https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vybirate-lednici-nejprve-si-ujasnete-jakou-velikost-potrebujete-az-pak-se-venujte-stitkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vybíráte lednici? Nejprve si ujasněte, jakou velikost potřebujete. Až pak se věnujte štítkům

13.7.2016 15:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jestli jsem si přeci jen neměl koupit menší lednici...
Jestli jsem si přeci jen neměl koupit menší lednici...
Foto | mazi_j / Flickr
Energetické štítky jsou dobrým (byť trochu matoucím), nikoliv však jediným vodítkem při nákupu nového přístroje. „Spotřebiče vybírejte především tak, aby velikostně postačovaly vaší domácnosti. Například 300litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Ještě úspornější bývá 75litrová chladnička A+. Čili nejprve se rozhodněte pro správnou velikost spotřebiče a teprve pak věnujte pozornost energetickým třídám,“ doporučuje Michaela Špačková.
 

Při výběru spotřebiče je dobré volit ten nejúspornější, hlavně u spotřebičů, které jsou často nebo stále v provozu - jako je například lednice či mrazák. Právě u takových spotřebičů může rozdíl jedné třídy znamenat ročně stovky korun navíc za účet za energie. Například za elektřinu pro provoz ledničky o objemu 300 litrů zaplatí spotřebitel 770 Kč ročně, pokud jde o nejvyšší energetickou třídu A+++. V nižší třídě A++ jsou roční náklady zhruba o 290 Kč vyšší, v třídě A+ je rozdíl dokonce 550 Kč.


Přečtěte si článek Jak správně odmrazit mrazák? A kdy je ta správná chvíle?


Jak vyplývá z výzkumu společností E.ON a Ipsos na vzorku 2 001 respondentů, celkem 90 % Čechů má domácnost vybavenou převážně spotřebiči třídy A nebo vyšší. „Přes 40 procent tuzemských domácností používá především spotřebiče energetické třídy A++, 26 % domácností využívá hlavně spotřebiče A+ a jenom 15 % domácností upřednostňuje nejúspornější energetickou třídu A+++,“ říká Michaela Špačková, energetická poradkyně z internetové služby E.ON Rádce. Pokud se zákazník při nákupu rozhodne pro nejúspornější spotřebič, téměř vždy jde o pračku (46 %) nebo ledničku (rovněž 46 %).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist