https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zatopit-v-kamnech-a-pak-prikladat-umi-kazdy.ale-ne-kazdy-to-umi-spravne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zatopit v kamnech a pak přikládat umí každý. Ale ne každý to umí správně

24.4.2021 08:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tady je potřeba zatápět od shora.
Tady je potřeba zatápět od shora.
Zdroj | Archiv Cechu kamnářů ČR
Správné vyskládání dřeva, zapálení a následné topení jsou na první pohled banální úkony. Jenže i tady se dají udělat chyby. Co je správně? Naskládat dřevo do pyramidy, nebo po celém povrchu topeniště? Má se dřevo zapalovat shora, či zezdola? V jakém intervalu se má správně přikládat? Odpovědi na tyto otázky úzce souvisí s konkrétním typem tepelného systému. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti, jak správně topit a přikládat.
 

Zatápění

Zatápění se liší podle toho, jaké máme topeniště. Jinak zatopíme na roštovém a jinak na bezroštovém.

V případě starších topenišť, která mají rošt, proudí spalovací vzduch k palivu roštem ze zdola, od popelníku. Proto se zápal dřeva provádí zezdola, jak jsme běžně zvyklí z táboráku, aby byl bod zápalu v toku proudění vzduchu.

Když se jedná o moderní topeniště s roštem, ale bez přívodu vzduchu přes popelníkovou šachtu pod rošt, nebo o bezroštové topeniště, zatápí se jinak. Dřevo se zapálí od shora. Místo zápalu je v toku vzduchu, rychleji se nám předehřeje komín a uvnitř topeniště se neválí dým jako při zátopu zespodu. V poslední době se stále častěji využívá moderní biotopeniště. Vzduch potřebný pro spalování se do ohniště přivádí štěrbinami po stranách celého topeniště. Zde se také zatápí shora.

Pro zatápění obecně platí, že je nutné kusy paliva dát do takové polohy, aby se zajistil přístup vzduchu a optimální prohořívání.

U topeniště bez roštu se palivo skládá do tvaru sítě, kdy se dva a více kusů naštípaného dřeva položí vedle sebe v dostatečném odstupu, druhá vrstva se položí v kolmém směru na řadu první. Všechny následující vrstvy jsou také dále kolmé k řadě předchozí.

V roštovém topeništi se uplatňuje spíše metoda skládání do tvaru pyramidy, pokud to výška ohniště dovolí.

Při zatápění nepřekračujte stanovené maximální množství paliva, které je dáno konstrukcí a výkonem daného topidla. U individuálně stavěných topidel nalezneme tuto informaci v návodu na obsluhu od kamnáře, jenž topidlo postavil. U certifikovaného topeniště kamnové a krbové vložky uvádí limitní hodnotu výrobce, zpravidla jde o rozmezí 2 – 4 kg dřeva za hodinu.

Velké kusy dolu, na to pár menších a na vrchu pak třísky. Použijte pevný podpalovač.
Velké kusy dolu, na to pár menších a na vrchu pak třísky. Použijte pevný podpalovač.
Zdroj | Archiv Cechu kamnářů ČR

Pro efektivní zatápění a samotné hoření je klíčové, aby bylo palivo dostatečně vyschlé. Optimální vlhkost se pohybuje v rozmezí 15 – 20 %. Proto je nutné palivo před použitím dostatečně vysušit. Podle způsobu uskladnění trvá sušení u měkkého dřeva jeden až dva roky a v případě tvrdého dřeva ještě o rok déle. Dřevo by se mělo sušit na místě s dobrou cirkulací vzduchu, aby nehrozilo jeho napadení plísní. Pro urychlení a rovnoměrnost vysoušení je vhodné rozseknout špalek podle průměru na dva a více kusů.

Na podporu zatápění se doporučuje používat výhradně tuhé podpalovače. Tekuté podpalovače se v uzavřených topeništích používat nesmějí. Podpalovat starými novinami vřele nedoporučuji,vede to k zanášení spalinových cest.

Topení

Při přikládání dřeva už není podstatné, jak dřevo do ohniště vkládáme. Jako nejvhodnější se jeví způsob přikládání do sítě, čímž docílíme rovnoměrnějšího prohřátí topeniště.

Při přikládání do kamen či krbů platí obrácené pravidlo než u táboráku. U venkovního otevřeného ohně přikládáme vždy do plamenů, abychom pak nemuseli klečet a foukat do uhlíků.

U kamen a krbů se přikládá vždy až do žhavého lůžka, když už v ohništi nejsou plameny. Tím můžeme také předejít nechtěnému zakuřování do místnosti od krbů a kamen.

První dávka paliva musí odpovídat návodu výrobce nebo doporučení kamnáře. Dávka by měla být tak velká, aby vytvořila dostatek žhavého materiálu pro další přiložení.

Například u akumulačních sálavých krbů se topí dle pravidla 1 – 1 – ½ (např.: 3 kg, 3 kg a 1,5 kg). U těžkých akumulačních kamen, kde se perioda přikládání pohybuje v intervalu 10-12 hodin, se zatápí vždy znovu, a to bez nutnosti pravidelného vybírání popela.

Dejte si pozor na přikládání vyšších dávek, než doporučuje kamnář nebo výrobce. Při přetápění dochází ke snížení účinnosti topného systému. Může dojít k nevratnému poškození či úplnému zničení dílčích prvků topeniště a systému pro odvod spalin.


reklama

 
foto - Dvořák Petr
Petr Dvořák
Autor je tajemník Cechu kamnářů ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.4.2021 08:56
vždy jsem si říkal proč ještě někdo nevyzkoušel zařízení které by přispělo k dokonalému spalování ,přidávání kyslíku, zejména když je kotel studený
samozřejmě chápu nebezpečí i cenu,
že by jeden list papíru na podpálení kotle zanesl komín je snad přehnané, komín zanáší nedokonalé spalování,jakéhokoliv paliva
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.4.2021 10:42 Reaguje na vaber
Základem je tah komína, zvlášť když je dům/komín prohřátý. Takže na to někdy nestačí jen jeden list papíru. A teprve potom vlastně začít zatápět.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2021 13:38 Reaguje na smějící se bestie
Papír je v podstatě taky dřevo, jenom je ve velmi tenkém rychle hořícím tvaru. Proto je v podstatě úplně jedno, jestli se zapaluje starými papíry nebo nějakými dřevěnými podpalovači a tenkými štěpinkami.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.4.2021 12:30 Reaguje na Radim Polášek
To je pravda jen zčásti. Například v běžném kancelářském papíru je pomalu víc křídy než dřeva.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.4.2021 21:01 Reaguje na Karel Ploranský
Doufám, že tím nechcete naznačit, že běžný kancelářský papír kvůli křídě v něm obsažené nebezpečně zvyšuje při jeho použití při zatápění v kamnech emise CO2? Ekoa ktivisté by se toho mohli chytit a žádat o schválení zákona zakazujícího používání kancelařského papíru vůbec, k čemukoliv.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.4.2021 11:37 Reaguje na Karel Ploranský
No, v papíru je spousta přidaných látek, většinou se používají jako takzvaná plniva papíru. Z tohoto pohledu jsou, mimo speciální papíry, nejlepší noviny. Jenže kdo dnes odebírá papírové noviny?
Nejvíc těch plniv a dalších přidaných neorganických látek je asi v leštěných křídových papírech.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2021 13:36
To jsou takové hodně teoretické rady.
Obecně je třeba rozlišovat topení - zatápění ve studeném topidle a topení v topidle rozehřáté na provozní teplotu.
Zatápění je třeba dělat tak, aby se topidlo ohřálo na provozní teplotu co nejrychleji. Topení je potom třeba dělat tak, aby dávkování primárního i sekundárního vzduchu bylo akorát na spálení paliva nebo jen s mírným přebytkem. U složitějších systémů je potom třeba přikládat tak, aby primární vzduch zplynovával palivo rovnoměrně a jen v takovém množství, aby sekundární , případně další vzduch stihl to zplynované palivo spálit beze zbytku.
Ono je to dost složité, ale pro každý systém je to individuální. A těžko se to nějak popisuje dopředu, je třeba se to naučit až při vlastním topení.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.4.2021 20:11
Zaujímal by ma názor autora na zapaľovanie súčasne aj zhora aj zdola. Zapaľujem klasicky zospodu pevným podpaľovačom na triesky a hrubšie drevo ale zároveň zapálim aj zmačkané noviny v hornej časti krbovej vložky . Noviny pomerne rýchlo zhoria a tým sa zohreje komín a vrch vložky.
Odpovědět

Jirka Černý

25.4.2021 16:37 Reaguje na Vladimir Mertan
Takhle se kdysi podpalovalo docela běžně, u nás na statku byl dokonce v horní části komínové roury takový vehement s pokličkou kam se dal papír a podpálil aby komín chytl tah.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.4.2021 14:31 Reaguje na Jirka Černý
ano, klasika ve vymrzlém baráku k individuální rekreaci, zvláště, když je uvnitř chladněji než venku. ideální bylo zapálit a spálit aktuální výtisk rudého práva přiložený rovnou do komína vybíracími dvířky. jen ten papír není co bývá a hoří čím dál hůř.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.4.2021 14:28
dobrý den, zkusím dotaz z jiného soudku: řeším koncepci kamen, a co s externím přívodem vzduchu. ten externí přívod vzduchu má své pro a proti, když není, tak táhne na nohy okolo oken a dveří, a když jsou okna a dveře těsná, tak kamna špatně táhnou, a v extrémním případě může nastat "napružení" podtlaku v cimře a obrácení tahu (a vyvraždění rodiny oxidem uhelnatým). zas na druhou stranu externí přívod vzduchu rovnou do topeniště odstraňuje přirozené větrání a výměnu vzduchu (na 1kg dříví je potřeba necelých 10 kubíků vzduchu). připadl jsem na myšlenku přivést externí vzduch nikoli do topeniště, ale do místnosti a vzduch předehřívat, a to buď ve svařeném výměníku na kouřovodu, nebo v šachtě skrz "kapličku" kachláků, čili koncepčně něco jako rekuperace na klimatizaci samotížně. existují s tím nějaké relevantní zkušenosti?
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

31.1.2022 06:27
Super rady, to určitě přijde vhod. Já bych teda za sebe určitě zmínil to, že než začnete v kamnech topit, tak je určitě dobré zkontrolovat komín jestli je v pořádku. Já jsem například velice rád, že jsem komín před zimou nechal zkontrolovat, protože kominík mi řekl, že můj komín je buď na generálku nebo kompletní výměnu. Nakonec jsem zvolil tu druhou možnost a z https://www.poctivy-komin.cz/ si raději koupil úplně nový komín.
Odpovědět
RK

Radka Klustová

29.10.2022 18:44
Podle tohoto článku vypadá topení v krbu či kamnech jako velká alchymie, ale já jsem zvyklá na zatápění v krbových kamnech již od dětství. Proto jsem se rozhodla pořídit si do mého domu nový komín, který jsem našla na internetových stránkách https://www.kominycz.cz/. Jsem velice ráda, že mohu zase vytápět dřevem, jelikož je to poměrně ekologické, a také v dnešní době i méně finančně nákladné.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

25.9.2023 00:41
Podle mě je nejdůležitější dobrý tah, a tak jsem si koupila na internetových stránkách https://www.krbova-kamna-eshop.cz/kominy/ nové komíny. Vytápím dům dřevem a myslím si, že umím přikládat správně do krbu. Při zatápění je důležitý papír a suché slabé třísky, které zapálí polena. Naštěstí mě to naučil můj dědeček, u kterého jsem trávila všechny prázdniny.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

14.10.2023 21:53
My topíme dřevem v krbových kamnech a je pravda, že se nám taky kolikrát stalo, že to při přikládání kouřilo dovnitř. Trvalo mi, než jsem se přikládat naučila, ani dostatečně dlouhé nerezové komíny nejsou záruka. My ho máme z https://www.komin-levne.cz/nerezove-kominy a pomalé otevírání dvířek taky někdy nepomůžou. Prostě někdy se to nepovede :-D .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist