https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pridejte-se-ke-dni-bez-palmoveho-oleje-je-to-vetsi-vyzva-nez-se-zda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přidejte se ke Dni bez palmového oleje. Je to větší výzva, než se zdá

30.1.2017 01:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Důsledně bezpalmový den znamená vyhnout se potravinám, kosmetice, drogerii s obsahem palmového oleje i dopravním prostředkům poháněným palivem s biosložkou
Důsledně bezpalmový den znamená vyhnout se potravinám, kosmetice, drogerii s obsahem palmového oleje i dopravním prostředkům poháněným palivem s biosložkou
Alespoň jeden den se zcela vyhnout palmovému oleji a během těch dalších se snažit jeho používání co nejvíce omezit. K tomu vyzývají organizátoři Dne bez palmového oleje. A zároveň upozorňují: Přestože výrobců, kteří se rozhodli tento tuk nepoužívat, přibývá, může být snaha o jeho 100% vyloučení ze svého života těžší, než se zdá. Narazit na palmový olej, jehož produkce je spojena s drancováním tropických pralesů, totiž můžeme podle Koalice proti palmovému oleji na každém kroku – v obchodě, restauraci i dopravě.
 

Před rokem vyzvaly české ekologické organizace veřejnost, aby první únorový den oslovila výrobce, kteří ve svých výrobcích používají palmový olej, a požádala je, aby tento tuk přestaly používat. Letos stejný den vyhlásily Dnem bez palmového oleje. A byly by rády, kdyby se v dalších letech “protipalmové” hnutí z Česka rozšířilo do dalších zemí a Den bez palmového oleje se stal mezinárodním.

Hlavním cílem tohoto dne je podle koalice omezení vlastní konzumace výrobků s tímto tukem, se kterým se pojí množství ekologických i sociálních problémů. Po vzoru předchozí akce mohou lidé opět napsat výrobcům, kteří palmový olej ve svých produktech stále používají. Letos jim k tomu může pomoci i nová aplikace na webu bezpalmaku.cz.


Přečtěte si o tom, jak plantáže palmového oleje ničí pralesy i obživu místních obyvatel.

Na dobré cestě

Loňská osvětová akce “Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem” byla podle koalice úspěšná. Na tlak spotřebitelů během roku zareagovaly mnohé firmy a palmový olej ve svých výrobcích nahradily nebo se snaží nahradit méně problematickými alternativami. Nejčastěji se palmový olej přidává do potravin, kosmetiky a drogerie.

Palmový tuk postupně mizí i z běžného pečiva. Ale výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny jej stále obsahují
Palmový tuk postupně mizí i z běžného pečiva. Ale výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny jej stále obsahují

„Trh za poslední rok již na hnutí proti palmovému oleji v Česku zareagoval. Na webu Koalice proti palmovému oleji v sekci ´bezpalmových´ potravin a firem se postupně objevují společnosti, které palmový olej ve svých výrobcích nikdy nevyužívaly či s ním už skoncovaly nebo se o to alespoň postupně snaží,“ říká koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová. Obecně platí, že menší lokální a regionální výrobci dokáží palmový olej ze svého zboží vyloučit snadněji a rychleji než obří podniky.

Za poslední rok se podle jejích slov hodně rozšířila například nabídka snídaňových cereálií bez palmového oleje. K sehnání bude i čokoládová pomazánka bez palmového oleje, navíc vyrobená v Česku. Palmový tuk postupně mizí i z běžného pečiva. „Avšak například výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny jej bohužel pořád obsahují,“ dodává Martina Skohoutilová.

Podle průzkumu Českého rozhlasu z loňského roku se palmovému oleji vyhýbá každý třetí obyvatel Česka. Pro usnadnění nákupu zavedl například internetový obchod s potravinami Rohlik.cz ve svém e-shopu filtr na vyhledávání produktů bez palmového oleje. Přibývají i restaurace a kavárny, ve kterých palmový olej nepoužívají. Nejen je ale i další firmy, které se rozhodly palmového oleje vzdát, najdete na webových stránkách koalice.

Od jídla k dopravě

Přesto může mít rozhodnutí strávit den bez palmového oleje mnohá úskalí. Nemáte-li jistotu, že se v blízkých restauracích nebo občerstvení palmový tuk nepoužívá, je podle ochránců přírody lepší (a zdravější) se alespoň vyhnout smaženým jídlům.

Také zvířata v běžných velkochovech jsou většinou krmena směsmi s palmovým olejem a sójou. A i kvůli její produkci dochází k masivnímu kácení pralesů a ničení přírody v Jižní Americe, připomínají ochránci přírody.


Přečtěte si také o odvrácené straně masa a o tom, jak na ni doplácí Jižní Amerika.

Ekologický dopad produkce mléka, vajec a masa lze snížit nakupováním produktů z tuzemských biochovů. „V našich podmínkách máme prakticky 100% jistotu, že zvířata nebyla v žádné etapě života krmena palmovým olejem,“ uvádí koalice.

Důsledně bezpalmový den znamená vyhnout se i dopravním prostředkům poháněným palivem s povinnou příměsí biosložky. I v ní se totiž může palmový olej skrývat. Koalice proto doporučuje cestu pěšky, jízdu vlakem nebo na kole.

Podle primatologa Stanislava Lhoty, který se dopady produkce palmového oleje zabývá přímo v místě nejrozšířenějšího pěstování palmy olejné – v jihovýchodní Asii, stojí za to strávit i jen jediný den bez palmového oleje za pokus. „Člověk si tak opravdu uvědomí všudypřítomnost palmového oleje v našem každodenním životě.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

30.1.2017 06:27
Určitě je skvělé, používat zdravější tuky, než je ten palmový, navíc dovážený z daleka. Například řepkový olej je super. Plný omega 3 (ALA). Je ale při boji potřeba dávat pozor například na dopravu povozy s naftovými motory! Ne všechna paliva obsahují estery MK. V benzínu je ethanol. A také, např. takový ester askorbyl-palmmitát nemusí být nutně z palmy, protože kyselina palmitová je i v olivovém a slunečnicovém oleji, a také třeba v sádle. Skutečnost je vždycky složitější! Ať žije chemie!
Odpovědět
sv

30.1.2017 21:24
Co kdyby zelení magoři začali prosazovat zrušení té jediné zrůdnosti spojené s palmovým olejem, tedy povinného přidávání tzv. biosložky do nafty a dotování tzv. biopaliv, místo blábolů o potravinách a kolech. Pouze tato zrůdnost má totiž na svědomí obrovský nárůst plantáží palmy olejné a byli to právě zelení, kdo ji pomohl prosadit.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

31.1.2017 20:15 Reaguje na
Mám jiný návrh. Co kdyby si takový sebevědomí všeználci jako vy nejdříve našli podklady a pak, teprv napsali příspěvek. Ti "zelení magoři", totiž takovou věc samozřejmě prosazují:
https://en.wikipedia.org/wiki/Palm_oil (zde jsou jmenovaní Greenpeace a Friends of Earth, kteří z vašeho pohledu do kategorie zelených určitě spadají).
Odpovědět
sv

31.1.2017 22:05 Reaguje na Martin Jasan
Podklady jsem si našel (viz: https://www.euroskop.cz/38/6151/clanek/zavedeni-biopaliv-by-melo-byt-bez-dotaci/) a pořád mi vychází, že to byli zelení magoři, kdo se zasloužil o pokračující devastaci tropické přírody. Současné předstírání opaku a bláboly o vyhýbání se smaženým jídlům na tom nic nemění.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

1.2.2017 10:24 Reaguje na
Je zásadní rozdíl mezi pěstováním řepky olejné na již existujícím poli v ČR a likvidace tropických pralesů za účelem nových plantáží palmy olejné.

S vámi je těžké diskutovat, když svůj omezený rozhled nahrazujete velkohubými řečmi. Navíc informaci vytrháváte z kontextu a nedostatek argumentů nahrazujete svojí vulgárností.

1) Biopaliva v EU byla zpočátku 90. let zaváděna, jako náhrada nadprodukce potravin.

Add 2) V ČR byla biopaliva v novodobé historii zavedena za ministra Luxe a vlády Václava Klause. O deset let dříve než byla Strana Zelených ve vládě.

3) Článek na který se odkazujete, a je 10 let starý, je dost vytržený z kontextu. Zelení v té době navrhovali snížení spotřební daně, jako kompenzaci za zvýšení DPH z 5 na 19 %.

4) Biopaliva jsou kontroverzní, mají přínosy ale i velké nevýhody z environmentálního a společenského pohledu (v tom asi vlastně shodnem). Záleží v jakém množství, jaká plodina, s jakým způsobem a kde se pěstuje.

5) Produkce "cenově levného" palmového oleje je problém, protože nahrazuje ostatní oleje. Tím se zvyšuje jeho poptávka, což vede k rozšířování plantáží. Možnosti jsou dvě, buď palmový olej zakázat (případně povolit environmentálně kontrolovanou variantu) a nebo ho bojkotovat a tlačit na výrobce, aby ho nepoužívali.

Odpovědět
KP

Karel Padevet

1.2.2017 10:56 Reaguje na Martin Jasan
A co takhle nechat žít lidi dle jejich vlastních rozhodnutí a přestat jim už konečně něco pořád přikazovat a zakazovat?
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

1.2.2017 11:20 Reaguje na Karel Padevet
Ukázková odpověď od zakomplexovaného a omezeného člověka.
Za prvé, žádná z výše zmíněných iniciativ nic nezakazuje ani nepřikazuje. Pouze apeluje na morální hodnoty člověka, že ničit tropické pralesy, kvuli tomu aby mohli mít o 10 haléřů levější polomáčené sušenky, je špatné.
Velká část lidí to chápe, ale je zde pár sebestředných individuí, pro které je něco jako morální hodnota mimo rámec jejich chápání. A protože sami nic nedokázali, tak si svoji důležitost dokazují, tím že "...jim přece nemá právo nikdo nic radit..". Sedí to na vás, že? :)
Odpovědět
co

1.2.2017 13:02 Reaguje na Martin Jasan
Zcela souhlasím s názorem Martina Jasana a dodávám ještě jednu věc. Hlavním důvodem pro vznik agropaliv byla snaha původně jihoamerických států zbavit se závislosti na ropě (z politických a ekonomických důvodů - o přírou vůbec nikomu nešlo). O nějaký čas později se této myšlenky chopily USA a pak nakonec i EU. To že by to navíc mohlo být i "eko" se pak k tomu přilíplo jako vhodný podpůrný argument proč tuto politiku prosadit. A zjevně to zabralo, protože si teď všichni myslí že za průšvih s agopalivy mohou "zelení magoři". Opak je však pravdou - ano, už řadu let některé "zelené" nevládky (jejich členové bývají za "zelené magory" označováni nejčastěji) upozorňují na mnohá negativa v souvislosti s agropalivy. A na druhou stranu je vzápětí také ale třeba říci i když jsou některá agropaliva zcela nevhodná - viz např. ta vyráběná z palmového oleje, tak už dnes existují metody pro produkci šetrnějších agropaliv a proto zcela potvrzuji výše uvedené. Svět (naštěstí) není černobílý. A prohlásit že všechna agropaliva jsou environmentální nesmysl je stejě krátkozraké a demagogické, jako prohlásit že agropaliva spasí klima (svět, vesmír,...). Opravdu moc záleží z čeho, jak a za jakých okolností se vyráběji a toto pravidlo zdaleka neplatí jen pro agropaliva. Úplně stejně jako život sám. PS: Martine prosím ozvěte se mi na e-mail Davidcip@seznam.cz, měl bych ještě jeden soukromý dotaz.Díky moc!
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.2.2017 14:22 Reaguje na
povinné lihobenzínové směsi prolobovali agrárníci již za první republiky, a těm enviromentalismus těžko podsuneme. nicméně v novodobém blbutí s biopalivy bohužel zanícení enviromentalisté často hrají smutnou roli užitečných idiotů. na obou stranách barikády.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

1.2.2017 15:15 Reaguje na Lukas B.
Ano a toto je přesně ten mezi lidmi rozšířený omyl.
Odpovědět
sv

2.2.2017 18:01 Reaguje na
Tak znovu a po lopatě. Dokud se tzv. biopaliva vyráběla bez dotací žádný problém neexistoval. Jakmile se výroba tzv. biopaliv v USA a EU začala masivně dotovat byl problém na světě. Příčinou proč se kácejí deštné pralesy kvůli palmě je to, že se palmový olej ve velkém vyváží do USA a EU, kde slouží jako příměs do dotovaných biopaliv. Ano, myšlenky biopaliv se chopili v USA a Evropě, ale samozřejmě se jí chopili hlavně zelení. To, že v současnosti zelení předstírají opak, a vy máte krátkou nebo výběrovou paměť na tomto faktu nic nemění. Stačí si udělat krátkou rešerši jejich názorů z cca před deseti lety. Bláboly jasana o tom, že pomůže zákaz palmového oleje nebo bojkot jakýchsi potravin jsou nesmyslné. Jediné co pomůže je zrušení dotací.
Které metody? Jestli existují nějaké metody výroby bipaliv druhé generace, tak existují stále jen a pouze v laboratořích vědců. A byli to právě vědci, kdo varovali, že představy zelených o snížení emisí co2 díky biopalivům jsou nesmyslné, a že je lepší počkat na druhou generaci. Zelení si přes to prosadili svou. Výsledky vidíme v Indonésii.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

3.2.2017 15:35 Reaguje na
a) USA v již r. 2012 prosadili, že palmový olej se do kvót biopaliv nepočítá.
b) I po odečtení části palm.oleje používaného na biopaliva má je produkce palmy olejné hnacím motorem destrukce pralesů.
Odpovědět
sv

3.2.2017 22:36 Reaguje na Martin Jasan
a) V EU během pár let vzrostla spotřeba palmového oleje jako suroviny pro výrobu tzv. biopaliva o stovky procent.
b) Nalhávání si vám jde. Je to oblíbený koníček zelených.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

3.2.2017 12:01 Reaguje na Martin Jasan
Když dojdou argumenty, nezbývá než osobní útok na oponenta... taková "zelená" klasika.
A tohle není "zakazování a přikazování"?
"buď palmový olej zakázat (případně povolit environmentálně kontrolovanou variantu) a nebo ho bojkotovat a tlačit na výrobce, aby ho nepoužívali"
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.2.2017 13:40 Reaguje na Karel Padevet
Může sociální inženýr být jiný?
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

3.2.2017 15:45 Reaguje na Karel Padevet
a) Evidentně, neumíte číst delší text.
Psal jsem že žádná z těchto INICIATIV nic nezakazuje.
To že by řešením bylo zákázat palmový olej, je čistě můj fiktivní příklad ad absurdum.
b) "Zákazy a příkazy", tedy pravidla z kterých máte osypky, jsou nutnou součástí každé svobodné složitější společnosti - právní, hygienické, společnské, zdravotní, dopravní a také envronmentální normy.
Bohužel jsou individua, která svůj omezený rozhled považují za přednost a to čemu nerozumí považují za zbytečné.
Odpovědět
sv

2.2.2017 17:36 Reaguje na Martin Jasan
Zásadní rozdíl to samozřejmě není. Pěstování řepky má negativní dopad na životní prostředí stejně jako pěstování palmy olejné. Ano, je vidět, že vám konstatované fakty nejdou pod čumák a nedostatek argumentů nahrazujete vyjádřeními typu "vytržené z kontextu".
Možná kdybyste se pokusil přestat vnímat přes zelený filtr, tak by vám došlo o čem tady píšu. Tedy o povinném přidáváním tzv. biosložek do paliv případně o dotacích na výrobu tzv. biopaliv. A to je výlučný důvod proč roste výměra palmy olejné v tropických oblastech - dotování biopaliv v Evropě a Americe. Abych se ujistil, že tady opět nebudete blábolit z cesty o něčem co vůbec nebylo řečeno, vysvětlím vše po lopatě. Pokud si někdo vyrábí biopaliva na vlastní účet a bez dotací a někdo jiný je kupuje opět bez dotací nechť tak činí, vysoké náklady zabrání neefektivnímu zelenému šílenství. Jakmile si zelení magoři vymysleli dotace (ať už přímé nebo pomocí daňových prázdnin) skončilo to jak ekonomickou tak ekologickou katastrofou, přičemž je jasné, že hlavním motivem tohoto šílenství byly jejich delirické představy o tom, že tzv. biopaliva budou "snižovat emise CO2".
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.2.2017 09:00 Reaguje na
Jen bych Vás doplnil, ještě si zelení sociálně inženýrovali na tzv. "obnovitelná paliva", ty byly OK a ty "neobnovitelné" byly fuj. Až, když zjistili, že ty fuj méně kouří, tak s touto politikou přestali.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

3.2.2017 15:31 Reaguje na
Pokud nevidíte rozdíl mezi dopadem na přírodu řepky olejné na poli v ČR a dopadem palmy olejné, kvuli které se vypaluje do té doby netčený tropický prales - tak s vámi nemá cenu vést diskuzi.
Odpovědět
sv

3.2.2017 21:51 Reaguje na Martin Jasan
Pokud nevidíte zcela zjevný fakt, že ten prales se vypaluje kvůli dotovaným biopalivům, které prosazovali zelení, tak ano, diskuze s vámi je očividně zbytečná.
Odpovědět
co

4.2.2017 22:29 Reaguje na
Od roku 2020 evropský parlament zrušil povinnost přimíchávání energetických plodin do paliva - což je dobře. O tom že existují funkční a environmentálně šetrnější cesty výroby agropaliv se někteří mý kolegové přesvědčili v praxi (byť se nejedná o praxi v ČR) na vlastní oči a dříve nebo později o tom budou psát reportáž, takže když vydržíte, tak se dočkáte ;)Ostatně pro složitější (znovu opakuji - nic není naštěstí černobílé) argumentaci asi v těchto diskusích stejně není prostor.
Odpovědět
KL

Katka Linke

2.2.2017 20:05
Pěstování řepky určitě nemá stejný negativní dopad, jako pěstování palmy olejné. Řepka je v osevním postupu zlepšující plodina, protože jako hlubokořenící zanechává spoustu posklizňových zbytků. Ano, je velmi chemizovaná, to ano, ale pokud nepěstujeme luskoviny a jeteloviny, a ty nepěstujeme, protože je nejíme (kdo z Vás ano?), ani nekrmíme (nemáme čím), tak je ta řepka tím nejlepším, co v osevním postupu máme. Je to smutné, ale je to tak. A palma? Nekupovat a nepodporovat. Jediné řešení. Bohužel to bude zase pár let, doufám že ne desítek, trvat.
Odpovědět
sv

3.2.2017 21:52 Reaguje na Katka Linke
Jediné řešení - nedotovat biopaliva. Jinak se budou pralesy vypalovat stále.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

4.2.2017 00:48 Reaguje na
https://www.rainforest-rescue.org/uploads/photos/palm-oil-consumption-global.jpg
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

5.2.2017 12:06 Reaguje na Petr Dvořák
Díky za odkaz.
Tedy přispívající: SV, Hošek, Padevět, lu a možná i další si teď určitě sypou hlavu popelem předpokládám. Argument s biopalivy a palmou olejnou je celkem okrajový.

Fakt je že prealesy nezajímá, jestli je jeho likvidce hnána tržní poptávkou nebo netržním mechanismem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist