stromů a topolů...
To až my dnes, většinou kvůli něčemu, čemu říkáme předběžná opatrnost, musíme všechno ořezávat a kácet. Ty největší stromy tak z krajiny zmizely už úplně, z většiny obcí také. A nahrazuje se to podivnými odrostky, zákrsky a miniaturami. Ty nemůžou na nikoho spadnout, ani nedělají žádný "odpad", takže žádné stížnosti, žádné žaloby, žádné hledání viníků.
Nepřeháníme to trochu?
Odpovědět
va

vaber

25.11.2022 08:57 Reaguje na pavel peregrin
na sázení stromků obce dostanou dotaci a potom už na údržbu žádné a tak je stromky dál nezajímají,ne v městských parcích, tam se o ně starají
kolik stojí jeden stromek a jeho zasazení ,před lety to byly 2000Kč, kolik je to dnes
jak vypadají stromky po 5 letech v přírodě nebo kolem silnic , ,vytáhlá slaboučká bidla, bez koruny,
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

25.11.2022 19:40 Reaguje na vaber
Mýlíte se - minimálně jedem program na výsadbu dřevin má desetiletou udržitelnost. Takže lehce se může stát, že za devět let přijede kontrola a co schází, bude se muset vysadit znovu.
V roce myslím okolo roku 2012 byla udržitelnost 5 let, a kontroly k nám jezdily. A obec dosazovala, jinak by vracel celkem velké peníze.
Odpovědět
va

vaber

26.11.2022 09:43 Reaguje na Pavel Jeřábek
ano vím ,že to existuje ,ovšem na papíře ,realita je jak říká článek,
stačí se rozhlédnout v přírodě a kolem cest,
městské parky jsou jiné
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.11.2022 01:07 Reaguje na pavel peregrin
Ty jsi prostě zemědělec. Nebo spíše "producent". :)
Stromu je úplně fuk, jestli je to dvoják, troják, jestli má korunku takovou nebo makovou. Své ekosystémové služby odvádí stejně a výchovný řez je primárně v zájmu člověka. A že se strom třeba dříve rozlomí, odumře? Jejej, to je ale v přírodě radosti a vděku, za takové mrtvé, stojící či ležící, dřevo!
Člověk ale prostě furt musí všemu poroučet. :/

Nicméně, ty škrcené stromky v článku, to je na přesdržku, o tom žádná.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.11.2022 16:41 Reaguje na Anyr
K čemu sázet, aby to pak vypadalo tak, jak píšeš? Ty se asi v ovocných stromech moc nevyznáš, to bys nepsal takové, s prominutím, pi...viny. Já vím, ono je to dnes moderní, ale věř mi,že čtyřletý výchovný řez ještě nikdy a ničemu neublížil a pak ať si ten stromek roste spánembohem dál sám.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.11.2022 16:45 Reaguje na pavel peregrin
A ještě jen dodám, že pokud to chce někdo na divoko, tak ať si tam sází cokoliv jiného, ale ne ovocné stromy. Protože o ty se vždy dbalý hospodář snažil pečovat, a nikoliv, že to nechal růst jak dříví v lese.
Pokud to teda uměl.
Odpovědět
Pe

Petr

26.11.2022 17:09 Reaguje na pavel peregrin
V minulosti bylo v podstatě veškeré ovoce jako vysokokmeny. A těm stačí, jak sám i píšete, jeden úvodní řez pro usměrnění, a pak už to lze nechat růst jak příroda chce, nebo chcete-li, jako dříví v lese. Zcela normální podívaná na venkovských zahradách a sadech.
Naši předkové měli k přírodě prostě blíž a nepřipadala jim nijak nenormální. My jsme se přírodě vzdálili a naše vnímání se postupně deformuje. V dnešní době je vysoký, vzrostlý strom cosi divného, v mnoha lidech to budí dojem zanedbané údržby a čehosi špatného, a nemálo lidí automaticky napadne skácejte to, co kdyby to na někoho spadlo.
Odpovědět
Pe

Petr

26.11.2022 17:19 Reaguje na Petr
Standardní výbavou statků a vesnických domů se zahradou býval žebřík. Krásný, dřevěný, a hlavně dlouhý žebřík, předávaný po generace. Pečlivější hospodáři jich měli několik. To právě na to ovocné "dříví v lese".
Dnes je takový žebřík zcela nepotřebná věc, a kdo ho má, tak už jen jako ozdobu na zdi chalupy.
Odpovědět
Pe

Petr

26.11.2022 17:32 Reaguje na Petr
A k tomu kácení - někdy za tu představu lidé ani nemohou, přizpůsobili se nové realitě a berou ji jako standard. Dříve když někomu na zahradě spadla vysoká hruška, nestalo se vůbec nic. Dnes by to rozbilo sousední dům, nebo možná dva.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.11.2022 20:39 Reaguje na Petr
A co píšu jiného? Pánové, chce to číst pozorně a porozumět textu.Čtyřletý výchovný řez. Jinak ještě k těm stromům- nemyslete si, že by i dřív nesázeli menší tvary, jenže mělo to háček, nebyly k mání slabé podnože.Progres vždy vycházel od šlechtických zahradníků a sadařů. A ty selské sady, dá-li se to tak nazvat, byly většinou silně extenzivní, ale rozhodně nikoliv chtěně.
Odpovědět
JM

Josef Melounek

25.11.2022 09:25
Ovocné stromy sázeli,aby koně šli ve stínu a vojáci měli co jíst.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.11.2022 10:01
to já kromě nože v kapse na kole vozím i pilu. bezmotorovou řetězovou ruské provenience, velice se hodí na padlé stromy přes pěšiny či traily (padlé stromy a větve takových rozměrů, že se nedají odtáhnout vcelku).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.11.2022 10:18
To jsou vše následky HURÁ akcí za dotace s ceduličkou o investování z EU
a v TV šot o úspěchu akce. Později už ale ticho "po pěšině" a takhle to potom dopadá. Majitel, či správce pozemku to má na háku a když tam budu s kudličkou řezat úvazy, tak mne ukřivděný majitel obviní, že ty stromy poškozuji. Ano i to se může stát jako jednomu pánovi, který odstraňoval
od neduživých stromků uhnilé kůly, které je přes úvazy ohýbaly k zemi.
Byl při tom vyfocen nějakou mladou "ochránkyní" a vyslýchán městskou
policií, co ho k tomu vedlo. Ztratil čas u výslechu a při jednání na místě
a nyní je poučen, že je lépe vše pouze nafotit, podat na podatelně oznámení proti podpisu a vyčkat na "odborný" zásah. Ono píchat do vosího hnízda
šlendriánům se nevyplácí, protože místo poděkování se mu dostalo poučení,
že to měl oznámit a "neodborně" nic nedělat! Kůly a úvazy zůstaly ve
křoví a kmínky nikdo nejen, že neošetřil, ale ani neobalil ochranným
návlekem proti okusu a strouhání. Bez kůlů už byly pro srnce lákadlem
pro strouhání parůžků a polovina jich následně uhynula. Dotyčný nedávno zemřel s pocitem, že aktivita bývá po zásluze "odměněna"! Jó vlastník
je NEJLEPŠÍ hospodář!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2022 10:44 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

25.11.2022 18:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Bláznivých rádoby ochra-nářek si nevšímejme, ony za to nemohou, že si pletou pojem a dojem.
Horší je negramotnost městské policie, že si nedojde alespoň na odbor ochrany prostředí na obci a nezjistí tu nejzákladnější péči o dřeviny a prostředí.
Pokud ty stromy byly kůly zatížené a byly na veřejném pozemku, tak městská policie se špatně stará o veřejný pořádek.
Měřit rychlost umí, ale obecní policie byla původně zřizována na čisté prostředí obce, řešení mezilidských vztahů v obci apod.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.11.2022 10:27
Je spousta firem a sdružení, co využilo dotace na sázení stromů a sází ve velkém. Není ani jedna firma, co by se o takové stromy potom starala.
Za vším hledej peníze
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.11.2022 10:32 Reaguje na Michal Uhrovič
Byl jsem poučen, že některé firmy sazí stromy se zárukou a musí se
o stromy starat několik let po výsadbě. To tam asi sázela firma bez
takové záruky a nebo to byla HURÁ akce a po fotečce u stromků už
zájem o ty stromy opadl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2022 10:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale čárečka dobrá, u vrchnosti !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2022 11:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Tam jde o to, jak moc se to kontroluje.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.11.2022 13:44 Reaguje na Břetislav Machaček
u větších staveb, kde je součástí stavební objekt "kácení dřevin pro výstavbu" (nebo tak nějak, dohledávat přesnou dikci nebudu) bývá i stavební objekt "náhradní výsadba" (stejnou logikou platí stavební jako jiné vyvolané investice, třeba přeložky inženýrských sítí). a zpravidla je předepsán druh dřeviny, výška, obvod ve výšce. a zpravidla je součástí výsadby i zálivka první rok a odborné prořezávky v letech dalších. a samozřejmě záruka, u dopravních staveb zpravidla 5 let (a reklamace probíhá tak, že je-li stromek uschlý nebo zaškrcený, tak je reklamace uznána, pokud vandalsky nebo dřevorubecky poškozený, potom je stavebník/majitel/správce odkázán na lampárnu, eventuelně pojišťovnu či policii.

to je samozřejmě pro vyššího zhotovitele zakázky dosti pruda, jezdit zalévat či prořezávat někam přes půl republiky, a tak bývá dobrým zvykem náhradní výsadbu objednat - světe div se - u majitele pozemku, ideálně u obce nebo krajské SUS na jejíž pozemcích je náhradní výsadba realizována, kterémuž je vyplacena smluvní odměna ihned po předání díla (bez nějakého zádržného na prořezávání a zalévání). no a když majitel pozemku na to kašle a stromek mu uschne/uškrtí se/zpitvoří se, tak může reklamovat sám u sebe.
takže s tou zárukou asi takhle.
Odpovědět
LK

Lenka Kuchařová

25.11.2022 10:38
Mně osobně stačí ,,jenom " zážitky se správou Ústředního hřbitova v Brně.Před 1 - 2 roky vykáceli zdravé stromy,na jejich místo zasadili nové,o které se už nestarali a díky tomu mnoho z nich uschlo.Dva roky stál u našeho hrobu suchý stromek a poté,co ho odstranili,tak nám zůstal kopeček hlíny s plevelem,který k tomu suchému stromku přivezli.a ze takovou ,,péči " u hřbitovní polochy platíme stále vyšší polatky.Jak to potom vypadá na jiných místech vidím na našem sídlišti,kdy vykáceli nekěteré stromy jenom proto,že prý nemají lidi na úklid listí,které z nich na podzim padalo......
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2022 11:22
Hezký článek a díky za něj.

Bohužel péče o veřejný prostor je v ČR až příliš často tristní. Něco se vyšvihne ... a tím se vykáže činnost a je to fajn pro PR ... a pak se na to dlabe a raději se to úsilí a peníze věnuje na další nové projektxy. Pokud tedy vůbec.

A za pár let, až to bez té údržby a péče odejde do kopru, se to zase zopakuje.

Aneb legendární Meskimenův zákon: "Nikdy není dost času na to, aby se to udělalo dobře. Ale vždycky je dost času na to, aby se to udělalo znovu. “
Odpovědět

Jirka Černý

25.11.2022 14:14
Vše je o zákazníkovi co si naporoučí a následně zaplatí, když je u stromků i následná péče atd. tak se ještě několik let jezdí pravidelně zalévat, vyměnit případně uschlé kusy a dojde i na odstranění trojnožky včetně popruhů. Popruhem se při výsadbě strom srovnává takže je už od začátku bez nějaké velké rezervy pro růst, obvykle se popruh po nějakém čase na více místech proti sobě nařízne a tím trochu uvolní.
Firma u které to občas dělám se už zakázkám typu "vysaď a zapomeň" vyhýbá protože to není dobré pro slušnou reputaci. Výjimkou jsou zákazníci obvykle malé obce u kterých se ví že si to umí ohlídat.
Vaši činnost vidím jako záslužnou, ale pozor jsme v Česku tak aby z toho nebylo poškozování cizí věci.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.11.2022 14:41 Reaguje na Jirka Černý
samozřejmě následná péče o stromky stojí prachy. i ta blbá zálivka vyžaduje v minimalistickém provedení kubíkovou bandasku na vozíku za dodávkou/suv, a jedno zalití jednoho stromku vyjde na přibližně stokorunu. kvalifikovaná práce s tvarováním, úpravy kůlů a popruhů atakdále vyjde (včetně dopravy) na další stokoruny na stromek. jedná-li se o jeden osamělý stromek, potom se nejedná o stokoruny, ale tisícikoruny. málokdo si to uvědomuje a málokdo to vůbec ohlídá, tedy mluvím o veřejném prostoru, stromcích podél cest a na návsích.

nejlépe takhle fungují malé (ale ne úplně mrňavé) obce, co mají jeden malý obecní traktor či multikáru a jednoho stálého placeného "obecního údržbáře a okrašlovače" a pár letních brigádníků na sekání trávy.
pravým pokladem pro obec je pak párek dobrovolníků - zdravých důchodců, kdy dědek prořezává obecní stromky a bába obžíná a mezitím jen tak mimochodem opravují drobné sakrální památky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2022 16:45 Reaguje na Lukas B.
1**
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.11.2022 17:49
No a někde dokonce zůstane pletivo jako ochrana před okusem. Po letech začne zarůstat a nejde odstranit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.11.2022 11:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
A když zaroste tak, že při kácení o něm nevíte, tak to je teprve
mazec! Kdysi bývalo zvykem zachraňovat ovocné stromy jakkoliv a
děda mého kamaráda "zachránil" ořešák stažením rozlámané rozsochy
obručí a díru vyplnil betonem! Strom se uzdravil, kůrou beton
překryl a bylo vše O.K. do doby, než ho nevratně poškodil mráz.
Když jsem mu ten vlašák kácel, tak obruč byla vidět, ale beton
už nikoliv. On o tom nevěděl a poznal jsem to až na řetězu pily.
Ten byl na likvidaci a mé spodní prádlo málem na převléknutí.
Ta část stromu nakonec zůstala na venkovním ohništi jako základ
ohně ke spálení větví, protože už jsem neměl chuť obětovat řetěz
druhý. Něco podobného zažil můj známý při kácení stromu v místě
bojů za 2. sv. války, kde byla zarostlá ve kmeni velká střepina dělostřeleckého granátu a od té doby už tam odmítal staré stromy kácet.
Odpovědět
ig

26.11.2022 22:45
Ve výrobě spotřebního zboží existuje tzv. programovaná životnost ("kurvítka"), není něco podobného na ty popruhy? Třeba že se po třech letech samy rozpadnou. Kdybych měl sázet stromky, určitě bych napřed hledal takový popruh.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.11.2022 23:34 Reaguje na
polyamidu (to je většinou materiál toho popruhu) uv záření moc nehoví, ale řízená životnost zatím moc nefunguje, respektive na trhu zatím nejsou popruhy/lana, co by se řízeně rozpadly po plusmínus třech letech. pevnost sice dramaticky klesá, ale něco zůstává desítky let.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist