https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/zavada-na-elektrarne-v-hrazi-brnenske-prehrady-snizila-odtok-z-nadrze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závada na elektrárně v hrázi Brněnské přehrady dnes snížila odtok z nádrže Aktualizováno

17.9.2024 17:19 | BRNO (ČTK)
Brněnská přehrada
Brněnská přehrada
Licence | Volné dílo (public domain)
Technická závada na elektrárně v hrázi Brněnské přehrady dnes snížila odtok z nádrže. Nyní už je opět v provozu, pracovníci ČEZ opravili technickou závadu. Elektrárna tak může znovu pomáhat převádět asi 20 metrů krychlových vody. Díky tomu patrně voda přes stavidla přetékat nebude. Do nádrže nyní přitéká okolo 65 metrů krychlových vody a odtéká asi 60, přičemž hladina má ještě několik centimetrů rezervu, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
 
Důvodem odstávky byla podle mluvčího ČEŽ Martina Schreiera technická závada na regulátoru, který slouží k ovládání rozváděcího kruhu, oběžného kola a hydraulických brzd v soustrojí turbíny. Vodohospodáři v souvislosti s tím dopoledne očekávali, že voda poteče i přes stavidla. Ani v takovém případě to ale nemělo zhoršit situaci v Brně a níže na Židlochovicku, sdělil dopoledne ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.

Vranovská přehrada podle Tůmy zadržela dvousetletou povodeň. "Využívali jsme maximální kapacitu 220 vteřinových kubíků (metrů krychlových za sekundu). V noci jsme snížili odtok na 200. Co odpouštíme, protéká aktivní zónou území, kde by neměla být zástavba, nikdo by tam neměl trvale žít. Vše se děje v území vyhrazeném na převod povodní," řekl. V této souvislosti doplnil, že lidé nerespektují záplavová území, která slouží jako preventivní ochrana před povodněmi. "Vymezené aktivní zóny musí zůstat volné pro průchod povodně," dodal. Poznamenal dále, že lidé také nerespektovali pokyny k evakuaci.

Na jižní Moravě dnes přetrvává třetí povodňový stupeň na Dyji, Svratce a Moravě. Na většině míst se očekává postupný pokles hladin. Dobrou zprávou je, že na rakouském území nespadlo tak velké množství srážek a dál nerostla hladina Dyje na přítoku do Vranova. Korytu řeky Moravy ulehčil rozliv vody do lužních lesů na Soutoku. "Dobře dopadla i situace v Kroměříži, kterou sledujeme kvůli Moravě. Mělo by nám pomoct, že se nepotká přítok do Moravy ze severu a z Bečvy, takže nevznikne žádná větší vlna," poznamenal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) mohou být obyvatelé Brna žijící podél řeky Svitavy klidní. Hladina řeky klesá a dnes po poledni by se měla dostat na první stupeň. "Okolo Svitavy máme nejhorší za sebou. U Svratky záleží ne přehradě, ale ani přepad by neměl negativně ovlivnit lidi a obydlí. V pondělí jsme intenzivně pracovali na odstranění překážek z přehrady, bylo tam asi 100 stromů, za což děkuji zejména hasičům. Také chci všem poděkovat, že se Brnu vyhnuly ztráty na životech," sdělila.

Ředitel krajských hasičů Jiří Pelikán doplnil, že činnost hasičů pomalu odeznívá. Situaci většinou už jen monitorují, případně místy čerpají vodu a odstraňují další naplaveniny. Upozornil také na jevy doprovázející povodně. Kromě rizika pádu stromů jsou to sesuvy půdy a svahů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist