https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/berlinska-zed-prochazela-i-parkem-pruskych-kralu-neni-tam-po-ni-uz-ani-pamatky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Berlínská zeď procházela i parkem pruských králů. Není tam po ní už ani památky

29.12.2024 01:48 (ČTK)
Foto | Raimond Spekking & Superbass / Wikimedia Commons
Když se řekne berlínská zeď, představí si většina lidí betonovou bariéru u Braniborské brány či Říšského sněmu v centru Berlína. Zeď ale mezi lety 1961 a 1989 oddělovala Západní Berlín také od Braniborska, včetně jeho metropole Postupimi. Zde přitom procházela cennou kulturní krajinou vybudovanou pruskými králi, která je nyní na seznamu památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Po zdi už v cenném areálu není ani památky. Podle mnohých je to ale škoda.
 
"V těchto dnech často uslyšíte známou větu: Teď srůstá, co k sobě patří," řekl ČTK a dalším zahraničním novinářům Kai Schlegel z Nadace pruských zámků a zahrad (SPSG), která spravuje řadu památek na území spolkových zemí Berlín a Braniborsko. Odkazuje tím na slavný citát někdejšího západoněmeckého kancléře Willyho Brandta ke znovusjednocení Německa po pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989. "Dnes se na tuto větu mnozí dívají kriticky, pro naši zámeckou nadaci je ale stoprocentně pravdivá," dodal Schlegl.

Hraniční zeď, kterou nechalo v roce 1961 komunistické vedení Německé demokratické republiky (NDR) obehnat Západní Berlín, totiž protnula v Postupimi rozlehlé zámecké zahrady a parky pruských králů. Řadu cenných památek kvůli tomu nechali východoněmečtí komunisté strhnout. Patřila k nim například takzvaná Poustevna nedaleko zámku Cecilienhof známého jako dějiště postupimské konference z konce druhé světové války. Právě na ní se přitom rozhodlo o rozdělení Německa na okupační zóny, které se později proměnily ve spolkovou republiku a sovětský satelit NDR.

Hraniční pásmo zabíralo i část parku Babelsberg, v němž stojí letní rezidence někdejšího německého císaře Viléma I. Jak to v něm tehdy vypadalo, se mohou zájemci dozvědět pomocí interaktivní hry Border Zone, která pracuje na bázi rozšířené reality. "Příběh ve hře je fiktivní, ale je založený na vyprávění očitých svědků," řekla Bettina Harzová z SPSG. Podle ní střežili právě úsek v babelsberském parku kromě pohraničníků i psi.

Po pádu berlínské zdi v roce 1989 začali její zbytky v postupimských parcích a zahradách bourat podle Svena Kerscheka přímo pohraničníci NDR. Kerschek začal ve správě SPSG pracovat hned v roce 1990, a byl tak přímým svědkem dalekosáhlých změn po roce 1990. Navrátit parky, zahrady a stavby po pádu zdi do původního stavu dalo podle něj mnoho práce.

Dnes už není po hraničním pásmu v historických parcích a zahradách ani stopy. Kromě dobových fotografií na něj podle Kerscheka upomíná už jen jedna zvláštnost. Místa, kterými zeď vedla, lze totiž poznat podle výšky stromů. Ty v někdejším "pásmu smrti" jsou totiž jen přes 30 let staré, a jsou tak mnohem méně mohutné než stromy zasazené ještě za německé a pruské monarchie.

Podle Schlegela je ale možná škoda, že se ze zdi v celém památkově chráněném areálu nic nezachovalo. "Dnes už bychom to možná udělali jinak. Možná bychom nezbourali všechno. Je to ale vždy otázka, jakou vrstvu historie ponechat. A je hrozně těžké najít kompromis," řekl Schlegel ČTK.

Nijak přitom nesní po návratu rozděleného Německa. Důležitá by byla podle něj část zdi proto, že dnes už mladí lidé často netuší, že krásná krajina mezi Postupimí a Berlínem nebyla jen útočištěm pruských králů a německých císařů, ale že ji kdysi rozdělovalo "pásmo smrti". Podle Kerscheka, který u bourání zdi byl, to je z dnešního pohledu pravda. "Ale tehdy jsme zkrátka chtěli tuhle jedinečnou postupimskou krajinu obnovit v původní kráse," řekl.

Znovusjednocená kulturní krajina je od prosince 1990 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chráněno je přes 2000 hektarů parků s řadou zámků a dalších menších staveb. Schlegel přitom upozorňuje, že unikátní je i proces, jakým se krajina na prestižní seznam dostala.

NDR požádala o zápis své části na podzim 1989, ještě před pádem berlínské zdi, spolková republika žádost podala v červnu 1990. Památkou UNESCO se krajina kolem mezi Berlínem a Postupimí stala v prosinci 1990, tedy krátce po sjednocení SRN a NDR. "Je to naprosto unikátní a asi se to už nikdy nezopakuje, že dva různé státy podají žádost o zápis a v okamžiku jejího schválení je to už společné dědictví jednoho národa," řekl Schlegel.


reklama

 
zpravodaj ČTK Jaromír Mrhal
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

29.12.2024 06:22
Uškodilo to parku ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.12.2024 07:38
NDR nezanikla, jen změnila formu. Stejně tak jako železná opona.
Obojí bylo výhodné pro Němce...v 89. totiž na západě byla velká nadprodukce a pád v 89. dalo jim příležitosti, vyvést svojí nadvýrobu a poskytli jsme jim levnou pracovní sílu pro nekvalifikované práce, které by na " západě byly zbytečně drahé.
Je však zajímavé, že i když máme nižší platy, tak na tom " dražším" západě stejně k nám přiváží zboží levněji.
Němci z "východu" nám závidí stát, na který pořád nadáváme, což vyvolává dojem " národního sportu", neb je to levné nadávat na druhé než se podívat do zrcadla na sebe platí i u politiky, kdo nic nedělá nic nezkazí ...a tak jsme si vytvořili sociální sítě, kam si leckteří chodí pro svojí denní dávku nas......i.
Mi sice supermani nejsme, ale často to očekáváme od druhých, včetně svých dětí.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 08:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nadávání na vlastní stát je u nás z velké části vyvolané uměle, v rámci hybridní války. Za 1. republiky si čecháčci svého státu velmi vážili, tatíček Masaryk byl modla, někdy až trochu komická.
Odpovědět
sv

s v

29.12.2024 17:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To jsou fantasmagorie. Na sloučení vydělali především obyvatelé zkrachovalé NDR. Ty biliony marek a eur, které SRN do té černé komunistické díry nalila nemělo a nemá v historii obdoby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 20:02 Reaguje na s v
Sanace NDR stála bambilión, ale výsledek zrovna oslnivý není. Nám nikdo nedal nic, ale díky velmi prograsivním vývoji v devadesátkách, jsme se dostali rychle na evropskou úroveň.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 08:53
"Nijak přitom nesní po návratu rozděleného Německa." On asi ne, ale ostatní? Já si tím nejsem úplně jist. Taková Afd by to možná velmi ráda viděla a v zemích sovětského NDR dominuje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.12.2024 10:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak se ukázalo, tak sloučení Německa, přineslo katastrofu pro Evropu.
Německo mělo zůstat rozdělené na 4státy, jak tomu bylo po 2.sv. válce, kdy byly pod kontrolou vítězných mocností !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 12:38 Reaguje na smějící se bestie
Jakou katastrofu máte na mysli? Že se máme jak prasata v žitě, že máme nejvyšší životní úroveň z historie? Já jsem si vždcky katastrofu představoval úplně jinak.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.12.2024 14:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jó ?
Tak si libuj v kolonii !
Odpovědět
sv

s v

29.12.2024 17:53 Reaguje na smějící se bestie
Obávám se, že úchylkou být rusáckou kolonií tady trpíš pouze ty.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.12.2024 18:19 Reaguje na s v
lepší, než se hloupě hádat je konečně dospět a vzít odpovědnost do svých rukou. Nikdo nás zachraňovat nebude!
Vždycky se sem přišli akorát napakovat.
Odpovědět
sv

s v

29.12.2024 22:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, ukrást pračky a záchodové mísy ... prozatím na Ukrajině. Takže ano, dospěj. Pak ti možná dojde, kde číhá skutečný agresor.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.12.2024 03:32 Reaguje na s v
to, že jsou v ČR Ukrajinci neznamená, že jsme Ukrajina, ale taky jí jsme.
Rusko dokázalo jednu zásadní věc, že se s ním nedá nic dohodnout, neb stejně tak jak ohýbá historii, tak ohýbá mezinárodní smlouvy.
Hodilo by se jediné a to Rusko zničit, ale kdo chce, aby Ukrajina vyhrála?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.12.2024 03:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
už nějako dobu říkám, že " být Rusem není národnost, ale diagnóza".
Odpovědět
sv

s v

30.12.2024 09:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Čímž chceš říct, že za a) neříkáš tak ani tak ale na tvoje slova dojde nebo za b) že si jsi s oslavou silvestra začal už včera?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 19:59 Reaguje na smějící se bestie
Jak se pozná kolonie? Lidé tam nemají svobodu.
Já sednu do auta, pojedu kamkoliv až k moři, nezastaví mě policajt ani celník, vyspím se v cimrfráji, najím se v hospůdce, natankuji kdekoliv, zaplatím kartou. Taková svoboda nikdy v Evropě nebyla.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.12.2024 16:36 Reaguje na Pavel Hanzl
byla. v devadesátkách. před útokem na WTC, před kovidem a nezvládnutejma slimákama (zejména) v německu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2024 21:23 Reaguje na Lukas B.
Nesmysl, do Schengenského prostoru jsme vstoupili v roce 2007, před tím byly hraniční kontroly.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist