https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tesco-do-roku-2025-prestane-ve-stredni-evrope-prodavat-vejce-z-klecovych-chovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tesco do roku 2025 přestane ve střední Evropě prodávat vejce z klecových chovů

21.8.2017 01:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od konce roku 2025 chce Tesco přestat prodávat vejce z klecí.
Od konce roku 2025 chce Tesco přestat prodávat vejce z klecí.
Tesco na začátku srpna oznámilo, že v jeho obchodech v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku ke konci roku 2025 nebudou k dostání vejce z klecových chovů. Podobný závazek si dalo loni Tesco pro své obchody ve Velké Británii. Podle ochránců zvířat je to velký krok: Tesco je totiž jedním z největších obchodních řetězců.
 

"Tento náš krok souvisí s naší snahou o udržitelnost a zlepšování pohody zvířat," říká za Tesco Jamie Walker. "Budeme s našimi dodavateli pracovat na tom, abychom byli stoprocentně bez vajec z klecových chovů."

Tesco je přitom největším obchodním řetězcem ve Velké Británii, a z hlediska svého obratu je i jedním z největších řetězců na světě. Jeho nová strategie ovlivní všechna vejce ve skořápkách v jeho středoevropských prodejnách, kterých je v Polsku, České republice, Maďarsku a Slovensku 1 100.

Evropská unie zakázala klece ve velkochovech v roce 2012, ale do “zdokonalených klecí”, které nahradily klece původní, je přesto namačkáno až třináct ptáků na metr čtvereční. V Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku je podle organizace The Human League více než 80 % nosnic chováno právě ve zdokonalených klecích. "Nacpaným jednu vedle druhé do krutých klecí, je těmto nosnicím dána plocha přibližně jednoho iPadu, kde mají prožít celý život," říká Vicky Bondová z The Human League.

“Politika Tesca jako jednoho z největších maloobchodních řetězců na světě, aby všechna vejce určená pro obchody ve Střední Evropě pocházela pouze z bezklecových chovů, ovlivní každoročně utrpení milionů nosnic,” prohlásila Vicky Bondová.

Závazek Tesca je výsledkem rozsáhlých jednání Tesca s mezinárodními skupinami pro ochranu hospodářských zvířat The Humane League a s Open Cages, která představují Open Wing Alliance, celosvětovou koalici organizací pro ochranu zvířat, která vznikla v roce 2016.

The Humane League a Open Wing Alliance jednaly i s dalšími společnostmi, z nichž některé také oznámily svůj záměr přejít na zcela bezklecová vejce, a to v mnoha odvětvích výroby, včetně celosvětových strategií firem jako General Mills, Sodexo, Grupo Bimbo, InterContinental Hotels Group, Compass Group, Aldi Nord, Lidl, PepsiCo, Grupo Alsea, Unilever, Carrefour, Carnival Cruises, či Starwood Hotels.

Jaké jsou druhy vajec? Jaké jsou druhy chovů nosnic?

Přečtěte si článek Není vejce jako vejce

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

24.8.2017 06:47
Stačí chtít vejce za 5,50 a bude i po obohacených klecích. Jen nevím, kdo osvobodí nás, lidi, z klecí našich domovů.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

25.8.2017 14:19
No tak si zase bude každý chovat pár slepic.. a problém bude mít tesco...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist