https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/leto-je-v-plnem-proudu-kam-za-koupanim-do-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Léto je v plném proudu. Kam za koupáním do přírody?

13.7.2012 01:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Koupání v přírodě by měla být radost. Je třeba však myslet nejen na kvalitu vody, ale i nebezpečí úrazu
Koupání v přírodě by měla být radost. Je třeba však myslet nejen na kvalitu vody, ale i nebezpečí úrazu
Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
 

Lidé toužící v letním parnu zchladit své tělo koupáním mají několik možnosti, kam zamířit. Tou první jsou umělá koupaliště s upravovanou a kontrolovanou vodou podle přísných předpisů. Pro ty, kteří se nebojí se trochu nepohodlí, mají smysl pro letní romantiku a obejdou se bez komfortu bazénů, jsou tu koupaliště, řeky, pískovny a nádrže ve volné přírodě.

V okolí svého domova už máte pravděpodobně nalezená oblíbená místa, kde v letním horku zchladit své tělo. Budete-li ale na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. Nejčastěji vyhledávaná místa pro koupání a jejich stručný popis a jejich umístění na mapě obsahuje například databáze serveru koupani.cz nebo kdesekoupat.cz. Druhá zmiňovaná existuje také v podobě stejnojmenné aplikace pro mobilní telefony. O něco stručnější jsou informace na webových stránkách plavcik.cz, dohledáte na nich však i nejvíce míst ke koupání na Slovensku.

Koupání v přírodě má několik podob. Přírodní koupaliště, neboli jazykem zákona „koupaliště ve volné přírodě“, má provozovatele zodpovědného za sledování jakosti vody, úklid a zázemí koupaliště. Předpisy na kvalitu vody jsou však oproti umělým koupalištím mírnější. Tím se liší od tzv. koupacích oblastí, které žádného provozovatele nemají, protože je ale využívá ke koupání velké množství lidí, kvalita jejich vody je sledována krajskými hygienickými stanicemi.

Další ekoaplikace pro vaše mobily, které můžete uplatnit během své dovolené najdete ve článku Tipy na ekoaplikace pro smartphony

Stručné, ale jasné informace o tom, zda je voda na přírodních koupalištích a v koupacích oblastech vhodná ke koupání, obsahuje mapka na serveru koupacivody.cz. Podle barvy a výrazu smajlíků přiřazených k jednotlivým nádržím snadno zjistíte, kde ve vašem okolí je voda bezproblémová.

Jakost vody na koupališti ve volné přírodě a na koupací oblasti se sleduje v koupací sezóně, tedy obvykle od začátku června do konce srpna, ve čtrnáctidenních intervalech. V případě, že jsou limity překročeny a hrozí ohrožení zdraví, vydá hygienická stanice zákaz koupání. Seznam sledovaných míst a odkazy na krajské hygienické stanice vykonávající kontrolu v daném místě najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Samozřejmě je možné se koupat i na jiných místech - v podstatě kdekoli, kde to není zakázáno. Koupání na takových místech ale probíhá na vlastní riziko, kvalita vody tam totiž není nikým kontrolována.

Jsou vody, které ke koupání rozhodně nelákají
Jsou vody, které ke koupání rozhodně nelákají

Sinice nebo řasy?

Koncem léta začíná být kvalita vody ohrožena sinicemi. Tyto drobné organismy obsahují a produkují látky, které mohou vyvolat různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek. V případě, že se koupající člověk vody z množstvím sinic napije, mohou se dostavit i střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo dokonce vážnější jaterní problémy.

Zda jsou ve vodě sinice, nebo řasy, lze podle SZÚ poměrně dobře rozeznat. Stačí k tomu lahev, kterou naplníme vodou z nádrže a necháme alespoň 20 minut na světle odstát. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek vytvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" a voda přitom zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Ještě jednodušší je test při vstupu do vody. Když tak budeme činit opatrně, tak, aby se nezvířily usazeniny ze dna, můžeme pozorovat, zda se kolem nás ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice, uvádí SZÚ.

V případě, že touha po osvěžující koupeli bude obrovská a ani voda obsahující sinice nás od koupání neodradí, doporučuje SZÚ netrávit ve vodě více času než 10 minut. To je zhruba doba, po které začne lidské tělo přijímat z vody více látek a je tudíž zranitelnější. Nepřímo lze maximální dobu bezpečnou ke koupání odvodit také podle začínající "rozmočené kůže prstů“. Je-li to možné, je podle SZÚ vhodné se po koupání v takto znečištěné vodě osprchovat čistou vodou a odstranit tak z pokožky řasy a sinice, které na ní během koupání ulpěly.

Státní zdravotní ústav ale zároveň dodává, že největší riziko koupání nepřestavuje ani tak kvalita vody, jako nebezpečné chování vedoucí k úrazům nebo dokonce utonutí. A v letních měsících bychom si u vody měli dávat pozor také na sluneční paprsky.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist