https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-rakousko-miri-na-milion-fotovoltaik-na-strechach.cesko-znevyhodnuje-dotace-pro-slunecni-elektrarny-na-rodinnych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Rakousko míří na milion fotovoltaik na střechách. Česko znevýhodňuje dotace pro sluneční elektrárny na rodinných domech

7.2.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Od letošního 20. února mění Státní fond životního prostředí (SFŽP) podmínky programu Nová zelená úsporám. Původně plánoval snížit podporu pro FVE na rodinných domech na 100 tis. Kč a výkon 5 kWp. Po rozsáhlé kritice odborné veřejnosti zvýšil fond dotaci na FVE až na 140 tis. Kč pro instalace, jejichž součástí je chytré řízení a zapojení do systému sdílení. Limit 5 kWp pro výkon FVE byl zrušen.
 

Je dobře, že ke korekci programu došlo.

Zbavit se uhlí, posílit obnovitelné zdroje a zapojit chytré řízení

Pokud chceme změnit energetický mix, zbavit se závislosti na uhlí a snížit spotřebu dalších fosilních paliv, potřebujeme zvýšit podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ideální je mix větrných a fotovoltaických elektráren, které se navzájem podle ročních období doplňují. Protože přece jen mohou nastat dny, kdy ani nefouká vítr ani nesvítí slunce, je třeba zvláště v zimě, kdy je elektřiny nedostatek, uplatnit chytré metody řízení, flexibilitu a akumulaci. Tedy lépe slaďovat výrobu se spotřebou a rozvíjet nové technologie, které umožní tyto krátkodobé výkyvy překonat alternativní výrobou. Investovat do distribučních sítí a přenést tak elektřinu z míst, kde výroba probíhá, do míst, kde ji právě potřebuji.

Velký potenciál pro fotovoltaiku je v rodinných i bytových domech

V případě fotovoltaických elektráren nejde jen o velké výrobny s výkonem alespoň 1 MW, ale velký potenciál je i v rodinných a bytových domech. Zatím je instalováno na rodinných domech 184 tis. FVE o výkonu cca 1 500 MW. To je o čtvrtinu více než výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín (1125 MW).

Rodinné domy mají velkou plochu střech, ale i různých přístavků, zakrytých stání aut atd., na které se dají panely umístit. Mají i velké svislé plochy balkonů či stěn. Panely zavěšené na svislé plochy mají sice nižší účinnost, ale vyrábí energii i když je slunce nízko nad obzorem – tedy v zimě, kdy je elektřiny nedostatek. Stejně tak bytové domy mají velkou plochu balkonů. Dle údajů statistického úřadu dosahoval v roce 2021 počet rodinných domů 2 317 276, to znamená, že FVE má instalováno cca 12 % domů. Je zde velký prostor pro rozvoj.

Podmínky dotací ze SFŽP pro FVE se zhoršují

Proti využití velkého potenciálu rozvoje FVE na rodinných domech působí změny podmínek dotací ze SFŽP. Letos v únoru jde již v pořadí o druhou změnu. Už loni SFŽP zavedl omezující podmínku, že pouze ½ maximálního výkonu může být předána do sítě. Tato podmínka omezuje zvláště sdílení, protože v době, kdy je vyrobené elektřiny nejvíce, ji znemožňuje přeposílat jiným domácnostem. Instalovaný výkon tak musíte mařit, což navíc zvyšuje teplotu panelu a tím zhoršuje tepelnou situaci v jeho okolí, zvlášť v létě, kdy jsou velké přebytky a vedro. Případně to omezuje využít pro instalaci celou kapacitu střechy, což je zvláště z pohledu potřeb vašich i společnosti v budoucnosti špatně. Tyto podmínky je třeba dodržet po dobu udržitelnosti 10 let. Vývoj technologií je ale rychlý a direktivně nevyužívat polovinu instalovaného výkonu po dobu 10 let je nehospodárné. Se změnou podmínek se snižovala i dotace z původních 200 tis. Kč na 160 tis. Kč a nynějších 140 tisíc Kč. Pozitivní v nové výzvě je, že prostředky na instalaci FVE dostane žadatel předem. To výrazně rozšiřuje jejich okruh, nemusí totiž mít našetřeny statisíce korun.

Rakousko míří na milion střech pro FVE

Není úplně jasné, podle čeho byla původní hodnota 5 kWp navržena, předchozí limit pro instalace na rodinných domech byl 10 kWp. Při přijímání novel energetického zákona byla zřejmá snaha velkých energetických firem o minimalizaci podpory výroby elektřiny v komunitách. Nakonec se podařilo většinu útoků odrazit a prosadit jak sdílení v rámci komunitního společenství nebo jako aktivní zákazník. A nakonec je to Státní fond životního prostředí, kdo sdílení elektřiny klade překážky. Jde o nesystémový přístup, a to hned z několika důvodů. Jednak FVE stavíme minimálně na 30 let (životnost panelů), je tak zcela zcestné vycházet ze současné situace, která se v důsledku změn legislativy i vývoje technologií výrazně mění. Již nyní na základě LEX OZE III, který umožní agregaci a flexibilitu, začínají vznikat velká bateriová úložiště (mařiče energie raději pominu, to je snad přechodný výstřelek, který – jak se zdá – bude v rámci právě projednávané novely energetického zákona LEX plyn zakázán). Takže do dvou let bude o přebytky elektřiny zájem i v létě. Státní fond životního prostředí by měl s ohledem na vývoj situace na energetickém trhu podmínku, aby FVE do sítě předávala maximálně polovinu maximálního výkonu, zrušit. Do flexibility se již zapojují i domácnosti. Pokud by každá z těch 184 tisíc domácností s FVE měla i bateriové úložiště 10 kWh, tak je to cca 1470 MWh využitelné kapacity. Spotřeba se výrazně změní i s vyšším počtem elektromobilů, jejichž baterie mohou majitelé zapojit do služeb flexibility. Pokud bychom započítali potenciál FVE na všech rodinných domech, je to ještě osminásobně více, ale to je zatím utopie. Počet instalací FVE na rodinných domech významně podporují v Rakousku i Německu. V Rakousku míří na 1 milion FVE na střechách.

Cíl soběstačnost domácnosti v zimě

Pokud byl výpočet původního limitu 5 kWp postaven na spotřebě elektřiny na jednu rodinu a pokud bychom usilovali o soběstačnost domácnosti, musíme vycházet z výroby FVE v době, kdy nejméně svítí slunce, tedy v zimě. V tu dobu je její výkon nejnižší a zároveň spotřeba nejvyšší – na svícení, ohřev vody v bojleru z nižší teploty. Spotřeba se ještě zvýší, pokud se rodinný dům vytápí tepelným čerpadlem nebo místnosti dotápí lokálním elektrickým topidlem. Od listopadu do cca poloviny února je výkon FVE výrazně nižší (viz graf). Spotřeba běžné domácnosti bez ohřevu teplé vody a tepelného čerpadla činí pro 2 lidí cca 3 až 5 kWh, pro rodinu s dětmi ještě více, cca 5 až 8 kWh. Vycházím ze zkušeností s provozem naší FVE o výkonu 5.4 kWp v domácnosti o dvou lidech. Prvních dotační programy podporovaly rodinné domy do 10 kWp, to bylo optimální. Podle upravených pravidel programu Zelená úsporám limit stanoven není, můžete tak další panely dokoupit za vlastní prostředky.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Eva Tylová

Ti, co chtějí FVE, mají již zatepleno

Snížení částky dotace na FVE je zdůvodněno rovněž větším zaměřením SFŽP na zateplení budov, které je efektivnější. Výměna oken a zateplení je pro snížení tepelné spotřeby domu opravdu zásadní. Přináší benefity i v létě, kdy je v těchto domech snesitelně i ve vedrech. Přesto se vyšší míru zateplení budov stále nedaří zajistit. Téměř polovina domů je nezateplená. Část lidí prostě nemá na celkové zateplení domu prostředky a v řadě případů ani sílu to zařídit. Proto je opravdovým přínosem program Nová zelená úsporám light, který umožňuje udělat dílčí úpravu jako např. výměnu oken, či zateplení půdy, což přináší velkou úsporu energie s malým úsilím. Navíc velice oceňuji úsilí Místních akčních skupin, jejichž členové dle zkušenosti z mého okolí seniorům pomáhali. Problém vidím v tom, že lidé, kteří si chtějí pořídit FVE, nejsou ti, kteří nemají zateplený dům. To už udělali dávno. FVE je určitá nadstavba, její návratnost i s dotací na rozdíl od zateplení není úplně jasná. Dotace na FVE tedy směřují na jinou skupinu obyvatel než v případě zateplení. Zvýšením prostředků na zateplení nemusí nutně dojít k většímu zájmu o dotace na zateplení.

Prostředky do rodinných FVE jsou prostředky pro občany

Pokud je částka na dotace pro FVE snížena jen z důvodu nedostatku prostředků pro všechny žadatele, je třeba ty finance najít! Je to rozhodně lepší investice, než je dávat uhlobaronům na změnu jejich uhelných zdrojů, mnohokrát zaplacených v době energetické krize. Prostředky investované do FVE na rodinných domech jsou prostředky investované do občanů – nejen těch, kteří si FVE nainstalují, ale i těch, kterým elektřinu sdílí. Podle Komory obnovitelných zdrojů by měly domácnosti pro střešní instalace dostat alespoň takovou částku, jakou dostávají investoři na výstavbu solárních parků financovaných z Modernizačního fondu. Jinak to považují za diskriminaci.


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je ekoložka.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (283)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.2.2025 06:08
evidentně si v Rakousku nepomohli, protože právě do Rakouska vyvážíme nejvíce elektřiny z našich zdrojů jádra a uhelek.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.2.2025 07:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 09:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vyvážíme stále méně a méně a hlavně do Německa.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.2.2025 13:06 Reaguje na Pavel Hanzl
asi jste to moc nečetl, ale pane Hanzle, to není o Německu...
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 16:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak uhelky už brzy zavřou. Zvyšovat podíl OZE na energetickém mixu jde postupně.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.2.2025 06:56
Naprosto zmatený článek vystihující zmatenou reálnou naprosto nepromyyšlenou situaci.
FV musí být s velkou kapacitou: 1. nevyplácí se pro firmy montovat 2 panely, které by plně pokryly reálnou spotřebu domácnosti v létě, kdy svítí slunce, aby nebylo nutno elektřinu posílat po síti, tím síť přetížit a použít mařiče. 2. je třeba prodloužit dobu použití panelů= musí jich být hodně, FV předimenzované + i orient. na východ západ větším sklonem
Z toho všeho plyne že FV panelů bude přebytek, elektřiny v létě přebytek, nesmysl jejich instalaci dotovat.

Zároveň to podporuje moji teorii o dominovém efektu tímto režimem: nesmylnou nadvýrobou elektřiny v době, kdy ji nikdo nepotřebuje, nutností velkých bateriových úložišť, regulací, mařiči dojde ke zdražení elektřiny, nikoli ke zlevnění, lidi sami budou FV instalovat, aby vůbec elektřinu za přijatelnou cenu měli, budou sami spotřebu regulovat, sami zapínat spotřebiče v době, kdy svítí slunce- sami přecházet na OZE program- cena a nedostupnost elektřiny je prostě k tomu donutí.

A nesmyslné závěry ve článku o náhradě klasických zdrojů, o výhodnosti tohoto programu? Jsou to pusté bláboly: bez JE a plyn elektráren energetika fungovat nebude, FV jen zdraží celý provoz a proces, nijak odstavování klasic zdrojů neumožňují- tyto zdroje se musí splatit a vyplatit provozovatelům, nelze je na celé léto odstavit, JE i z bezpečn. důvodů nelze regulovat, budou třeba i plyn elektrárny, které také nemohou jet jen na 3 měsíce- nikdo za takových podmínek nám plyn nedodá, distribuce se nevyplatí.
Fv je potřebná z důvodu, aby byla vůbec nějaká elektřina alespoň v době kdy svítí slunce, jelikož elektřina bude předražená a nedostupná, síť ani dostupnost nadměrné spotřeby při uhlíkové neutralitě a přechodu k celkové elektrifikaci spotřebu neutáhne, musela by být předimenzovaná.
Přitom FV tuto neblahou situaci ještě zhorší, ještě prohloubí. Je to proto, že bude chybět efektivní úložiště = bez něho vznikne absolutní zmatek a dizharmonie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.2.2025 07:32 Reaguje na Honza Honza
asi tak, ono totiž vystavovat takovým rizikům energetickou síť, jako jsou dočasné OZE nemá žádný smysl a jak píšete, ta nepředvídatelná obousměrnost energetického toku celou síť jen zablokuje. Buďme rádi, že nejsme takový magoři, který si vypnou jádro, aby pak mohli proud dovážet ze zemí, které nebyly tak blbé, aby si zničili přenosovou soustavu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.2.2025 07:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
byli
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.2.2025 07:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1**
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.2.2025 08:29 Reaguje na Honza Honza
Doplněk a závěr:
Příčiny: 1. není úložiště.2. nezodpovědná politika ekologů- poručíme větru dešti, socialist. přístup:
kolektivizace scelování polí bez promyšleného programu. Nelze přecházet na úplnou elektrifikaci, když
k tomu nejsou podmínky, není nic promyšleno, není regulace, distribuce, není úložiště. Až teprve se
vše připraví, je možno program rozjet

Závěr pro vládu: úplný konec dotace FV, instalace, vývoje, zvyšov. účinnosti = jsou to miliardy vyhozené
oknem. Zákaz virtuální baterie, přetoků do sítě, aby každý FV uměl odpojit, spotřebovávat sám elektřinu-
ev. přeposílat lokálně. Zákaz FV parků.
Dotace do vývoje úložiště, baterie, regulace- lepší využití přetoků el. v létě, distribuce.
Podpora JE a plynu
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.2.2025 08:44 Reaguje na Honza Honza
Pěkně napsáno. U nás prosazujeme dotovaný Hurá systém a zatím to jde dobře:-)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2025 07:25
Proč něco takového dotovat? Vždyť kdo chce, tak si to pořídí za své. Proč by se mu na to měli skládat ostatní? Protože chce někdo ušetřit za elektřinu?
Já chci zase ušetřit za vodu, tak koho mám požádat aby mi zřídil vrt?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.2.2025 07:49 Reaguje na Richard Vacek
Tak jest !
Odpovědět
pk

pepa knotek

7.2.2025 08:43 Reaguje na Richard Vacek
Dotace jsou rychlé peníze vytažené z cizích kapes, proto se za ně tolik lobuje - dostane je investor HNED oproti klasické investici, kdy návratnost je mnoholetá. Navíc u FVE bez dotací je ekonomická návratnost za hranicí životnosti, to si každý spočítat umí, jsme na 50 stupni sev. š. a ne na rovníku.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:13 Reaguje na pepa knotek
FVE se dotují, aby si je lidé na instalovali a nepotřebovali elektřinu z uhelných elektráren a elektráren, které využívají ruský plyn. Navíc dotace z Modernizačního fondu dostávají i vlastníci elektráren, aby změnili technologii a nevyužívali k výrobě elektřiny uhlí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2025 19:03 Reaguje na Eva Tylová
Pokud je to výhodné, není potřeba to dotovat. Pokud to výhodné není, tak je nesmysl to dotovat. Dotacemi pak mrháte vzácnými zdroji, tedy využíváte je špatně, což v konečném důsledku poškozuje společnost.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 08:58 Reaguje na Richard Vacek
Co je výhodné ekonomicky nemusí být výhodné pro společnost. Příkladem je těžba uhlí, která zničí krajinu, jeho spalování znečišťuje ovzduší, ale je to levné pokud nezapočítáte ty škody na životním prostředí a zdraví lidí. Dotacemi podporujete výrobu elektřiny, která je pro zdraví a žp lepší, ale je dražší. Děláte to tak, že za spalování uhlí platíte tzv. emisní povolenky a za ty dotujete tu čistší výrobu elektřiny.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:08 Reaguje na Eva Tylová
Pak by bylo logičtější postupně zvyšovat cenu uhlí, aby se spotřebitelé sami rozhodli, čím a jak budou vytápět. Vybírat povolenky a z nich pak dávat dotace je přesun prostředků od chudých k bohatým. Např. já jsem "bohatý" důchodce, protože mám chalupu a tak jsem dotace dostal. Moje manželka je naopak důchodkyně chudá . Má sice v Praze byt, ale nemá nárok na dotaci, třebas na výměnu oken.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 18:17 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Na tom přece zelená ideologie je založená.
Chudší udělat totálně chudými, aby ve společnosti vznikla většina bez nadbytečných peněz a proto bez přístupu k solidnímu vzdělání, kteří veškerý svůj čas musí použít na zápas o živobytí a kteří jsou proto snadno ovladatelní propagandou a lhaním.
A ukradené peníze soustředit zelenými dotacemi a tunely na konta bohatých aby vznikla velmi bohatá a mocná vrstva zelených oligarchů, jejichž příjmy jsou závislé na provádění zelených projektů a kteří tak už sami svou mocí a svým bohatstvím budou generovat sílu, který zajistí udržení zelených vlád proti vůle většiny okrádaných chudých.
Prostě takové rusizace či putinizace společnosti po vzoru Ruska. Kde ruští oligarchové drží u moci Putina a Putin jim na oplátku zajišťuje miliardové zisky.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 18:15 Reaguje na Jaroslav Pokorný
To se v podstatě děje. Nyní pro elektrárny, které právě kvůli emisním povolenkám postupně utlumují provoz. Už se jim provoz nevyplatí. Co se týče uplatnění emisních povolenek i na topení pro domácnosti, tak zatím právě ze sociálních důvodů zatím nebylo uplatněno. Co se týče toho, že dotace míří na ty majetnější na vlastníky máte pravdu. Osobně také považuji za problematické, že na chudé, nebo lidi, kteří nevlastní majetek a bydlí v nájmu nemíří žádná dotace. Tedy v tomto programu Nová zelená úsporám jsou v tomto směru i kladné změny. Např. peníze předem umožní zapojit i lidi, kteří nemají úspory a jsou tam další výhody pro sociálně slabé. Na seniory mířil i program Nová zelená úsporám light, kde senioři nepotřebovali žádné prostředky a získali vylepšení svého domu (FVE na teplou vodu, výměnu oken atd.). Co se týče vaší manželky, tak pokud vlastní byt, tak by dotaci dostalo SVJ či BD, jehož je členem. Dotace pro bytové domy pokračují. Téma je opravdu široké a já jsem ve svém článku mířila na to, že je lepší dát dotace menším vlastníkům rodinných domů, aby zvýšili soběstačnost a tak se méně muselo vyrábět ve velkých zdrojích.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 11:59 Reaguje na Eva Tylová
že je lepší dát dotace menším vlastníkům rodinných domů, aby zvýšili soběstačnost a tak se méně muselo vyrábět ve velkých zdrojích. .......
Myšlenka to je hezká. Mám vyměněná okna, zateplené stropy a ohřev vody sluncem. Ale stále musím celé léto chystat dřevo na zimu - na štěstí se zde dá stále sehnat dostatečně levně - a stále musím být připojený na el. síť s 25 A jističem, který má být vydatně zdražen. Pokud nechci žít jako předci, a něco ještě pamatuji - že jsme v kuchyni měli žárovku 25 W a ve chlévě 10 W, mléko, potraviny obecně, chladili ve sklepě a maminka prala ručně na valše.
A co považuji za podstatné - navzdory veškerým opatřením která jsem provedl, tak stejně moje chalupa po tom r. 30 nebude plánovaným požadavkům odpovídat a bude tedy asi neprodejná.
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.2.2025 09:37 Reaguje na Eva Tylová
Ty peníze na dotace nespadly z Marsu, máte je taky ve svém vyúčtování v kolonce "podpora OZE". Takže to jako parádní podfuk plošně okamžitě zrušit a kdo chce podporovat zájmy korporátů, eko nápády neziskovek a myšlenkově vyprázdněných politiků, tak ať, např. formou dárcovské sms
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:04 Reaguje na pepa knotek
Já jsem také využil dotaci a nechal si nainstalovat ohřívání vody fototermikou. Stálo to 100 000, doplácel jsem 10 000. Ano, kdybych si to měl celé pořídit za své, tak bych to nedělal. Umím si spočítat, že by se mně to nevyplatilo. Je to obdobné, jako si moje sestra koupila nový mrazák, protože podlehla reklamě, že má nižší spotřebu. Kdyby ale propočítala jeho cenu a porovnala se spotřebou elektřiny, kolik ušetří, tak by více ušetřila provozem toho starého, kterého jsem si vzal já.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

11.2.2025 09:00 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Někdy kolem r 2010 chtěla rodina mého známého koupit novou ledničku s mrazákem místo pořád pěkné a funkčni Calex 225.Známý to považoval za hloupost a tak jsme měřili spotřebu - dodnes si to pamatuji protože mě to překvapilo -0,66 kWh za den, to bylo lepší než deklarovaná spotřeba většiny tehdy prodávaných kombinací.Takže souhlasím s Vámi.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.2.2025 13:05 Reaguje na Jaroslav Bobr
Snad 20 let jsem měl maďarskou "komunistickou" ledničku Lehel. Pak jsem ji musel vyměnit - už měla rozbitý plastový vnitřek na dveřích a vydřené závěsy. Koupil jsem si stejně velkou, už "kapitalistickou" Elektrolux a zkonstatoval, že uživatelsky je méně "pohodlná" než byla ta Lehelka. Spotřebu jsem tedy neměřil.
Problém vidím vtom, že v rámci "nelítostné" konkurence jsou výrobci nuceni neustále zaplavovat trh novými a novými modely, které nejsou nutně lepší, ale jen jiné. Příkladem může být někdejší porovnání starého Trabanta s moderním malým Mercedesem v tzv. "losím" testu. Zatímco Trabant bez problémů zatáčkami projel Mercedes se převrátil na bok.
Odpovědět
va

vaber

7.2.2025 10:17 Reaguje na Richard Vacek
Mně je 80 a postavli jsem si elekrárničku sám, bez dotací, jen pro sebe,na hraní. Je offgrid ,aby mi do toho nikdo nemohl kecat. Čtyři panely 410W peak a staré baterie od auta. Čtyři panely stály
10 000Kč a elktronika z Číny 4000Kč, Baterie nula Kč.
O technických problémech se nemá cenu zde bavit. Na noc ji vypínám aby nevybíjela baterie vlastní spotřeba elektroniky. Když svítí dostanu 1kW ,když jsou silné mraky 50W , což je nic. V zimě čtyři měsíce max 5 hodin ,při zatažené obloze výkon bezvýznamný. Ovšem když je jasno dostanu 1kW, stejně jak v létě, jen kratší dobu 2-3 hod a potom výkon stejně klesá.
Abych výkon dobře využil ,musela by být kapacita baterií tak 5x násobek instalovaného výkonu, čím větší tím lepší. Ovšem cena baterií je vysoká. Chytrou síť dělám já přepínáním spotřebičů.
Stejně je využití bídné, když v létě svítí nevím co s 1kW . Na velké spotřebice ,jako el. troubu ,pračku atd. výkon FV nestačí a musel bych hodně panelů přidat, celá FVE by se značně komplikovala a cena by šla nesmyslně nahoru a když nebude svítit, nestačí ani hodně panelů.
Pro člověka který chce FV bez starostí nepoužitelné ,ale něco se dá ušetřit .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 10:26 Reaguje na vaber
Já pořídil střešní fve pro pětibytový dům, dělá mi 2/3 roční spotřeby a v létě něco i prodám (jestli mi podepíšou smlovu). Úspora za rok je asi 65 tisíc v současné ceně proudu. Pokud mi dají ještě dotaci (slibem nezarmoutíš), tak mám odpis 7 let s trvanlivostí asi 30, (samozřejmě s opravami). Pokud si mladí koupí elkáru, máme ještě na střeše nějaké místo na další panely, mohlo by to být ještě výhodnější.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2025 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Když přistoupíte na filosofii vydělávat na úkor ostatních, tak to takto jistě jde. Problém, že to funguje jen do jistého počtu takových příživníků. Kdyby to tak udělali všichni, systém by se zhroutil.

Rozhodně se není čím chlubit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 08:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Příživník je ten, který si odněkud stahuje pebníze na svoje pohodlí, příživník nic neprodukuje. Já vyrábím čistou elektřinu, což je úplně jiný level. Za třetinovou dotaci získá stát určitý výkon, což je samozřejmě nejlevnější, přitáhne do energetiky soukromý kaopitál, který bych tam nikdy nevložil. Akcie ČEZu nebo podobných firem bych nekupoval.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.2.2025 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že příživník je i ten, který využije pro sebe výhodnou nabídku, na kterou musí ostatní doplácet.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 09:00 Reaguje na Jiří Svoboda
To není žádné příživnictví. Dotace na FVE jdou z emisních povolenek, které výrobce elektřiny z uhlí platí za to, že při těžbě ničí krajinu a při spalování uhlí znečišťuje ovzduší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 09:14 Reaguje na Eva Tylová
Přesně tak, místní ropáčci mě stále hyenizují, jako kdyby mi platili z vlastní kapsy. Zatím jsem stejně nic nedostal.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:11 Reaguje na Eva Tylová
A cenu těch povolenek výrobce elektřiny tahá z vlastní kapsy??
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 18:23 Reaguje na Eva Tylová
Ale je. Nejdřív povolenkami okradete ostatní lidi, aby se Vám složili na dotace na FV ('plus na peníze, které se během toho procesu ukradnou a zpronevěří ) a potom ještě pro provoz té FV Vám ostatní v cenách za distribuci a trochu i v cenách silové elektřiny zaplatí nutné náklady na posílení elektrické sítě, aby Vám ta Fv elektrárna mohla fungovat a posílat přebytečnou elektřinu do sítě nebo dokonce abyste si mohla hrát s komunitním prodejem své elektřiny.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 18:21 Reaguje na Radim Polášek
Myslím, že stále nerozumíte tomu, že FVE na rodinných domech mají omezit výrobu z neekologických elektráren, těch uhelných, které při těžbě uhlí zničily sevení Čechy, lidem tam ničí zdraví prachem a při svém provozu vypouští nebezpečné látky. Chtěl byste bydlet vedle tohoto lomu? https://cs.wikipedia.org/wiki/Lom_B%C3%ADlina
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:06 Reaguje na Eva Tylová
Kalkulujete do svých úvah ničení prostředí a lidem ničí zdraví v těch zemích, kde se vy panely a jiné výrobky pro ekologickou produkci elektřiny vyrábějí a kde se těží potřebné suroviny? Pokud tak nečiníte, tak je to dost pokrytecké. My zde zavřeme doly, třebas ve Frenštátě, a ku podivu už dovážíme koksovatelné uhlí do Ostravy z Austrálie. Likvidujeme ocelářský průmysl a železo a ocel dovážíme z Asie. Víte - základem civilizace je ocel, cement a hnojiva, v podstatě dostatek levné energie.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.2.2025 20:18 Reaguje na Eva Tylová
Omezit částečně mohou, ale musí být fosilně zálohovány, jinak se síť zhroutí. Ta realita je, bohužel, mnohem složitější, než se nám tu snažíte namlouvat.

A když se v devadesátkách měl tem problém řešit dostavbou Temelína a plánováním nové JE, představte si, byli i takoví, co proti tomu vehementně brojili!
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.2.2025 09:43 Reaguje na Eva Tylová
To je logika, a firmy emisní povolenky blahosklonně platí z kolonky zisk?? Kde žijete, všechny náklady podsunuté firmám se promítnou do plateb a faktur konečného spotřebitele. Ten už to bohužel nemá komu nafakturovat.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Přebytky můžete i sdílet:https://medium.seznam.cz/clanek/eva-tylova-zacnete-sdilet-prebytky-z-fve-a-poslete-mamince-par-kw-na-kaficko-115622
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 09:12 Reaguje na Eva Tylová
O tom taky uvažuji, zatím mám sjednaný výkup za korunu, ale musím se domluvit se synem a synovcem, zatím jsem bojoval 2 roky s byrokracií.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:14 Reaguje na Eva Tylová
To jistě můžete mamince posílat. Ale po svém kabelu? Ne, po veřejné síti, na kterou se všichni musí složit, protože musí být výkonná, komplikovaná a tudíž drahá.
Mimochodem, Německo už dobrých 20 let mluví o tom, že potřebuje postavit 5 tras VVN od Baltu do Bavorska. Ještě ani nekopli do země.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 12:57 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ano, po síti. Po té po které se posílá i elektřina z uhelných elektráren, které těžbou uhlí zničily sever Čech, znečišťují nám ovzduší, protože musí mít výjimky na emise rtuti. Takže se jí bude posílat méně, té špinavé a zlepší se nám životní prostředí i zdraví.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:13 Reaguje na Eva Tylová
A na tu síť budeme muset dovézt hliník, měď a jiné kovy, protože vlastní špinavé provozy si zavřeme.
My ještě stále žijeme ze socialistické sítě, kterou komunisté vybudovali robustní, předimenzovanou, protože i oni počítali se stále se zvyšující spotřebou, např. prakticky každý dům měl/má 3x25A jistič. A dokud byl stabilní výkon v řiditelných zdrojích, tak stále stačila. Se zvyšujícím se výkonem v nestabilních a špatně řiditelných OZE, nároky na síť a na její řízení stoupají a je otázka, zda se to, v kritických situacích, podaří ukočírovat.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

11.2.2025 08:50 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Komunisté počítali s válkou a sít byla předimensovaná aby snesla masivní poškození, dnes se to hodí.....
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.2.2025 13:08 Reaguje na Jaroslav Bobr
Nevím, zda to bylo kvůli válce, ale rozhodně na síti nešetřili. Mohlo to být i tím, že nemuseli a nepočítali se ziskem ale kalkulovali i s těžkými podmínkami - což by mohla být i ta válka. A tak síť předimenzovali.
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.2.2025 10:51 Reaguje na vaber
něco podobné plánuji (víceméně taky na hraní), ale bez baterie - prostě to pouštět přímotopně do podlahy v koupelně (dvě vrsty rohoží, jednu na síť, druhou na slunce) a do bojleru (dvě patrony, jedna na síť a druhá na slunce, a dva termostaty). no a v létě to holt termostat vypne. nebo to třeba bude furt dokola točit čerpadlem v čističce (tedy musím si s někým zkušeným pokecat, jestli to čerpadlo zvládne střídavý proud nikoli sinusoidový, ale kostičkový, z nejjednoduššího měniče pro solární tepelné spotřebiče).
Odpovědět
va

vaber

7.2.2025 16:02 Reaguje na Lukas B.
Mohu svoji FVE přepnout do normálního boileru a ten má spirálu 1kW a když svítí slunce vodu ohřeju. Ovšem mám tam bateri 24V a za ní střídač a za ním řízený spínač ,kterým mohu řídit výkon do spirály, ale když slunce zajde za mrak ,šoky na baterii jsou veliké.
To co se dá koupit na ohřev bojleru stále není ono, ale to je na technickou diskusi.
Původně jsem celou slektrárnu stavěl na spotřebu mrazáku a ledničky, které mají motory kompresorů kolem 100W ,ovšem starty motorů kompresorů to komplikují a je třeba vše dimenzovat mnohem výš .
Take odmrazování může dělat veký šok.
Používal jsem nesinusový střídač a problémy s motory jsem neměl ,ale změnil jsem ho na sinusový, z více důvodů.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:20 Reaguje na vaber
Přebytky můžete i sdílet: https://medium.seznam.cz/clanek/eva-tylova-zacnete-sdilet-prebytky-z-fve-a-poslete-mamince-par-kw-na-kaficko-115622
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.2.2025 17:19 Reaguje na Eva Tylová
ale já nechci být vyčůraný parazit na sítích a těžař dotací (z daní, peněz pod pohrůžkou násilí sebraných). já chci technicky smysluplnou hračku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:44 Reaguje na vaber
Jistě, na kompresorech vyžaduje rozběh deseti až dvacetinásobky jmenovitého výkonu. to je stará známá věc.
Nejlépe se udělá tak, že se pro střídač z baterie obšlehnou charakteristiky jističů. Pro běžné spotřebiče s charakteristikou A nebo lépe B, pro rozběh velkých točivých stojů nebo svářeček a podobně je třeba aplikovat charakteristiku jističe C. Na to musí být dimenzovaný i odběr z baterky i střídač, aby to netrpělo a nemělo sníženou životnost nebo aby při zapnutí spotřebiče nevyhazovalo jištění střídače.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:17 Reaguje na vaber
My se do toho sami neodvážili pustit, tak nám namontovala firma, máme 5.4 kWp a baterii 10 kWh. Zde zkušenosti: https://solarnimagazin.cz/zkusenosti-zacinajici-solarnice-kdyz-sviti-slunicko-tak-peru-kdyz-nesviti-tak-az-druhy-den/
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

7.2.2025 23:50 Reaguje na Eva Tylová
Ve Vašich zkušenostech chybí pořizovací cena.Ta je při uvedených parametrech cca 250000 až 350000Kč. Při úspoře 14000Kč ročně se Vám to vyplatí po 20-ti letech.Ovšem efektivita bude ještě poněkud nižší, pokud si budete platit pravidelné revize(cca 2000 až 4000 za revizi).Zřejmě jste čerpali dotaci cca 170 000Kč takže FVE se Vám zaplatí za cca 10 až 15 let.Tak je to Váš koníček, tak proč ne.Ve jménu svého zeleného nadšení jste se stala otrokem Vaší FVE, zapínání spotřebičů řídíte počasím, manžela dirigujete aby vypnul bojler protože nesvítí slunce - předpokládám, že v zimě se myjete ve studené vodě.Co se stane, pokud spotřebu mít "optimalizovanou" nebudete? 10kWh baterii máte za dopoledne nabitou včetně 200l bojleru a to Vám na jedno vyprání jednu myčku a menší vaření stačí ovšem doba navratnosti se prodlouží.Píšete, že máte běžnou spotřebu 5kWh/den, za rok je to 1825kWh, při ceně 7Kč za kWh je to 12775Kč, a ušetříte 14000? Distributor Vám platí cca 1000Kč za odkup elektřiny?A sledování aplikace spotřeby se stalo Vaší nejoblíbenější zábavou? Z Vaší spotřeby usuzuji, že vaříte na plynu a plynem topíte, na tom ošklivém rusském plynu, který se nesmí pálit v paroplynových elektrárnách, není to kontraproduktivní přístup?Jakou taktiku jste zvolili v období listopad-unor, kdy některé dny je svit opravdu minimální? Předpokládám, že jste se neomezovala a špinavá elektřina z uhelek Vám přišla vhod, i když jste při sledování aplikace spotřeby skřípala zuby.I když Vy jste asi použila flexibilitu, akumulaci a chytré řízení - to je Váš obrat, můžete ho číselně objasnit na 3 dny v zimě když nesvítí slunce a 10% domácností bude topit tepelnými čerpadly?Chytré řízení je jasné , distributor dálkově vypne tepelná čerpadla, a co dál?Ten obrat jinými slovy říká, že spolehlivé neomezované dodávky elektřiny jsou nadstandard a z rozhodnutí Vás vyvolených budeme flexibilně a chytře usměrnováni, děkuji, nechci.Bohužel, pokud budou v politice lidé jako Vy, hrozí, že kolaps energetické soustavy se blíží a podle svých možností jsem se na to připravil - soláry 6kWp na střeše, baterie 12kWh, asymetrický střídač, 10kW elektrocentrála.Za zbývající dobu života se mi to pravděpodobně nevrátí ale mám pocit jistoty.Na elektřinu máme všechno, jen automatický kotel je na uhlí a tak to zůstane.Své spoluobčany jsem prostřednictvím státu okradl o 150000 protože na to mám, nejsem na to hrdý ale když se to smí.....Nevím přesně v čem spočívá vaše práce, ale myslím, že by Vám prospěla nějaká práce, kde byste byla hodnocena za reálný hmatatelný výsledek at Váš nebo řízeného kolektivu, Vaše články mi připadají dost mimo realitu a hlavně jsou nekonkrétní.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 09:59 Reaguje na Jaroslav Bobr
Zdravím vezmu to po řadě. Ještě podotýkám, že článek je napsaný trochu s nadsázkou, aby čtenáře pobavil a k tématu přitáhlo, což se zřejmě podařilo, protože mě oslovili o další články. Dále uvedu, že téma je složité, takže obsáhnout všechny podrobnosti by zabralo několik stránek.
1. Ke spotřebě, těch cca 5 kWh píši, že je běžná spotřeba tedy je bez boileru. Navíc oba pracujeme, takže během pracovního dne je spotřeba minimální. Máme starší boiler, takže nahřátí je cca 13 kWh, pak vydrží teplá voda několik dní. V prvním roce provozu, po kterém je článek psaný, byly ještě vysoké ceny energie, i s boilerem jsme měli platit cca 25 tis. Kč za rok, teď platíme cca 11 tis. Kč. V článku píši, že nám do doby napsání vrátili 8 tis. Kč. 14 tis. Kč byl předpoklad, který se potvrdil, ale bylo to při těch vysokých cenách energie. Nyní by to bylo méně. Dále byly vysoké výkupní ceny energie 3 500, Kč za 1 MWh, takže jsme dostali asi 5 tis. Kč za výkup. Ušetřili jsme i lokálním vytápěním, plyn byl také na dvojnásobné ceně než nyní a v září a říjnu a únoru až dubnu dotápím, pokud jsem na homeoffice také v jedné místnosti elektřinou lokálním topidlem, to je dalších cca 5 tis. Kč. Takže ten první rok byl opravdu výhodný, náklady by se vrátily za 10 let. Teď jsou ceny energií nižší, takže výhodnost bude nižší. Ovšem do budoucnosti zřejmě další pokles cen energií nelze čekat naopak spíše zvýšení. Další úspory získám sdílením, kdy sdílím přebytky do 3 domácností členů rodiny cca 5 tis. kč. Další úsporu předpokládám, že získám koupí elektromobilu namísto současného benzíňáku. Zatím mi ale jeho ceny zdají vysoké. Nyní je nízká výkupní cena, ale již nyní můžete poskytovat flexibilitu. To je další zdroj příjmu. Co se týče řízení domácnosti, tak stačí jen o tom více přemýšlet, odložit start myčky až bude nabitá baterie atd. Boiler opravdu neběží stále, ale nahřívá se podle potřeby, aby byla stále teplá voda, ale ne na nejvyšší teplotu. Máme zatím starý typ, kdy nelze regulovat. Aplikace mi ukázala hodně o provozu spotřebičů, např. jsme odhalili, že myčka pořádně nenahřívá. Jsem technicky vzdělaná, tak mě to baví. Zde bych připomněla, že zvl. muži si kupují různá hejblátka a také sledují jejich činnost. O tom, jak opečovávají svoje auto, u starších typů ho vylepšují asi nemusím psát. Takže nás baví FVE. Jak v článku píši, je lepší pokud máte peníze je investovat do FVE než nechat v bance, nebo z mého pohledu lepší než si koupit nový nábytek, koberec atd. Co se týče zimního období, tak opravdu topíme plynem, což mě dost štve, tak jsem alespoň snížila maximálně teplotu vytápění v ložnici na 13 stupňů a v obytných místnostech na 18 stupňů, čímž jsme asi polovinu plynu ušetřili. Odměnou nám je zlepšení spánku a zdraví, ale tohle nemůže dělat rodina s malými či starými dětmi. Všechno nejde naráz, tak o dalších investicích uvažujeme. Pokud jste dostal dotaci, úplně jsem nepochopila na co jestli na FVE nebo na automatický kotel lepší třídy, tak jste stát ani občany neokradl. Dotace na FVE a změnu vytápění jdou z emisních povolenek, které platí např. uhelné elektrárny, které znečišťují ovzduší a zhoršují klima, tak vy to svojí investicí vyrovnáváte a stát vám s tím formou dotace pomůže. Jestli někdo okrádá spoluobčany tak jsou to uhlobaroni, kteří na energetické krizi vydělali desítky miliard aniž by cokoli na elektrárnách zlepšili, např. Tykač asi 97 mld. Kč. co se týče na řízení flexibility, tak to je na další dlouhý článek, doporučuji vyhledat ve vyhledávači. Co se týče toho, co dělá, tak jsem veřejně dohledatelná. Pokud dáte do vyhledávače Eva Tylová, tak vám vyjede řada odkazů na moje činnosti. Trochu bojuji s psaním a zpětnou kontrolou při psaní do a malého prostoru, tak omluvte případné překlepy.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:25 Reaguje na Eva Tylová
Jestli někdo okrádá spoluobčany tak jsou to uhlobaroni, kteří na energetické krizi vydělali desítky miliard aniž by cokoli na elektrárnách zlepšili, .................
Zde je na místě politická otázka, proč demokraté ty doly a elektrárny privatizovali. V. Klaus prý měl říci, ale mám to z druhé ruky, že "musíme všechno privatizovat, abychom se o to nemuseli starat." A jak to vypadá, asi to skutečně řekl.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:05 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Jestli někdo okrádá spoluobčany, tak to je zeleným Green dealem současné bruselské vedení přes nechválené zelené daně - odpustky na CO2.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:21 Reaguje na Jaroslav Bobr
Dcera s rodinou žijí na Novém Zélandě a zeť je také přihlásil ke společnosti, která nabízela elektřinu ve spotu, tedy za min. cenu. Ovšem než chtěli vyprat, zapnout sporák či uvařit kafe, podíval se na apku, jaká je momentální cena. Časem je to přestalo bavit a přešli na spolehlivou dodávku elektřiny.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ano, to máte pravdu. Ve snaze nechat všechno volné ruce trhu, která měla vše vyřešit, jsme privatizovali i odvětví, která měl zústat větší podíl státu nebo samospráv. Stejný problém je např. s tím, že obce nespravují vodovody a kanalizace.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:07 Reaguje na Jaroslav Pokorný
V ČR si velké energetické společnosti pohlídali, že běžný spotřebitel na spotu být nemůže. OOdůvodnili to prý ochranou spotřebitele. Pokud však máte FVE nebo ten komu sdílíte má chytrý elektroměr a může být na spotu. Mám řadu známých kteří jsou na spotu, ale musí hlídat cenu, lépe-li řečeno u velkých odběrů jako je elektroauto, sauna atd. Takže ze stejných důvodů na spotu ještě nejsem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:00 Reaguje na Eva Tylová
Když si zaplatíte chytrý elektroměr, tak Vám ho namontují a jak Vám ho namontují, máte technický základ k tomu využívat spotové tarify.
Pokud nechcete platit, tak holt musíte na spotový tarif čekat, až Vám v rámci modernizace namontují chytrý elektroměr zadarmo v rámci modernizačního programu. To by mělo být nejpozději do 5 - 10 let, podle parametrů odběrného místa a dalších věcí.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 11:48 Reaguje na Eva Tylová
Děkuji Vám za odpověd.Mimo topení máme vše na elektřinu, v říjnu 22 platba zhruba 35000Kč, za rok 24 snížení spotřeby o cca 35% a platba 36000Kč.Kotel 5+ emisní třídy, 6 let starý, pořizovací náklady 180000,žádost o dotaci podaná na konci roku neprošla z důvodu vyčerpání prostředků, další rok se už neposkytovala, uhlí už bylo špinavé -cena nyní nepodporovaného kotle spadla ze 105 na 70 tisíc(příklad pokřivení cen dotacemi), dnes pokud doložím likvidaci tohoto kotle dostanu dotaci na tepelné čerpadlo - to považujete za ekologickou politiku?Já vím, platí se to z emisních povolenek, které platí uhlobaroni - ti si to ale nechají zaplatit v ceně elektřiny od koncových zákazníků - ti to všechno financují.Dotaci máme na FVE s baterií.Jsem pracující důchodce s mírně nadprůměrným důchodem, manželka pracující.Přes den doma nejsme, praní a mytí nádobí s odloženým startem na dobu svitu,navečer vaření s podporou baterie, bojler nahřívaný přes den.Dům postavený v r 1923 zrekonstruovaný a zateplený, bez výměny oken.Topení v době nepřítomnosti a v noci 18, během pobytu 22.
Vaše soukromé energetické aktivity za elektroměrem jsou Vaše soukromá věc a nechci je už komentovat.Problémem jsou Vaše aktivity, které se promítají do distribuční sítě a které by měly být na Vaše náklady, ne aby je distribuce promítla do vyúčtování všem zákazníkům, kteří ani stejných výhod nikdy požívat nebudou.Množství drobných samozásobitelů elektřinou a k tomu solární baroni způsobuje přebytek elektřiny ve slunečných dnech ale už jenom v noci musí dodávat klasické zdroje, ale ty ve dne nejde totálně vypnout(nechat vychladnout) a na noc nahodit a ještě je zatížit emisními povolenkami to je ekonomický i fyzikální propadák.Přes Vaše optimistická přání akumulace ani flexibilita nefunguje a nějaká reálná řešení zatím nejsou.Nucené vypínání v době nedostatku už tady bylo a té době se dnes vysmíváte, přestože se do ní oklikou vracíte.V zimě jsou konvenční zdroje pořád nezbytné a za mě je lepší pálit vlastní uhlí než dovážený plyn at ruský či jiný, uhlíkově to vyjde nastejno, pokud by jste chtěla argumentovat ekologií.Vaše rady jak šetřit za svým elektroměrem jsou neškodné a kdo se jimi chce řídit, at tak klidně činí.Vaši agitaci a přesah do energetické politiky státu považuji za škodlivý a nesouhlasím s ní, energetika na to není technicky připravena a já se energeticky omezovat nechci, už jen z toho důvodu že si myslím, že se chovám energeticky úsporně.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:19 Reaguje na Jaroslav Bobr
Zdravím, děkuji za odpověď. Máme rozdílné názory na to jaký energetický mix máme mít. K uhlí, co se týče ekologie, tak upozorňuji na devastaci severu Čech. Takže pokud užíváme uhlí, tak na úkor obyvatel žijících v blízkosti velkolomů, ti jak mi pod jeden článek jeden napsal, si rádi na distribuci připlatí. Uhelné elektrárny již emise snížily, ale stále ještě patří k největším znečišťovatelům prachu, rtuti. Jak kvůli nim odešly naše lesy v pohraničích nemusím asi připomínat. To se zlepšilo až odsířením. Minulé době se nevysmívám, jen chci, abychom v ní nepokračovali, když máme jiné možnosti. Jaký obrovský pokrok se udává každý okamžik zjistíte, když budete sledovat. Je to až neuvěřitelné. Bohužel energetická lobby se to snaží brzdit, což ale nakonec povede k tomu, že nebudeme konkurenceschopní. Dopadli bychom jako s elektroauty, ldy Čína začala před 20 lety, investovala do výzkumu a jejich elektroauta jsou daleko modernější než ta evropská, jsou levnější i protože je vyrábějí automaty atd. Zde fotky z velkolomu Bílina, nejen zdevastovaná krajina, ale prašnost, zvýšení teploty v létě atd. https://cs.wikipedia.org/wiki/Lom_B%C3%ADlina
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 20:28 Reaguje na Jaroslav Bobr
Také zdravím, máme rozdílný názor nejen na energetický mix ale i na správu a financování distribuční sítě , na podporu OZE, na emisní povolenky i na Vámi zminovaný pokrok.
Každý někde žijeme a každé místo je zatíženo nějakými problémy.Zemědělská krajina je zatížena prachem a chemikáliemi z obhospodařování polí, města jsou zatížena exhalacemi výfukových plynů, okolí dálnice hlukem a částicemi z otěru pneu a brzd, někdo bydlí u velkolomu.To všechno je dan za velkovýrobu a rozežranost.Velkovýroba je většinou nejefektivnější způsob výroby a rozežranost a snaha mít víc než ostatní je hybatelem pokroku a přirozená lidská vlastnost.Můžete začít s převýchovou a jít příkladem.
Lesy na Šumavě neodešly kvůli emisím, ty odešly kvůli jiným chybám.Různé doby - různé chyby.Vliv tepelných elektráren na životní prostředí není u nás devastující, včetně těch velkolomů,a to že je někdo největším znečištovatelem v daném místě neznamená automaticky významný vliv na životní prostředí v širokém okolí.Pokrok v jaké oblasti?Zemědělská velkovýroba založená na masivním hnojení půmyslovými hnojivy, na obhospodařování půdy mohutnou technikou, na velkochovech zvířat, na produkci bioplynu(dotované) z organických zbytků které by měly zůstat v půdě?
Na průmyslové výrobě kde je operátor výroby jen doplnkem montážní linky?
Opravdu mohutný pokrok nastal v oblasti výpočetní , komunikační a automatizační techniky.To vedlo k zefektivnění výroby, k výrazně kvalitnějšímu řízení procesů ale na druhé straně ke špehování občanů a nárůstu byrokracie zejména státní a obecní správy.Abyste mohla pokročile spravovat energetickou sít, musíte mít rezervu pohotového výkonu a tu Vám OZE nezajistí.Pokud nemáte rezervu, pokročilé řízení Vám podle nastavených priorit chytře a flexibilně vypne určené spotřebiče.
Čína je kapitola sama pro sebe a o rozežranosti evropských a amerických firem.Pokud přestěhujete sofistikovanou výrobu do rozvojové země kde žijí pracovití a inteligentní lidé,poučí se a brzo jim dojde, že nemusí dělat na zahraniční firmy ale výhodnější je dělat na sebe.Zapoměla jste dodat, že energie v Číně je násobně levnější než u nás a Čína má nejrychlejší tempo budování uhelných elektráren(ale i FVE a JE), tam totalitní ale osvícená vláda sází na rozumný mix.Zkušenost z jednání s Čínany v oblasti automotiv - v Číně jezdí honorace ve fosilech a plebs v elkárách.Unifikace dílů pro automobilky nevídaně masivní.Proces požadavek, návrh řešení,prototyp,ověřovací výroba, seriová výroba trvá u srovnatelných komponentů tak 1/4 doby u nás obvyklé.
Fotky velkodolu mě nijak nedojaly, najděte si fotky velkodolů na hliník, lithium,měd, zlato, diamanty-prostě velkodůl.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:22 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokrok v jaké oblasti?Zemědělská velkovýroba založená na masivním hnojení průmyslovými hnojivy, ...............
Můj dědeček, naroz. 1889, říkával: "Teprve když se začaly práškovat pole, přestala bída." Je dobré si uvědomit, že 8 z deseti molekul dusíku v potravinách pochází ze zemního plynu, z něhož se, např. v Duslu Šala., vyrábí amoniak a z něho pak hnojiva. A díky hnojivům bylo možno zvýšit produkci potravin, takže klesl hlad na celé Zemi, i přes nárůst obyvatel. Slavnostně jsme z Ruska přestali odebírat plyn, a musíme dovážet hnojiva.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

11.2.2025 08:43 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Nejsem odpůrce průmyslových hnojiv, ale v době kdy hospodařil Váš dědeček bylo zásadní hnojení organickými hnojivy -hnojem a rostlinnými zbytky, tím se udržovala struktura půdy a půda byla "živá".Dnes pole hnůj nevidí a o žížalu na něm nezavadíte,neudrží vodu a "prášky" voda vypláchne.To mi nepřipadá jako dlouhodobě udržitelné hospodaření.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.2.2025 13:16 Reaguje na Jaroslav Bobr
Půda sice byla, pravda "živá", ale málo úrodná, obsahovala málo živin. A kde nic není, ani obilí nenaroste. Tehdy byl slušný výnos 15q/ha, 20q už byl rekord. Nyní je 60q standard.
A hnojila se jen část polí, louky se nehnojily vůbec, naopak živiny z nich, transportované senem přes dobytek do hnoje se dávaly na pole. Živiny se získávaly i v lese - dobytek se přikrmoval i zelenými větvemi, hrabalo se tam stelivo. Stelivo se získávalo i sečením rákosin. To všechno se pak hnojem převádělo do půdy, hlavně pod brambory. A pak šly plodiny "druhé" a "třetí síly", které vyčerpaly zbytky živin.
S tím humusem s vámi ovšem souhlasím, ale jen připomenu, že nejintenzivnější hospodaření je hydroponické nebo aeroponické.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.2.2025 07:47
Dotace na toto získávání energie, nikdy neměly být -
za ty peníze, měly být další bloky JE, takže i v Blahutovicích, o kterých se stále mlčí !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 10:30 Reaguje na smějící se bestie
Mlčí se a bude se mlčet, jsem zvědavý, jestli vůbec postaví ty Dukovany. Společnost je rozvrácená a není schopna se na ničem důležitém dohodnout, opozice vše vyobstruuje. Babiš minule zarazil tendr na Temelín, kdo ví, co provede s Dukovany.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 09:10
Dotační pravidla se zcela zbytečně komplikují, jako dnes asi vše. Proč? Dát dotaci na instalovaný kWp a šlus, co řešit dále? Žádné peníze předem, dotace může být součástí koncové faktury. Jenom by tam mohlo být právo distributora na dálku fve vypnout, když cena jde do záporu. I pro ty, kteří prodávají za paušál.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2025 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotace? Vždyť stát má fungující systém jak podpořit (popřípadě znevýhodnit) to, co uzná za vhodné. Jmenuje se to DPH (popřípadě spotřební daň). Chce podpořit fotovoltaiku? No tak nastaví 0% DPH na fv panely, měniče, baterie.
Ale u dotací nejde o podporu něčeho, ale někoho. Hlavně firem, které z dotací žijí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 10:10 Reaguje na Richard Vacek
To je nesmysl, zvýhodněné DPH vede ke kšeftování do zahraničí, my chceme podpořit funkční zdroj elektřiny, ne obchod.
Pořád nechápu, jak se někdo balíkuje na dotacích.
Firma staví za vysoutěžené peníze a je jí úplně fuk, kde na to vezmete. Takže dotace jde pouze majiteli fve, snižuje mu odpisovou dobu. Kde tam vidíte jaký bezpracný zisk?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2025 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotační firma vám dodá předražený produkt. V tom je to kouzlo. Bohužel dost často i šmejd, protože musí splnit nesmyslné požadavky na dotaci.
Například vám nutí 3f fotovoltaickou elektrárnu, i když je to nesmysl, protože pak máte problém vytížit rovnoměrně všechny 3 fáze a spotřebovat elektřinu na místě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 09:18 Reaguje na Richard Vacek
Stačí si vybrat jinou firmu, která nešidí. Je jich taky dost. Musíte ale vědět, co chcete.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že tomu musíte rozumět. Nečetl jste případy lidí, kteří dostali dotaci, vybrali si firmu, ta vybrala zálohu a ohlásila krach. Úřady to nezajímá, a lidé musí dotace vracet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 16:47 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Úřady to samozřejmě zajímá, probíhá insolvenční řízení. Já si nechal montovat fve od AlphaSolar a ta taky zbankrotovala. Naštěstí to bylo skoro hotové, zablokovali mi ale získání dotace. Už třetí rok to řeším a nechápu jak příšerná byrokracie to je. Ale možnost získání dotace s novými pravidly se otevřela, regulérní Kocourkov.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 07:32 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Odborně tomu rozumět nijak moc nemusíte. Protože ani odbornost ve FV elektrárnách Vás neuchrání od rizika najmutí špatné firmy.
Riziko můžete pouze výrazně snížit tím, že firmy budete prověřovat. Hledat recenze na firmu na internetu, shánět předchozí klienty formy a ptát se na jejich zkušenosti a hledat i jiné informace o firmě. Znalému firemního účetnictví dost napoví, pokud si projde firemní dokumenty, které jsou určité firmy povinná zveřejňovat přes státní registry, účetní uzávěrky a další. Tím odstraníte riziko, že najmete firmu, která je dlouhodobě špatná a má dlouhodobě pochybné hospodaření.
Potom zůstane pouze riziko, že najmete firmu, která se dlouhodobě jeví jako dobrá, ale zrovna v době, kdy ji najmete, vybublají nějaké vnitřní problémy a firma nebude mít dost peněz na kvalitní realizaci Vámi objednané fotovoltaiky a bude mířit ke krachu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:34 Reaguje na Radim Polášek
Jasně - můžete prověřovat. Ale musíte mít počítač, umět s ním pracovat, sedět u něho hledat firmy prověřovat ..... Já jsem to tak dělal a ano, vyplatilo se mně to. Např. dvě firmy, takřka shodně, vykalkulovaly zateplení stropu za 65 000 - při dotaci 50 000. Třetí firma vykalkulovala 36 000. 7 oken, při dotaci 12000 na okno, kalkulovaly až 120 000. Jedna chtěla 70% zálohu. Nakonec jsem našel firmu, která chtěla jen 30% zálohy a okna udělala za 67000, při uplatnění vysokých slev.
Známí si nechali udělat 6 oken od první firmy kterou jim projektant doporučil, ze sousední obce, a dopláceli asi 14000. Fototermiku mně firma udělala za 100 000, vybral jsem si ji proto, že nechtěla žádnou zálohu. Ale syn mě upozornil na firmu, která dodávala fotovoltaiku s bojlerem a baterií za 70 000. Ale tenhle systém nebyl v dotaci.
Čili typické příklady, že dotace jsou využívány ke zvýšení cen.
Osobně - být ministr - předně udělám výběr mezi firmami a pak budu doporučovat, nebo přímo podmiňovat realizaci jen těmi vybranými firmami, za které ale bude ručit stát, a ten si na ně i "došlápne" pokud by odvedly práci špatnou.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 13:02 Reaguje na Richard Vacek
To už dávno neplatí, asymetrický střídač dodává energii do té fáze ze které se odebírá a hlídá přetoky ven tak aby k nim nedocházelo, případně docházalo kdy a kolik chcete.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.2.2025 11:40 Reaguje na Richard Vacek
Richard Vacek7.2.2025 09:32
Přesně tak, než platit mraky kontrolorů dotací, tak dát 0% DPH na ty komponenty pro FVE.
A Rakousko a Německo to tak již má, to bychom mohli okopírovat.
Odpovědět
va

vaber

7.2.2025 16:11 Reaguje na Karel Valenta
Jako starý muž, jsem měl nárok na dotaci, ohřev vody za 1 korunu. Nutili mně nový boiler, když jsem řek jak to chci udělat ,řekli ,že to nejde. Nesmysl.
Když jsem napsal na SFŽP ČR, zda si mohu postavit ohřev sám a zda dostanu dotaci, byl jsem odmítnut nejde to. Přitom sestavu pro ohřev vody je možno si koupit na internetu.
Dotace nejsou pro lidi ,ale firmy a v tom je podstata.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 07:42 Reaguje na vaber
Tak to bývá skoro vždy u dotací.
Lidem buďto dáte peníze přímo s tím, že významná část lidí je prošustruje na málo účinná řešení nebo ty peníze podmíníte certifikacemi a podobnými věcmi, které zajistí optimální technické provedení. Ale potom si firmy, protože těmi certifikacemi a podobnými opatřeními získaly monopol, naúčtují navíc "parazitné", které v krajním případě může dosahovat až výšky celé dotace.
První varianta nejde z politických důvodů, protože by současnou vládu sežrala opozice a naivní neználci, ve druhé je mrhání financemi mnohem víc skryto a proto se dotování dělá mnohem více druhým způsobem.
Proto jsou dotace, nad určité malé procento ekonomiky hnus, organizované okrádání lidí shora a obrovské plýtvání finančními prostředky společnosti. Které konkrétně tady v EU vede k rychlému zchudnutí celé společnsoti a tím k její oligarchizaci.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 09:43 Reaguje na Radim Polášek
Úplný souhlas a vlastní zkušenost
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.2.2025 09:36
Zákon o zachování energie říká, že enrgie nevzniká, nezaniká jen se přeměňuje. Je tedy veškerá energie zcela zdarma a vyrobil ji velký třesk.
Platí se jen!!! náklady na vybudování a provoz. Tedy na důl, eletrárnu, vedení.... Čím víc musíme postavit, tím dražší energie.
V OZE musíme postavit:
FVE,když svítí asi 1/3 roku
VTE, když fouká u mkoře 1/2 u nás 1/4 roku
Akumulaci, tedy na 1 měsíc asi 1 000 baterií 5 MWh nebo 100 Dlouhých strání (Vidíte ten nesmysl?)
posílit sítě asi 10x a udělat je obousměrné
Spoustu nabíječek aut
záskokové plynové elektrárny asi 30
plynovody, lodě a zásobníky CH4
Zdroje vodíku, plynovody a zásobníky vodíku
A další náklady. Například vše nové po 20 letech

Levnější je těch 6-10 bloků JE na 60-100let.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2025 10:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já tyhle úvahy nechápu. Na co pálit uhlí a čekat 20 let na novou jaderku, když vítr a slunce pracují zadarmo a všude. A technologie na jejich využití máme, tak proč pořád zbytečně ropákovat a šermovat jádrem, jak tureckou šavlí?
Odpovědět
pk

pepa knotek

7.2.2025 11:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpokládám, že od elektrické distribuce jste se již odpojil a využíváte celoročně slunce a vítr, který pracuje zadarmo a všude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 09:21 Reaguje na pepa knotek
Proč? Využívám fve tak, jak je to nejvýhodnější a jak to dělají všichni ostatní. Ušetřím ročně asi 13 MWh, kvůli nim by se muselo pálit uhlí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.2.2025 16:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Pálit uhlí na EE netřeba, ale je nutno něčím pohánět teplárny, hutě, chemičky,... atd, kteří potřebují asi trojnásobek Energie než výroba EE.. Navíc vždy jen platíte za investice ne za energii. Nechcete a zapíráte si doly na litium, na měď, na kobalt, vzácné zeminy, atd.
Kolik by stály panely a vrtule bez dotací?
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Proti OZE je tady obrovská lobby, energetické firmy, teplárenská lobby, ČEPS. Když se teď schvalovaly v Parlamentu novely energetického zákona LEX OZE I, II a III, tak to byl obrovský boj proti komunitní energetice. Naštěstí se podařilo.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 13:13 Reaguje na Eva Tylová
Na spravedlivou komunitní energetiku není sít dostatečně technicky připravená, nedivím se problémům které s tím má distribuce.Jste připravena hradit všechny náklady s tím spojené? Nebo chcete parazitovat na ostatních zákaznících?
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:27 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokud by distribuce ke změně nebyla donucena, tak by nic nezměnila. O tom, kdo na kom parazituje dávám příklad toho, jak my všichni, co používáme elektřinu z uhlí parazitujeme na obyvatelích severních Čech v okolí velkolomů i okolí elektráren. Takže pokud užíváme uhlí, tak na úkor obyvatel žijících v blízkosti velkolomů, ti jak mi pod jeden článek jeden napsal, si rádi na distribuci připlatí. Uhelné elektrárny již emise snížily, ale stále ještě patří k největším znečišťovatelům prachu, rtuti. Jak kvůli nim odešly naše lesy v pohraničích nemusím asi připomínat. To se zlepšilo až odsířením. Takže škody na životním prostředí i zdraví lidí obrovské. viz velkolom Bílina https://cs.wikipedia.org/wiki/Lom_B%C3%ADlina
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:46 Reaguje na Eva Tylová
Životné prostředí kolem uhelných dolů a uhelných elektráren je dávno tak kvalitní, že o žádný parazitismus dnes nejde.
Jediný parazitismus, který je dnes aktuální, je mocenský parazitismus zelené ideologie a zelených ideologů na EU, který vede ekonomiku EU do stagnace a kolapsu a ekonomického marasmu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 21:46 Reaguje na Eva Tylová
V roce asi 1983 se v National Geographic objevil článek, kde hodnotili největší totálně zdevastované území na světě. A vyhrály to Sevrní Čechy. Od té doby se to výrazně zlepšilo, hlavně odsířením elektráren, ale dnes jsou daleko přísnější kritéria.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Otázkou je, jak by vypadal život nás, kteří jsme v té době žili hlavní část svého života. Kdyby komunisté nebudovali ty velkolomy, nestavěli elektrárny, rozvodné sítě, pak i chemičky, nebudovali ropovody a plynovody ......
Já stále ještě pamatuji, jak jaké bylo moje dětství v 50 a zač. 60. let. Zajímalo by mě, kolik současných lidí by tak chtělo žít. A v paměti mám vyprávění rodičů i prarodičů, jaký svět byl v dobách jejich mládí, kdy nebyly velkolomy, elektrárny, skoro všude byla čistá příroda ...
Byl jsem u krajanů v Banátu. Přestože v té oblasti je minimum průmyslu, v okolí jejich vesnic, kde hospodaří ryze ekologicky - s koňmi a kravami - bylo ŽP pořádně zdevastované. A co bylo "zajímavé" - snad na všech pomnících na hřbitovech jména spousty dětí do 5 let věku.
Odpovědět
Ra

Radek

8.2.2025 16:18 Reaguje na Jaroslav Bobr
Dost se tu píše o připravenosti sítě , její náročnosti , škodlivosti FVE , parazitování na ostatních ….Loni bylo cca 350 h energie v tak zvaném přebytku , to je doba kdy za ni dodavatel platí . Pokud by byla v ČR politická vůle toto změnit , tak by stačilo v onu malou dobu vypnout velké FVE , jenže taková vůle není . Tak se to svádí na mikrozdroje které jsou na střechách rodinný domů (obvykle do 10 KWp ) , po těch se chce aby byli schopné řídit výrobu a přitom ve velkém počtu jejich výrobu stihnou spotřebovat okolní spotřebitelé a zaplatí za ni svému dodavateli . Před možností sdílet z domova vyrobenou EL z domácí FVE dělali dodavatelé v ČR vše možné aby se tak nestalo , naštěstí se jim to nepovedlo . Také se tu píše jak je zbytečné a omezující počkat na výrobu a potom pustit , pračku , myčku …… jak je a do budoucna bude EL dostatek . Ukáže čas jak bude či nebude stavba JE v Dukovanech započata a kolik bude energie a za jakou cenu , pochybuji že bude laciná .
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 18:32 Reaguje na Radek
Co se týče vypínání velkých FVE podobu přebytku elekřiny, tak se to myslím již děje, problém je, že za to musel zřejmě distributor platit jako za omezení výroby. Pro nové by mělo být snad již smluvně vyřešeno. https://www.efotovoltaika.cz/ceps-odstavil-fotovoltaiky/ Osobně však předpokládám, že schválení lEX OZE III povede k většímu rozvoji flexibility a adaptace. Jako technik věřím, že budou přibývat výroby, které využijí přebytečnou elektřinu např. výroba vodíku, či ukládání tepla do pískové baterie pod domem.
Odpovědět
Ra

Radek

9.2.2025 22:51 Reaguje na Eva Tylová
Chápu , jde v poslední řadě o peníze , že . Každý mikrozdroj musí mít průběžný elektroměr (tak zvaný chytrý ) tak můžou vypínat mikrozdroje . Nebo je používat na ohřev Teplé vody ( jsou časy vysoký tarif / nízký ) stanoveny cca na 3 měsíce ….pokud se pořád mluví o síti a pokud funguje , tak je přece využití EL mnoho . Nebo z nás dělají distributoři z prominutím blbce . Dobře jste to tady rozproudila :-))
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:53 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tady by se dalo mluvit o ekonomickém parazitismu drobných fotovoltaiků a komunitníků na ostatních uživatelích distribuční elektrické sítě, protože všichni ostatní spotřebitelé elektřiny platí v cenách za distribuci a částečně i v cenách za silovou elektřinu nezbytné náklady posílení distribuční sítě, které jsou pro instalaci střešních fotovoltaik a provozování komunitních přenosů elektřiny nezbytné.
A které by bez těch střešních a malých fotovoltaik a komunitních přenosů nebylo k řádnému fungování sítě bez blackoutů vůbec potřeba.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 20:32 Reaguje na Radim Polášek
Souhlasím
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 21:42 Reaguje na Eva Tylová
Do naší společnosti se cíleně tlačí ropácká propaganda, především hyenizace všeho, co má společného s EU. To je ta ruská hybridní válka, bo Rusko by bez exportu ropy zbankrotovalo.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.2.2025 10:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ani to tak nejde, p. Vinklere, bohužel. JE nelze regulovat, musíte k tomu mít plyn. Plny je nedostupný - záleží na Trumpovi, jak se rozhodne. JE drahé složité.
Základ nesmyslu není FV ani JE apod, základ je dekarbonizace, všeobecná elektrifikace, extrémní spotřeba elektřiny, přitom výroba a distribuce tomu neodpovídá. Z JE byste prostě takovýmto přístupem elektřinu nedodal.
Zastavit to nelze, lze to jen lépe připravit, nějak se tomu přizpůsobit, vše v budoucnu bude složité, přijdou velká omezení.
Je to prostě proto, že je nás moc a příliš ničíme přírodu, pak se nemůžeme divit, že vše začíná kolabovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.2.2025 13:24 Reaguje na Honza Honza
Není pravda, o jaderkách toho moc nevíte. Běžná regulace je možná v cca 70-110% jm.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.2.2025 15:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
To uvidíme v budoucnu, jestli se bez plynu obejdeme, já myslím, že ne
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.2.2025 16:21 Reaguje na Honza Honza
No na topení určitě ne, ale pokud postaví JE tak na výrobu ee nebude potřeba.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.2.2025 17:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Bylo by to super!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:43 Reaguje na Honza Honza
Bez plynu se neobejdeme, protože plyn umožňuje regulovat výkon s rychlostí sekund a to jednoduchou přímou závislostí a prakticky v celém rozsahu výkonu.
Potom, když pomineme schopnost regulace parních turbín uhelek a jaderek, které v malém rozsahu regulace jsou dostatečně rychlé, by se ideálně doplňovala regulace jaderek a paroplynek.
Regulace jaderek s rychlostí desítek minut až hodin se svou poměrně složitou regulační schopností by doplňovala regulace paroplynek s rychlostí sekund a se svým jednoduchým průběhem.
Nebo místo paroplynek by se část výkonu rychlé regulace mohla dělat z baterek.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.2.2025 11:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Naprostý souhlas !
Odpovědět
ig

7.2.2025 11:49
Zrušit dotace. Hin sa ukáže.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2025 12:53
Pěkně nesourodý článek!

Rakousko má spoustu regulovatelných vodních a plynových elektráren. Tam opravdu není problém zakomponovat těch řekněme 5 GWp z fotovoltaiky do sítě.

Copak je u nás FVE podporováno málo? Technologii, kterou více než 20 let masivně dotujeme, která se díky technologiím zlevnila 10x, musíme pořád všemožně dotovat. To je ostuda tohoto systému a vy voláte po dělání ještě větší ostudy.

Navíc ten náš stávající elektroenergetický systém je již na pokraji schopnosti další FVE absorbovat. Vy voláte po jeho destabilizaci.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

7.2.2025 17:34 Reaguje na Jiří Svoboda
To o čem vy píšete jsou solární baroni. Vzniklo to neadekvátní dotací na produkci. Podpora dalších instalací byla minimální. Podpora pro FVE na rodinných domech je jiného charakteru, je to podpora instalace ne na provoz. Výroba elektřiny z FVE na rodinném domu většinu roku spotřebu pokryje. Přebytky v létě budou novými technologiemi využity. https://solarnimagazin.cz/zkusenosti-zacinajici-solarnice-kdyz-sviti-slunicko-tak-peru-kdyz-nesviti-tak-az-druhy-den/
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2025 18:19 Reaguje na Eva Tylová
Podpora může být nastavením DPH na nulu. Rovné podmínky pro všechny a každý tu daň může ušetřit. Ale tím by se nepokřivilo tržní prostředí a neumožnilo firmám parazitovat na dotačním systému. Stát schválně nastavuje podmínky tak, aby ten, kdo se nechá k dotacím zneužít nic moc neušetřil. Dostane nesmyslný systém, nový elektroměr a jeho odběrové místo se rozpadne na 3 jednofázová odběrná místa, kde se na každém sleduje zvlášť dodávka a odběr. Takže se stane, že na jedné fázi dodáváte téměř zadarmo 500 W a na fázi druhé si těch 500 W draze kupujete.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.2.2025 21:16 Reaguje na Richard Vacek
Ale můžete si sám sobě elektřinu sdílet ! A to se (za poplatky DS) vyplatí !
Kdepak, kapři si sami rybník nevypustí.
0 % DPH na FVE komponenty by byl ideál.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

7.2.2025 23:54 Reaguje na Richard Vacek
Asymetrický 3f střídač energii dodává i při nerovnoměrném zatížení a přetoky nedovolí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:04 Reaguje na Jaroslav Bobr
Přesně tak.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

8.2.2025 16:37 Reaguje na Jaroslav Bobr
Napište jaký střídač používáte. Tyto střídače totiž mají vysokou vlastní spotřebu a jsou drahé. Lepší by bylo zrušit měření po fázích a nahradit ho součtovým jako je to v celé EU.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 20:47 Reaguje na Karel Valenta
Deye+Resacs S10-NX3B-DB 10 kW
+ 12kWh LiFePO4 akupack
Odpovědět
KV

Karel Valenta

12.2.2025 11:05 Reaguje na Jaroslav Bobr
Jde spíše o označení baterie, je dobře, že máte nízko napěťovou 48 V, ale o střídači nevím nic:
https://eshop.elkov.cz/products/baterie-resacs-nx3b-db-12-kwh-pro-menice-deye-lezata-bila
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

15.2.2025 12:49 Reaguje na Karel Valenta
https://www.battery-import.cz/user/related_files/datasheet_hybrid-xtend_solarmi.pdf
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 07:52 Reaguje na Karel Valenta
Vnitřní spotřeba střídače je ve velkém rozsahu daná kvalitou a tím i cenou použitých zejména výkonových součástek. Neboli když použijete ošizený střídač, budete se muset smířit s vyšší vlastní spotřebou střídače. O nějaká procenta navíc přenášeného jmenovitého či maximálního výkonu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.2.2025 09:28 Reaguje na Eva Tylová
Solární baroni je kapitola sama pro sebe. Sama píšete, že FVE je pořád dotována, ač se tvrdí, že je to nejlevnější zdroj elektřiny. Já opakuji, že toto je ostuda systému, protože dotace mají jít na inovace a nikoliv na standardní instalace, které navíc destabilizují el. soustavu a to taky někdo musí řešit/zaplatit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.2.2025 13:14
Rakousko hlavně míří k opravám a novostavbám MVE na alpských řekách, má levný ruský plyn a dodávky el i od východních států, kde už nefunguje průmysl. Soukromé balkónové instalace 800 W s darováním přebytku do sítě podporuje v Evropě jen Rakousko a SRN, ale zároveň lidé nebo firmy, které investovaly do větších instalací ftv, jsou v prodeji elektřiny omezovány, což jim zhoršuje návratnost investic.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.2.2025 13:17
Jaký vliv na dostupnost a ceny ve zdravotnictví, třeba náklady na provoz nemocnic, má asi ta nestabilní energetika…
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:33 Reaguje na Jarka O.
Výdaje na zdravotnictví jsou především ze znečištění ovzduší i uhelnými elektrárnami. Ročně cca 5 tis. úmrtí, dříve než se alespoň částečně snížily emise ještě více. Smogové situace na konci 80. let byly jedním z důvodů proč lidé vyšly do ulic demonstrovat. Jinak pokud by měla nemocnice na střeše FVE, tak v případě výpadků proudu např. při vichřici či povodních většinu roku z toho nutný provoz zajistí. S bateriemi i v noci.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:33 Reaguje na Eva Tylová
vyšli.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:06 Reaguje na Eva Tylová
zelená hausnumera ohnutá tak, aby se zdůvodnilo odstavování uhelek. Od doby před 40 - 50 let se spaliny uhelných elektráren instalací filtrů a absorbce vyčistily tolik, že jejich emise nemají na zdravotní stav lidí prakticky žádný vliv.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.2.2025 14:45 Reaguje na Radim Polášek
Také si myslím. Není lehké rozeznat vliv genetiky, životního stylu, stresu a prostředí na zdravotní problémy.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 21:00 Reaguje na Eva Tylová
Ale no tak.....trochu se rozepište o tom co je to nutný provoz a jak si představujete tu baterii.Mimochdem bateriové založni zdroje pro nouzové osvětlení a stěžejní pracoviště, které fungují po dobu než naběhne diselagregát každá důležitější nemocnice má.
Vichřice je typická jasnou oblohou při které FVE pracuje min na 80%.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:03 Reaguje na Jaroslav Bobr
No, nouzové osvětlení napájené ze záložních baterek, obvykle nízkonapěťových 6 nebo 12 V je v každé důležitější budově. Obvykle umožňují základní orientaci na chodbách budovy a směřují šipkami a piktogramy na osvětlovacích tělesech lidi k nouzovým východům.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 09:52 Reaguje na Radim Polášek
To je dnes většinou nepoužitelné a nepoužívané.Pro základní orientaci se používají světla s integrovanými trvale dobíjenými akumulátory.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 19:12 Reaguje na Jaroslav Bobr
Např. jako v revitalizované škole na českobrodské v Praze, FVE 147 kWp a 300 kWh baterie. https://www.adapterraawards.cz/cs/revitalizace-skoly-ceskobrodska-praha
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 21:00 Reaguje na Eva Tylová
To smysl dává, baterie tam musí být tak jako tak jako okamžitá záloha, střídač tam také být musí takže ty panely s instalací samotné nebudou tak drahé.Jenom ta funkce během vichřice se Vám moc nepovedla a na dlouhodobý výpadek elektřiny by to bylo málo.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.2.2025 22:00 Reaguje na Jaroslav Bobr
Myslím si, že každá ftv krom těch na ohřev vody potřebuje baterii, protože přístroje potřebují stabilní příkon. Nebo se mýlím? Nejsem elektrikářka.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 22:39 Reaguje na Jarka O.
Ne,většina FTV je připojena k rozvodné síti a sít absorbuje problémy, samotný střídač bez připojení k funkčnímu rozvodu ani proud nedává, pokud Vám proud vypadne, přestane pracovat i FTV.
Dražší řešení FTV(s baterií) funguje tak,že spotřebiče jsou rozděleny na dvě skupiny-jedna skupina pracuje jen při přítomnosti napětí z rozvodné sítě(spotřebiče s velkou spotřebou) a druhá pracuje i pokud proud v síti není(zálohovaný rozvod).Pokud je v rozvodné síti napětí a střídače mají dost energie z panelů nebo baterky(odběr z baterky se dá SW nastavit aby v ní byla požadovaná rezerva) tlačí FTV do spotřebičů v obou skupinách takový výkon aby odběr z veřejné sítě byl co nejmenší.Pokud veřejná sít nefunguje,FTV napájí jen zálohovaný rozvod, samozřejmě jen pokud odběr v něm nepřekročí maximální výkon střídače a dodávku z panelů s povoleným odběrem z baterky.Při vybité baterce a proměnlivém výkonu panelů(mraky)kdy požadavek na dodávku spotřebičům je větší než dodávka z panelů se Střídač vypne(prevence poškození spotřebičů), naskočí potom co se baterka nabije na stanovenou hodnotu, nebo ho musíte spustit ručně.
Záleží samozřejmě na tom co Váš typ umí, jsou v tom dost velké rozdíly.
Pokud si dáte balkonovou FTV bez baterky do zasuvky v bytě, sníží Vám spotřebu, ale když nepůjde proud nebude Vám pracovat i kdy bude svítit a jističem byste se odpojila od veřejné sítě.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.2.2025 21:57 Reaguje na Eva Tylová
Tato přezíravá odpověď je důležité předvolební varování pro poslední voli če Zelených a Pirátů-5kolky. Baterie potřebují nestabilní ftv apod.tak jako tak, ale ne na vykrytí dunkelflaute, nýbrž na každodenní stabilní napájení CT, MR, laserů, mrazáků a dlouhých operací. Čili to není řešení, pokud by nemělo v blizkosti nemocnic stát celé drahé úložiště. Zimu a noční potřebu neřeší, na to jsou potreba dýzlgenerátory. Hodně nemocnic stojí v kopcích nebo v lesoparcích a proto v zimě že střešních ftv získají 0 W. Střechy nemocnic pokryté ftv? Kdo si vezme na triko rizika ztrát životů nepohyblivých lidí a exploze tlakových nádob kyslíku, nebo éteru, alkoholů a superdrahých přístrojů pri pozárech tak velkých instalací?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 22:55 Reaguje na Jarka O.
Než naskočí dýzl, máte to zálohované z baterek a velkého střídače(vybrané okruhy - CT,MR,operační sály).Chzbí vlastně jen ty panely......Nesmíte to vidět tak černě, muselo by se to samozřejmě udělat bezpečné tak jak se dělají rozvody ve veřejných budovách.Nemyslím si ale, že by to nemocnici vytrhlo, nicméně by na to mohla dostat významnou dotaci a pak se chlubit jak je ekologická.Dotace nemám rád ale v případě nemocnice to chápu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 12:56 Reaguje na Jaroslav Bobr
Takto přemýšlí můj syn, správce nemocnice. Místo kotlů už má kogenerační jednotky a plánuje FV na střechu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.2.2025 14:40 Reaguje na Jaroslav Bobr
Díky za ta vysvětlení. Proti některým dotacím taky vůbec nejsem, ale měly by dávat smysl.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

11.2.2025 12:51 Reaguje na Jarka O.
Nevím, proč se vám moje odpověď zdá přezíravá, Odůvodňuji, proč je třeba některé zdroje zavřít, protože mají negativní vliv na zdraví lidí jako např. uhelné elektrárny. Samozřejmě nyní mají již významně nižší negativní vliv než v 90. letech tím, že byly odsířeny atd. Ale emise produkují stále a těžba, která je významným zdrojem prachu (na prach se váží další nebezpečné látky) nebyla technologicky vzhledem k jejímu plošnému rozsahu emisí upravena vůbec, z ní jsou emise prach stále významný. Pro vaše uklidnění, rozhodně se na vládní ani jiné úrovni nepočítá, že bychom odstavili zdroje tak, aby tady docházelo k výpadkům sítě. V současnosti se v Parlamentu projednává novela energetického zákona tzv. LEX OZE plyn, která má podpořit výstavbu plynových elektráren jako přechodného zdroje a v případě, že se některá uhelná elektrárna se už nebude vyplácet majiteli a zároveň ji budeme potřebovat pro zabezpečení dodávek elektřiny do sítě, tak je tam navržen mechanismus pro doplácení na provoz, než postavíme ty plynové. Můj článek není o tom, že teď máme vše mimo OZE vypnout, je o tom, že máme směřovat ke změně. Pokud sledujete vývoj v energetice, tak je překotný. Jak technologiemi pro zálohování, ale také činnostmi flexibility, které umožní zákon LEX OZE III. Tady někteří argumentují stále současným stavem, ale jak jsem psala. technologie se překotně vyvíjejí a s tím je třeba počítat. FVE na zdravotnickém zařízení může po 10 měsíců v roce významně snížit náklady na energie a v případě výpadku elektřiny zajistit provoz ve větší míře než kdyby FVE na střeše nebyla. Tak např. vloni při povodních na severní Moravě si zajistila jedna firma zajistila provoz i když kvůli povodni síť nefungovala po několik týdnů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.2.2025 21:04 Reaguje na Eva Tylová
Mě překvapilo, že "Výdaje na zdravotnictví jsou především ze znečištění ovzduší i uhelnými elektrárnami", to snad ne. Před desetiletími se plánovaly v inverzních oblastech a v Polsku JE kvůli spinavému vzduchu. Všichni to podporovali, ale JE nestojí a inverze a imise jsou v SČ a SM i teď. Jinou cestu neznám. Neřiditelné zdroje se mi zdají byt drahé, ani recyklace nejsou dořešené.
Velké, prašné, těžby probíhají v Číně, Chile, v Kiruně, v Porůří, brzy v NP v Kanadě..., některé z nich pro potřeby neřiditelných zdrojů. Uhlí je potřebné pro čistící technologie vzduchu v provozech a vody - filtry s AU.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

12.2.2025 08:11 Reaguje na Eva Tylová
To je výborné řešení, uhelnou elektrárnu, která se dosud vyplácela,zatížíte emisními povolenkami tak ,že se přestane vyplácet a pak jí na provoz budete doplácet.Předpokládám, že ne z těch povolenek, protože ty jsou přece na snižování emisí a to uhelka není.
Výhýbáte se JE jako čert kříži.Na jakou dobu provozu se může skladovat palivo v JE?Roky.
Na jakou dobu provozu máme zálohu plynu?Dnes cca měsíc, a při masívní výrobě z PPE doba klesne.
Stavět energetiku na zdroji který nemáme, to je další výborný nápad.
Proč se přestaly podporovat plynové kotle? Účinnost plyn kotle bude minimálně stejná jako kombinace PPE-distribuce-tepelné čerpadlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.2.2025 17:22
Lidé Zelené u nás prokoukli a proto je nevolí. Prostě tento národ není
ještě tak technicky hloupý, aby naletěl na nesmysly s OZE. Tento národ
má pouze smůlu na politiky bojící se rázně rozhodnout o stavbě JE a
nebo o akumulacích ve formě přečerpávacích elektráren. Energetickým
záměrem minulého režimu byly 4 velké JE a akumulační vytápění obydlí
nočním proudem, který nespotřebuje průmysl. Bylo to jednoduché řešení,
kdy stálý výkon z JE ve dne pohání průmysl a v noci akumulačně
vytápí čistou energií lidská obydlí. Stačilo pouze postavit ty 4 JE
a posílit vedení využívané pro to vytápění. Mohli jsme si odpustit
pole plná solárů, větrníky a nově paroplyny na plyn z dovozu. Jó to
by ale museli mít politici "koule" a nezavrhnou šmahem to, co měl
v plánu minulý režim a opičit se po bláznech, co nedostavěli JE a
nebo po těch, co je zavřeli.
Odpovědět
sv

s v

7.2.2025 19:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Tos to podepisovači green dealu a rušiči dostavby Temelína burešovi nandal, machačku.
No tak proč je komouši nepostavili, machačku? I v tom momentálně pošahaném německu stihla tržní demokracie postavit už v sedmdesátých letech to co komoši teprve plánovali ale nikdy se na to nezmohli.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 07:24 Reaguje na s v
Víte proč to nebylo, pane! Nikoli proto, že komouši byli tak blbí a nechtěli to- na rozdíl např. od kulturního vyspělého Německa, ale proto, že socializmus hospodářsky kolaboval a nezbyly už peníze- není teď podobná situace? Že Sovětský Svaz, náš přítel na věčné časy a nikdy jinak, nám to jaksi nepřikázal, dostatečně na to nedošlápl a nebyly to jeho priority- radši kosmický výzkum a zbraně- není to teď podobná situace v naší demokratické EU?
Odpovědět
sv

s v

8.2.2025 09:03 Reaguje na Honza Honza
To, že totálni ekonomický rozklad země je průvodním znakem komunistického režimu od samého počátku tedy od roku 1948, což je jeden z důvodů proč soudruzi plánovali ale skutek utek, je mi samozřejmě známo. Otázka je zda to ví machaček. Ostatně právě proto jsem se ho na to dotázal. Právě pro tu demokratičnost eu situace není podobná. V rámci EU jsme měli možnost vyjednat si výjimky např. jako poláci. Udělal to agent bureš když v předklonu před leyenkou podepisoval green deal? NIKOLIV. A proto jediný řešením pro ekonomickou prosperitu ČR je, aby se jemu podobní dileanti a zloději nedostali ke vládnímu korytu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 13:06 Reaguje na s v
rovněž máte pravdu. Je proto třeba vyjednávat, nikoli jen sedět v EU parlamentu a zvedat ruku- jako v norm. parlamentu, dělat si přátele, přesvědčovat, pak je možný nějaký výsledek. Když to zanedbáte, už to nezachráníte.
Již jsem psal o Haškovi, o jeho satiristické straně mírného pokroku v mezích zákona- kéž by tato strana přetrvala i s celým Rakouskem, naše 4 koalice je také taková strana: směřuje k prosperitě, i když pomalu, s obtížemi. Je to jako demokracie- jen velmi pomalu směřuje k pokroku, na rozdíl od někdy progresivních autorativních sil.
Opuštění dmekracie, opuštění těchto konzervat. stran je cesta k zániku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:13 Reaguje na Honza Honza
No, socialismus u nás nijak nekolaboval, zkolabovalo by to tady, kdyby socialismus fungoval ještě dál dalších odhaduji 3 - 6 let.
Ale prostě na ty jaderné elektrárny nebyly peníze. Komunistická strana nejdřív vydala peníze na masívní dotování životní úrovně obyvatel, na potraviny, oblečení a boty, na bydlení a energie,. potom vydala další velké množství peněz na úplně nezbytnou obnovu nejvíc zaostalých fabrik a na nové technologie, kde to bylo nejcitlivější, ke konci i něco na životní prostředí , taky něco na armádu a jenom malý zbytek peněz šel na další rozvoj, třeba na stavbu Temelína a Dukovan. Na další jaderky už nezbylo.
Odpovědět
sv

s v

9.2.2025 17:22 Reaguje na Radim Polášek
BLáboly, jediné co komouši dotovali bylo zbrojení, esport do russovětska, dodávky zbraní lidožravým soudruhům do afriky a na blízký východ a hrabání pod sebe. Na zaostalé fabriky komouši nic nikdy nevydali, ti je právě nechali zaostat. Ty "nové technologie" byly 30 let za průměrem na západě.
Prachy nebyly skoro na všechno a proč nebyly ... protže režim tento stát vedl zugrunt již od roku 1948.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:18 Reaguje na s v
Proč nebyly "prachy"? Protože jsme žili za své. Z toho, co jsme vyprodukovali. Nedrancovali jsme kolonie, komunisté si nepůjčovaly. Nyní se podílíme na vysávání chudších a slabších zemí a stejně jsme už zadluženi - oficiálně 3 biliony Kč - a kdož ví kolik miliard je skryto v různých agenturách neoficiálně.
Kolik si vy půjčujete na pokrytí "nezbytných" výdajů vaší rodiny, jak už máte dluh? Ne, vy tak nehospodaříte. A představte si, že komunisté hospodařili právě tak jako vy. Kdy jsme nevyprodukovali, tak prostě nebylo.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 18:57 Reaguje na Jaroslav Pokorný
A za "naše" žili soudruzi v russovětsku. Všude ve volnotržních demokraciích žili za své, jen je jaksi nevysávali komouši a russovětsko. Prachy nebyly protože my jsme byli tou vysávánou kolonií... kolonií russovětska.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:12 Reaguje na Radim Polášek
Jak pamatuji, mělo se postupně postavit 10 jaderek, v každém kraji jedna, protože měly sloužit i jako teplárny. Proto bylo v Plzni vybudované jaderné strojírenství, na což si netroufly ani takové "vyspělé" a nekolabující demokratické a mnohem větší kapitalistické státy jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, o podobně velkých jako Nizozemí, Švýcarsko, Řecko ani nemluvě. Mimochodem - v rámci spolupráce soc. států měl SSSR vyvíjet jaderné reaktory a ČSSR mělo dodávat vybavení - reaktorové nádoby, turbíny a generátory. V té době jsme byli schopni si jaderku postavit prakticky sami. A jak je tomu nyní?
Mimochodem, ty 1000 MW turbíny v Temelíně, máte představu, jak vypadají? 52 m dlouhé, vysokotlakové lopatky dlouhé 10 cm, a nízkotlakové 1,7 m. Čili průměr ke 4 m. A tento kolos točí 3000 ot./min, a nesmí se chvět, protože by uletěl z ložisek.
To jenom k té zaostalosti ČSSR.
Kromě toho, že jsme si dokázali vyrobit prakticky vše, co jsme potřebovali - "od špendlíků po lokomotivy", tedy až po atomové elektrárny, jsme dokázali vyrobit a exportovat celé továrny. A jak je tomu nyní? Prakticky vše potřebné dovážíme. A co vyrábíme - v cizích firmách dislokovaných v ČR - jen levné komponenty, které jsou do celků sestavované v cizině, která si pak kalkuluje vysoké konečné ceny.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 19:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Plánování vzdušných zámků bolševikům šlo. Skutek utek. Zatímco v té Itálii, Nizozemí, Švýcarsku ty jaderné elektrárny skutečně stavěli. I v pošahaném rakousku postavili první komerční elektrárnu dřív než v těžkoslovensku.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 00:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Paní má vystudovanou ČVUT fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ale technika ji neživí, dělala ředitelku České inspekce životního prostředí,poradkyni pro životní prostředí,pražskou zastupitelku.Mě do oka nepadla.....její názory mi připadají naivní, ale asi má charisma, když ji pražáci volí.....
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 06:35 Reaguje na Břetislav Machaček
super řešení! Doplnil bych ho lokálními bateriemi, kterě by vlastnilo město, obec a z kt. by se v noci dobíjely elektroauta, baterie v domácnostech a přechod na nutnou elektrifikaci a počátek uhlíkové neutrality by mohl pomalu začít.
Nikoli úplně, protože některé provozy nelze převádět na elektřinu, rovněž není jasné, jak takovýto nápor zvládne síť.
Právě předimenzované JE poskytují levnou elektřinu, nikoli FV.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2025 12:18 Reaguje na Honza Honza
Mám dodnes uschované propagační materiály z dob socíku
ke stavbě JE Dukovany, Temelín a Blahutovice. Jsou v nich
i ty plány na akumulační vytápění domácností nočním
proudem a mohly jim být dobíjeny i baterie elektromobilů.
Prostě dobíjet elauta v době, kdy nejezdí a nikoliv
solárními panely, když jsou ve dne auta v provozu a v
noci je dobíjejí uhláky a paroplyny. Prostě komunisté
chtěli JE a nikoliv závislost na plynu, byť z SSSR.
Věděli totiž, že pouze rozvody potrubí jsou nákladné
více, než na sloupy pověsit silnější vodiče a v
domech posílit pouze vodič k akumulačním kamnům.
Kdyby nedošlo k převratu, tak si myslím, že tu dnes
neřešíme energetiku a nemuselo se odsiřovat, protože
by se už dávno nepálilo v elektrárnách a teplárnách
uhlí. Prostě zbabraly to všechny porevoluční vlády
a my, že jsme je volili. Za 35 let se po několikáte
mění energetická koncepce, když se nepokračovalo v
dostavbě 2 reaktorů v JE Temelín a šlo se cestou odsíření
tepelných elektráren podle německé koncepce energetiky.
Pak přišla spolupráce s Jeltzinovým Ruskem, které nám
prodávalo velmi levný plyn a nastala masivní plynofikace
kdejaké vesnice a samoty. Nyní je to zase odklon od
Ruska a plynu a směřování k utopickým OZE doplněných
zálohami na násobně dražší plyn. Opět se tak tápe
a nové JE pouze nahradí ty, které dosluhují. To naši
energetiku nevyřeší, protože velmi rychle potřebuje
těch bloků alespoň deset, aby nahradily i teplárny,
které mají místo uhlí pálit štěpku a drahý plyn.
Prostě to je pouhé zoufalé lepení děr vzniklých 35
roky zanedbání energetiky a životem z toho, co tu
vybudoval minulý režim. Nyní to dosluhuje a proto
ta hysterie, co dál, když je kasa plná dluhů.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 12:58 Reaguje na Břetislav Machaček
je tom tak, komunisté nebyli tak blbí, stát za desetinu dnešních nákladů fungoval, základní potřeby lidí se plnily.
Bohužel chyběla demokracie, svoboda, vše bylo ve vleku zájmů Ruska- jejich zájmy nyní plně odkrývá debil Putin.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.2.2025 13:42 Reaguje na Honza Honza
Chyběla nejen demokracie a svoboda, ale protože jsem se narodila již za socialismu, tak si pamatuji i ty hospodářské problémy. Myslím, že jsem celkem skromná, ale i já si doteď pamatuji, jak jsme v polovině 80. let stáli frontu na manželskou dvojpostel, běžně na pomeranče atd. A jak jsem již výše napsala smogové situace s masivním dopadem na zdraví byly jedním z důvodů, proč na severu lidé vyšli do ulic demonstrovat.
Odpovědět
sv

s v

8.2.2025 14:33 Reaguje na Honza Honza
Nefungoval a právě proto zkrachoval.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:17 Reaguje na Honza Honza
Stát za komunismu fungoval, společnost šla kupředu, ale bylo to něco jako "mírný pokrok v mezích zákona". Proti kapitalistickému světu byl ten pokrok u nás násobně pomalejší a my jsme tak v roce 89 už byli dost daleko vzadu.
Odpovědět
sv

s v

8.2.2025 17:35 Reaguje na Radim Polášek
Stát za komoušů samozřejmě nefungoval. Komouši rabovali podstatu. Např.dodávky energií znamenaly totální plundrování životního prostředí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 18:48 Reaguje na s v
Jako o 10 - 30 let dříve bylo podobné totální plundrování životního prostředí třeba ve francouzském Alsasku, německém Porúří nebo americkém Pitsburku.
Komunisté prostě v ochraně životního prostředí kopírovali kapitalisty, akorát se zpožděním 10 - 20 , občas až 30 let. Tak dlouho trvalo, než to porovnali a než v těch neflexibilních pětiletkách na ty investice našli a uvolnili peníze.
Odpovědět
sv

s v

9.2.2025 17:17 Reaguje na Radim Polášek
Tvou fantasmagorii o Alsasku bere vážně jen ten co žere seno. Realitou samozřejmě je to, že na demokratickém a volnotržním západě skončilo znečišťování v 60. letech, kdy se začalo s masivní stavbou čističek filtrů a přechodem na kvalitnější paliva a na jadernou energetiku. V těžkoslovensku toho komouští zločinci nebyli sto vůbec. Čističky odpadních vod byly k dispozici jako noty na buben a filtry na exhalace do ovzduší vůbec. Až demokratický volnotržní stát vynaložením stovek miliard korun ve velmi krátkém čase tento katastrofální stav s fatálními důsledky na životní prostředí a zdraví lidí způsobený nezájmem komunistické mafie napravil. A to je řeč jen o průmyslovém znečištění. Totální likvidace celých měst, a to měst historicky a architektonicky velmi cenných kvůli těžbě nekvalitního uhlí je zrůdnost která se odehrála jen a pouze ve zločineckém komunistickém režimu. Na západě se nikdy nic takového neodehrálo a to ani v 19. století během průmyslové revoluce. Komunisti tohle spáchali ve druhé polovině století 20.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:59 Reaguje na s v
No a výsledkem činnosti toho "demokratického volnotržního státu" jsou takové dluhy, že je nesplatí ani vnuci našich vnuků. A jak nás poučuje historie, tak takové dluhy vždy smazala až nějaká válka.
Odpovědět
sv

s v

11.2.2025 12:37 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Výsledkem demokratického volnotržní státu je to, že napravil biliónové škody na životním prostředí, zdraví lidí, shnilé a nedostatečné infrastruktuře, a fatálně zastaralém průmyslu, tedy po věcech, které za sebou zanechala komunistická mafie.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.2.2025 13:20 Reaguje na s v
A že se potom ty "bilionové" škody mohly 30 let privatizovat a rozkrádat.
Odpovědět
sv

s v

11.2.2025 17:13 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Na rozkrádání byli experti především pokouší a stbáci.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 14:01 Reaguje na s v
"nezájem komunistické mafie"?
Ti komunisté zde žili, žili zde i jejich děti. Mimo to, komunistů byly téměř 2 miliony. A ti všichni měli zájem, aby se zde žít dalo. Kdežto nyní kde žijí vlastníci nadnárodních bank, podniků, čeští miliardáři? Jaký oni mají zájem aby se zde všem (většině) žilo dobře?
Odpovědět
sv

s v

11.2.2025 17:18 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ta komunistická mafie měla jediný zájem. Udržet se u koryta. Kdyby měli jiné zájmy, nebylo by těžkoslovensko nejznečištenější dírou Evropy, kde se umíralo podstatně dřív než na západě.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.2.2025 11:34 Reaguje na s v
A u nás se znečišťování začalo omezovat v osumdesátkách. Stavěly se první odlučovací filtry třeba elektrostatické v elektrárnách , hlavně k novým věcem, staré se nechávaly dobíhat a je konci osumdesátek, tak 3 - 1 rok před Sametem, se začaly zpřísňovat emisní limity.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 18:52 Reaguje na Radim Polášek
Nezačalo. RVHP nebylo sto něco takové vyrobit a devizy se schovávaly pro stbáky a komouše. Místo toho byla zvolena levnější varianta ... pomalá genocida obyvatel severních Čech a Moravy a totální devastace životního prostředí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.2.2025 10:41 Reaguje na s v
Blábolíte.
Po škole jsem ještě za socialismu pracoval jako projektant lakoven a u toho jsem přímo byl, tak tady nežvaňte nesmysly a nějaké zakyslé antikomunistické lži.
Komunisté byli odpovědní za pomalý rozvoj státu a přílišné zpoždění československého hospodářství proti Západu, ale to je tak asi všechno.
Odpovědět
sv

s v

23.2.2025 14:29 Reaguje na Radim Polášek
To, že ti fakta nejdou pod čumák komoušský infantile na těch faktech nic nemění. Tvoje vlhké sny o projektování mají jaký vliv na realitu totální devastace životního prostředí v severních Čechách a na severní Moravě, která měla samozřejmě fatální vliv i na zdraví a zkrácené životy místních? A to všechno ve jménu komoušského dotování zbrojovek, hutí a dolů při mizivé efektivitě průmyslu za komouššů, takže nezbývalo na filtry a čističky.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:55 Reaguje na Radim Polášek
my jsme tak v roce 89 už byli dost daleko vzadu............
Ono asi z jakého úhlu na to hledíte. Když jsem se konečně dostal do kapitalistické ciziny, všimnul jsem si žebráků, i matek s malými dětmi na schodech kostelů, lidí spících pod mosty, v jižní Itálii, ve Španělsku a Portugalsku jsem na vesnicích viděl domky které zdaleka nedosahovaly kvalit bydlení českých socialistických utlačovaných a nesvobodných dělníků a "jézéďáků". Četl jsem, že zdaleka nejsou všechny obývané domy elektrifikované, četl jsem si o tamních systémech zdravotní a sociální péče a pod. Ale je pravda, že všude v obchodech byly pomeranče. Takže skutečně je otázka co a z jakého úhlu pozorujete a posuzujete.
Mimochodem, víte, proč se do kapitalistické ciziny jezdilo tak málo? Protože na soukromé cesty se dávalo jen 50% devizových příjmů, které k nám přivezli turisté. Těch dalších 50% šlo na nákup důležitých věcí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.2.2025 11:38 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Přesně tak.
Akorát bych řekl, že turisti k nám moc těch deviz nepřivezli. Hlavní zdroj deviz bylo tehdy socialistické zboží vyrobené v Československu a vyvážené a prodané v kapitalistických státech.
Díky velmi nízkým mzdám a cenám surovin v Československu byl vývoz na Západ velmi výhodný.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 18:45 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ze všech úhlů ... v těžkoslovensku se žebráci zavírali.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 18:45 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ze všech úhlů ... v těžkoslovensku se žebráci zavírali.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:40 Reaguje na Honza Honza
vše bylo ve vleku zájmů Ruska- ............

V současné době to je s tou závislostí mnohem horší. RVHP byly založena na vzájemně výhodné spolupráci a každý stát hospodařil na svém, po svém a za své. Jenom své hospodářské plány koordinovaly aby si si nekonkurovaly. Což ovšem nedávalo dostatečné podněty pro inovace.
Naopak když se V. Klaus vrátil z podpisu asociačních dohod s EU tak anoncoval, že nás čeká nelítostná spolupráce. A tak nyní jsme na tom tak, jak to vyjádřil mladý Klaus, za což ho vyhodili z ODS - že ČR je v postavení Židovského výboru v Terezíně.
Kontrolní otázka: "Máte v rodině, mezi přáteli, sousedy, zavedený systém RVHP - vzájemně výhodnou spolupráci - nebo systém EU?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.2.2025 10:37 Reaguje na Jaroslav Pokorný
No, s tím RVHP si nejsem úplně jistý. Každopádně v RVHP všechno koučovala Moskva a když té něco pochybělo, tak by to určitě přes kolaborantské komunistické vlády socialistických satelitů "dobrovolně" dodal některý ze satelitů. Je ale třeba taky říct, že Rusové tehdy měli nižší životní úroveň než byla v Československu a nijak nepožadovali ji na úkor satelitů nějak přímo dodávkami zvyšovat.
Odpovědět
sv

s v

8.2.2025 14:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, machačku, kdyby nedošlo k převratu ... v roce 1948 ... tak by jako ve většině civilizovaných demokratických a technicky vyspělých zemí západní Evropy stály na území Česka 4 jaderné elektrárny už v průběhu 70. let. Co si ty myslíš nebo jaké fantasmagorické prospekty jsi viděl je irelevantní. Komouši tuto zemi vedli zu grunt, přičemž tento proces se v 80. letech exponenciálně zrychloval. S pravděpodobností hraničící s jistotou by nebyli sto dokončit ani první dva bloky Temelína jak to zvládla demokratická a volnotržní ekonomika, která navíc musela po komoušských zločincích napravovat bilionové škody.


Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:20 Reaguje na s v
Kdyby nedošlo k převratu v roce 48, tak bychom se mnohem víc přimkli k Německu, v sedumdesátých letech bychom sice měli několik jaderných elektráren a už tehdy by u nás řádili zelení. Takže nyní bychom měli svou Energiewende, žádnou jaderku a v každém větším městě plno imigrantů na dávkách a leckde muslimské No Go zóny.
Odpovědět
sv

s v

8.2.2025 17:32 Reaguje na Radim Polášek
Zřejmě máš na mysli nogo zóny, které čečenci vytváří v rusácku. Protože tvoje fantasmagorie o přimykání k Německu a jeho důsledcích jaksi nekorespondují se skutečností, že k Německu jsme ekonomicky přimknutí 30 let a jaksi to žádným nogo zónám ani energiewende nevedlo, tedy když nepočítáme burešuv podpis pod green deale a romským ghettům, který vytvořili komouši, když je v 60. letech přesidlovali se Slovenska.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 18:42 Reaguje na s v
tak ono je dobré příspěvek, na který reaguješ, nejen přečíst, ale taky ho umět pochopit.
Odpovědět
sv

s v

9.2.2025 17:02 Reaguje na Radim Polášek
Tak proč tak nečiníš a nečteš a nechápeš příspěvky na které reaguješ.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 14:04 Reaguje na Radim Polášek
Ono se přes ideologické šupiny na očích špatně čte i chápe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 08:52 Reaguje na Radim Polášek
Totální nesmysl, jaké přimknutí k Německu? První republiku ovládal český nacionalismus a po válce se to ještě násobně zhoršilo. ČSR měla nejlepší rozvojové podmínky zároveň se Švýcarskem. Nebýt komárů, jsme na tom ještě lépe, než oni.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 13:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Za 35 let se po několikáte mění energetická koncepce, když se nepokračovalo v dostavbě 2 reaktorů v JE Temelín a šlo se cestou odsíření
tepelných elektráren podle německé koncepce energetiky.
Pak přišla spolupráce s Jelzinovým Ruskem, které nám
prodávalo velmi levný plyn a nastala masivní plynofikace kdejaké vesnice a samoty...........
To víte, demokratičtí politici vědí, že jsou voleni na 4 roky a tak se snaží se v křesle udržet, že podřizují náladám voličů. A jsou-li občané zblblí zelenou ideologií, politici jim vyhoví, atomky nestaví a dávají dotace na FV. A to se lidem líbí, že dostanou peníze. Ostatně i mně se to líbilo, jinak bych měl stále stará okna.
Stavba atomek a plynofikace začaly už za socialismu, aby se zlepšilo ovzduší a aby se šetřilo uhlí pro chemickou výrobu. Plyn už tehdy byl levný, jeho cena se, ano, upravovala podle cen světových, ale v 5 letých intervalech.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 10:43
Pro p. Vinklera:

ChatGPT řekl:

Jaderné elektrárny jsou v principu navrženy tak, že nemohou reagovat rychle na změny v poptávce po elektřině, což je hlavní důvod, proč se nedají snadno regulovat podle aktuální spotřeby.

Nízká flexibilita jaderných elektráren: Jaderné reaktory fungují na principu jaderné štěpení, což je proces, který není jednoduché regulovat v reálném čase. I když lze určité množství výroby elektřiny upravit pomocí změny výkonu reaktoru, tento proces je relativně pomalý a náchylný na stabilitu systému. Změna výkonu jaderného reaktoru vyžaduje čas a může ovlivnit jeho efektivitu a bezpečnost. Udržování stabilní teploty a tlaku v reaktoru je složité a rychlé poklesy výkonu by mohly mít negativní vliv na zařízení.

Výroba elektřiny z jaderných elektráren je stabilní: Jaderné elektrárny byly navrženy k tomu, aby běžely na konstantní výkon, což je efektivní pro výrobu velkého množství elektřiny s nízkými náklady na jednotku. Rychlé odpojování a připojování by narušilo tento stabilní provoz.

Paroplynové elektrárny jsou flexibilní: Naopak paroplynové elektrárny, které využívají spalování plynu, jsou velmi flexibilní. Můžou rychle měnit výkon podle aktuální potřeby, což je důležité v případě, kdy se poptávka po elektřině rychle mění (např. při změně počasí nebo potřeby během dne a noci). Paroplynové elektrárny dokážou rychle nastartovat a zastavit produkci, což je ideální pro vyrovnání výkyvů v nabídce a poptávce, zvláště když fotovoltaika nebo větrné elektrárny nejsou schopny dodat dostatek energie.

Nezávislost na počasí: Fotovoltaické elektrárny mohou generovat elektřinu pouze během dne a jejich výkon je silně závislý na počasí. V noci nebo při oblačném počasí může být výroba solární energie velmi nízká. V takových obdobích je potřeba spoléhat na flexibilní zdroje jako paroplynové elektrárny nebo vodní elektrárny, které mohou rychle upravit svůj výkon podle potřeby.

Stabilita sítě: Kromě výkyvů v nabídce může být potřeba stabilizovat frekvenci a napětí v síti. Flexibilní zdroje, jako paroplynové elektrárny, jsou klíčové pro udržení této stability, protože dokážou reagovat rychle na změny v poptávce a nabídce energie.

Jaderné elektrárny se tedy nejlépe hodí pro zajištění stabilní základní výroby elektřiny, která pokrývá konstantní potřebu. K tomu, aby byla zajištěna spolehlivost dodávky elektřiny i při rychlých změnách v poptávce nebo při výkyvech v obnovitelných zdrojích (např. solární nebo větrné energie), jsou potřeba flexibilní záložní zdroje jako paroplynové elektrárny.

Bezpečnost provozu jaderné elektrárny je jedním z hlavních důvodů, proč jaderné reaktory nelze snadno regulovat podle aktuální spotřeby elektřiny. Kromě bezpečnosti je však i efektivita a stabilita provozu důležitá, ale bezpečnost má v tomto kontextu klíčovou roli. Podrobněji:

Bezpečnost a stabilita reaktoru: Jaderné reaktory musí být provozovány velmi stabilně. Jakákoli rychlá změna výkonu (např. rychlé snižování nebo zvyšování výroby elektřiny) může mít negativní vliv na provozní podmínky reaktoru. Reaktory jsou navrženy pro dlouhodobý a konstantní výkon, a jejich rychlé vypínání nebo zvyšování výkonu může způsobit tepelné a tlakové šoky v zařízení, což může ohrozit bezpečnostní parametry.

Chladicí systém a kontrola teploty: Pro bezpečný provoz jaderného reaktoru je nezbytné, aby měl reaktor stabilní a kontrolovaný chladicí systém. Rychlé změny výkonu znamenají, že tepelné zátěže mohou být nesouměrné, což může ohrozit chladicí kapacitu a vést k přehřátí nebo problémům s chlazením. Takovéto změny by tedy mohly narušit bezpečné provozování zařízení.

Reaktory a jejich "životnost": Jaderné elektrárny mají dlouhou životnost, ale jejich provoz je citlivý na opakované starty a zastavení. Tyto změny by mohly urychlit opotřebení materiálů, což může ovlivnit dlouhodobou bezpečnostní integritu reaktoru. Provoz na stabilním výkonu s minimálními výkyvy je ideální pro prodloužení životnosti zařízení.

Regulace výkonu je složitá: Proces řízení výkonu jaderného reaktoru není jednoduchý a reaguje pomalu. Když je potřeba rychle upravit výkon, například v reakci na změny poptávky, může být příliš pozdě na to, aby reaktor reagoval dostatečně rychle. Tento pomalý proces je v kontrastu s flexibilními paroplynovými elektrárnami, které mohou změnit výkon prakticky okamžitě.

Výroba elektřiny z jaderných elektráren je nejvhodnější pro stabilní zatížení: Jaderné elektrárny jsou ideální pro poskytování stabilní, základní výroby elektřiny, která pokrývá trvalou poptávku. Paroplynové elektrárny a další flexibilní zdroje (např. vodní elektrárny) jsou naopak určeny k tomu, aby reagovaly na rychlé změny poptávky a výkyvy ve výrobě z obnovitelných zdrojů.

Celkově tedy nelze jaderné elektrárny snadno "odpojit" nebo "připojit" podle aktuální potřeby elektřiny z důvodu jejich konstrukce a bezpečnostních požadavků. Flexibilita a rychlá reakce na poptávku, kterou nabízí například paroplynové elektrárny, jsou proto stále nezbytné pro stabilní a bezpečnou výrobu elektřiny v energetických systémech, kde dochází k výkyvům v produkci z obnovitelných zdrojů.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 12:19 Reaguje na Honza Honza
Myslím, že pan Vinkler to ví.Umělá inteligence Vám udělá souhrn ze všech článků z kterých se "učila". Pokud to jsou články zjednodušené, je výsledek ještě jednodušší.Nejvýhodnější režim pro JE je zhruba konstantní výkon ale regulace, jak píše pan Vinkler je možná.Při nadprodukci z OZE je vhodné "nabít"přečerpávačky, pak OZE odpínat a po snížení výkonu JE/uhelek OZE připínat.Při poklesu dodávky z OZE brát z přečerpávaček, vody, plyn, a najet JE a uhlí naplno.Lze realizovat jen pokud jsou OZE přiměřeně výkonné.Při převaze OZE katastrofa.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 12:53 Reaguje na Jaroslav Bobr
Možná, ale výrazně omezená. O tom svědčí postup všech vlád v celém světě, kdy dorovnávací paroplynové elektrárny jsou nezbytností.
AI je inteligentní student, bez vazeb, zkušeností, nikoli zkušený odborník, který je vědom různých vztahů a okolností (právě díky svým zkušenostem), ale proto žádný lobista.
Regulace JE způsobuje: 1. snížení její životnosti- potřebujeme 4 bloky za 2 biliony, nesmysl je provozovat tak, aby se vám brzy porouchaly. 2. možnost havarie= absolutní znehodnocení životního prostředí, vytvoření neobyvatelné oblasti.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 13:45 Reaguje na Honza Honza
Pokud AI čerpá ze stránek lobistů, stává se z ní lobista......73% výroby elektřiny má Francie z jádra, myslíte že je to bez regulace? Na WIKI jsem se dočetl, že na Dukovanech odzkoušeli snížení výkonu na 50%, bohužel zpráva není online.JE se udržují pokud možno na jmenovitém výkonu z ekonomických důvodů, ze stejných důvodů se neodpojují dotované soláry ač jsou snadno odpojitelné - ale solárníci mají zaručené ceny at je cena na trhu jakákoliv, takže i záporná cena je pro ně výhodná.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:35 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokud AI čerpá ze stránek lobistů, stává se z ní lobista......
Přesně tak.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 16:33 Reaguje na Honza Honza
Nesmysl. štěpná reakce se může měnit ve zlomcích sekundy.
Výkon jaderky se múže regulovat v rozmezí několika % v rychlostí sekund změnou výkonu turbíny a ve zbylém rozmezí nějak 10 - 110 % výkonu regulací výkonu jaderného reaktoru, kdy vzhledem k jeho hmotě a k dopravnímu zpoždění v kanálech reaktoru proudícímu chladícími médiu se jedná o rychlost regulace v hodnotách asi jednotek % výkonu na minutu. vyšší rozsah regulace, víc desítek procent je potom omezen turbínou, protože jednotlivé části turbíny musí mít definované teploty nebo teplotní spády, jinak by došlo k havárii turbíny.
V tomto směru je schopnost regulace jaderky zhruba rovnocenná schopnosti regulace uhelné elektrárny.
U jaderky pak schopnost regulace proti uhelce snižuje takzvaní xenonová past, kdy při významné poklesu výkonu jaderného reaktoru se v něm nahromadí izotop xenonu, který nějakou dobu, než se rozpadne, znemožňuje opětovný návrat reaktoru na původní výkon. To podle konstrukce reaktoru a rozsahu poklesu je až nějak jeden den. Dnešní reaktory se ovšem konstruují tak, aby vliv xenonové pasti na regulační schopnosti reaktoru byl co nejmenší.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 19:24 Reaguje na Radim Polášek
já samozřejmě nejsem odborník, čerpám jen z norm. zpráv.
Vaše odpověď by měla být logická: aby se dal reaktor okamžitě odstavit, což je nutné pro bezpečnost a zabránění havarie, by to mělo být, jak píšete a neměl by to být žádný problém.
Na druhou stranu stále se mluví o nutných paroplan. elektrárnách, myslím, že je plánují všechny státy jako doplněk JE a je to všeobecný postup. Proč asi?
I AI je výběr posledních informací, nikoli nějaký lobistický názor.

Myslím tedy, že máte pravdu, že to jde, že odstavení reaktoru žádný problém není, ale je to jen v případě výjimečného stavu - zkoušky nebo havarie a při běžném provzu že to vhodné není.
Je to jako s autem, jako u plag in hybridu: máte se držet v optimálních otáčkách 2-3 tis, nikoli stále zrychlovat a zpomalovat. Spalovací motor plag in hybridu tak jede, má tedy nejvyšší životnost, nejmenší poruchovost a nejmenší spotřebu. A JE nestojí milion jako auto, ale bilion a porucha - havarie je katastrofa.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 21:20 Reaguje na Honza Honza
Pokud jedete ustálenou rychlostí je vám hybrid k ničemu, jen taháte navíc zátěž baterek a elvybavení.Samotný spalovák v optimálních otáčkách je úspornější.
Hybrid Vám pomůže zlepšit efektivitu např v městském provozu.Zpomalujete -energie se vrací do baterky, zrychlujete- přídavnou energii berete z baterky.
Spalovák - zpomalujete-energii pálite v brzdách a ohříváte vzduch,zrychlujete-pálíte víc paliva z nádrže.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 21:37 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ale tady přece jde o něco jiného. Jde o to, že když motor jede jen v optimálních otáčkách, což baterie umožňuje, tak je nejúspornější, vydrží nejdéle apod. Vždyť o tom tak mluví automobiloví odborníci. Právě že norm. spalovák bez baterie prakticky nikdy nemůže jet v optim. otáčkách, stále zrychluje nebo zpomaluje.

Já to nevím.

Ale mám opět z této diskuze neblahý dojem, že se tady bádá o věcí obecně známých, nesporných a nevyvratitelných. Nebo ne?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 22:28 Reaguje na Honza Honza
https://automato.cz/hybridni-a-plug-in-hybridni-vozy-jak-funguji-a-jak-vybrat-ten-spravny/
To co popisujeteje tzv seriový hybrid, v něm je spalovák který pracuje v optimálním režimu a přenos výkonu na kola je čistě elektrický.
Plug in hybrid je optimální dobíjet ze zásuvky, v hybridním režimu elmotor podporuje spalovák ale ten pohání kola mechanicky, tedy s proměnnými otáčkami.
Od toho je diskuse....každý ty věci obecně známé vnímáme trochu jinak.Mějte se.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 08:01 Reaguje na Jaroslav Bobr
Dobře, děkuju za opravu. Je to seriový hybrid, u kterého spalovací motor pouze dobíjí baterii, jede si ve svém režimu otimálních otáček, tím má největší životost, nejnižší poruchovost, nejnižší spotřebu a to i když veze nálož tunu baterie. Norm. spalovací motor při správném režimu- nepřecházet do červených otáček, vyměňovat olej a kontroly ve special. servisu, včasná výměna orig. náhr. dílů vydrží v pohodě milion km, i když stále zrychlujete a zpomalujete. Motor v seriovém hybridu vydrží možná 2 miliony km. A o to ve drahé JE, kde by se mělo max. předcházet poruchám, jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 08:45 Reaguje na Honza Honza
Sériové hybridy nevozí velkou baterii, právě proto, že můžou nabíjet kdykoliv. Mě by se líbil daleko větší posun k elektrice, dobíjení pouze malým motorkem max 10 kW, jen jako nouzovka. Dojezd na el. 200 km a při normálních jízdách těch průměrných 80 km ho nemusíte zapínat vůbec. Nabíjíte samozřejmě ze střešná fve.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 10:05 Reaguje na Pavel Hanzl
To je právě to, co s autem děláte, jak a kam jezdíte.
Vozíte-li těžké náklady, jezdíte-li v zimě, nas dovolenou, do oblastí, kde nebudou nabíječky je lepší vsadit více na motor spalovák a méně na elektromotor.
Zároveň i baterie je hrozně předražená, proto je lepší menší.
Spalovák je prostě levnější a univerzálnější.
Já bych vsadil na klasický seriový hybrid s možností dobíjet z FV.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:12 Reaguje na Honza Honza
Je nutno použít stroj dle účelu, ke kterém má sloužit. Nebudete vozit písek na stavbu favoritem a pro rohlíky taky nepojedete kamiónem. Pokud většina aut jezdí do 100 km a občas na výlet někam dál, pak by byl ten sériový hybrid s minimálním motorkem asi ideální.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 14:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobře, ale já někdy tahám těžké přívěsy a cena velké baterie se vám nevyplatí.
Spalovák i po 20 letech s nájezdem 200 tis km je stále skvělé auto.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebude lepší použít 2 auta?Elektro na pojíždky kolem komína a spalovák na náročnější práci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:28 Reaguje na Honza Honza
Tam není problém vlastní štěpná reakce ale velikost a hmotnost kompletního reaktoru a změny jeho teploty, ať už rovnoměrné nebo při rychlých změnách nerovnoměrné, které kvůli teplotní roztažnosti materiálů v reaktoru vytvářejí uvnitř reaktoru mechanická napětí. Ta změna musí být jenom tak pomalá, any materiály reaktoru ty mechanická napětí ustály a konstrukce nepopraskaly. Přirozeně v jaderné energetice s velkou dávkou jistoty, kdy ta rychlost regulace se zřejmě povoluje násobně menší než by snad mohla být. Na začátku životnosti reaktoru, kdy ty mechanické hodnoty použitých materiálů jsou velmi dobré i ke konci životnosti reaktoru, kdy ty mechanické parametry jsou zdegradovány radiokorozí a jsou podstatně nižší.
Sekundárně tam je potom dopravní zpoždění, kdy teplo v reaktoru vzniká uvnitř palivových tyčí a musí se nejdřív dostat přes materiál palivových tyčí a materiálu v okolí palivových tyčí do chladicích kanálů a potom pohybem chladicí kapaliny do primárního výměníku tepla a potom ještě sekundárním chladicím okruhem a tepve potom potom vzniká pára, která jde na turbínu.
Proto, mimo havarijního odstavení reaktoru a celé JE, které musí být rychlé, jsou ostatní provozní změny výkonu pomalé, větší změna výkonu je v řádu hodin. Aspoň tak to vidím já.
Jinak stejná věc, teplotní roztažnost, ovlivňuje i rychlost změny výkonu elektrárenských kotlů, kde jsou ty největší kotle rozměry srovnatelné s rozměry reaktorů. Jejich regulační rychlost je ale větší, protože tam nejsou tak kritické požadavky na bezpečnost a kotel se opravuje výrazně rychleji a levněji než by se případně musel postavit náhradní jaderný reaktor. A taky by tam měly být použity "jednodušší" materiály než v reaktoru.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 09:58 Reaguje na Radim Polášek
Vidím to stejně
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 10:10 Reaguje na Radim Polášek
Ano, o tom jsem právě psal i když neodborně.
Zároveň mně v této souvislosti napadá, že nejlepší reaktor by byl takový, který by neměl vysoké teploty, chladil by se sám, jeho životnost by byla navěky, riziko havarie by bylo O (mimo nálet bombardérů Putina, mimozemšťanů a komety). A vyšší teplotu a lepší parametry dosáhnout přídavnými přístroji- tepel. čerpadly apod, které by se daly snáze opravit, jejich havarie by nebyla katastrofa apod.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 11:47 Reaguje na Honza Honza
Pokud chcete vyrábět elektřinu, musíte mít v reaktoru vyšší teplotu, protože čím vyšší teplota páry a současně její tlak je z reaktoru, tím vyšší účinnost má parní turbína a tím vyšší část energie vyprodukované reaktorem se přemění na ušlechtilou elektrickou energii a o to méně zůstane odpadní tepelné energie.
Ty teploty a tlak jsou shora ohraničeny použitelnými materiály, dnes pravděpodobně speciální nerezové žáruvzdorné oceli, které při těch teplotách udrží svou pevnost a dlouhodobě v dost agresívním prostředí vodní páry za té teploty a tlaku nekorodují. Ta hranice je nějak 400 - 500 st C a tlaky stovek barů.
Pro jiné účely, kde to vyhovuje, je přirozeně možné používat i nižší provozní teplotu reaktoru. Například pro vytápění a horkou vodu do měst by na krátkou vzdálenost, pokud je reaktor přímo ve městě, mohlas stačit teplota 150 - 200 st C a pro dálkový horkovod třeba horkou vodu tak 250 st C. Ale mám takový pocit, že to životnost reaktoru moc nezvýší, že rozhodující může být spíš radiokoroze konstrukce reaktoru.
A je tak zřejmě ekonomicky mnohem lepší varianta, že reaktor pojede na vyšší výstupní teplotu těch cca 400 st C, teplotní a tlakový spád 400 - 200 st C se zpracuje v turbíně na elektřinu a zbývající teplotní spád se případně využije na tu teplou vodu do horkovodu. A máme tady kogeneraci, kdy reaktor pojede stále stejně a dle potřeby teplé vody, třeba v létě jen na teplou vodu a v zimě na teplou vodu plus vytápění bytů. V létě se tak mnohem víc energie použije na výrobu elektřiny a v zimě se vyrobí méně elektřiny a o to víc horké vody.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 14:25 Reaguje na Radim Polášek
Dobře, díky za vysvětlení.
Něco jiného je ekonomika provozu- určitě dnes je nastavená dobře, aby reaktor byl co nejúčinější, podobně jako naftový motor potřebuje své teploty.

Ale jsou tady jiné skutečnosti: 1. výstavba reaktoru je nesmírně náročná- vzhledem k bezpečnosti v minulosti ani taková nikdy nebyla 2. reaktor se nedá jen tak odpojit, zavřít, postavit nový. 3. provoz je strašně nebezpečný, vždy hrozí havarie s dedozírnými důsledky. 4. přitom my potřebujeme těchto reaktorů hodně- už došlo uhlí. Nic jiného pořádného není.

Z toho všeho plyne, že by byl výhodnější větší počet zcela bezpečných reaktorů s max. životností - nejlépe donekonečna, zároveň logicky mnohem méně účinných.
Kdyby prostě byly konstruovány tak, že by byla jen jedna reaktorová nádoba z nějakého materiálu na 1000 let a z ní by se nějakým složitým náročným postupem odebírala energie opravitelnými a vyměnitelnými přístroji. Mně by nejlépe vyhovovalo vyhořelé palivo v nějakých nezničitelných obalech, prostě něco podobného jako je úložiště vyhořelého paliva, kde radioakt. materiál není uložen na 100 let ale musí tam vydržet tisíce let.
Samozřejmě výroba takovéto energie by byla třeba 10x dražší, ale zcela bazpečná a na věčné časy.
Kdežto dnes postavit 4 bloky za 2 biliony s tím, že po 50 letech odejdou, stále hrozí poruchy, vše je nedostupné, nesmírně složité, tak to taky není nejlepší postup. Když si 2 biliony vydělíte 60 let, tak vám to taky cenu elektřiny zvýší. 1000mld : 60 let = 15 mld ročně. (Dukovany 60 let)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 11:50 Reaguje na Honza Honza
Velká tepelná čerpadla asi moc ekonomicky nevycházejí, jinak by byla už dávno zkonstruována a používala by se masově.
Zatím se používají jen velmi ojediněle a články se o nich nepíšou ani v zelených sdělovacích prostředcích, tak z toho soudím, že není co chválit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2025 20:48 Reaguje na Honza Honza
Ptejte se p. Wagnera když mě nevěříte. Obracet se na AI???
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2025 20:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Plynové elektrárny se sice mohou regulovat rychle, ale je to na úkor životnosti kovu (tepelná únava). Obyčejně se počítá 1 rychlý studený start čerpá životnost jako 1-3000 hodin provozu (podle rychlosti).
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.2.2025 21:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
a u JE ne? Tam není únava kovu?
Ale hádat se nebudu, odborník nejsem, jen jsem si váš názor chtěl ověřit u nazávislké a nestranné AI.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2025 08:26 Reaguje na Honza Honza
Rozdíl je právě v tom, že plynovky nejedou porád, ale startují a odstavují. Zejména kvůli životnosti se všechny elektrárny snaží pracovat v oblasti 80-90% jmenovitého. Pak není problém regulace +, -, 10% změny. Atomku skutečně nelze postavit na najíždění a odstavování 0-100% nějak často během roku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Rozdíl je podle mne v tom, že u plynovky bude možná rychlá a relativně levná oprava a generálka skoro všeho v rámci nižších jednotek týdnů.
Zatímco u jaderky už parní turbína je dost složitá na opravu a následně seřízení a náběh, na rozměry 2 - 4 metry délky turbíny se tam jedná o tolerance desetiny až možná setiny milimetru mezi běžícími a stacionárními lopatkami a usměrňovači toku páry. Přívod páry je ještě podstatně horší a ve vlastním reaktoru to zřejmě bude v podstatě neopravitelné. Jak se to postaví, tak většina toho v reaktoru bude muset bez poruchy běžet 80 nebo kolik let po celou dobu životnosti reaktoru.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 10:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
No vidíte, jak jsme se domluvili, kdybyste se i tak domluvil s Petrem, jako se mnou!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.2.2025 11:59
Rakousko míří na milion střech pro FVE ..............

Rakousko je v trochu jiné situaci než jsme my. Už mají hodně větrníků. Ale mají také hodně vodních elektráren. Když fouká a svítí, mohou jejich výkon omezit, zastavit a akumulovat vodu třebas na noc. To jsou výhodná úložiště energie a takových bychom i my potřebovali více. A mohly by to být zajisté i malé přehrady, které by akumulovaly vodu třebas i pro závlahy. Ovšem stejně to neřeší akumulaci energie z léta na zimu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2025 12:27 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Přesně tak a Rakousko hřeší na to, že výpadky kryje z nenáviděné
JE Dukovany a Temelín. Jsou to pokrytci, kterým v nouzi JE nevadí
a při přebytcích z OZE nám ji vnucují. Přehrady narážejí zase
na jinou skupinu Zelených, kteří vidí raději větrníky, které zase
vadí jiným Zeleným. Přitom 4 velké JE a v noci vytápění nočním
proudem by bylo jednoduché, ekologické a relativně levné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 17:06 Reaguje na Břetislav Machaček
A hlavně do toho vždy hodí vidle ropáci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.2.2025 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už máte sklerózu, tak alespoň nahlédněte do
archívů jak Rakušáci blokovali kvůli našim JE hraniční přechody a naše patolízalská vláda ustoupila od 4 bloků v Temelíně a pod nátlakem se
u těch 2 vláda vzdala ruské technologie a paliva, aby se k ruskému palivu po nezdarech s americkým pokorně vrátila. Pamatujete na zelené Jihočeské
matky a jiné protestující spolky přijímající na
činnost příspěvky od Rakouské vlády? Ne? Tak doporučím zalovit v archívech. Ano ropáci chtěli uhelky udržet do doby výstavby JE, ale museli je draze odsířit a odprášit, což jim snižovalo zisky. Ty vaše OZE se bez dotací a podpor neobejdou a
nebýt státní dotace a podpory, tak vám na stavbu
solární elektrárny nedá banka úvěr, protože je
jeho splatitelnost značně riziková. Stát tak těmi
dotacemi vlastně bankám ručí za ty úvěry, které
by bez dotací banky nikdy neposkytly. A banky to
mají spočítané určitě lépe, než vy, který uvěřil
reklamám dodavatelů solárních panelů, kteří do
návratnosti započítávají i ty dotace a podpory.
Z ekonomického hlediska je to propadák, který se
bez dotací a podpor neobejde a po jejich snížení
vidíte ten rapidní propad zájmu o fotovoltaiku.
Ekonomiku nelze ideologicky obelhávat, ale lze
ji deformovat dotacemi a jinou podporou OZE,
což pouze nástrojem ideologie deformující trh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy melelete pořád tu stejnou mantru dokola. Bé, bé, dotace, dotace, dotace, bé bé.
Kdo jsou největší dotační oligarchové, kteří berou nejvíc dotací z celé Evrop? Průmysloví devastátoři krajiny, Babiš, Jandejsek, Toman a celá agrární lobby. Kdo jsou ti nejbohatší? Uhlobaroni, Křetínský, Tykač atd. a taky berou dotace a vyhrožují, že nedostat bambilión z veřejných peněz, uhláky zavřou. Tohle vám nevadí?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.2.2025 14:21 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdo ty dotace schválil? Schválili si je ti uhlobaroni a průmysloví devastátoři krajiny? Ne, schválili je demokratičtí politici, námi volení, ale nám nezodpovědní. Prostě kapitalističtí politici přihrávají zisk kapitalistickým podnikatelům kteří jim zase převádějí část těch zisků jednak do kapes a druhak do volebních fondů.
Odpovědět
sv

s v

12.2.2025 19:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Tos to soudruhům z FPO nandal machačku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 17:03 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Rakušáci stavěli přehrady, my uhláky. Ale v jámách po hnědém uhlí se dají instalovat megavýkony ve FVE a v kruškách postavit série přečerpávaček typu Dlouhé stráně, ovšem výrazně jednodušeji a levněji. A dobře postavená přečerpávačka není nic proti přírodě.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 15:57
Rakousko nevím, ale třeba Německo začíná mít se střešními fotovoltaikami velký problém. Jakožto malé diverzifikované zdroje v místech spotřeby se jejich provedení a konkrétní technický stav velmi těžko kontroluje, spousta střešních fotovoltaik se ani při totálním přebytku elektřiny v době silného svitu slunce a silného větru a malé spotřeby nevypíné, pořád dodává a produkuje množství elektřiny se zápornou cenou, kterou musí němečtí distributoři draze likvidovat. Zadarmo drahé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 17:05 Reaguje na Radim Polášek
To je jen administrativní problém, fve se vypíná zcela automaticky, pokud jde cena na nulu, stačí to naprogramovat. Problém je v provozní dotaci, ta vykompenzuje i ztrátu ze záporné ceny. Stačí potom novela zákona.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Němci mají ve střešních fotovoltaikách výkon nějak 8 - 9 TW, který neumí vypnout. A který jim v době nadbytku a minusových cen elektřiny generuje finanční ztrátu, kterou němečtí odběratelé musí platit. (A kterou inkasují ti, co dokáží v té době zapínat navíc spotřebiče a mařiče elektřiny.)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:52 Reaguje na Radim Polášek
A ještě jsem zapomněl balkónových fotovoltaik.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 20:45 Reaguje na Radim Polášek
Nechápu fve, která se nedá vypnout. Moje obyčejná se vypíná, když není odběr, zcela normálně. Když odpojíte spotřebič ze zásuvky, taky nemáte dál žádný odběr.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy toho nechápete víc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 08:46 Reaguje na Radim Polášek
Tak mi vysvětlete, proč se fve nedá vypnout.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak konkrétně byste si to vypínání soukromé FV elektrárny běžící v soukromém prostoru představoval?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:28 Reaguje na Radim Polášek
Ten, kdo prodává za spot si to zablokuje sám a ten, kdo prodává za paušál, by za tu dobu dostal pokutu. Něma problema.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Přemýšlejte o tom jaký kdo má elektroměr a za jakých podmínek se vám ho vyplatí měnit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:37 Reaguje na Jaroslav Bobr
Každý má kvadro..... a ten se dá naprogramovat zcela normálně. Připojení přes wifi má taky každá fve.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 10:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Přemýšlejte více abstraktně a mimo stěny vašeho domu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:14 Reaguje na Jaroslav Bobr
"Houno, řekl Švejk, aby se nějak vmísil do debaty".
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2025 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Třeba ještě schází : optimální příprava, automatizace, regulace.
A bez řádné přípravy, milý pane, sebedokonalejší, sebegeniálnější projekt zbankrotuje, úplně stejně jako zbankrotovala kolektivizace v zemědělství za socíku: přece každý zahrádkář nebude mít ve stodole kombajn! To je přeci jesné, ne? A výsledek byl hladomor!

Ale že to neví naše inteligentní vláda, ušlechtilý parlament s 6 hodinovými projevy ve sněmovně, jak předvádí Babiš a SPD? To je mi nějak divný!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:35 Reaguje na Honza Honza
Celá lidská evoluce se vyvíjí živelně a státe se řeší průběžně problémy, které nastávají. Mohutné ideologie s ambicí revolučně přetvářet svět (komunismus, nacismus) zkrachovaly, dnes máme opačný problém, rozpad společnosti a nástup čisté destrukce.
Vše by se mohlo vyvíjet normálně (někdy k horšímu, někdy k lepšímu), ale máme za krkem klimatickou katastrofu. A tím se mění úplně všechno, tady musí celé lidstvo táhnout za jeden provaz. Ale výsledek oslnivý fakt není.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 10:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohutnou zelenou ideologii do toho nepočítáte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:59 Reaguje na Jaroslav Bobr
Nepočítám, bo je to vynález ropáků, nic takového neexistuje. Jsou extrémní ekoteroristické úlety, ale nic masového.
Celá klimatická změna je přísně vědecky zjištěná a stokrát vyargumentovaná a dokázaná, srovnávám ji s astronomií.
Faktem je, že se množí plochozemci, ale to je destrukcí našeho světa, klimaskeptikové tam taky patří.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 11:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro Vás funkce FVE na spodu vlákna
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 11:53 Reaguje na Honza Honza
Ona kolektivizace, aspoň v našem zemědělství, rozhodně nezbankrotovala.
V sovětském to už bylo poněkud horší.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 10:33 Reaguje na Radim Polášek
Vystihující!
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 10:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Záleží na tom co máte.Dnes střídač je připojen paralelně k síti a mezi elměrem a domovní přípojkou jsou snímače které snímají velikost a směr proudu.Ty regulují střídač tak aby proud z veřejné sítě byl 0 a spotřeba se brala ze střídače, v momentě když překročíte povolený(určíte SW,záleží na dovoleném výkonu střídače,dodávce od panelů,stavu baterky) výkon střídače se začne "přibírat "proud ze sítě.Pokud odběr klesne střídač sjede s výkonem aby ven nic neteklo.To za předpokladu že nemáte povoleny přetoky ven.
Pokud máte hloupý střídač, hrne výkon z panelu do rozvodu at odebíráte nebo ne, a když neodebíráte hrne se to do sítě - nic za to nedostanete a pokud je toho hodně sít to zatíží.Pokud si to instalujete doma bez povolení a oznámení tak ani distributor nemá šanci to jednoduše zjistit.Hloupý střídač je jednoduchý a v podstatě nemusíte zasahovat do rozvodu,zjednodušeně ho stačí píchnout do zásuvky a samozřejmě taky levný.Co si asi tak pořídíte do bytu pod masívní zelenou masáží?Zjednodušeno pro pana Hanzla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:04 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tohle jsou už technologie, které musí dělat profík, už nežijeme ve světě bastlířů, což mi taky vadí. Taky nemůžete jet po dálnici (ani po normální silnici) posvařovaným paratraktorem s motorem z vyřazené sekačky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:06 Reaguje na Jaroslav Bobr
"Pokud máte hloupý střídač, hrne výkon z panelu do rozvodu at odebíráte nebo ne, a když neodebíráte hrne se to do sítě - nic za to nedostanete a pokud je toho hodně sít to zatíží."
Kolik takových zbastlených fve u nás může asi být? Jen nějaké malé střešní a v celkovém objemu asi řádově nula.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 11:13 Reaguje na Pavel Hanzl
A co balkonové FVE?https://www.meesenburg.cz/balkonovy-set-fve/
100x nic umořilo osla
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:17 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tolik jich není a ten osel je spíš mamut.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 17:51 Reaguje na Jaroslav Bobr
V Rakousku a Německu jsou FVE do 800W bez povolení
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.2.2025 22:05 Reaguje na Jaroslav Bobr
S nahlášením a vymění se elektroměr, aby se při přetocích netočil zpět. Investice do 500 eur. Touto elektřinou se pohánějí fény :)
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 22:58 Reaguje na Jarka O.
Díky za upřesnění
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2025 07:58 Reaguje na Jaroslav Bobr
U nás do 50 kWp.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 11:58 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ještě záleží na tom, jak chytrý střídač nastavíte, klidně ho můžete nastavit tak, že bude fungovat stejně jako ten hloupý.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

8.2.2025 17:08
Spalovat dnes severočeské uhlí čistě není technický problém, viz přednáška pana Hory. ČEZ v Mělníku po rekonstrukci za 3 mld.Kč spaluje uhlí výrazně pod zákonnými limity včetně problematické rtuti. Přesto je nutné vše nedávno postavené zrušit a postavit něco jiného za 30 mld., co bude spalovat dovozový ZP.
Viz zde přednáška:
https://youtu.be/u56BAiglR7E?t=7465
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.2.2025 17:54 Reaguje na Karel Valenta
Jistě, co funguje, se musí zrušit, aby se podle zeleného řádu lidi ještě víc okradli a zelení baroni a oligarchové mohli ještě víc napakovat.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

8.2.2025 18:51 Reaguje na Radim Polášek
Část z těch 30 mld. jsou dotace, ale zbytek nám ČEZ rozpočítá do faktur + drahý plyn. Pak nemá být drahá elektřina.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

8.2.2025 21:10 Reaguje na Karel Valenta
Do faktur Vám rozpočítá i ty dotace, na dotace vyberou emisní povolenky a ty Vám producent naúčtuje do ceny
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:50 Reaguje na Karel Valenta
Ale ty dotace jsou z povolenek, ty povolenky platí elektrárny a ty elektrárny si ceny těch povolenek započítají do ceny své elektřiny a tu jejich elektřinu zaplatíte na své faktuře Vy. Neboli úplně všechno Vám Vaše Distribuce elektřiny, ne ČEZ, započítá do Vašich faktur za elektřinu.
Včetně těch peněz, které se v tom okruhu povolenka - Brusel - dotace z Brusele nebo případně povolenka - finanční globální spekulant s povolenkami - Brusel - dotaze z Brusele ztratí a rozkrade.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:23 Reaguje na Radim Polášek
Ve středověkých městech se splašky lily na ulici a kadilo se v rohu na náměstí.
Později se z ekologických (hygienických) důvodů začaly budovat kanalizace a vodovody za gigantické dotace, vydřené z obyčejných lidí. Byl to takový grýndýl a byl fakt tak špatný?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2025 20:48 Reaguje na Radim Polášek
Kdo je zelený baron a oligarchos a kde to bohatství sebral? Nikdy nikdo nebyl schopen odpovědět.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste se zeptat třeba tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Daniel_K%C5%99et%C3%ADnsk%C3%BD
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:18 Reaguje na Radim Polášek
Křetínský je uhlobaron, ne zeleňák. Neplatný pokus, zkuste to znovu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2025 11:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdybyste to sledoval, tak byste věděl, že Křetínský nechává fosilní divize dojíždět a expanduje do zelených a dotovaných prpojektů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 16:24 Reaguje na Radim Polášek
Dobře dělá, nabalíkoval se na uhlí a teď to vrazí do OZE, tudy vede cesta, naopak nikoliv.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.2.2025 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Z daní ostatních občanů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 10:19 Reaguje na Emil Bernardy
Ten mechanismus by mě zajímal, můžete to popsat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2025 11:20
Česko silně zaostává v rozvoji oze, má mohutné výkony v uhlí a snad nejdražší proud v EU. A naši ropáčci v tom nevidí souvislost, zajímavé.
Odpovědět
ZJ

Zdeněk Juračka

9.2.2025 13:45
Paní autorka píše v článku celou řadu nepravd. Sdílená energetika je možná - na papíře. Reálně to možné není. Není schválené OZE III, ani nejsou zveřejněny "ceny" za sdílení(prý na podzim po volbách).Ty budete muset (jako vlstníci výrobny elektřiny) zaplatit distribuční společnosti. Bude to částka poměrně vysoká, která s množstvím OZE bude razantně stoupat.1500 MW fotovoltaik na rodinných domech reálně vyrobí za rok maximálně 1,2 TWH elektřiny. Temelín v roce 2024 vyrobil 15,86 TWh. Autorka by se vrátit se na střední školu pro doplnění vzdělání, aby nám tady nepsala nesmysly. První FV elektrárna, kterou jsem připravoval, byla v roce 2004 (4MW), tedy mám za sebou více jak 20 let praxe (FVE o instalovaném výkonu více jak 70 MW). Prosím o autorku, aby psala o něčem jiném, jelikož nemá ani základní vědomosti o energetice
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 15:54 Reaguje na Zdeněk Juračka
Jestlipak Vy nejste desolát, svině a máte jen základní vzdělání, navíc asi budete příznivec energetické, uhelné a jaderné lobby a Putinova Russka.Sdílená energetika je přece naše záchrana.To že se opíráte o fyziku a matematiku je podružné.Autorka vystudovala ČVUT fakultu jadernou a inženýrsko technickou, takže se má o co opřít.
Příspěvek je ironie.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 19:32 Reaguje na Zdeněk Juračka
Bohužel již v prvních větách se mýlíte. Sdílení se týká LEX OZE II, který vstoupil platnost od 1.7.2024, od té doby bylo sdílení upraveno zákonem. Reálně však bylo možné sdílet až od 1.8. 2024, kdy bylo spuštěné datové centrum EDC. Doporučuji přečíst zde:https://medium.seznam.cz/clanek/eva-tylova-zacnete-sdilet-prebytky-z-fve-a-poslete-mamince-par-kw-na-kaficko-115622 . LEX OZE II je o agregaci a flexilitě. Co se týče výroby z FVE ve srovnání s JE, tak o tom jsem v článku nepsala, psala jsem o výkonu. Distribučními poplatky neděste, to dělá bulvár a pak se na konci článku dozvíte, že se distribuční poplatek zvýší o 1 desetinu, o jaká hrůza.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

9.2.2025 20:57 Reaguje na Eva Tylová
Oprava . LEX OZE III je o agregaci a flexilitě.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

10.2.2025 07:56 Reaguje na Eva Tylová
Dotace = milodary,úplatky,loupeže paní autorko .
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

11.2.2025 12:58 Reaguje na Emil Bernardy
Dotace vyrovnávají náklady na technologie příznivé pro životní prostředí a zdraví lidí oproti levnému drancování jak píšete loupežích na lidech i krajině jako při těžbě uhlí.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

9.2.2025 21:20 Reaguje na Eva Tylová
Máte to tam pěkně vysvětleno, alespon ten proces přihlášení.Pokud by si komunitníci výměnu elměru zaplatili tak s tím nemám problém.To že příjemce platí distribuci sdílené elektřiny je také OK.Dokud to bude probíhat v malém měřítku tak to sít ustojí.Předpokládám,že to opravdu (administrativně) funguje jak jste napsala, nechci si to nikde zatím ověřovat.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

10.2.2025 08:43 Reaguje na Zdeněk Juračka
pro Zdeněk Juračka9.2.2025 13:45
Tak to jste úplný FVE veterán. Můžete se lehce rozepsat ohledně spolehlivosti a dlouhodobé výkonnosti FVE panelů ?
Odpovědět
PD

Petr Dušek

11.2.2025 08:40
Rakousko na začátku roku v některých hodinách dováželo až 60 % elektřiny. V celkové bilanci je na tom po Itálii, Británii a Maďarsku nejhůř v Evropě. Asi špatně uplatňují "chytré metody řízení, flexibilitu a akumulaci..."

https://www.energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=de&c=AT&week=01

https://www.energy-charts.info/charts/import_export_map/chart.htm?l=de&c=CZ&interval=year
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

11.2.2025 13:10 Reaguje na Petr Dušek
Postupně se zavádí, jak jsem psala technologie se rychle vyvíjí a podle toho je možné, je zavádějící. Všichni se učí. Problém, je zakonzervovat a bránit současný stav. Dlouho jsem si myslela, že čínská elektroauta jsou levná hlavně kvůli levné pracovní, ale jsou levná i protože investovali včas masivně do výzkumu a jsou na technologicky na lepší úrovni než ty evropské, vyrábí je roboti (1 člověk v hale).
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

11.2.2025 14:29 Reaguje na Petr Dušek
Paní Tylová,přečtěte si Váš úvodní odstavec-Zbavit se uhlí, a vysvětlete realizaci. Je to jen souhrn nekonkrétních plků ve kterých o realizaci není nic.Navíc v některých obratech není ani jasný smysl:" je třeba zvláště v zimě, kdy je elektřiny nedostatek, uplatnit chytré metody řízení, flexibilitu a akumulaci"Chytrá metoda řízení - uplatníte jen když máte co řídit, co chcete řídit když Vám vypadne 30% výkonu a nemáte rezervu?Tu rezervu musíte držet a prodražuje Vám provoz.Flexibilita, ta může být dobrovolná nebo vynucená.Na straně spotřeby můžete vypínat spotřebiče, dnes přes HDO vypnete/zapnete akumulační topení,ohřev vody a tepelná čerpadla a ty se dnes stejně zapínají v době dostatku energie a přenosové kapacity.Jediné čemu se divím, že se ohřev bojlerů v létě nezapíná na delší dobu přes den.V době nedostatku energie je distribuce může dálkově vypnout-chcete to?Pak to ale vysvětlete lidem, zákazníkům at ví do čeho jdou.Krátkodobou flexibilitu v průmyslu si vůbec nedokážu představit, to se vracíme před rok 89 kdy se vyhlašovaly regulační stupně spotřeby, jejichž nedodržování se pokutovalo.To Vám jedině zdraží výrobu.A flexibilita výroby elktřiny - jedině fosily, uhlí a plyn, málo vodní elektrárny.
Akumulace- pokryje opravdu jen krátkodobé odběrové špičky než naběhnou fosily,řádově desítky minut a to jen za předpokladu, že zvýšená potřeba nebude výrazná.Mimo přečerpávacích elektráren dnes nic jiného reálně nedává smysl.
"Tedy lépe slaďovat výrobu se spotřebou a rozvíjet nové technologie, které umožní tyto krátkodobé výkyvy překonat alternativní výrobou. Investovat do distribučních sítí a přenést tak elektřinu z míst, kde výroba probíhá, do míst, kde ji právě potřebuji." Sladovat výrobu se spotřebou?Výrobu EE se spotřebou EE?To Vám právě OZE neumožnují, naopak ano, spotřebiče vypínat můžete ale je to diskomfortní.
Nové technologie a alternativní výroba - nic co by bylo provozně odzkoušené a dávalo ekonomický smysl zátím není.A poslední věta je úplně vedle, co jiného než přenos EE z míst výroby do míst spotřeby distribuční sít dělá?Rozvoj OZE přece omezuje nutnost přenosu EE na dlouhé vzdálenosti a umožnuje EE spotřebovat tam kde se vyrobí.Problém nastane jedině když OZE postavíte v místě kde distribuční sít není dimenzovaná a musíte ji dimenzovat na plný výkon, i když 70% času není využitá.
Pokrok musí postupovat úměrně technickým a ekonomickým možnostem,pokud výroba z OZE překročí rozumnou míru nevyhneme se technickým i ekonomickým problémům.
Opět tu argumentujete Čínou - rozepište se něco o čínské energetické politice a mixu.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

12.2.2025 13:58 Reaguje na Jaroslav Bobr
Konec uhelných elektráren je realita. Vzhledem k tomu, že už se jim nevyplácí je provozovat tak do roku 2033 ukončí jejich provozovatelé sami provoz. Vláda řeší novelou energetického zákona tzv. LEX Plyn, aby urychlila výstavbu plynových elektráren jako dočasného zdroje a také zajistila případný dotovaný provoz zvl. v zimě u elektrárny, která se již nevyplatí. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/sikela-chysta-zakon-ktery-zajisti-postupny-odchod-od-uhli-do-2033.A240303_150704_ekonomika_vank . Zákon je již nyní v projednávání jako tisk 883 zde příklad projednání v Hospodářském výboru: https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=252073
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.2.2025 12:19 Reaguje na Eva Tylová
Konec uhlí je zatím hazard, náhrada cizím plynem předražená. Plyn bezuhlíkový není, to jsou VE, PVE a JE, budete pro ně lobovat?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

14.2.2025 09:51 Reaguje na Eva Tylová
Vy jste jak kafemlejnek, pořád dokola.Zničíte dostupné zdroje energie umělými poplatky a pak konstatujete že se nevyplácí....Kolik bude potřeba dodatečně zemního plynu? Jak dlouho má trvat vyjímka pro plyn který také není nízkoemisní?Technicky nekompetentní vláda nepřijme rozumné řešení, jen se bude plýtvat zdroji, kterých je opravdu škoda.Bohužel vláda je odrazem výsledku voleb a voliči jsou masírování politiky jako jste Vy a nedokáčou si to v hlavě srovnat.Média v čele s ČT a ČRo(zejména ČR plus) dávají prostor osobám technicky naprosto nekompetentním a cíleně posluchače ovlivnují ve jménu jediné správné ideologie.Koneckonců," hlas lidu hlas boží" a lidi at se mají tak se rozhodnou.Jen bych nerad viděl rozvrácenou ekonomiku a rabující davy v ulicích -to je to k čemu Vy se svou ideologií směřujete.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/budoucnost-zemnim-plynem-a-vodikem-ke-karbonizaci-energetiky.A250212_160537_p_ekonomika_nef
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

13.2.2025 09:54 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ještě mě dnes zaujal tento kreslený vtip. Připomíná mi debatu zde. https://medium.seznam.cz/clanek/vaclav-veverka-dalsi-ulet-evropske-komise-120925#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

14.2.2025 09:27 Reaguje na Eva Tylová
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/budoucnost-zemnim-plynem-a-vodikem-ke-karbonizaci-energetiky.A250212_160537_p_ekonomika_nef
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.2.2025 10:20
Paní Tylová to myslí dobře , potíž je ovšem v tom, že ztělesňuje romantické zelené nazírání světa . Který ovšem funguje na zcela jiných principech , tedy na ekonomických a fyzikálních zákonech.
Potom se naivita střetává s realitou a výsledkem je zmaterializování reality.
V tomto případě enormně vysoké ceny elektřiny a úprk firem z prostoru EU, neboť jejich zboží je na globálním trhu neprodejné.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

11.2.2025 20:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Náhrada UE u nás PPE je v plném proudu. A pak nám EU poručí nahradit ZP drahým vodíkem a budeme v ... Dopadneme jako Německo s jaderkama, nyní by je Bavoři chtěli zpátky a už to nejde.
Odpovědět

Jan Čermák

13.2.2025 08:04
Tahle planeta byla krásně místo plné života. Lidé jako vy z ní dělali umírající peklo. Ale studu od nich nečekej, že. Ruští oligarchové nemají na Putina žádný vliv. Jen strach, že skočí z 15 patra. Jaký vliv na Babiše máte jako jeho volič?
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

13.2.2025 09:52 Reaguje na Jan Čermák
Předpokládám, že to není na mě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist