https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vybirate-novou-led-zarovku-ale-furt-myslite-na-watty-pouzijte-pravidlo-desetinasobku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vybíráte novou LED žárovku, ale furt myslíte na watty? Použijte pravidlo desetinásobku

12.6.2018 10:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Důležitým hlediskem při výběru je počet spínacích cyklů. Pro běžné prostory nám vystačí 20 tisíc cyklů.
Důležitým hlediskem při výběru je počet spínacích cyklů. Pro běžné prostory nám vystačí 20 tisíc cyklů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výběr světelných zdrojů do domácnosti se za několik uplynulých let změnil. Dnes nehledáme 40W nebo 75W žárovku, ale hledáme žárovku s dostatečným světelným tokem. To je dnes jediné měřítko, podle kterého lze správný světelný zdroj vybrat. Naštěstí si můžeme zapamatovat jednoduché pravidlo desetinásobku.
 

Pokud hledáte 40W žárovku, pak na LED žárovkách koukejte po alespoň desetinásobku tohoto čísla, ale v lumenech, tedy alespoň 400 lm (lumen). V tabulce naleznete optimální hodnoty světelného toku, které nám zajistí, že budeme mít dostatek světla po celou dobu života LED žárovky (světelný tok v průběhu životnosti svítidla pomalu klesá).

Dále je potřebné rozlišovat barevný tón LED žárovky. U obyčejných žárovek jste na výběr neměli, nicméně u LED žárovek si dnes už můžete vybrat několik barevných tónů. Nejteplejší a na pohled velmi oranžové světlo nabízí LED žárovky s barevným tónem 2200 – 2500 K. Ty se hodí pro osvětlení obývacího pokoje či do stojací lampy. Tyto obvykle designové žárovky poskytují tlumené světlo, které se hodí především pro relaxaci.

Jak vybrat LEDku?
Jak vybrat LEDku?

Obyčejným žárovkám odpovídá 2700 K a tyto žárovky můžeme použít na ostatních místech bytu. Vyšší hodnoty (obvykle kolem 4000 K) odpovídají více chladným tónům a je doporučeno jimi osvětlovat především pracovní místo a nesvítit jimi v době odpočinku.

Důležitým hlediskem při výběru je počet spínacích cyklů. Pro běžné prostory nám vystačí 20 tisíc cyklů, pro často navštěvované prostory (chodby, toaleta, koupelna) je lepší hledat dvojnásobek, tedy alespoň 40 tisíc spínacích cyklů.

V neposlední řadě je vhodné vybírat LED žárovky v energetické třídě A++, čímž zajistíme dostatečnou účinnost a budoucí nízkou spotřebu.


reklama

Další informace |
Účinné LED žárovky naleznete na webu Úsporné spotřebiče
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist