https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/dve-desitky-lidi-se-i-pres-dest-ucastnily-exkurze-na-kocici-skale-v-chko-palava.videly-kosatce-nizke-i-koulenky-prodlouzene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava. Viděly kosatce nízké i koulenky prodloužené

18.4.2025 18:35 (ČTK)
Koulenka prodloužená v PP Kočičí skála.
Koulenka prodloužená v PP Kočičí skála.
Foto | gampe / Wikimedia Commons
Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl ČTK za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
 
Kočičí skála je turisty oblíbená, leží přímo u cesty z Mikulova na Klentnici, kde vyčnívá v poli. Turisté se u ní proto rádi zastavují. Přezdívá se jí malá Pálava. Na území o rozloze 0,66 hektaru bylo dodnes nalezeno 271 druhů rostlin, z toho 12 jich patří mezi ty chráněné zákonem. Je také jedinou lokalitou pomněnky úzkolisté na Pálavě. Kromě ní zde lze nalézt i rostliny typické pro bradlo Pavlovských vrchů, jako jsou kosatec nízký, tařice skalní nebo třeba hlaváček jarní.

Opodál přes cestu je obklopený vinicemi drobnější Kočičí kámen. Z větší části jej pokrývají suché trávníky, ve kterých rozkvétají například hvozdík Pontederův, kavyl vláskovitý, šalvěj luční, koniklec velkokvětý i hlaváček jarní. Celkem tady botanici v minulých letech napočítali přes 200 druhů vyšších rostlin. Jak Kočičí skála, tak i Kočičí kámen jsou přírodní památky, tedy maloplošná zvláště chráněná území.

"Exkurze děláme pravidelně každou sezonu, například letos asi před měsícem jsme pořádali akci zaměřenou na jedné rostliny. Na Kočičí skále a Kočičím kameni jsme ale už dlouho nebyli," uvedl Kadaš. Zájemcům o dnešní akci ale příliš nevyšlo počasí, přesto jich dorazily dvě desítky. Převážně rodiny s dětmi. Vzhledem k dešti si ale všichni museli v obou lokalitách dávat pozor, protože mokrý vápenec dost klouzal.

V blízkých týdnech má správa v plánu další exkurze, 25. dubna to bude procházka v nově vznikající CHKO Soutok, 9. května botanická vycházka na Dunajovických kopcích.

CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist