Teplo žene ježky pod kola aut. Záchranné stanice jich jsou plné
Během podzimních měsíců záchranné stanice sdružené v Národní síti, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, přijaly už více než 1300 ježků. Většina z nich byla sice nevyspělá podzimní mláďata, ale rapidně přibylo ježků poraněných dopravou. Dohromady za celý rok 2016 se do stanic dostalo už 2643 ježčích pacientů, což je o 300 více než vloni.
Ochránci přírody doporučují nalezené ježčí mláďata nesbírat, tedy pokud nejsou úplně malinká. Ježky je možné na zahradě či v přírodě dokrmovat kočičí potravou, případně jim nachystat v zahradách teplé zimní úkryty. Ježci to zvládnou. Oprávněné bývají pouze obavy o ježky, kteří se producírují ve dne, bez jakéhokoli pudu sebezáchovy, bez snahy uniknout či sbalení se do klubíčka, či o ježky, kteří bezvládně polehávají či jsou evidentně nemocní či zranění (krev, výtok, larvy much).
V záchranných stanicích letos bude muset přezimovat odhadem 1000 ježků. Je nutné je zbavit parazitů, vyléčit jim neduhy, vykrmit je aspoň na váhu 0,5 kg a pak je dát spát do studené místnosti či speciálního venkovního výběhu. "Jelikož žerou prakticky jenom kvalitní maso, je péče o 1000 ježků finančně opravdu náročná, stojí více jak 1 milion Kč," říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. "Veřejnost může našim pacientům pomoci tím, že jim naplní misky", dodává Stýblo. Jak na to? Stanice ale uvítají i pomoc materiální. Ježci jsou krmeni převážně kočičími konzervami a granulemi, jako podestýlka jsou využívány noviny. To vše lze po dohodě stanicím pro ježčí svěřence předat.
Přečtěte si článek Ježčí sezona je tady: kdy je zachraňovat a kdy je nechat být? nebo článek Sekáte trávník nebo louku? Dejte šanci zvířatům ukrytým v trávěreklama