https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pocketwatt-pomuze-s-pochopenim-energetickych-trid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PocketWatt pomůže s pochopením energetických tříd

4.4.2019 11:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Energetický štítek má umožnit výběr úsporného spotřebiče. A PocketWatt to umí prostřednictvím aplikace.
Energetický štítek má umožnit výběr úsporného spotřebiče. A PocketWatt to umí prostřednictvím aplikace.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Projekt Digi-Label přináší aplikaci, která nám usnadní orientaci v energetických štítcích. Ty ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kWh za rok nebo pod označením energetických tříd A-G. V posledních letech se zavedlo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++, a tak je označování lehce nepřehledné. Aplikace PocketWatt koncovému zákazníkovi poskytuje informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách, s možností výběru pracovních cyklů například u pračky nebo myčky a motivuje je tak k výběru energeticky úspornějších modelů. O projektu informuje společnost SEVEn.
 

„Cílem aplikace PocketWatt je spotřebitelům představit konkrétní náklady na spotřebu energie a případně vody u daného spotřebiče a umožnit tak spotřebitelům lépe se zorientovat v tom, který konkrétní model bude pro provoz v domácnosti skutečně nejvhodnější,“ uvedl Juraj Krivošík, zástupce SEVEn o projektu Digi-Label v ČR.

Energetická spotřeba produktu je jedním z hlavních kritérií při výběru elektrických spotřebičů. Co nás ale v konečném důsledku zajímá ještě více je údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče ve finančním vyjádření. Z energetických štítků, které mají výrobci povinnost u produktů uvádět, si můžete roční náklady dopočítat. Kdo z nás ale ví, kolik stojí 1 kWh energie? Aplikace PocketWatt je řešením, které zobrazuje provozní náklady na spotřebu elektřiny a vody v korunách. Umožňuje pro vybrané elektrospotřebiče, jako jsou pračky a myčky, upravit počet pracovních cyklů podle zvyklosti v dané domácnosti.

Nástroj PocketWatt se dá využít několika způsoby. Prodejcům elektrických spotřebičů umožňuje vytvářet QR kódy pro každý nabízený produkt, který může být vytištěn a umístěn vedle energetického štítku na spotřebičích. Zákazník si tento kód naskenuje a zobrazí se mu podrobnosti o provozních nákladech a celkové hodnocení energetické účinnosti vybraného produktu. Další možností je umístit nástroj na webové stránky obchodníka. Jakmile uživatel na webové stránce klikne na ikonku PocketWatt, zobrazí se údaje o produktu včetně možnosti nastavit si parametry-především jak často bude daný spotřebič používat. Aplikace zobrazí spotřebu jak ve spotřebované energii, tak jako provozní náklady produktu v korunách v následujících několika letech. V České republice daný nástroj aktuálně využívají internetové prodejny chladservis.cz a tivis.cz, v pilotním režimu je k dispozici internetová stránka http://cz.pocketwatt.eu/.

Přepočítávání na koncové náklady však není jediné, co webová aplikace umí. Spotřebitel se dozví i další informace, například žebříček nejlepších produktů nebo zjednodušené vysvětlení specifikací produktů jako je spotřeba vody nebo hlučnost. Díky integrovaným funkcím může zákazník produkty hodnotit a sdílet na sociálních sítích.

„V souvislosti s vývojem evropské legislativy o energetickém štítkování, kde se připravuje společná databáze modelů výrobků dostupných na našem trhu, plánujeme propojit databázi s naší aplikací PocketWatt, aby zákazník mohl srovnat provozní náklady všech modelů na trhu“, upřesnil Juraj Krivošík další plány projektu.

Výzkum mezi spotřebiteli

Dřívější průzkum mezi spotřebiteli ukázal, že energetické štítky sice zná 80 % spotřebitelů, ale ne vždy je jejich sdělení pro spotřebitele přehledné. Pro některé z nich je uváděné číslo v kWh abstraktním pojmem, a ani energetické třídy A-G, včetně třídy A s několika plusy, nám neposkytují informace o významu těchto tříd a rozdílech mezi nimi. Pokud jste prodejci tzv. „bílého zboží“, můžete aplikaci nabídnout svým zákazníkům a jít přehlednějším informacím naproti. Testování aplikace proběhlo v několika zemích Evropské unie, například ve Velké Británii, Německu nebo ve Španělsku, kde pilotní testování ukázalo, že spotřebitelé na tento nástroj reagují pozitivně a prodej produktů s vyšší třídou energetické náročnosti vzrostl (výrobky s nejnižší spotřebou). Pozitivní výsledky vedly k uzavření partnerství mezi PocketWatt a jednou z největší španělských asociací spotřebitelů CECU a partnerem projektu ESCAN, která bude spolupracovat při informování spotřebitelů o efektivnějších produktech.

Co aplikace přinese obchodníkům?

PocketWatt je bezplatný nástroj, který přinese zákazníkům kvalitní a přehledné informace, umožní výběr úspornějších spotřebičů s nižší energetickou náročností a srovnání s ostatními produkty v prodejně nebo na webových stránkách. Údaje využívané k výpočtu průměrných spotřeb produktů pocházejí z energetického štítku daného spotřebiče a tvůrci zdůrazňují, že do projektu nezasahují žádné komerční zájmy. Upřednostňováním energeticky účinných produktů hrají prodejci a spotřebitelé zásadní roli v naplňování jednoho ze zásadních cílů Evropské unie, kterým je snižování spotřeby energie. Působí tak na výrobce, kterým dávají jasný signál, že produkty s vysokou spotřebou energie nemají šanci. Digi-Label je nezávislým projektem, spolufinancovaný z programu Horizont 2020 Evropské unie, na kterém se podílelo dalších jedenáct partnerských organizací. Podrobnější informace najdete na stránkách pocketwatt.eu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

7.4.2019 13:09
Pěkné :-) Ale kdyby se třeba dala koupit myčka nádobí v energetické třídě D, která sice nešetří vodou ani elektřinou, ale na rozdíl od současných A+++ zase to nádobí umyje, budu ještě spokojenější :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.4.2019 18:01 Reaguje na
ale ona se taková myčka (pračka, lednička) samozřejmě koupit dá, ale ne na Alze, mallu nebo datartu, kde vedou jen domácí bílé spotřebiče, ale za úplně jiné peníze v úplně jiných obchodech, a to jsou spotřebiče pro profesionální použití (v hospodách, prádelnách, řeznictvích, hotelech a podobně). připravte se ovšem i na to, že to jsou výrobky které jsou stavěné na 24/7/365 a jsou tedy odpovídajícím způsobem dimenzované, jsou modulární a pro BFO* zatraceně drahé, jsou nehezké a nevejdou se do standardní panelákové kuchyně (koupelny, komory).

* BFO = běžný franta uživatel, ten, pane, nedá za vošklivou myčku dva průměrné platy.
Odpovědět
ig

8.4.2019 23:22 Reaguje na Lukas B.
No právě, že se nevejde do linky. Jinak už bych ji dávno měl, protože pro průmyslové provedení různých výrobků mám trochu slabost :-) Takhle mi nezbyde než vzpomínat na myčku AEG před třiceti lety, která měla nejdelší program na 45 minut a celou tu dobu nádobí skutečně myla devadesátistupňovou vodou a na rozdíl od současného tříhodinového eko-programu ho opravdu umyla :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist