Přidejte se ke Dni bez palmového oleje. Je to větší výzva, než se zdá
Před rokem vyzvaly české ekologické organizace veřejnost, aby první únorový den oslovila výrobce, kteří ve svých výrobcích používají palmový olej, a požádala je, aby tento tuk přestaly používat. Letos stejný den vyhlásily Dnem bez palmového oleje. A byly by rády, kdyby se v dalších letech “protipalmové” hnutí z Česka rozšířilo do dalších zemí a Den bez palmového oleje se stal mezinárodním.
Hlavním cílem tohoto dne je podle koalice omezení vlastní konzumace výrobků s tímto tukem, se kterým se pojí množství ekologických i sociálních problémů. Po vzoru předchozí akce mohou lidé opět napsat výrobcům, kteří palmový olej ve svých produktech stále používají. Letos jim k tomu může pomoci i nová aplikace na webu bezpalmaku.cz.
Přečtěte si o tom, jak plantáže palmového oleje ničí pralesy i obživu místních obyvatel.
Na dobré cestě
Loňská osvětová akce “Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem” byla podle koalice úspěšná. Na tlak spotřebitelů během roku zareagovaly mnohé firmy a palmový olej ve svých výrobcích nahradily nebo se snaží nahradit méně problematickými alternativami. Nejčastěji se palmový olej přidává do potravin, kosmetiky a drogerie.
„Trh za poslední rok již na hnutí proti palmovému oleji v Česku zareagoval. Na webu Koalice proti palmovému oleji v sekci ´bezpalmových´ potravin a firem se postupně objevují společnosti, které palmový olej ve svých výrobcích nikdy nevyužívaly či s ním už skoncovaly nebo se o to alespoň postupně snaží,“ říká koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová. Obecně platí, že menší lokální a regionální výrobci dokáží palmový olej ze svého zboží vyloučit snadněji a rychleji než obří podniky.
Za poslední rok se podle jejích slov hodně rozšířila například nabídka snídaňových cereálií bez palmového oleje. K sehnání bude i čokoládová pomazánka bez palmového oleje, navíc vyrobená v Česku. Palmový tuk postupně mizí i z běžného pečiva. „Avšak například výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny jej bohužel pořád obsahují,“ dodává Martina Skohoutilová.
Podle průzkumu Českého rozhlasu z loňského roku se palmovému oleji vyhýbá každý třetí obyvatel Česka. Pro usnadnění nákupu zavedl například internetový obchod s potravinami Rohlik.cz ve svém e-shopu filtr na vyhledávání produktů bez palmového oleje. Přibývají i restaurace a kavárny, ve kterých palmový olej nepoužívají. Nejen je ale i další firmy, které se rozhodly palmového oleje vzdát, najdete na webových stránkách koalice.
Od jídla k dopravě
Přesto může mít rozhodnutí strávit den bez palmového oleje mnohá úskalí. Nemáte-li jistotu, že se v blízkých restauracích nebo občerstvení palmový tuk nepoužívá, je podle ochránců přírody lepší (a zdravější) se alespoň vyhnout smaženým jídlům.
Také zvířata v běžných velkochovech jsou většinou krmena směsmi s palmovým olejem a sójou. A i kvůli její produkci dochází k masivnímu kácení pralesů a ničení přírody v Jižní Americe, připomínají ochránci přírody.
Přečtěte si také o odvrácené straně masa a o tom, jak na ni doplácí Jižní Amerika.
Ekologický dopad produkce mléka, vajec a masa lze snížit nakupováním produktů z tuzemských biochovů. „V našich podmínkách máme prakticky 100% jistotu, že zvířata nebyla v žádné etapě života krmena palmovým olejem,“ uvádí koalice.
Důsledně bezpalmový den znamená vyhnout se i dopravním prostředkům poháněným palivem s povinnou příměsí biosložky. I v ní se totiž může palmový olej skrývat. Koalice proto doporučuje cestu pěšky, jízdu vlakem nebo na kole.
Podle primatologa Stanislava Lhoty, který se dopady produkce palmového oleje zabývá přímo v místě nejrozšířenějšího pěstování palmy olejné – v jihovýchodní Asii, stojí za to strávit i jen jediný den bez palmového oleje za pokus. „Člověk si tak opravdu uvědomí všudypřítomnost palmového oleje v našem každodenním životě.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Martin Jasan
31.1.2017 20:15 Reaguje nahttps://en.wikipedia.org/wiki/Palm_oil (zde jsou jmenovaní Greenpeace a Friends of Earth, kteří z vašeho pohledu do kategorie zelených určitě spadají).
Martin Jasan
1.2.2017 10:24 Reaguje naS vámi je těžké diskutovat, když svůj omezený rozhled nahrazujete velkohubými řečmi. Navíc informaci vytrháváte z kontextu a nedostatek argumentů nahrazujete svojí vulgárností.
1) Biopaliva v EU byla zpočátku 90. let zaváděna, jako náhrada nadprodukce potravin.
Add 2) V ČR byla biopaliva v novodobé historii zavedena za ministra Luxe a vlády Václava Klause. O deset let dříve než byla Strana Zelených ve vládě.
3) Článek na který se odkazujete, a je 10 let starý, je dost vytržený z kontextu. Zelení v té době navrhovali snížení spotřební daně, jako kompenzaci za zvýšení DPH z 5 na 19 %.
4) Biopaliva jsou kontroverzní, mají přínosy ale i velké nevýhody z environmentálního a společenského pohledu (v tom asi vlastně shodnem). Záleží v jakém množství, jaká plodina, s jakým způsobem a kde se pěstuje.
5) Produkce "cenově levného" palmového oleje je problém, protože nahrazuje ostatní oleje. Tím se zvyšuje jeho poptávka, což vede k rozšířování plantáží. Možnosti jsou dvě, buď palmový olej zakázat (případně povolit environmentálně kontrolovanou variantu) a nebo ho bojkotovat a tlačit na výrobce, aby ho nepoužívali.
Karel Padevet
1.2.2017 10:56 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
1.2.2017 11:20 Reaguje na Karel PadevetZa prvé, žádná z výše zmíněných iniciativ nic nezakazuje ani nepřikazuje. Pouze apeluje na morální hodnoty člověka, že ničit tropické pralesy, kvuli tomu aby mohli mít o 10 haléřů levější polomáčené sušenky, je špatné.
Velká část lidí to chápe, ale je zde pár sebestředných individuí, pro které je něco jako morální hodnota mimo rámec jejich chápání. A protože sami nic nedokázali, tak si svoji důležitost dokazují, tím že "...jim přece nemá právo nikdo nic radit..". Sedí to na vás, že? :)
Lukas B.
1.2.2017 14:22 Reaguje naMartin Jasan
1.2.2017 15:15 Reaguje na Lukas B.Které metody? Jestli existují nějaké metody výroby bipaliv druhé generace, tak existují stále jen a pouze v laboratořích vědců. A byli to právě vědci, kdo varovali, že představy zelených o snížení emisí co2 díky biopalivům jsou nesmyslné, a že je lepší počkat na druhou generaci. Zelení si přes to prosadili svou. Výsledky vidíme v Indonésii.
Martin Jasan
3.2.2017 15:35 Reaguje nab) I po odečtení části palm.oleje používaného na biopaliva má je produkce palmy olejné hnacím motorem destrukce pralesů.
b) Nalhávání si vám jde. Je to oblíbený koníček zelených.
Karel Padevet
3.2.2017 12:01 Reaguje na Martin JasanA tohle není "zakazování a přikazování"?
"buď palmový olej zakázat (případně povolit environmentálně kontrolovanou variantu) a nebo ho bojkotovat a tlačit na výrobce, aby ho nepoužívali"
Martin Jasan
3.2.2017 15:45 Reaguje na Karel PadevetPsal jsem že žádná z těchto INICIATIV nic nezakazuje.
To že by řešením bylo zákázat palmový olej, je čistě můj fiktivní příklad ad absurdum.
b) "Zákazy a příkazy", tedy pravidla z kterých máte osypky, jsou nutnou součástí každé svobodné složitější společnosti - právní, hygienické, společnské, zdravotní, dopravní a také envronmentální normy.
Bohužel jsou individua, která svůj omezený rozhled považují za přednost a to čemu nerozumí považují za zbytečné.
Možná kdybyste se pokusil přestat vnímat přes zelený filtr, tak by vám došlo o čem tady píšu. Tedy o povinném přidáváním tzv. biosložek do paliv případně o dotacích na výrobu tzv. biopaliv. A to je výlučný důvod proč roste výměra palmy olejné v tropických oblastech - dotování biopaliv v Evropě a Americe. Abych se ujistil, že tady opět nebudete blábolit z cesty o něčem co vůbec nebylo řečeno, vysvětlím vše po lopatě. Pokud si někdo vyrábí biopaliva na vlastní účet a bez dotací a někdo jiný je kupuje opět bez dotací nechť tak činí, vysoké náklady zabrání neefektivnímu zelenému šílenství. Jakmile si zelení magoři vymysleli dotace (ať už přímé nebo pomocí daňových prázdnin) skončilo to jak ekonomickou tak ekologickou katastrofou, přičemž je jasné, že hlavním motivem tohoto šílenství byly jejich delirické představy o tom, že tzv. biopaliva budou "snižovat emise CO2".
Martin Jasan
3.2.2017 15:31 Reaguje naPetr Dvořák
4.2.2017 00:48 Reaguje naMartin Jasan
5.2.2017 12:06 Reaguje na Petr DvořákTedy přispívající: SV, Hošek, Padevět, lu a možná i další si teď určitě sypou hlavu popelem předpokládám. Argument s biopalivy a palmou olejnou je celkem okrajový.
Fakt je že prealesy nezajímá, jestli je jeho likvidce hnána tržní poptávkou nebo netržním mechanismem.