Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
"Otevřít v Mongolsku naučnou stezku o lesích bylo snem našeho týmu už několik let. Teď se nám to díky spolupráci a finanční podpoře ministerstva zahraničí podařilo," uvedl Pecina. V Mongolsku žije polovina z více než tří milionů obyvatel v hlavním městě a podle českých vědců rychle ztrácejí kontakt s přírodou.
Naučná stezka se skládá ze dvou úseků. První úsek je klasickou stezkou lemovanou osmi naučnými tabulemi, které turisty seznamují s funkcemi lesa, jejich významem pro život a otázkami ochrany a péče o lesy. Druhý úsek je výukovou zónou pro děti, kde se mohou učit a hrát hry.
"Jedná se o klasické hry a naučné prvky, které jsou obsahově přizpůsobené mongolskému prostředí a biodiverzitě," upřesnil Pecina. Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou v Mongolsku podporované s ohledem na budoucnost. I proto byla akce spojena s otevřením tamního dětského klubu turistů. Otevření stezky se zúčastnilo 200 dětí.
Na přípravě naučné stezky se podíleli vedle odborníků také studenti. "Návrh je předmětem bakalářské práce studenta studijního programu lesnictví na lesnické a dřevařské fakultě, který navštívil Mongolsko loni. Na přípravě mongolských textů se podíleli také dva šikovní absolventi našich letních škol z Mongolian University of Life Sciences. Ti už v současné době nastupují na doktorské studium na Mendelově univerzitě a doufáme, že naše spolupráce s nimi na environmentálním vzdělávání v Mongolsku tímto projektem teprve začíná," uvedl Pecina.
reklama