https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/olej-z-rizku-do-kanalizace-nepatri-slijte-ho-do-pet-lahve-a-odneste-do-sberneho-dvora-nebo-hodte-do-popelnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olej z řízků do kanalizace nepatří. Slijte ho do PET lahve a odneste do sběrného dvora. Nebo hoďte do popelnice

21.12.2017 13:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr, rozhodně olej nevylívejte do kanalizace. Lepší variantou, i když ne ideální, je oleje slít do PET lahve a vyhodit ji do směsného komunálního odpadu.
Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr, rozhodně olej nevylívejte do kanalizace. Lepší variantou, i když ne ideální, je oleje slít do PET lahve a vyhodit ji do směsného komunálního odpadu.
Málokdo si dovede představit štědrý večer bez smaženého kapra nebo řízku. Problém nastává ve chvíli rozhodování, kam odložit použitý olej z těchto smažených pokrmů. Na území hlavního města Prahy funguje stabilně dvacet sběrných dvorů. Na každém z nich je možné kromě široké škály odpadů odevzdat i použité potravinářské oleje a tuky. Služba je zdarma, pouze je potřeba oleje zbavit zbytků jídla a přinést na sběrný dvůr v uzavřené PET lahvi nebo jiném plastovém uzavíratelném obalu (nikoliv ve skleněné nádobě). Oleje a tuky rozhodně nevylévejte do záchodu nebo dřezu, ve velké míře totiž zanášejí kanalizaci.
 

„Lidé si na tuto službu rychle zvykli a hojně ji využívají. Za jeden rok se na sběrných dvorech vysbíralo celkem 4,6 tuny použitých potravinářských tuků a olejů, které by jinak s velkou pravděpodobností končily v městské kanalizaci. Zvláště v období vánočních svátků se kanalizace ve zvýšené míře zanáší a znečišťuje. To s sebou bohužel nese i zvýšené nároky na její následné čištění a údržbu,“ říká pražská radní Jana Plamínková.

Co ještě nepatří do záchoda si přečtěte v článku Fritovací olej, barvy, vložky a kondomy do záchodu nepatří.

Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr, rozhodně olej nevylívejte do kanalizace. Lepší variantou, i když ne ideální, je oleje slít do PET lahve a vyhodit ji do směsného komunálního odpadu. „Budeme moc rádi, pokud zvolíte ekologičtější variantu a využijete k odložení olejů naše sběrné dvory. Použité oleje nemusí být odpadem, ale cennou surovinou. Pokud je odevzdáte do sběrného dvora, putují ke zpracovateli, který je po vyčištění dále používá v široké škále produktů a služeb,“ doplnila Plamínková.

O nakládání s oleji a tuky musí dbát například i restaurace. Všechny provozy (restaurace, bary, fast foody a podobně), kterým při jejich podnikatelské činnosti vzniká gastroodpad, tedy i oleje a tuky, musí mít ze zákona zajištěno nakládání s tímto odpadem. Měli by mít uzavřenou smlouvou s některou svozovou společností, která jim za úplatu zajistí odvoz gastroodpadu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PL

Pavel Lesník

21.12.2017 23:39
A nebo až dáte ten olej do lahve dejte mi info a já si pro něj přijedu. Můj starý diesel to v pohodě schroupne a ušetřím za palivo :)
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist