Ekologicky šetrné cestování. Jde to vůbec dohromady?
Nejezděte daleko
Ekologicky můžeme přistupovat už k samému výběru místa naší dovolené. Čím blíže, tím lépe. Cesta bude kratší a můžeme ji absolvovat i pomocí vlastních sil – pěšky, nebo na kole. Pro poklady na druhé straně zeměkoule často zapomínáme na krásy vlastního kraje. Co si tedy letos zahrát na turistu ve vlastním městě a okolí? Kdy naposledy jste byli na nejbližším hradě nebo v chráněném území?
I pokud vás lákají dálky a ještě větší dálky, lze k cestám přistupovat zodpovědněji. A dalekou cestu do exotických krajin nepojímat jen jako cestu za odpočinkem, ale i poznáním toho, jaký je stav života obyvatel a přírody na druhé straně světa. A svým známým dát zprávu o tom, co je ohrožuje a jak může středoevropan svým chováním nebo politickými preferencemi tamní situaci zlepšit.
Místo dovolené má samozřejmě zásadní vliv na volbu dopravy. Z ekologického hlediska platí, že vlak je lepší než letadlo, veřejná doprava lepší než vlastní auto. Někdy je možné různé dopravy kombinovat, například se veřejnou dopravou dostat do cílového místa a až tam si půjčit automobil, nebo naopak využít k cestě vlastní vozidlo a cizí zemi poznávat se vším všudy, včetně systému místní veřejné dopravy.
Cestovat nejen veřejnou dopravou se bude tím snadněji, čím méně budeme mít zavazadel. Takže nebalit žádné zbytečnosti!
V hotelu jako doma
Kromě balení zavazadel myslete doma před odjezdem i na co nejšetrnější chod domácnosti v době vaší nepřítomnosti. Vypněte všechny nepotřebné spotřebiče, nenechávejte je ani ve stand-by režimu.
A jako doma se chovejte i v penzionu nebo hotelu, připomíná Eliza Anderson v Intrepid Travel. Ani tam zbytečně neplýtvejte energiemi, vodou nebo jídlem. Je-li to možné, vyhýbejte se jednorázovému nádobí a nakupujte lokální produkty.
Vyhýbejte se však zboží z chráněných živočichů, želvím produktům, výrobkům ze slonoviny nebo krokodýlí kůže. Nekupujte a ze země neodvážejte ani vzácné korály, kaktusy či orchidee. Nejenže tím podpoříte nedovolený obchod s ohroženými druhy, na hranicích se kvůli nim můžete dostat sami do problémů.
A rada na závěr: nepropadněte greenwashingu, neboli barvení věcí na zeleno především kvůli marketingu. Tento termín byl ostatně vůbec poprvé použit v 80. letech právě v souvislosti s praxí hotelů, jejichž jediná "zelená" činnost spočívala v tom, že do pokojů umístily cedulky motivující hosty k opětovanému používání ručníků.
Samozřejmě ne všechny hotely propagující svoji udržitelnost své zákazníky takto klamou. Každý luxus je ale spojený s vyšší zátěží na životní prostředí. A přenocování pod širákem bude vždycky ekologičtější než nocleh v hotelu, byť se může pochlubit solárními panely na střeše, sofistikovaným nakládáním s odpadní vodou a čtyřmi zelenými hvězdičkami.
reklama