https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-zahradach-letos-radi-slimaci-pomohou-napriklad-hlistice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zahradách letos řádí slimáci, pomohou například hlístice

4.8.2020 11:28 | BRNO (ČTK)
Lidé by měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých slimáci nacházejí vlhké prostředí.
Lidé by měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých slimáci nacházejí vlhké prostředí.
Foto | Xauxa / commons.wikimedia.org
Letošní počasí sice potlačilo půdní sucho, ale zase prospělo některým škůdcům, zejména slimákům. Největší škody působí plzák španělský. Likviduje salát i okrasné rostliny. Podle odborníků z Mendelovy univerzity by lidé měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých slimáci nacházejí vlhké prostředí, a zvážit aplikaci volně prodávaných přípravků. Často používaná sůl škodí půdě.
 

Podle Evy Hrudové z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity jsou vhodnou obranou například hlístice, které dokážou parazitovat v tělech slimáků. "Slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí," uvedla Hrudová.

Hlístice, které se prodávají ve formě biologického přípravku, fungují zejména proti nejmladším vývojovým stádiím plzáků a slimáků. "V případě hlístic je ale třeba mít na paměti, že jde o živý organismus, který má určité nároky na prostředí, a řídit se tak doporučením prodejce," uvedla Hrudová.

Další variantou jsou podle Hrudové přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. "Ke zjišťování výskytu lze použít i pasti, do nichž se jako návnada dává pivo. Jako mechanická zábrana je registrován gel na bázi chloridu sodného, který se aplikuje kolem rostlin," popsala Hrudová.

Objevují se i laické metody hubení plzáků a slimáků, například vysypávání cestiček kuchyňskou solí. To ale podle rostlinolékařky spíš poškodí půdu. "Zahrádkáři na malých plochách plzáky sbírají a hubí různými metodami - často říkají, že je to boj s větrnými mlýny a bohužel s tím nelze nesouhlasit. Pokud jde o ochranu, myslím, že bez registrovaných přípravků se jen těžko obejdeme," řekla odbornice, podle které slimáků přibývá ve vlhkých letech a po teplých zimách.

V ČR je několik původních druhů slimáků, škůdců je z nich ale jen několik, konkrétně slimáček hladký, slimáček polní a slimáček síťkovaný. Asi největší škody ale působí zavlečený plzák španělský. Slimáci na polích vyhledávají třeba řepku a řepu, na zahrádkách žerou salát, plody zeleniny, nevynechají ani některé okrasné rostliny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jan Drbušek

4.8.2020 16:49
Solení škodí pouze když lidi solí slimáky přímo na zahradě, lepší je posbírat všechny do kbelíku a posolit tam.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.8.2020 20:22
Mohu poradit je napichovat jako "špíz"na zabroušený svařovací drát a pak
usušit na slunci.Seškrábnou pak do kompostu a vše bez soli či jiné chemie.
Mimochodem nejenom indičtí běžci,ale i normální pižmovky či dokonce
slepice se o takto naservírované slimáky poperou.Jen musejí mít v dosahu
vodu,pro dostatečné spláchnutí slizu.Otázkou pouze bude,aby nebyli přiotrávení nějakou chemií a aby na drůbež neměly vliv ty parazitické
hlistice,které aplikoval třeba soused.Reprodukční schopnost těchto španěláků je obrovská a tak je bohužel nejsou schopni redukovat jejich volně žijící predátoři tak,aby jich bylo únosné množství.Slepicím i kachnám je v počátcích rozpůlte a později si je z toho drátu budou
trhat samy.Pokud jich nemáte vědra,tak i to je možnost jejich pracné likvidace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist