https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prazane-i-brnane-si-mohou-poridit-vanocni-jedlicky-v-kvetinaci-a-na-jare-je-vratit-do-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané i Brňané si mohou pořídit vánoční jedličky v květináči. A na jaře je vrátit do přírody Aktualizováno

21.11.2018 13:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Proč jedličku v květináči? Protože - pokud na to nezapomenete - se na jaře stromek může vrátit do lesa.
Proč jedličku v květináči? Protože - pokud na to nezapomenete - se na jaře stromek může vrátit do lesa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy hl. m. Prahy
Aktuálně nabízí vánoční jedličky v květináči dvě organizace v Praze, Lesy hl. m. Prahy a Toulcův dvůr, a v Brně pak Veronica. Je dobré nákup nenechat na poslední chvíli. Loni se vcelku rychle stalo, že byly jedličky vyprodány. Aktualizace: Jedličky nabízí i ČSOP Kokonín.
 

Proč jedličku v květináči? Protože - pokud na to nezapomenete - se na jaře stromek může vrátit do lesa. Takže nejprve poslouží jako vánoční stromek, a pak ještě pomůže v lese vyvážit neutěšený poměr smrků vůči ostatním dřevinám. Žádný zbytečný odpad.

K živému vánočnímu stromku je potřeba přistupovat jinak než k tomu uříznutému či umělému. Je potřeba jej pomalu zvyknout na pokojovou teplotu, zalévat jej a hlídat vzdušnou vlhkost. „A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese,“ říká Petra Fišerová, tisková mluvčí Lesů hl. m. Prahy. Detailní návod, jak se o živý stromek starat, najdete zde.

Ten, kdo nedisponuje zahradou, kam by jedličku po zimě mohl zasadit, anebo ten, kdo chce stromku věnovat úplnou svobodu, může jej vzít v neděli 7. dubna 2019 ve 14 hodin do Kunratického lesa, kde se budou bývalé vánoční jedličky pod dohledem pražských lesníků vysazovat. Jedličky se zde připojí ke svým předchůdkyním, které Pražané v lese vysadili letos na jaře. Z loňských 250 vánočních jedliček se do lesa dostala asi stovka. Toulcův dvůr zorganizuje společné sázení v oblasti Břežanského potoka a Závisti.

Vysazená jedle.
Vysazená jedle.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Toulcův dvůr

Od pondělí 19. 11. 2018 si zájemci mohou stromky zakoupit na některém ze 7 prodejních míst v různých částech hlavního města: Pro jedličku mohou vyrazit do Zahradnictví Ďáblice, do ekocentra Prales ve Kbelích nebo přímo k jednotlivým hájovnám Lesů hl. m. Prahy (Čimický háj, Chuchelský háj, Hostivařský lesopark a Divoká Šárka). V letošním roce se pro stromek můžete nově vydat také do Stromovky, do zdejšího areálu Lesů hl. m. Prahy nedaleko Gothardovy brány. Cena za jeden stromek je 100 Kč. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat. Akce Lesů hl. m. Prahy je inspirována projektem Vánoční stromky zpátky do lesa, který již od roku 1998 v Brně realizuje Ekologický institut Veronica.

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím.

Lesy hl. m. Prahy mají připraveno celkem 400 stromků, Toulcův dvůr má stromků sto. Lesy hl. m. Prahy nabízejí sedm prodejních míst, Toulcův dvůr jen jedno.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist