https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-brne-si-zajemci-mohou-tradicne-koupit-vanocni-jedlicku-v-kvetinaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně si zájemci mohou tradičně koupit vánoční jedličku v květináči

19.11.2023 16:40 | BRNO (ČTK)
Ekologové v Brně letos dali do prodeje asi 1000 jedlí bělokorých v květináčích.
Ekologové v Brně letos dali do prodeje asi 1000 jedlí bělokorých v květináčích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Do prodeje jich zamíří kolem 1000. ČTK to řekla Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek, které prodej koordinuje. Stromky v květináči budou k mání od pondělí.
 

Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace od roku 1998, kdy s tímto nápadem přišel Ekologický institut Veronica. Smyslem projektu je omezit plýtvání řezanými stromky a zároveň vracet zpět do brněnských lesů původní druh - jedli bělokorou. Jedná se o několikaleté sazenice vysoké 40 až 50 centimetrů, které vyrostly ve školkách Lesů města Brna. Cena je 160 korun. Ke každému stromku ekologové také poskytují návod s doporučenou péčí, aby stromek přežil přes zimu.

V současnosti vše koordinuje Rezekvítek, kdy většina jedliček se prodá v dobročinných obchodech Nadace Veronica. "Loni si k nám lidé přišli pro skoro 600 kusů jedliček, podobný zájem očekáváme i letos. Kdo hledá dárek pro milovníky přírody, může u nás pořídit i certifikát na vysazení jedličky," uvedla ředitelka nadace Helena Továrková.

Další prodejní místa najdou zájemci na webových stránkách Rezekvítku. Na jaře se pak všichni majitelé stromků mohou zúčastnit společného sázení. "Výsadba se uskuteční v sobotu 13. dubna dopoledne, většinou se vysadí okolo 150 kusů jedliček," řekla Žižková.

Za dobu trvání projektu lidé v okolí Brna organizovaně vysadili více než 3000 jedlí. Stromky ale na jaře mohou vysazovat i neorganizovaně, například u svých chat či jinde.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

19.11.2023 20:04
Tuto neekologickou a na skleníkové plyny náročnou akci, bych zakázal. Dodává nepravdivý obraz něčeho ekologického a přírodě užitečného.
Odpovědět
VK

Vl K

20.11.2023 07:54 Reaguje na DAG
Dřív než zakázat tuto aktivitu, by to chtělo zakázat výrazně více neekologickou aktivitu a to mít přírodní vánoční stromek. A tohle by způsobilo horší reakci než zdražení piva...
Za úspěch bych považoval, když by se zakázal obecní vánoční strom z veřejných peněz (tam už z části se nejedná o "pletí").
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.11.2023 17:02 Reaguje na Vl K
co je na této "aktivitě" nějak neekologického ? přírodní vánoční stromky se pěstujou na plantážích jako kterákoliv zemědělská komodita a taky plní nějaký ten ekoúčel i když jen dočasný, než je po xx letech, vytěží pro vánoční trhy. obecní strom mi taky nevadí neb ho většinou darují lidi co jim už nějak "překáží" u baráku. a z veřejných peněz se promrhá daleko více prachů třeba za ty vyasfaltované cyklostezky, ne ?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.11.2023 16:48 Reaguje na DAG
jsi pobóchané ? co bys zakazoval ? to má právě výchovný účinek na městské děcka aby se u nich upevňoval vztah k přírodě, ne ? co je neekologického, když v městské školce vysadí pár set semínek do květináčů a pak je přivezou několik km na trh ? ty 1 skleníkový plynu !!!
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.11.2023 17:04
já bych si také pár takových jedliček v květináči koupil za ty peníze i když bych si je mohl vyset i sám ze šišky.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.11.2023 15:59
Tradičně si kupují v květinači modřín.Je velkou výhodou,že o vánocích nepouští jehlíčí a netřba vysavat pod vánočním stromkem
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist