https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cvvm-s-dalsi-vystavbou-v-dukovanech-souhlasi-vic-nez-tri-ctvrtiny-obcanu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CVVM: S další výstavbou v Dukovanech souhlasí víc než tři čtvrtiny občanů

9.1.2025 12:04 (ČTK)
S výstavbou nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany souhlasí více než tři čtvrtiny občanů Česka. Vládě při rozhodování o jaderné energetice důvěřuje 58 procent lidí, téměř dvě třetiny si myslí, že podíl jádra na výrobě elektřiny by se měl do budoucna zvyšovat. Žádné obavy v souvislosti s používáním jaderné energie nepociťuje 34 procent a jen malé obavy 41 procent lidí. Vyplývá to z loňského průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
 
Srovnání s předchozími průzkumy CVVM neuvedlo, protože změnilo metodologii výběru respondentů. Podle jeho dřívějšího průzkumu nicméně v roce 2023 vládě v rozhodování o rozvoji jaderné energetiky v Česku nedůvěřovala víc než polovina lidí. V aktuálním průzkumu vládě v tomto ohledu věřilo deset procent lidí rozhodně 48 procent spíše, nedůvěru vyjádřilo 38 procent. CVVM upozornilo, že výsledek kontrastuje s obecně nízkou důvěrou současné vládě. Vliv mohlo mít podle autorů výzkumu to, že krátce před zahájením průzkumu vláda vybrala korejskou společnost KHNP jako vítěze tendru na výstavbu v Dukovanech.

Zastánců další výstavby v jaderné elektrárně Dukovany je 78 procent, proti se stavělo 16 procent, zbytek odpověděl, že neví. Zvyšovat podíl jádra na výrobě elektřiny v Česku si přeje 63 procent lidí, 22 procent ho chce zachovat na současné úrovni a 11 procent snížit. "Z rozhodovacích faktorů za vyšší podporou jaderné energetiky stojí pozitivně jen cena elektrické energie a v menší míře spolehlivost dodávek a hospodářská konkurenceschopnost, naopak význam emisí oxidu uhličitého jako rozhodovacího faktoru jde proti zvýšení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny," uvedlo CVVM.

Velké obavy z používání jaderné energie v Česku mají čtyři procenta občanů, střední obavy 19 procent. Malé či žádné obavy naproti tomu vyjádřily tři čtvrtiny oslovených. "Podrobnější analýza ukazuje, že poněkud vyšší míru obav vyjadřují ženy oproti mužům a dotázaní bez maturitního vzdělání. Poměrně výrazně pak obavy korespondují s obecnými postoji k jaderné energetice," podotkli autoři průzkumu.

Přechod k čistší energetice považuje polovina lidí v Česku za úspěšný, 43 procent za neúspěšný. "Za největší úspěchy přechodu k čistší energetice jsou nejčastěji označovány rozvoj fotovoltaiky a rozvoj jaderné energetiky, za neúspěch jsou nejčastěji považovány vysoké ceny energií, příliš pomalý rozvoj jaderné energetiky a přílišné rozšíření solárních elektráren zabírajících bonitní zemědělskou půdu, zatěžujících rozpočet a zvyšujících ceny elektřiny pro spotřebitele," uvedlo CVVM.

Za spravedlivý s ohledem na rozdělení výhod a nevýhod mezi různé skupiny společnosti pokládá energetický systém v Česku 42 procent občanů, 46 procent ho považuje za nespravedlivý. Mezi dotázanými, kteří energetický systém v ČR označili za spravedlivý, téměř dvě třetiny nedokázaly uvést konkrétní důvod svého postoje. Nespravedlivý je podle lidí, kteří se takto vyjádřili, kvůli neúměrným ziskům často dotačně zvýhodněných producentů elektřiny, vysokým nebo rozdílným cenám, nespravedlivému rozdělení nákladů a dopadů přechodu k čistší energetice a velkým rozdílům mezi výrobní cenou a cenou pro spotřebitele.

CVVM se v průzkumu od 2. do 11. srpna dotazovalo 1022 lidí ve věku od 15 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.1.2025 12:40
No jo, no, předvolební. Stejně to nepostaví.
Odpovědět
sv

s v

10.1.2025 19:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Bureš jistě ne. Ten už to jednou zrušil.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.1.2025 12:43
Jak může polovina respondentů důvěřovat vládě ve věcech výstavby JE, když celkově vládě dlouhodobě spíše důvěřuje a důvěřuje pouze 1/3 respondent!?!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2025 16:40 Reaguje na Pavel Karel
i z vymláceného klasu taky může vypadnout zrnko. Ostatně moc smysluplných možností není.
Odpovědět
sv

s v

10.1.2025 19:48 Reaguje na Pavel Karel
Podepisovači green dealu a rušiči tendru na Temelín agentu burešovi by v této věci věřil jen ten co žere seno. Komouši a náckové se ještě před pár lety zaklínali oze parodiemi na elektrárny a podíleli se na oze tunelu za bilion. Takže nikdo jiný než vláda nezbývá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2025 19:48 Reaguje na Pavel Karel
To záleží, jaká demagogie u nás dominuje. Proti vládě jede pořád, proti jádru ne.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.1.2025 10:44
Čím více lidé o jaderné energetice ví, tak ji více důvěřují. V okolí v JE
mnoho lidí pracuje, byli tam na exkurzích a proto se nebojí, jako ti, co
o tom neví zhola nic. Je to prostě o praktických zkušenostech a nikoliv
o mýtech a dohadech jako u ostatních. Myslím si, že velké mezery má i
školství, které nevěnuje jaderné energetice minimálně stejnou úroveň
jako kdejaké kravině. Zkuste se zeptat absolventa gymnázia na princip
jaderné elektrárny a budete v šoku, že o tom nemá ani ponětí. Lidem
schází osvěta a možnost si to v praxi ověřit. Na školní výlet se dnes
nejezdí do elektráren a továren, ale třeba do Paříže a nebo dle přání učitelů a děti dělají pouze stafáž pro naplnění zájmů učitelů. Nic
proti kulturním a historickým zážitkům, ale asi nás neuživí pouze
kultura a turistika po památkách. Myslím si, že by bylo velmi dobré
poznávat v praxi i výrobu, včetně zemědělské jako v minulosti a tak
povzbudit zájem i o tyty obory praktickou ukázkou. Pak se nestane,
že zájemce o funkci mistra v opravně lokomotiv uvidí vnitřek stroje
poprvé až u výběrového řízení a konkurz vyhraje kvůli znalosti
angličtiny, kterou následně nijak v oboru nevyužije. Kritéria se
nastavují zcela chybně a následky bývají katastrofické. Praktici
časem odejdou a ty nové mistr bez praxe ani nedokáže nic naučit
a natož po nich práci zkontrolovat. Schází tak mnohde postup od
"píky" a i tu důvěru k jaderné energetice může člověk získat
nejen z teorie, ale taky z praxe a ze zkušeností blízkých, kteří
v JE pracují. Takže chápu, že právě místní jsou většinove PRO.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

10.1.2025 11:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Teda vy jste hlava pane wachtmeister.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.1.2025 22:32 Reaguje na Zdenek Wenzel
Tak se podívejte, kde je na školách vyšší podíl osob demonstrujících za prosazení technických a ekonomických zhůvěřilostí.
Viděl jste demonstrace na kulaťáku s účastí studujících VŠCHT, ČVUT, ... ?
Ne, zato před Rudolfinem se scházejí vymetené hlavy často.

S mírou vzdělání (v exaktních vědách) klesá ochota věřit kecům o grýndýlovém ráji.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.1.2025 10:39 Reaguje na Viktor Šedivý
Pro neumětely je snazší studovat humanitní obory
a o technických oborech nic nevědí. Ty lze velmi
lehce oblbovat o škodlivosti jádra a taky tomu
snadno uvěří. P jejich IQ pak mnoho vypovídá i to
lepení k silnicím a všelijaké přivazování a jiné
magořiny. Na technické obory jim IQ nestačí, ale
ty humanitní obory nějak vystudují. Kolikpak je
u nás soukromých VŠ s technickými obory a kolik
se studiem kdejakých kravin? Nebýt státních VŠ,
tak tu není kde studovat technické obory.
Odpovědět
sv

s v

11.1.2025 17:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Machaček pro jistotu nestudoval ani humanitní obor, aby se dal snáze oblbnout burešem, že jeho zadupaní tendru na další reaktor v Temelíně z roku 2014 byl vlastně OK.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

14.1.2025 20:06 Reaguje na Viktor Šedivý
Obsahem předmětu Fyzika je oblast neživé přírody a současných technologií. Žák si osvojí kompetence, které mu umožní porozumět zákonitostem přírodních procesů a přivedou ho k uvědomění užitečnosti přírodovědných poznatků a jejich aplikaci v praktickém životě. Důležité je osvojení kompetence soustavně, objektivně a spolehlivě pozorovat, experimentovat a měřit, vytvářet a ověřovat hypotézy o podstatě pozorovaných jevů, analyzovat výsledky tohoto ověřování a vyvozovat z nich závěry. Fyzika je zařazena na II. stupni v rozsahu jedné hodiny týdně v 7. ročníku a dvou hodin týdně v 8., 9. a 10. ročníku. Fyzika navazuje na znalosti a dovednosti získané na I. stupni v předmětech Český jazyk a Přírodověda a využívá znalosti a dovednosti z předmětu Matematika. Spolupracuje s předměty Přírodopis, Pracovní činnosti a Chemie.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

14.1.2025 20:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Dejme tomu, že se ty dva bloky budou stavět 30 let, to už v Dukovanech neochladíte ani jeden blok. Nebude čím...
Pro chlazení horkých povrchů kapalinou, nejčastěji vodou, je zásadní proces odpařování. Přestože voda dokáže pojmout velké množství tepla i svým ohřátím, pro její odpaření je potřeba dodat další energii, takzvané skupenské teplo varu – pro představu, v případě vroucí vody se jedná o více než 5násobek energie, která je nutná pro její ohřátí z 0na100°C.
Fyziku neochčiješ. HOWK
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.1.2025 21:44 Reaguje na Zdenek Wenzel
1) Není důvod proč by se měly stavět 30 let, to je úplně nesmyslný předpoklad.
2) Není vůbec žádný důvod proč by se neochladil ani jeden blok, donedávna největší jaderná elektrárna v USA je v poušti a chladí se tam úplně bez problémů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2025 19:47
Já jsemm jednoznačně pro dostavbu a i pro Jihokorejce. Mám ale dost obavu, protože souhlasil i Drmola Havlíček, což vždycky silně smrdí čerovinou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist