https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/uzijte-si-prazdniny-letos-trochu-jinak-vyrazte-na-dobrovolnicky-tabor2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Užijte si prázdniny letos trochu jinak: Vyrazte na dobrovolnický tábor

14.6.2013 11:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Za to, že na pár hodin denně přiloží ruku k dílu, dostanou táborníci nejen nocleh a stravu, ale i dobrý pocit a možnost podívat se na jinak veřejnosti zapovězená místa
Za to, že na pár hodin denně přiloží ruku k dílu, dostanou táborníci nejen nocleh a stravu, ale i dobrý pocit a možnost podívat se na jinak veřejnosti zapovězená místa
Léto se blíží a nejspíš se už nemůžete dočkat svých zasloužených prázdnin a dovolených a právě plánujete, co ve volných dnech podniknout. Pokud máte po krk přeplněných pláží nebo jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, ale chtěli byste zažít něco nového a zároveň jste ochotni i ve své volné dny trochu pracovat, existuje řešení. Dobrovolnické tábory.
 

České i mezinárodní nevládní organizace každoročně pořádají množství táborů a dobrovolnických pobytů pro mládež i dospělé. Jejich princip je jednoduchý. Za to, že na pár hodin denně přiložíte ruku k dílu a odpracujete si náklady na nocleh a stravu, můžete za prázdniny strávené na zajímavém, blízkém či vzdálenějším místě zaplatit jen minimum nákladů. A zároveň poznat nová místa, nové tváře a strávit čas s podobně smýšlejícími lidmi.

Na výlet s hráběmi

Na takovém táboře můžete trochu potrápit fyzickou prací tělo zvyklé po většinu roku na studentské lavice nebo kancelářskou židli. Udělat pár dobrých skutků. Vyčistit si hlavu na místě daleko od davů turistů, velkých měst, každodenních starostí, vyzvánějících telefonů, internetů a facebooků. Právě takové mohou být důvody, proč někteří, zejména mladí lidé, o svém volnu necestují do hotelů, ale na farmy, a místo prachu turistických tras volí raději práci v „zákulisí“ historických památek a chráněných území.

Do přírody v ten čas vyráží s nůžkami, kosami nebo hráběmi a při vstupu do kulturních památek, hradů a zámků fasují namísto vstupenek lopaty a košťata. Nechtěným suvenýrem z prázdnin pak může být třeba i nějaký ten mozol nebo škrábanec.

Odměnou za tyto útrapy, a často také bydlení a kuchyni v polních podmínkách, jsou ale kromě příjemného pocitu z užitečné a dobře odvedené práce také nové zkušenosti a noví přátelé (a třeba i partner na celý život). Často se také dobrovolník dostane na místa, která jsou veřejnosti jinak zapovězena. Ať už to je třeba zámecké podkroví nebo samotné srdce nejchráněnějších přírodních lokalit.

Tábory pro lidi s občankou

Nejdostupnější možností dobrovolnické práce v letních měsících je tábor. Že jsou tábory jen pro děti? Ale kdeže! Nevládní organizace pravidelně pořádají i tábory pro mládež a dospělé.

Pomáhat na biofarmě je možné i na druhém konci světa
Pomáhat na biofarmě je možné i na druhém konci světa

Hnutí Brontosaurus pořádá akce určené především studentům středních a vysokých škol už od roku 1974. Na brontosauřích táborech můžete pomoci vybrané přírodní lokalitě nebo kulturní památce po celé republice i na východ od ní – na Ukrajině, v Rumunsku, ale i dalekých indických Himalájích. Na účastníky tam ale zdaleka nečeká jen práce, připravený je i doprovodný program například v podobě her, výletů nebo řemeslné a tvůrčí práce. Letos si můžete vybrat z více než 45 táborů pro děti, dospělé i rodiny s dětmi. A pokud je pro vás týden a více příliš, v nabídce jsou i víkendové akce.

V podobném duchu probíhají i Týdny pro les a divočinu, které pořádá Hnutí Duha. Letos se konají na Strakonicku, Králickém Sněžníku, v Jizerských horách nebo Beskydech. Veřejnost se může zapojit také do kosení, pastvy nebo se zúčastnit táborů pro dospělé pořádanými organizacemi ČSOP.

Z českých luhů a hájů až za hranici všedních dní

Ti, kteří mají Čechy a Moravu už prošlapané nebo je zkrátka lákají jiné kraje, mohou vybírat v nabídce dobrovolnických projektů Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Kromě projektů týkajících se životního prostředí nebo zemědělství jsou mezi nimi také pobyty zaměřené kulturně, historicky nebo sociálně. Odjet „dobrovolničit“ do zahraničí je jejím prostřednictvím možné na pár týdnů, měsíců, ale i na celý rok.

Přímo na dobrovolnickou výpomoc na ekofarmách po celém světě je zaměřena organizace WWOOF. Délka pobytu na biofarmě není nijak limitována, záleží jen na dohodě mezi farmou a dobrovolníkem. Více informací v článku WWOOFing jako ekologická forma cestování.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist