V zahradách letos řádí slimáci, pomohou například hlístice
Podle Evy Hrudové z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity jsou vhodnou obranou například hlístice, které dokážou parazitovat v tělech slimáků. "Slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí," uvedla Hrudová.
Hlístice, které se prodávají ve formě biologického přípravku, fungují zejména proti nejmladším vývojovým stádiím plzáků a slimáků. "V případě hlístic je ale třeba mít na paměti, že jde o živý organismus, který má určité nároky na prostředí, a řídit se tak doporučením prodejce," uvedla Hrudová.
Další variantou jsou podle Hrudové přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. "Ke zjišťování výskytu lze použít i pasti, do nichž se jako návnada dává pivo. Jako mechanická zábrana je registrován gel na bázi chloridu sodného, který se aplikuje kolem rostlin," popsala Hrudová.
Objevují se i laické metody hubení plzáků a slimáků, například vysypávání cestiček kuchyňskou solí. To ale podle rostlinolékařky spíš poškodí půdu. "Zahrádkáři na malých plochách plzáky sbírají a hubí různými metodami - často říkají, že je to boj s větrnými mlýny a bohužel s tím nelze nesouhlasit. Pokud jde o ochranu, myslím, že bez registrovaných přípravků se jen těžko obejdeme," řekla odbornice, podle které slimáků přibývá ve vlhkých letech a po teplých zimách.
V ČR je několik původních druhů slimáků, škůdců je z nich ale jen několik, konkrétně slimáček hladký, slimáček polní a slimáček síťkovaný. Asi největší škody ale působí zavlečený plzák španělský. Slimáci na polích vyhledávají třeba řepku a řepu, na zahrádkách žerou salát, plody zeleniny, nevynechají ani některé okrasné rostliny.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jan Drbušek
4.8.2020 16:49Břetislav Machaček
4.8.2020 20:22usušit na slunci.Seškrábnou pak do kompostu a vše bez soli či jiné chemie.
Mimochodem nejenom indičtí běžci,ale i normální pižmovky či dokonce
slepice se o takto naservírované slimáky poperou.Jen musejí mít v dosahu
vodu,pro dostatečné spláchnutí slizu.Otázkou pouze bude,aby nebyli přiotrávení nějakou chemií a aby na drůbež neměly vliv ty parazitické
hlistice,které aplikoval třeba soused.Reprodukční schopnost těchto španěláků je obrovská a tak je bohužel nejsou schopni redukovat jejich volně žijící predátoři tak,aby jich bylo únosné množství.Slepicím i kachnám je v počátcích rozpůlte a později si je z toho drátu budou
trhat samy.Pokud jich nemáte vědra,tak i to je možnost jejich pracné likvidace.