Do přípravy revitalizace Bílé Nisy chce Jablonec nad Nisou zapojit veřejnost
"Cílem revitalizace je betonové koryto odstranit a vytvořit přírodě blízké řešení, které přiblíží řeku přirozenému toku, podpoří biodiverzitu a zlepší mikroklima místa. Součástí záměru je i zlepšení rekreačního využití lokality, aby její obnova prospěla přírodě i lidem," doplnila náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
Zejména území na břehu proti hasičské stanici má podle vedení města pro přírodu i klidnější aktivity lidí velký potenciál. Podle náměstka pro rozvoj Jakuba Chuchlíka (Piráti) teď město připravuje krajinářsko-architektonickou soutěž.
"Klíčovým podkladem zadání pro mezioborové týmy odborníků, které budou podobu lokality navrhovat, je aktuálně zpracovávaná vodohospodářská studie proveditelnosti. Ta prověří, jaké úpravy jsou v rámci revitalizace možné a reálné s ohledem na limity území či protipovodňovou ochranu," řekl Chuchlík.
Úprav by se měl podle Opočenské dočkat v budoucnu zhruba kilometr dlouhý úsek Bílé Nisy v jablonecké části Mšeno.
"Výsledkem by měl být krásný, zmeandrovaný a přírodě blízký vodní tok se zelení a s nějakou návštěvnickou infrastrukturou, která bude mít rekreační potenciál," doplnila k záměru náměstkyně Opočenská. K budoucí podobě i využití lokality chce ale město získat od veřejnosti a dalších dotčených subjektů co nejvíc podnětů, aby výsledek co nejlépe vyhovoval jejich potřebám.
Řešení revitalizace získá město díky mezinárodnímu projektu ReBioClim, do kterého se zapojilo. Hlavním partnerem je Technická univerzita Drážďany, kromě Jablonce jsou v něm podle Opočenské zapojeni například Leibnizův institut Drážďany, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Slovenská technická univerzita v Bratislavě nebo Univerzita přírodních věd v Poznani. "Není to projekt na jedno volební období," dodala náměstkyně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Řezáč
6.10.2024 09:11Úbytek srážek v krajině způsobilo (zejména zimních), že po sto letech se objevují " pláže", tedy vodnatnost přítoku už není taková jaká byla v době budování " přehrady", Nicméně do ní jsou svedeny vody Bílé Nisy a Lužické Nisy, takže to je velice dobré protipovodňové opatření, které chrání celé město a odvádí vodu mimo intravilán. Lokalita uvažovaného projektu je protipovodňově chráněná "přehradou" na které roku 2006 přibyla štola, takže může vypouštět v maximu 11 kubíků vody za vteřinu.