https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pod-hranicemi-carodejnickych-ohnu-mohou-umirat-zvirata-varuji-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pod hranicemi čarodějnických ohňů mohou umírat zvířata, varují ochránci přírody

28.4.2016 10:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
I malý oheň stačí k obveselení. U takového nic hnízdícím ptákům ani ježkům nehrozí
I malý oheň stačí k obveselení. U takového nic hnízdícím ptákům ani ježkům nehrozí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Jakubův / ČSOP Vlašim
Blíží se 30. duben a s ním vrcholí přípravy na tradiční pálení čarodějnic. Velké vatry, které vyrůstají u mnoha obcí a měst i týdny před filipojakubskou nocí, se mohou po zapálení stát smrtelnou pastí pro volně žijící zvířata, upozorňuje ČSOP Vlašim. Hromady dřeva a větví si totiž mohou vyhlédnout ježci nebo ptáci jako místo k hnízdění či úkryt, ze kterého není po zapálení ohně úniku.
 

„Když jsou velké vatry pro pálení čarodějnic stavěny i více jak měsíc před samotným zapálením ohně, je pravděpodobnost upálení divokých zvířat vysoká. Před velkým rychle vzplanutým žárem nemohou utéct," vysvětluje Michala Jakubův z ČSOP Vlašim.

Co tedy podniknout, aby kromě slámou vycpané figuríny čarodějnice v ohni neshořelo i něco živého?

Pokud je vatra již dávno postavená, doporučují ji ochránci přírody zpovzdálí pozorovat dalekohledem. Pokud k ní často přilétají ptáci a obzvláště někteří se k vatře vrací opakovaně a často, nejspíš zde mají hnízdo s mláďaty.

Nejlepší je přikládat materiál na ohniště až krátce před zapálením anebo postupně v průběhu hoření. „Jen tak se dá případné hnízdo či ježčí doupě pod hromadou včas najít a zvířata zachránit," dodává Michala Jakubův. To je ostatně jediný bezpečný způsob pálení jakýchkoli hromad větví a proschlého zahradního odpadu, nejen vatry o filipojakubské noci.

Tradiční ohně na některých místech doplňují i ohňostroje. „V době hnízdění ptáků a vyvádění mláďat je však odpalování ohňostrojů neodpustitelným barbarským činem. Je prokázáno, že vystresovaní ptáci opouští svá hnízda a zastydlá vejce, či prochladlá mláďata jsou odsouzena k zániku," upozorňuje Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP.

Pořádání ohňostrojů se silnými zvukovými a optickými efekty v době hnízdění ptáků, tedy zhruba od března do konce července, považuje za nevhodnou činnost, která je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na tuto skutečnost doporučuje inspekce upozornit pořadatele těchto akcí i místně příslušné orgány ochrany přírody.

Symbolické pálení čarodějnic v noci z 30. dubna na 1. května je velmi starý a stále oblíbený zvyk. Dříve symbolizoval ochranu před zlými silami, dnes je vnímán spíš jako oslava příchodu jara.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist