https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/borenska-zahrada-na-upati-vrchu-v-ceskem-stredohori-u-biliny-je-opet-otevrena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bořeňská zahrada na úpatí vrchu v Českém středohoří u Bíliny je opět otevřená

5.1.2025 21:05 | BÍLINA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Bořeňská zahrada na úpatí stejnojmenného skalnatého vrchu v Českém středohoří je znovu otevřená. Informace na naučné stezce se netýkají jen tohoto zaniklého botanického unikátu, ale i dalších zajímavostí z historie Bíliny a okolí, které se nějakým způsobem vztahují k Bořni.
 
O otevření zahrady se postaral Spolek pro obnovu a záchranu památek v Bílině a okolí, který vznikl na konci roku 2021. Jeho smyslem je ochrana, obnova a propagace zapomenutých památek v této lokalitě. "Kdysi mne zaujaly zbytky dlouhé kamenné zdi pod Bořní. Mám sice velkou fantazii, ale došlo mi, že tato stavba nebude zase až tak stará. Začala jsem se přes sociální sítě vyptávat a přišlo mi překvapivě dost odpovědí, včetně fotografie brány zahrady. Tak jsem zjistila, že se jedná o pozůstatek botanické zahrady z první poloviny 20. století," uvedla bílinská malířka Nadezhda Gellmundova, zakladatelka a předsedkyně spolku.

Brána malířku překvapila. Vedla k ní zarostlá, nikým neprošlapaná cesta a stála jen kousek od silnice k horské chatě. Gellmundova postupně prozkoumala všechny zarostlé cestičky a kameny porostlé mechem v okolí brány a objevila i další torza bývalé botanické zahrady. Vznikla v letech 1929 až 1933, jejím zakladatelem byl Franz Kotrba z Mostu, který na louce nedaleko horské chaty vytvořil zahradu s téměř 500 druhy vyšších rostlin alpské flóry, lesní park a malou zoologickou oboru. Kotrba záhy zemřel a neměl nástupce, zahrada zarostla a zanikla, vlivem následujících politických událostí pak upadla v zapomenutí. Jedině místní ji ještě párkrát navštívili, aby si rostliny odnesli na své zahrady. Nakonec ze všeho zbyla jen opuštěná vstupní kamenná brána bez cesty, neboť z místa se stal les.

Spolek vznikl právě kvůli záchraně Bořeňské zahrady. "Její flóru se nám ovšem obnovit již nepodaří. Přilehlé lesy, mimo národní přírodní rezervaci Bořeň, patří pod správu Lesů ČR. Sice se nám snaží vyjít vstříc, ale pro jakoukoliv změnu zdejšího lesa musíme žádat o povolení. Navíc vysazování nepůvodní květeny je omezeno i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Lokalitu jsme už ovšem vyčistili, zřídili zde odpočinkové místo s lavičkami, nechali obnovit bránu a zhotovit schody k ní, včetně zábradlí," uvedla Gellmundova.

Návštěvníci najdou na místě informativní tabule a ptačí i hmyzí budky. "Na vše jsme využili získané finanční prostředky díky Oranžovému kolu Nadace ČEZ. Další významnou finanční pomoc nám poskytlo město Bílina," uvedla malířka, která je i autorkou obřího graffiti na zpevňující betonové zdi parkoviště pod Bořní u silnice I/13. "Vždy jsme podporovali a podporujeme spolkovou činnost ve městě, Spolek pro obnovu a záchranu památek v Bílině a okolí z toho nevyjímaje. Jsme rádi, že se můžeme vedle Pohádkového lesa pyšnit další přírodní zajímavostí," uvedla bílinská starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Bořeň je skalnatý vrch, který se vypíná nad údolím řeky Bíliny, ve spodní části je částečně zarostlý lesem. Vrchol je ve výšce 539 metrů. Tvoří výraznou dominantu města Bíliny. Vrch je chráněn jako stejnojmenná národní přírodní rezervace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist