Při zateplování domů a opravách půd myslete i na netopýry, radí ČESON
Není to váš soused z paneláku? Na snímku netopýr velký
|
|
Foto: Dodoni/Wikimedia Commons |
Bezohledný postup při pracích mohou znamenat pro netopýry vážné ohrožení. Nejen v kvůli ztrátě úkrytu, ale i kvůli možnosti masového úhynu. Problém například je, je-li v zimě zničen úkryt, kde netopýři přes zimu hibernují. To podle Petry Schnitzerové z ČESON znamená vážné ohrožení populace u nás i v Evropě obecně.
„To, jak zateplovat a opravovat stavby k netopýrům šetrně, je známé a často jde o technicky jednoduché a finančně nenáročné postupy,“ říká Petra Schnitzerová s tím, že samotní ochránci netopýrů rádi pomohou radou či konzultací. Dobré podle ní je vědět o netopýrech a jejich úkrytech základní informace. Během roku mají netopýři čtyři různá období, která ovlivňují jejich chování. V březnu a dubnu mají netopýři své jarní přelety, od května do srpna jsou ve své letní kolonii a vyvádějí mláďata, od září do října mají podzimní přelet a od listopadu do února hibernují ve svém zimovišti. „Kritická jsou období, kdy netopýři hibernují a nejsou nijak aktivní, a pak během letních kolonií, v době, kdy jsou mláďata nevzletná,“ říká Petra Schnitzerová.
Netopýři se podle Schnitzerové dají rozdělit na dvě skupiny podle toho, jaký druh budov si oblíbili. Některé druhy mají rády klasické budovy, jiné dávají přednost domům panelovým. V klasických budovách, na jejich rozlehlých půdách, nacházejí hlavně útočiště pro letní kolonie. Ve štěrbinách ve střeše a konstrukcích, nebo i za trvale otevřenými okenicemi pak nacházejí úkryt i druhy tzv. štěrbinové. Pro ně není ztráta jednoho úkrytu fatální. Problém je, pokud netopýři přijdou o možnost letní kolonie.
V panelových domech jsou hlavně štěrbinové druhy, které obsazují volné prostory mezi panely nebo dutiny ventilačních otvorů. Tráví tu jak zimu, tak i léto. Zimoviště často mohou být masová a čítat i stovky zvířat. Pro ně je fatální, je-li jejich zimoviště odkryto v zimě, kdy nevykazují žádnou aktivitu. Záchrana takové kolonie je pak náročná. Pokud se už tak stane, je dobré se obrátit na některou ze stanic pro handicapované živočichy. Je potřeba mít na paměti, že netopýři jsou chránění a jejich zabití je trestný čin. Od roku 2006 jsou všechny druhy netopýrů zvláště chráněny, některé jsou kriticky ohrožené či silně ohrožené druhy. Výjimku z jejich ochrany dávají krajské úřady, případně pražský magistrát.
Podle Schnitzerové neexistuje univerzální návod, jak v případě objevení netopýrů postupovat. „Druhů je víc a liší se svými vlastnostmi,“ říká Schnitzerová s tím, že je dobré se v případě nálezu spojit s ČESON. Pro zateplovací práce panelových domů lze říci, že by práce neměly probíhat v době hibernace a v době letních kolonií. Pokud je to nutné, lze nechat netopýry odletět a záklopkou z perlinky jim znemožnit návrat. Podle Schnitzerové je ale nutná náhrada ztraceného stanoviště. „Jednocestná zábrana by měla být nainstalována minimálně týden před započetím prací, aby i bázliví jedinci měli šanci překovat strach a odletět,“ říká Schnitzerová.
Při opravách půd klasických budov je důležité načasování prací mimo letní sezonu. „Při opravách je potřeba zachovat charakter úkrytu, aby nedošlo k výrazné změně mikroklimatu, nezanikla místa k zavěšení, nezanikly vletové a odletové otvory,“ říká Schnitzerová s tím, že výletová trasa netopýrů je někdy docela složitá.
Někdy je potřeba řešit problémy s trusem. Většinou se jedná o štěrbinové druhy, ale podle odborníků zpravidla nejde o velká množství trusu. Na půdách může pomoci paropropustní folie, ze které lze trus snadno odstraňovat a nedochází k znečištění podlah. Trus lze pak využít jako velmi kvalitní hnojivo.
„Na budky a ochranu trámů a podobná opatření spojená s ochranou netopýrů lze žádat peníze z programu na ochranu krajiny,“ říká Schnitzerová.
Pokud dojde k nálezu netopýrů během stavebních prací, pak je podle Schnitzerové potřeba zastavit práce v místě nálezu a kontaktovat jednu z následujících institucí: Česká inspekce životního prostředí, Správa chráněné krajinné oblasti, Agentura ochrany a přírody, odbor životního prostředí. Pro konzultaci vhodného postupu lze volat na ČESON či na záchranné stanice.
Příručky
Netopýři v budovách. Rekonstrukce a řešení problémů
Metodická příručka pro ochranu netopýrů
Metodická příručka pro praktickou ochranu netopýrů
Ochrana rorýsů a netopýrů při rekonstrukcích budov
Netopýři v budovách. Rekonstrukce a řešení problémů
Přečtěte si související zprávu
V Praze se od dubna do srpna zastaví zateplovací práce v blízkosti hnízd rorýsů z 30. března 2010
Ze zateplování paneláků je rorýsům pěkně horko z 29. března 2010
Co s netopýrem v domě? z 13. října 2004
reklama