https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyslouzile-pneumatiky-je-nyni-mozne-odevzdavat-v-prazskych-sbernych-dvorech-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysloužilé pneumatiky je nyní možné odevzdávat v pražských sběrných dvorech zdarma

2.6.2023 04:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | StevenFleming / Pixabay
Zatímco dosud bylo odevzdávání odpadních pneumatik ve sběrných dvorech hlavního města zpoplatněno, nově je zde občané mohou odevzdávat ke zpětnému odběru zcela zdarma. Nesmějí však být znečištěné a nesmějí pocházet z autoservisů. Informuje o tom Magistrát hl. m. Prahy.
 
Hlavní město Praha navázalo spolupráci se společností GREEN Logistics CZ. Tato společnost s pověřením výrobců pneumatik nově provozuje ve sběrných dvorech na území Prahy veřejná místa zpětného odběru tohoto odpadu.

Možnost odevzdání odpadních pneumatik má určitá zákonem daná omezení. Provozovatel může pneumatiky odmítnout, pokud jsou významně znečištěny či kontaminovány nebo závažně poškozují zdraví osob, které odběr provádějí. Firma je také může odmítnout v případě, že pocházejí od konečného uživatele, kterým je pneuservis či autoservis nebo pokud jejich množství přesahuje okamžitou kapacitu sběrného dvoru.

Odpadní pneumatiky mohou občané i nadále odevzdávat ke zpětnému odběru i na jiných místech zpětného odběru zřízených společností GREEN Logistics CZ nebo provozovatelem kolektivního systému ELT Management Company Czech Republic (Eltma), zejména v pneuservisech a autoservisech na území hlavního města. Kompletní seznam míst zpětného odběru odpadních pneumatik je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí zde.

„Považuji to za správný krok zvyšující komfort Pražanů. Novými místy pro bezplatný odběr starých pneumatik zkrátíme cestu a ušetříme čas těm motoristům, kteří nechtějí nebo nemohou ve sklepě či garáži tento rozměrný odpad skladovat. Věřím, že to občané ocení,“ říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.6.2023 16:51
to je dobře. Prostě musíte mít nasmlouvanou firmu, která se zabývá recyklací starých pneumatik.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

3.6.2023 08:54 Reaguje na Katka Pazderů
To vůbec není potřeba. Ve skutečnosti je to daleko jednodušší.

Stačí mít nasmlouvanou osobu, která je zapojena do systému zpětnému odběru provozovatele kolektivního systému (v tomto případě na pneumatiky). A zdaleka se nejedná o zpracovatele.

Takže sběrný dvůr je pak současně i veřejným místem zpětného odběru podle § 15 zákona č.542/2020 Sb. (o výrobcích s ukončenou životností), který platí od 01.01.2021. Stejný princip platí pro odpadní elektrozařízení, odpadní baterie nebo akumulátory a odpadní pneumatiky.

Takže to není nic nového, jenom v Praze se zase někdo probudil a musí hned všem sdělit, že taky něco dělá.

A ti, co to už měli před nimi se jenom pousmějí a myslí si svoje.

Pražáci, no!
Odpovědět

vladimír šmídl

5.6.2023 12:24
A jaký je vlastně rozdíl mezi znečištěnou a kontaminovanou pneumatikou?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist