https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ekologicky-setrne-cestovani-jde-to-vubec-dohromady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologicky šetrné cestování. Jde to vůbec dohromady?

14.7.2015 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nemusíte letět do Jižní Ameriky. Můžete si sbalit věci na kolo a vyrazit do sousedního kraje.
Nemusíte letět do Jižní Ameriky. Můžete si sbalit věci na kolo a vyrazit do sousedního kraje.
Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji.
 

Nejezděte daleko

Ekologicky můžeme přistupovat už k samému výběru místa naší dovolené. Čím blíže, tím lépe. Cesta bude kratší a můžeme ji absolvovat i pomocí vlastních sil – pěšky, nebo na kole. Pro poklady na druhé straně zeměkoule často zapomínáme na krásy vlastního kraje. Co si tedy letos zahrát na turistu ve vlastním městě a okolí? Kdy naposledy jste byli na nejbližším hradě nebo v chráněném území?

I pokud vás lákají dálky a ještě větší dálky, lze k cestám přistupovat zodpovědněji. A dalekou cestu do exotických krajin nepojímat jen jako cestu za odpočinkem, ale i poznáním toho, jaký je stav života obyvatel a přírody na druhé straně světa. A svým známým dát zprávu o tom, co je ohrožuje a jak může středoevropan svým chováním nebo politickými preferencemi tamní situaci zlepšit.

Místo dovolené má samozřejmě zásadní vliv na volbu dopravy. Z ekologického hlediska platí, že vlak je lepší než letadlo, veřejná doprava lepší než vlastní auto. Někdy je možné různé dopravy kombinovat, například se veřejnou dopravou dostat do cílového místa a až tam si půjčit automobil, nebo naopak využít k cestě vlastní vozidlo a cizí zemi poznávat se vším všudy, včetně systému místní veřejné dopravy.

Cestovat nejen veřejnou dopravou se bude tím snadněji, čím méně budeme mít zavazadel. Takže nebalit žádné zbytečnosti!

Na cestách nekupujte zboží z chráněných druhů. Například želví vejce ani další produkty z nich, od polévek po ozdoby
Na cestách nekupujte zboží z chráněných druhů. Například želví vejce ani další produkty z nich, od polévek po ozdoby
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

V hotelu jako doma

Kromě balení zavazadel myslete doma před odjezdem i na co nejšetrnější chod domácnosti v době vaší nepřítomnosti. Vypněte všechny nepotřebné spotřebiče, nenechávejte je ani ve stand-by režimu.

A jako doma se chovejte i v penzionu nebo hotelu, připomíná Eliza Anderson v Intrepid Travel. Ani tam zbytečně neplýtvejte energiemi, vodou nebo jídlem. Je-li to možné, vyhýbejte se jednorázovému nádobí a nakupujte lokální produkty.

Vyhýbejte se však zboží z chráněných živočichů, želvím produktům, výrobkům ze slonoviny nebo krokodýlí kůže. Nekupujte a ze země neodvážejte ani vzácné korály, kaktusy či orchidee. Nejenže tím podpoříte nedovolený obchod s ohroženými druhy, na hranicích se kvůli nim můžete dostat sami do problémů.

A rada na závěr: nepropadněte greenwashingu, neboli barvení věcí na zeleno především kvůli marketingu. Tento termín byl ostatně vůbec poprvé použit v 80. letech právě v souvislosti s praxí hotelů, jejichž jediná "zelená" činnost spočívala v tom, že do pokojů umístily cedulky motivující hosty k opětovanému používání ručníků.

Samozřejmě ne všechny hotely propagující svoji udržitelnost své zákazníky takto klamou. Každý luxus je ale spojený s vyšší zátěží na životní prostředí. A přenocování pod širákem bude vždycky ekologičtější než nocleh v hotelu, byť se může pochlubit solárními panely na střeše, sofistikovaným nakládáním s odpadní vodou a čtyřmi zelenými hvězdičkami.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

13.4.2024 21:23
Já si myslím, že je naše cestování hodně šetrné. Jezdíme pod stan po ČR, takže kousek a v kempu si vařím, protože máme plynový vařič z https://armik.cz/ a pak jezdíme všude na kolech, nebo chodíme pěšky, takže opět ani tím nezatěžujeme planetu :-) . Už se těším, až letos zase někam vyrazíme. Od loňského roku už je to dlouhý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist