Organizace Arnika chce ocenit obce, které vyprodukovaly nejméně směsného odpadu

V roce 2023 si nejlépe vedl Fulnek z Moravskoslezského kraje s 95,9 kilogramu směsného komunálního odpadu na osobu. Největší meziroční pokles zase zaznamenal Kostelec nad Orlicí z Královéhradeckého kraje, kde produkce klesla v roce 2022 z 258,9 kilogramu na 143,9 kilogramu na obyvatele.
Z údajů za rok 2023 vyplývá, že průměrná míra třídění komunálního odpadu v Česku je 44,4 procenta, což je pod evropským průměrem 48 procent i pod legislativním cílem 60 procent, který je stanoven na rok 2025. Česká republika zároveň produkuje o 59 kilogramů na obyvatele ročně více zbytkového komunálního odpadu, než je unijní průměr, což zvyšuje nároky na skládky a snižuje celkovou recyklaci.
Podle organizace Arnika ve srovnání s rokem 2021 se snížila produkce směsného komunálního odpadu o 14,5 kilogramu, což podle ní potvrzuje trend systematického snižování množství směsného odpadu. Mezi kraji dlouhodobě vynikají Vysočina, Olomoucký kraj a Pardubický kraj.
Ke snižování dopadu přispívají motivační nástroje, jako je door-to-door, který umožňuje domácnostem přesně ovlivnit množství vyprodukovaného odpadu, takzvaný PAYT, při němž lidem účtují za svoz odpadu podle toho, kolik odpadu skutečně vyhodí, či obyčejné vážení odpadu.
Například Chvalšiny na Českokrumlovsku jako jedna z prvních obcí odměňovaly občany za nižší objem odpadu systémem PAYT, a dosáhly tak 38,7 kilogramu na osobu v 8. ročníku soutěže a 46,2 kilogramu v ročníku následujícím. Buštěhrad na Kladensku ocenili za testování vážení odpadu u každé domácnosti, které přineslo trvalé snižování produkce a transparentní vyúčtování nákladů na svoz.
Arnika v soutěži oceňuje také obce, které kromě nízké produkce směsného odpadu vynikají kvalitní komunikací s obyvateli a zaváděním inovativních řešení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
smějící se bestie
6.5.2025 06:25kdyby vyhlašovaly ty obce, co nejlépe třídí, no !