https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/u-bileho-zbozi-se-rozhodujte-i-podle-odhadu-provoznich-nakladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U bílého zboží se rozhodujte i podle odhadu provozních nákladů

21.2.2014 14:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Energetický štítek je užitečný pomocník, stejně jako odhad provozních nákladů.
Energetický štítek je užitečný pomocník, stejně jako odhad provozních nákladů.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ruku na srdce: když kupujeme nějaký nový spotřebič do domácnosti, nakonec velkou roli hraje celková cena výrobku. Energetická úspornost sem, energetická náročnost tam. Leckdy si tak vybereme sice o něco méně úspornější spotřebič, ale o trochu levnější.
 

Když se ale na věc podíváte přes odhad provozních nákladů, zjistíte, že by se nakonec třeba víc vyplatil ten spotřebič, který je dražší, ale úspornější. Někteří prodejci odhad provozních nákladů u ceny uvádějí.

Jak to může vypadat? Představte si, že si chcete koupit lednici s objeme cca 200 litrů. Ta v energetické třídě A stojí řekněme 8000 Kč. Lednice v energetické třídě A+++ stojí o poznání víc, 11000 Kč. Pro mnohé je to jasná volba.

Když se ale podíváme i na náklady, které bude lednice mít během svého provozu, může se rozhodování proměnit. Podle odhadu provozních nákladů bude mít první lednice roční spotřebu 294 kWh. Druhá lednice je úspornější: odhad je, že za rok spotřebuje 170 kWh.

Jedna kWh běžně stojí alespoň 4 Kč. První lednice tak za rok spotřebuje energii za 1176 Kč, druhá jen za 680 Kč. Pokud se na nákup lednic podíváme s přihlédnutím k odhadované spotřebě za deset let provozu lednice, vyjde nás první lednice v energii a pořizovacích nákladech na 19 760 Kč. Při volbě úspornější lednice ušetříme, vyjde nás na 17 800 Kč.

Ukazuje se, že ne vždy je levný spotřebič skutečně levnější. Stačí zahrnout dlouhodobé provozní náklady a celá kalkulace se rázem promění. Tedy za předpokladu, že pro nás nebude hrát větší roli peníze, které aktuálně máme k dispozici.

U jakých spotřebičů je odhad provozních nákladů dostupný? U lednic, mrazáků a jejich kombinací, u praček a myček, sušiček a u televizí.

U jakých obchodníků naleznete údaj o odhadu provozních nákladů? V Česku se k této aktivitě zapojily čtyři společnosti: Internet Retail, který provozuje servery kasa.cz a obchodní-dům.cz, M&P invention, která provozuje server cs.luxusni-elektro.eu, EURONICS ČR, který provozuje server euronics.cz, a Pražská energetika se serverem pre.cz.


reklama

 
Další informace |
Více informací o odhadu provozních nákladů lze najít na stránkách www.energie-a-penize.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist