https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/do-ceske-ornitologicke-databaze-pribyl-milionty-udaj-o-ptacich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do české ornitologické databáze přibyl miliontý údaj o ptácích

30.9.2015 07:01 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Databáze ČSO je příkladem tzv. občanské vědy, nového fenoménu elektronického věku. Odborníci i amatéři díky svému koníčku pomáhají vytvářet jedinečné podklady pro vědeckou práci i ochranu přírody
Databáze ČSO je příkladem tzv. občanské vědy, nového fenoménu elektronického věku. Odborníci i amatéři díky svému koníčku pomáhají vytvářet jedinečné podklady pro vědeckou práci i ochranu přírody
V české ornitologické databázi je již milion záznamů o výskytu vzácných i obvyklých ptáků na území republiky. Do Faunistické databáze ČSO přispívají odborníci i nadšenci. Jubilejní miliontý záznam - o pozorování pěti konipasů bílých - vložil v neděli do databáze Jan Studecký.
 

Databáze díky zaznamenávání výskytu ptáků podle ČSO v minulosti už v desítkách případů posloužila při rozhodování o státní ochraně přírody nebo jako podklad pro vědecké práce. "Databáze běží od roku 2010 a přispívá do ní přes 2800 lidí. Nejstarší údaje pocházejí z roku 1909. Pozorovatelé zdokumentovali výskyt 377 ptačích druhů," uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Záznamy může kdokoli prohlížet, ale i stahovat a zpracovávat.

Denně podle Vermouzka přibývá průměrně 1200 pozorování, na jaře ale až 5000. "Absolutní rekord byl 8. května 2015 — 5845 pozorování. A co je zajímavé, počet pozorování roste exponenciálně, za každý rok existence databáze se počet pozorování zdvojnásobil," doplnil. "Pokud je předmětem takového zájmu příroda, je to nejlepší způsob k její ochraně," míní.

Databáze ČSO je příkladem tzv. občanské vědy, nového fenoménu elektronického věku. Odborníci i amatéři díky svému koníčku pomáhají vytvářet jedinečné podklady pro vědeckou práci i ochranu přírody. Jedním z jejích dobře viditelných výstupů je Euro Bird Portal, který slouží k vizualizaci a výzkumu výskytu ptáků v čase a v prostoru. Více informací v článku Věda pro každého: Když se do ornitologie zapojí amatéři.

„Velký a rostoucí zájem o pozorování ptáků mne těší nejen proto, že jsem byl u databáze od samotného zrodu myšlenky, ale především protože vytváří dosud neexistující, sdílenou, vpravdě komunitní hodnotu,“ říká Zdeněk Vermouzek. „A pokud je předmětem takového zájmu příroda, je to nejlepší způsob k její ochraně." Velké poděkování podle jeho slov patří všem, kdo do databáze přispěli třeba jen jediným pozorováním. A také všem, kdo přispěli finančním darem na její údržbu.

Faunistickou databázi poskytuje ČSO pod otevřenou licencí. Milion záznamů o ptácích tedy může kdokoli nejen prohlížet, ale i stáhnout a dál zpracovávat. I tím se tato unikátní databáze liší od podobných datových zdrojů, včetně těch, které vznikly za veřejné peníze.



reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist