https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/5-knih-ktere-si-muzete-vzit-s-sebou-na-dovolenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět knih, které si můžete vzít s sebou na dovolenou

29.6.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prázdniny a dovolené začínají. Ať už jedete na Šumavu, nebo do dalekých dálav, rozhodně si nezapomeňte s sebou vzít důležitou věc: knihu. Jestli nevíte jakou, pak vám nabízíme několik tipů na letní čtení. Výběr knih končí jedním titulem, který může zaujmout nejen vás, ale i vaše děti.
 

Útěk do divočiny
"Tou nejzákladnější podstatou lidského ducha je jeho touha po dobrodružství. Radost ze života vyplývá ze střetávání se s novými zážitky a zkušenostmi, a proto neexistuje větší potěšení než mít před sebou nekonečně se měnící horizont a každý den spatřit nové a jiné slunce." Chris McCandless, 1992.
Foto: Chuck Zlotnick/Paramount Vantage

Někteří lidé pojímají svou dovolenou jako útěk z civilizace. Zaklapnou laptop, zabalí do batohu spacák a karimatku a vyrazí do přírody. Bez cestovky, bez delegátů, bez hotelu a zajištěného noclehu.

Útěk do divočiny

Jeden takový skutečný, dobrodružný a tragický příběh popsal novinář Jon Krakauer v knize Útěk do divočiny. Hlavním hrdinou je americký mladík Chris McCandless z dobře situované rodiny a se skvělým školním prospěchem. Po dokončení školy Chris zaklapl sešit, sbalil batoh a skoro dva roky putoval Severní Amerikou. Jeho poslední rozhodnutí bylo vyrazit do divočiny směrem k hoře Mount McKinley. To bylo naposledy, kdy ho někdo viděl živého.

Pro mladého McCandlesse se divočina nakonec stala pastí, ze které nedokázal uniknout. Poslední McCandlessova fotografie, kterou pořídil nedlouho před smrtí, je konejšivá i děsivá zároveň. Strašně vyhublý na ní drží cedulku s nápisem „Prožil jsem šťastný život a děkuji Bohu. Sbohem a ať Bůh všem žehná!“ Směje se a jeho oči vypadají vyrovnané. Kniha Útěk do divočiny je strhujícím příběhem o dobrodružném hledání svobody a sebe sama uprostřed krásy divoké přírody.

Celou recenzi na knihu (a film) si můžete přečíst v článku Zažít divočinu a zemřít.

Obálka knihy
Repro: EkoList

Lidojedi s kreditkou

Na dovolenou mnozí z nás vyrážejí za exotikou do vzdálených zemí. Jsou ale i místa, kam to láká málokoho, a když už, tak jen na krátkou chvíli. Přesto se mnoho zajímavého děje i deštných pralesích Nové Guinee. Lze se o tom přesvědčit v knize Vojtěcha Novotného Papuánské (polo)pravdy. Jde o soubor krátkých povídek a postřehů vědeckého pracovníka, zkoumajícího v hlubinách pralesa hlavně tamní hmyz.

Novotný je ale nejen entomolog, ale i brilantní pozorovatel, který vtipně a trefně popisuje absurdnosti domorodých snah o napodobení západní civilizace. Nejde však o žádný výsměch divochům, Novotný nabízí i sarkastický pohled absurdity západní civilizaci.

Novotného knihu můžete přečíst jedním dechem nebo si ji dávkovat po jednotlivých textech. Ať tak a nebo tak, kniha nabízí čtivý a půvabná pohled od vtipného autora. V knihovně nebo v knihkupectví každopádně sáhněte po druhém, rozšířeném vydání.

Celou recenzi na knihu si můžete přečíst v článku S oštěpem a kreditkou. Knihu můžete koupit například na Kosmas.cz.

Obálka knihy
Repro: EkoList

Cílek vnější a vnitřní

Dovolená je ideální příležitost přečíst si něco od autora, kterého sice znáte, ale třeba jste od něj nikdy nic nečetli, což samozřejmě přátelům v rozhovorech zatajíte lakonickým: jo Cílka, toho znám. Pro případ, že jste ho ještě nečetli, se před cestou vybavte třeba jeho knihou Krajiny vnitřní a vnější. Nebudete litovat vnitřně, ani navenek.

Nečekejte žádný lineární výklad populárně vědeckého zaměření. Cílek krajinu promýšlí z různých stran trochu halabala z různých úhlů. Nejde o žádné nudné filozofování, ale o příjemnou procházku myšlenkami. Cílek čtenáři nic necpe násilím, jen poukazuje na to, co se s naší krajinou, ať už tou vnější nebo tou vnitřní, děje.

Autor se coby ostřílený popularizátor vědy zkušeně pohybuje na pomezí všech možných disciplín a přístupů. Krajina je pochopitelně významným místem - vždyť je to místo, kde žijeme. Její význam však nelze omezit jen na užitek hmotný (zemědělství, doprava, těžba surovin). Krajina je pro Cílka i součástí naší kultury a co více, i naší duše. To jsou právě věci, které autor stále zdůrazňuje. Krajina není něco vnějšího, kam maximálně vyrazíme o víkendu a čím jen projíždíme. Naopak, krajina je to, co formuje naši duši (a vlastně má vliv i na "národní mentalitu"), přestože tento vliv zdaleka není na první pohled patrný. Péče o krajinu je tak v zásadě i péčí o naši duši.

Celou recenzi na knihu si můžete přečíst v článku Krajiny vnitřní a vnější. Knihu můžete koupit na Kosmas.cz.

Obálka knihy
Repro: EkoList

Zelený román

Možná se těšíte, že si během dovolené přečtete něco jako román. Nejde sice o žhavou novinku, ale i tak by vás mohl zaujmout román Hastrman od Miloše Urbana. Kniha má podtitul Zelený román. Odkazuje to jak k barevného ladění knihy, tak k hlavní postavě knihy (kterou je hastrman), ale je to i charakteristika děje, totiž o vztahu člověka a přírody. A také v něm trochu cáká krev.

Kniha je rozdělena do dvou částí, spojnicí je postava hastrmana. Jde o velmi zvláštního hlavního hrdinu, jelikož je to v ději jediná nadpřirozená postava. Jeho úkolem je být „korektivem lidské pýchy“, ať už se projevuje vůči bohu nebo vůči krajině.

V první části přijíždí hastrman jako Johanes Salmon, baron de Caus, do Staré Vsi, vesničky pod horou Vlhoští, aby se zde usadil na svém panství. Děj je zasazen do druhé poloviny devatenáctého století a této době odpovídá i autorův styl. Autor nás seznamuje s životem vesnice v celoročním cyklu zvyků, jichž se baron se zájmem účastní. Hastrman se setkává s vesničany, zamilovává se, řeší konflikty a občas někoho utopí, dílem kvůli své lásce a dílem kvůli svému poslání trestat zpupnost.

Děj druhé části se odehrává už ve století dvacátém. Hastrman se opět vrací pod svou Vlhošť a zjišťuje, že je téměř zdevastována těžbou čediče. Zničen je i unikátní komplex rybníků i Stará Ves, na jejichž místě je přehrada. Je zcela narušen koloběh vody v krajině. Hastrman se rozhodne za každou cenu devastaci krajiny zastavit a zvolí zcela nevybíravý způsob boje. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.

Knihu můžete koupit na Kosmas.cz.

Obálka knihy
Repro: EkoList

Něco pro děti (i dospělé)

A před prázdninami nesmíme zapomenout ani na děti. Jim by se mohlo líbit dobrodružné putování Tobiáše Lolnesse a jeho kamarádky Elíši v knize Timothéea de Fombellea nazvané prostě Tobiáš Lolness.

Téměř celý svět opravdu malého hrdiny se vejde na velký rozložitý strom. Spolu s Tobiášem na něm žijí další pidilidičkové, kteří jsou hodní i zlí, stateční i zbabělí. Kostrou příběhu je Tobiášův útěk před zlem a putování po stromě a snaha o záchranu Tobiášových rodičů.

Krásně a pro děti v trochu nezvyklé retrospektivě napsané dobrodružství dvanáctiletého Tobiáše Lolnesse v jeho miniaturním světě dokáže děti strhnout. Své si v příběhu najdou ale i rodiče, kterým bude mnohem jasnější paralela s naším světem a jeho děním.

Celou recenzi na knihu si můžete přečíst v článku Fombelleovi malí velcí hrdinové. Koupit ji můžete na Kosmas.cz.


reklama

 
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist