https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/aktiviste-bojuji-za-prohlaseni-mostu-cervenak-za-kulturni-pamatku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté bojují za prohlášení mostu Červeňák za kulturní památku

22.12.2024 00:47 | PARDUBICE (ČTK)
Aktivisté chtějí prohlásit most Červeňák v Pardubicích za industriální kulturní památku. Jejich návrh posoudí ministerstvo kultury. Most je v havarijním stavu a je dlouhodobě nepřístupný. Magistrát ho nechává chátrat a zatím nemá konkrétní plán, zjistila ČTK.
 
Dříve vojenský most stojí od roku 1935 v přírodní lokalitě, která kdysi patřila armádě a teď je v městském majetku. Jeho červená barva zanikla a jeho nýtovaná konstrukce je zrezlá. Podle aktivistů most dokumentuje vývoj mostních konstrukcí na přelomu 19. a 20. století a zaslouží si památkovou ochranu.

"Město bohužel péči o most zcela zanedbávalo, i když obec je povinna pečovat o zachování svého majetku a byla úředním kontrolorem mostů po léta opakovaně upozorňována na nutnost oprav," řekl ČTK Jaroslav Svoboda ze spolku Chráníme stromy.

Červeňák je kvůli špatné statice zavřený od roku 2018. Jeho středové pole má podle posudku, který si město loni nechalo zpracovat, nulovou nosnost. "Výpočet prokázal, že zanedbávání oprav a koroze mostu dosáhla takové úrovně, že je most nezpůsobilý provozu a stěží unese sám sebe. Dosavadní posudky stále zbytečně počítají s provozem těžkých vozidel, jejichž provoz byl už před 90 lety na mostě zakázán. Náš spolek navrhoval odlehčení mostu o přibližně 95 tun výměnou těžkého dláždění a betonové mostovky za lehkou dřevěnou pro pěší, čímž by se most stal způsobilým," řekl Svoboda.

Primátor Jan Nadrchal (ANO) ale nedávno uvedl, že most patrně zachránit nepůjde. Město by ale mohlo vypsat architektonickou studii, která by navrhla jednoduchou lávku pro pěší a cyklisty, Červeňák by připomínala, řekl.

Prohlášení mostu za památku není podle náměstkyně primátora Jiřiny Klčové (ANO) šťastné řešení. "Most je v tak špatném stavu, že ve chvíli, kdy se stane jakoukoliv památkou, jeho záchrana bude složitější. A bude tam stát a chátrat. Za mě by bylo jednodušší postavit vedle repliku nebo se pokusit stav mostu zakonzervovat a udělat z toho aspoň lávku pro pěší," řekla ČTK náměstkyně.

Žádostí o prohlášení Červeňáku za památku se památkový ústav v Pardubicích zabývá. "Naše pracoviště se obrátilo v dotčené věci na Metodické centrum průmyslového dědictví v Ostravě a požádalo o konzultaci, na jejímž základě bude z naší strany prohlášení za kulturní památku podpořeno. Ministerstvo kultury následně po vyjádření dalších dotčených orgánů, magistrátu a krajského úřadu, rozhodne na základě vlastního posouzení o tom, zda bude most za kulturní památku prohlášen, či nikoli," řekla mluvčí pardubické pobočky Národního památkového úřadu Zuzana Vlasáková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

22.12.2024 08:39
Most se mi líbí, nicméně rezavou konstrukci jde zachránit jen de fakto rozebráním a vytvořením nové. Nikdo z aktivistů si riziko dalšího provozu na triko nevezme, město musí zvolit (dle zákona) nejlevnější řešení.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.12.2024 09:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
Neznám to tam,ale pokud místní mají k lávce takový vztah,je snad snadné vyrobit repliku.Ještě ty předpisy.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.12.2024 11:39
Klasika. Napřed ponechat nějakou stavbu v průběhu několika desítek let bez potřebné údržby nekulturně zdevastovat, až k pokraji jejího zhroucení. Pak tu ruinu nechat prohlásit za kulturní památku. A na základě zápisu stavby do seznamu kulturních památek, potom vyžadovat po státu peníze na její záchranu. Hezky vymyšleno! A co její vlastník? Jak si plnil svou vlastnickou povinnost, že je stavba hodná již jen k demolici?
Odpovědět
ig

24.12.2024 00:08 Reaguje na Tonda Selektoda
Pochybuji. Pro majitele stavby je prohlášení za památku vždycky problém a nevěřím, že by to chtěl někdo dobrovolně.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

24.12.2024 11:06 Reaguje na
Ano, pro majitele nemovitostí v obcích, bývá často statut historické, nebo kulturní památky, nebo památková zóna, problémem při běžné údržbě, nebo stavebních úpravách objektu. V tomto případě, kdy je most prý hoden již jen k demolici, nevím. Možná máte pravdu.
Odpovědět
Zejména zájmena

Zejména zájmena

22.12.2024 13:14
Já bych aktivistům dal návrh; když jej do roka za své zrekonstruujete, tak jej prohlásíme za památku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2024 09:38 Reaguje na Zejména zájmena
Naprostý souhlas. Někteří nadšenci za své opravují staré bunkry, jiní kosí louky, sázejí stromy a bohužel pak jsou skupiny, co něco chtějí, ale nic jiného nedělají, než že pouze "bojují", aby druzí něco dělali. Mohou "bojovat" za převzetí patronátu nad mostem,
nebo mohou "bojovat" za jeho odkup a sami ho opravit.
Chtít něco zachránit za cizí peníze cizíma rukama není umění
a to dokáže kdejaký nefachčenko hrající si na aktivistu.
Zažil jsem prodej staré vily firmě majitelkou i s pozemky a
následně "bojovala" za její opravu. Pokud by měla o její
záchranu skutečně zájem, tak mohla po prodeji pozemků peníze
investovat do opravy a vilu neprodávat. Chtěla ale obojí.
Chtěla peníze a chtěla, aby vilu zachovala firma za své. Ta
ji nechala napospas bezdomovcům a nakonec buldozeru, protože
nemínila plýtvat prostředky na její opravu a údržbu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2024 22:15
Proč se ti aktivisté nozvali třeba před dvaceti léty, kdy by ta záchrana mostu byla mnohem levnější?
Odpovědět
ig

24.12.2024 00:06
A tak to má být. Aktivisté vždycky nejlépe vědí, co má někdo jiný dělat se svými penězi :D :D :D
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist