https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zizaly-do-skol-deti-se-v-materske-skolce-staraji-o-zizali-kompost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žížaly do škol! Děti se v mateřské školce starají o žížalí kompost

31.3.2017 12:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Děti v jihlavské mateřské škole Zvoněnka v Dvořákově ulici se starají o „stádečko“ žížal.
Děti v jihlavské mateřské škole Zvoněnka v Dvořákově ulici se starají o „stádečko“ žížal.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Magistrát města Jihlavy
Děti v jihlavské mateřské škole Zvoněnka v Dvořákově ulici se starají o „stádečko“ žížal. Školka využívá tzv. vermikompostér. Pod dohledem učitelek se zde děti učí likvidovat patřičné druhy opadu kompostováním, při kterém se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo. Školka od žížal získává kvalitní humus, který využívá při péči o květiny. Informuje o tom Radek Tulis z magistrátu města Jihlavy.
 

„Žížaly lze krmit především zbytky ovoce, zeleniny nebo částečně zkompostovanou trávou a listím. Rády mají kávovou sedlinu nebo namočené proužky papírové lepenky,“ vysvětluje vedoucí učitelka Monika Nikodýmová, zatímco děti do nádoby přidávají zbytky jablek. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky.

Půl kila žížal zkonzumuje za den asi tolik bioodpadu, kolik za stejný čas vyprodukuje čtyřčlenná rodina (cca 0,25 kg). Vermikompostér lze umístit na chodbu, na balkón, do garáže, dílny, kuchyně, nebo dokonce do třídy ve škole či do kanceláře.

„Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu, prostředí kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě je vhodné přemístit vermikompostér do chodby, nebo ho nenechávat venku bez izolace, v létě se doporučuje nevystavovat kompostér přímému slunci, aby nedocházelo k odpařování vody a k přehřívání,“ doplňuje vedoucí oddělení služeb v životním prostředí jihlavského magistrátu Martina Gregorová.

Přečtěte si článek Nebojte se vermikompostování aneb Jak na chov žížal „domácích“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Gr

Grinnycat

5.6.2017 14:53
Nechceme zatěžovat půdu, proto chováme žížaly v plastových nerozložitelných nádobách. Velice chytré!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist