https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ochranci-obnovili-naucnou-stezku-v-prirodni-rezervaci-turold-u-mikulova?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci obnovili naučnou stezku v přírodní rezervaci Turold u Mikulova

18.4.2021 15:49 | ZNOJMO (ČTK)
Turold je hojně navštěvovaným místem – jak místními, tak turisty, kteří zde často tráví čas při čekání na prohlídku jeskyně Na Turoldu.
Turold je hojně navštěvovaným místem – jak místními, tak turisty, kteří zde často tráví čas při čekání na prohlídku jeskyně Na Turoldu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Ochránci přírody obnovili naučnou stezku v přírodní rezervaci Turold u Mikulova na Břeclavsku, v novém je stezka zhruba po dvaceti letech, uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. Jde už o třetí verzi stezky, první byla v rezervaci v 80. letech minulého století.
 

Předchozí panely, které na dně bývalého lomu stály od roku 2001, už byly podle ochránců zastaralé informačně i designem. "Zachovali jsme počet i umístění většiny panelů, ale upravili jsme obsah a podání tak, aby informace byly co nejpřístupnější a nejzajímavější pro širokou veřejnost," uvedl autor stezky Jan Miklín.

Na osmi panelech najdou návštěvníci informace například o tamní historii těžby vápence, paleontologických a archeologických nálezech, o netopýrech, kteří v tamní jeskyni v hojném počtu zimují či o zvířatech a rostlinách v rezervaci.

"Turold je hojně navštěvovaným místem – jak místními, tak turisty, kteří zde často tráví čas při čekání na prohlídku jeskyně Na Turoldu. Poutavá naučná stezka má proto právě tady velký potenciál zaujmout. Otevření zrekonstruované naučné stezky je jednou z aktivit, kterými si chceme připomenout 45. výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Pálava," uvedl Kmet.

Doplnil, že vzhledem k současné epidemické situaci však ochránci upustili od záměru na oficiální otevření stezky. "Rádi bychom návštěvníky pozvali alespoň touto cestou k individuální prohlídce," uvedl Kmet.

Přírodní rezervace Turold zahrnuje zbytky kopce Turold – bývalého vápencového lomu. Těžba kvalitního, čistého pálavského vápence zmenšila Turold na zhruba třetinu jeho původní velikosti. Rezervaci tak tvoří z větší části velký lom. Součástí území rezervace je i vchod do složitého labyrintu chodeb v jeskyni Na Turoldu. Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v druhohorním vápenci v České republice a významné zimoviště vrápenců malých a dalších netopýrů. Vstup do jeskyně odhalila právě těžba. Tato rezervace je chráněna už od roku 1946 a patří spolu se Svatým kopečkem a Lomem na Janičově vrchu mezi oblíbené příměstské rezervace, které spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DN

D Nevimjak

19.4.2021 13:42
Jako ochránci? Ochránce přírody by měl upravovat přírodu tak, aby tam nelezli ti co tam nepatří. Normalni člověk si o přírodě něco přečte a pak si tam zajde a když odejde tak nikdo nepozná že tam byl. Takto jen přírodu upravujete pro lidi co by jinak šli do nákupáku, tihle si pak v lese čistí auta a chovají se jak prasátka. V lese jsou lavičky, asfaltové cesty, ještě tam chybí autoservis a restaurace, ale to všechno bude :(
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist