https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/za-nelegalni-obchod-s-nosorozcimi-rohy-ulozil-soud-15-lidem-podminky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za nelegální obchod s nosorožčími rohy uložil soud 15 lidem podmínky

19.12.2022 17:07 | PRAHA (ČTK)
Městský soud v Praze dnes udělil podmíněné tresty odnětí svobody 15 lidem, kteří se podle něj podíleli na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy, a to v délce jednoho až tří let. Zamítl tak odvolání, které skupina obžalovaných podala letos v listopadu, u dvou členů zároveň tresty prodloužil. Odsouzeným soud také uložil peněžité pokuty a nařídil zabavení nosorožčích rohů, průmyslové pily a drobných předmětů z rohoviny. Jeden ze členů skupiny rozsudek přijal, ostatní trvají na své nevině.
 

Organizátoři trestné činnosti podle rozsudku sháněli v letech 2011 až 2013 lovce, kteří jezdili střílet nosorožce tuponosého jižního do Jihoafrické republiky. Platili jim údajně pobyt i další náklady a také sehnali povolení k vývozu trofeje do Česka. Soud tvrdí, že pak od lovců rohy získali za sto amerických dolarů (nyní asi 2340 korun) a následně je mnohem dráž prodali nebo se je pokusili prodat vietnamské komunitě, která věří tomu, že prášek z rohů léčí rakovinu.

Mezi odsouzenými jsou jak údajní organizátoři, tak lovci. Skupina podle rozsudku obchodovala s 24 rohy v celkové hodnotě téměř 96 milionů korun.

Odsouzení v minulosti u soudu tvrdili, že neměli tušení, že dělají něco nelegálního. Shodně také popřeli obvinění, že za lov dostali zaplaceno. Podle některých zněla dohoda tak, že když se následně vzdají trofeje, nebudou muset platit náklady na cestu a lov. Vývoz trofejí z JAR trestný není, trestný je však následný obchod s nosorožčími rohy.

Obhájci odsouzených v odvolání žádali, aby jejich klienti byli zproštěni, nebo aby odvolací senát vrátil případ Obvodnímu soudu pro Prahu 6 k novému projednání. Upozorňovali například na chyby, které podle nich trestní řízení provázely, nebo na to, že jsou členové skupiny souzeni podle evropského práva za skutky, které údajně spáchali v Africe. Důkazy podle nich také neodpovídají jednání, které je v rozsudku popsáno.

Obvodní soud se případem zabýval už počtvrté. Původně 15 ze 16 obžalovaných zprostil obžaloby. Odsoudil pouze jednoho muže, kterému uložil dvouletou podmínku. Rozsudek ale tehdy zrušil odvolací soud, když obvodnímu soudu vyčetl, že důkazy nezhodnotil ve vzájemných souvislostech a nevypořádal se s rozpory.

Soudkyně následně předloni v listopadu nepravomocně uložila všem obžalovaným podmíněné tresty od jednoho do dvou let. Nižšími podmínkami potrestala lovce, vyššími pak lidi, kteří lov podle obžaloby organizovali. Případ jednoho z obžalovaných byl vyčleněn k samostatnému projednání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist