https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ano-se-vymezuje-proti-klimatickym-cilum-ek-podle-havlicka-by-byly-devastujici
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ANO se vymezuje proti klimatickým cílům Evropské komise, podle Havlíčka by byly devastující

3.7.2025 18:32 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Opoziční hnutí ANO se vymezuje proti novým klimatickým cílům Evropské komise (EK), jež navrhla jako závazný cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Mělo by to devastující účinek na průmysl a životní úroveň obyvatel, řekl na tiskové konferenci předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.
 
"Evropská unie se řítí hlavou proti zdi. Místo aby zatáhla za ruční brzdu, tak přidává plyn," řekl Havlíček. "Zdůvodnění, které poskytla Evropská komise, je důkazem, že bruselští úředníci naprosto nepochopili, v jaké ekonomické a sociální situaci se EU nachází," poznamenal.

Podle komise stanovení cíle pro rok 2040 poskytne jistotu investorům, inovacím, posílí vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýší energetickou bezpečnost Evropy. Posílí rovněž předvídatelnost a stabilitu, kterou investoři a podniky potřebují při přechodu EU na čistou energii, tvrdí komise.

Evropská ekonomika podle Havlíčka ztrácí za Spojenými státy, začíná ji předhánět i Čína. V důsledku toho klesá výkonnost a ziskovost podniků. Podle Havlíčka je to nereálnými klimatickými opatřeními, ztrátou energetické a surovinové soběstačnosti, přeregulovaností prostředí a předotovaným systémem. "Učiní to z EU ekonomický skanzen," řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy k novým cílům. "Paradoxně to oslabí schopnost dále investovat do účinné ekologizace Evropy, protože logicky bude méně zdrojů," dodal.

Vláda Petra Fialy (ODS) by se podle Havlíčka měla kategoricky ohradit proti novým klimatickým cílům a pokud nebude vyslyšena, měla by při pravděpodobném hlasování o nedůvěře komisi Ursuly von der Leyenové hlasovat pro vyslovení nedůvěry.

Europoslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Ivan David ČTK řekl, že pokud by se unie skutečně snažila dosáhnout cíle snížit emise o 90 procent do roku 2040, tak se tohoto roku nedožije. "Ke klimatickým změnám dochází na Zemi periodicky. Podíl oxidu uhličitého způsobený a ovlivnitelný lidskou činností je velmi malý a EU se na něm podílí asi sedmi procenty," uvedl. Pozitivní účinek unijní zelené politiky je podle něj zanedbatelný, zato její dopady na hospodářskou a sociální situaci zásadní.

Předseda Motoristů sobě Petr Macinka ČTK sdělil, že unijní návrh ukazuje míru odtržení Bruselu od života v členských zemích. "Nový zelený závazek je natolik absurdní, že vyvolává i odmítavou reakci současné 'klimatické koalice' Petra Fialy, která až doposud byla za své zelené postoje v unii chválena a pomáhala dosavadní závazky uvádět v život," míní. Motoristé podle něj další klimatické závazky odmítají. "Další zdražování energií a likvidace průmyslu by byla sebevražda," dodal.

Fiala ve středu po jednání vlády řekl, že Česko se stanovováním dalšího klimatického cíle nesouhlasí. Je podle něj potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty. Domnívá se, že je naopak potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat realitě.

Návrh nových klimatických cílů musí získat souhlas členských států i Evropského parlamentu. Předchozí klimatické cíle EU vyžadovaly rovněž i jednomyslné schválení šéfy unijních států a vlád na Evropské radě. Projednání na summitu EU se ale nyní podle informací ČTK nestihne, protože dánské předsednictví by chtělo mít souhlas s návrhem na stole již v září, na jednání unijních ministrů životního prostředí. Do té doby se přitom žádná Evropská rada nekoná, další je až na konci října.

Stanovení dílčího cíle má zajistit dosažení hlavního deklarovaného cíle sedmadvacítky, a sice takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

3.7.2025 19:20
Dobrý den přeji. Měl bych pár drobností. EU nevytyčila nový cíl, ale deklarovala že od něj neustupuje. Grýn dýl se domlouval v letech 2015 až 2019 za účasti Babiše a Havlíčka. V roce 2019 ho za ČR podepisoval hlavní ekologický spolupachatel Babiš. Stejně jako konečné znění v roce 2021. Podepsal vše, výměnou za pokračující podporu produkci biopaliv první generace. Stále tvrdím, že ekologismus a Babišismus jsou zlo a pohroma této země.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.7.2025 08:40 Reaguje na Michal Ukropec
Přesně tak, dnes to Fiala brzdí patama ušima a Babiš na něho plive jako na pachatele.
Ale hlavní viník je v EU, tam se slibovalo, že se udělá revize grýndýlu po vyhodnocení dopadů na ekonomiku EU, ale žádné brždění se nekoná. Proč?
Negativní dopady asi ve vyspělých zemích žádné moc nejsou a nám jsou kompenzovány dotacemi, jenže dnes se úplně změnily priority.
A tou nejvyšší je válka s Ruskem, pokud ji prohrajeme, celý GD půjde do čeřenu totálně.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

4.7.2025 09:04 Reaguje na Michal Ukropec
A teď si představte tu mediální a společenskou smršť, kdyby Babiš tehdy odmít GD podepsat. To by byl nejen nepřítelem české demokracie, ale rovnou i celosvětového klimatu a každý tajfun nebo povodeň od Evropy po Japonsko by mu opozice i novináři přičetli "k dobru". Nehledě na to, že tehdy se schvaloval "rámec", který velké spoustě lidí velmi ladil s jejich představami o zeleném ráji v Evropě. Jakým způsobem se ten zelený ráj bude realizovat a kdo to zaplatí, na to se ptali jen ropáci a fosilní dinosauři a byli za to v médiích náležitě lynčováni. Ať by byl tehdy premiérem "Petr nebo Pavel", v té společenské atmosféře by podepsal také. Fiala dnes nebrzdí z důvodu nějakého prozření, ale protože mu teče do bot. Potřebuje se prezentovat jako strážce peněženek chudých českých voličů, aby na poslední chvíli nepřišel i o ty skalní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.7.2025 09:14 Reaguje na Marcela Jezberová
Něco podstatného vám tam schází. Každá vláda členské země se zamyslela (bo ji vedou politici) a měla k tomu vlastní výhrady a hlavně vyjímky a vlasní způsoby řešení. Poláci to nepodepsali vůbec, až po vyhodnocení energatické bilance a vyjednali si vlastní postup při útlumu uhlí.
Bába je nepolitik a má celou ČR totálně v paži, takže chtěl jen maximální dotace pro svůj špinavý byznys, tak to podepsal zlomený v pase bez pípnutí.
Ale dál se to vyvíjelo velmi podobně:
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.7.2025 09:15 Reaguje na Marcela Jezberová
„Česká republika otočila kormidlem. Já mám zelené i ponožky. Odjíždím z Bruselu jako podporovatel obnovitelných zdrojů. Na Evropské komisi byli překvapeni, jak velký krok jsme udělali v oblasti dekarbonizace. Děláme ústupky, jaké od České republiky nikdo nečekal,“ řekl novinářům minulý čtvrtek po schůzce v Bruselu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, rok 2021.
"Zavedení ETS2 je žádoucí". Vláda ANO, červenec 2021.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.7.2025 09:46 Reaguje na Marcela Jezberová
Mě vadí jak Green Deal, tak produkce energetických plodin na ekologická biopaliva. Řepka na MEŘO, tak třeba i kukuřice na ekologický bioplyn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.7.2025 12:33 Reaguje na Michal Ukropec
Biopaliva Eu zaváděla už v roce 2005, Kalousek se bránil co to šlo a v Eu taky pochopili, že je to cypovina a zrišili to někdy v roce 2012. Když ale přišel Bába, nastal dotační mejdan na povinná biopaliva priam ozurutálny. Zarazila to až Fialova vláda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.7.2025 12:38 Reaguje na Michal Ukropec
"Fotovoltaika vyrobí asi 100–120× více energie na stejnou plochu, než pěstování řepky na biopaliva." AI.
A k tomu musíte připočíst náklady na naftu do traktorů, zpracování řepky, platby zaměstnancům atd. atd. Z toho vychází, že je to naprostý nesmysl.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.7.2025 20:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to eko/bio a Babiše s Havlíčkem.
Odpovědět
sv

s v

4.7.2025 12:40 Reaguje na Marcela Jezberová
Což jsou fantasmagorie, které bere vážně jen ten, co žere seno. Nebo-li kdyby byly v ř..i, nebylo by třeba rybníků. Realitou je, že zatímco bureš v předklonu před leyenkou s do výšky vystrčeným pozadím poníženě a bezpodmínečně podepisoval green deal, tak si Němci I Poláci vyjednali výjimku na provoz elektráren na uhlí..
a kupodivu to ani v Německu žádnou smršť nevyvolalo. Zatímco Fiala jedná už od začátku svého mandátu (např. protlačení JE jako podporovanégo zdroje, revize euro 7), tak bureš měl a má ručičky dozadu, respektive v kapsách daňových poplatniků.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist