https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prazane-mohou-zadat-o-zapujceni-komposteru-casem-jim-je-mesto-venuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů. Časem jim je město věnuje

27.9.2017 01:35 | PRAHA (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů na využití rostlinného odpadu. Hlavní město nabídne celkem 1750 kompostérů, z nichž 1400 bude o objemu 1000 litrů a 350 o velikosti 2000 litrů, sdělil vedoucí oddělení odpadů magistrátu Radim Polák. Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry cca 40 základním školám, které do výuky začlenili téma přeměny bioodpadu na kompost.
 

"V případě kladného vyjádření ze strany Státního fondu životního prostředí bude město soutěžit dodavatele kompostérů a pravděpodobně v polovině příštího roku budou kompostéry k vyzvednutí proti podpisu smlouvy," uvedl Polák. Hlavní město nejprve na pět let lidem kompostéry zapůjčí. Po uplynutí této doby je převede do jejich vlastnictví.

Žádost mohou zájemci podat na webu odpadového centra. K minulému týdnu bylo zaevidováno 600 žádostí. Primárně Praha vyhoví žádostem z městských částí, které byly zaslány v době, kdy magistrát ověřoval zájem před podáním žádosti o dotaci. "Pokud bude dostatečný počet kompostérů, město předá kompostér i ostatním žadatelům," dodal Polák.

Zájemce musí splňovat několik podmínek. Místo, kde má být umístěn kompostér, musí být na oploceném pozemku. Zároveň je vyžadováno, aby se nájemce spojil s městem, pokud je kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.

Pražané mohou rostlinný odpad odevzdávat ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od letošního července také do kompostárny ve Slivenci, ve které se za první dva měsíce provozu nashromáždilo 43,8 tuny odpadu. V Praze sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery. Firma eviduje asi 10.000 zájemců o svoz bioodpadu a ročně ho odveze zhruba 6500 tun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist