https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/spolecne-bavorsko-ceske-vysetrovani-skladky-v-jirikove-ma-zatim-tri-obvinene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společné bavorsko-české vyšetřování skládky v Jiříkově má zatím tři obviněné

10.4.2025 19:57 | ŘEZNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní zastupitelství v bavorském Weidenu a v Bruntále ustavila společnou vyšetřovací skupinu kvůli nelegální skládce odpadu v Jiříkově. ČTK dnes informaci zpravodajského portálu Oberpfalz Echo potvrdil mluvčí weidenského státního zastupitelství Matthias Bauer. Podle něj jsou v případu zatím tři obvinění. Část odpadu z Jiříkova na Bruntálsku je zpět v Bavorsku, zbývající pak bavorské ministerstvo životního prostředí slíbilo odvézt.
 
Bavorská firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, přivezla nejen do Jiříkova, ale také do Brna-Horních Heršpic tuny nelegálního odpadu. Český ministr životního prostředí Petr Hladík na konci března oznámil, že odvoz přibližně 500 tun odpadu z obou lokalit do deseti týdnů mu v telefonickém rozhovoru potvrdil jeho bavorský protějšek Thorsten Glauber.

Státní zastupitelství v hornofalckém Weidenu, kde Roth International sídlí, nyní oznámilo, že s kolegy z Bruntálu vytvořilo společný vyšetřovací tým. Do vyšetřování je zapojený také celní úřad v Mnichově. Podle mluvčího Bauera jsou tři obvinění - majitel německé firmy, její zaměstnanec v Německu a jeden pracovník české pobočky firmy.

Společná vyšetřovací skupina státních zastupitelství, která vznikla na počátku dubna, se opírá o podporu agentury EU pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust). Mluvčí weidenského zastupitelství Bauer také uvedl, že díky této skupině může přeshraniční vyšetřování postupovat rychleji a efektivněji. Dodal, že v případu panuje podezření z nelegálního vyvezení odpadu.

Českým příjemcem odpadu z Roth International byla firma Piroplastik. Areál v Jiříkově, kde je odpad bez povolení uložen, vlastní společnost Calves Group. Za obě české společnosti dříve vystupoval Stanislav Kraus, který původně ČTK řekl, že skládku v Jiříkově co nejrychleji zlikvidují. Tvrdil, že i české společnosti se staly obětí podvodu. Později se ale už k případu nechtěl vyjadřovat.

První kamiony s německým odpadem přijely do Jiříkova v první polovině loňského prosince. Náklad byl vyložen a o jeho odvezení zpět do Německa nyní usiluje české ministerstvo životního prostředí. O měsíc později do Jiříkova dorazilo dalších pět kamionů, které se ale podařilo zablokovat, takže náklad zůstal naložený. Tyto kamiony už opustily Česko a odpad je zpátky v Německu. Od loňska leží nelegálně přes 317 tun odpadu, který pochází od německé firmy Roth International, také na pozemku v Brně-Horních Heršpicích.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist