Energie není zdaleka jen elektřina. Rozvoj čisté dopravy a vytápění však zaostává
Dobré zprávy? Globální poptávka po elektřině v prvním čtvrtletí 2020 poklesla o 2,5 %, v tu samou dobu se propadla poptávka po uhlí o 8 % a ropě o 5 %. Jediným sektorem, který si udržel pozitivní trend, byly obnovitelné zdroje. Ty ve srovnání s rokem 2019 dokonce poskočily (ve Velké Británii a zemích EU) o 8 %. Čirou radost z toho, že se výroba elektřina stále větší měrou ubírá směrem čistých a obnovitelných zdrojů, ale něco kazí. Například fakt, že současná výroba elektřiny se na celkové bilanci globální energetiky podílí jen 17 %.
O poznání hladovější (32 %) je sektor dopravy. A tady se prostor pro uplatnění obnovitelných zdrojů energie značně zužuje. Biopaliva a elektromobily totiž v současnosti nabízí jen velmi malý příspěvek ke změně (3,3 % v rámci podílu dopravy) a nedávají zatím smysluplnou odpověď na otázky čistého provedení velkokapacitní přepravy zboží. Jednoznačně největší porci energie si ale žádá oblast vytápění/vyhřívání. Na tu připadá 51 % spotřeby energie, která je vesměs hrazena ze zemního plynu a topných olejů. Solárně-termální panely se za posledních 120 let své technické evoluce dokázaly propracovat k tomu, že nyní pokrývají 1 % poptávky.
Řešíme menší část problému, a navíc si jej komplikujeme
„Pokud sečteme jednotlivé prvky globální poptávky po energiích a podíváme se, kolik z této bilance pokrývají obnovitelné zdroje, zjistíme, že je to jen kolem 10 %,“ vysvětluje George Loumakis, specialista na energetiku univerzity v Glasgow. „A to i přes to, že produkce OZE narostla v mezidobí 2013-2018 o úctyhodných 21,5 %.“ Nicméně ani tento nárůst nedokázal vykrýt nárůst globální poptávky způsobený růstem populace. Ropa a uhlí tak stále tvoří a budou ještě dlouho tvořit páteř globálních energetických systémů.
Loumakis v souvislosti se slibným rozvojem OZE zmiňuje také tzv. Jevonsův paradox. V krátkosti jej můžeme popsat jako situaci, kdy se jednotlivé produkty (domácí elektronika, kuchyňské vybavení) stává díky technické evoluci energeticky efektivnějším, úspornějším. A protože je jejich provoz levnější, dostupnější, používáme je více. Vlastně, tak moc, že jejich užívání už – energetické efektivitě navzdory – úsporné není.
„Prodeje elektromobilů povyskočily v roce 2019 o 40 % oproti roku předchozímu. Což vedlo k vyšší poptávce po elektřině,“ popisuje Loumakis. „Logicky by se předpokládalo, že elektřinu pro čisté vozy dodají čisté zdroje. Jenže třeba zrovna Řecko zareagovalo lignitem, dost nečistou formou uhlí. Je tedy otázkou, jestli by se Atény neměly nejprve vzdát uhlí a teprve pak začít podporovat elektromobily. Protože ty budou vždy jen tak zelené jako zdroje jejich energie.“
Podobná situace, jen v globálnějším měřítku, se očekává v oblasti vytápění. Očekává se, že poptávka vzroste do roku 2025 o 4,5 % a jednotlivé vlády zemí se hlásí k odkonu od topných olejů směrem k elektřině. „Ale k jaké elektřině? Pomůžeme si, když nebude z čistých zdrojů?“ ptá se Loumakis. Řešení je podle něj jasné: větší zapojení OZE a transformace globální energetiky. Čím dříve, tím lépe. „Malým krokem správným směrem je, že si nejprve uvědomíme, že samotná elektřina je jen malou součástí mnohem většího a komplikovanějšího celku, poptávky a nabídky energií.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Lukáš Kašpárek
27.7.2020 08:17 Reaguje naJiří Daneš
27.7.2020 10:44 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
27.7.2020 12:20 Reaguje na Jiří DanešLukáš Kašpárek
28.7.2020 06:43 Reaguje naAleš Svoboda
2.8.2020 21:06 Reaguje naLukas B.
27.7.2020 13:34 Reaguje na Lukáš Kašpárektepelné čerpadlo opravdu nepracuje bez elektřiny dodávané zvnějšku a opravdu se nejedná o perpetum mobile.
Lukáš Kašpárek
28.7.2020 06:55 Reaguje na Lukas B.A samozřejmě.... čím víc se bude měnit energetika na CO2 čistší, tím víc bude čistá i ta celková bilance CO2 pro tepelné čerpadlo.... to bude platit pro většinu technologií, protože na elektřinu jakožto zdroj budou postupně přecházet další a další technologie.
Milan G
29.7.2020 16:20 Reaguje na Lukáš KašpárekDalší problém, jako přes kopírák s OZE, je třeba mít záložní zdroj. V případě, že teploty v zimních měsících poklesnou pod hodnotu, kdy by již bylo běžné tepelné čerpadlo výkonově nedostačující, vytápění musíte zajistit pomocí záložního zdroje. Podle souseda, který to čerpadlo má je hranice kolem -7 stupňů.
Ale uznávám, že TČ má budoucnost, v první řadě musí však jít s cenou dolu, jinak nemáte moc šancí se dožít nějaké návratnosti.
Aleš Svoboda
2.8.2020 20:55 Reaguje na Milan GNejedná se o záložní zdroj, ale o doplňkový zdroj. TČ se projektuje na cca 70% tepelné ztráty objektu ( při -18°C. To pro optimální využití výkonu TČ. Teploty nižší jsou jen pár dní v roce a je neefektivní, kupovat kvůli tomu podstatně dražší TČ.
Postavil jsem si dům - dřevostavbu. Na 165 m2 máme tepelnou ztrátu 3 kW. TČ vzduch-voda mě stálo 28.000,-Kč. Jako záložní zdroj máme 3 kW spirálu. Vše funguje naprosto bez problémů.
Musíte lépe hledat dodavagtele TČ a nenechat s opíjet rohlíkem.
Soused je pohádkář. . . . bod varu R410 je -176°C - a takže i teplota -18°C je pro tuto látku "děsně vysoká"
Aleš Svoboda
2.8.2020 21:01 Reaguje na Lukáš KašpárekPřes tuto doplňující informaci však považuji TČ za velmi ekologické.
Aleš Svoboda
2.8.2020 21:04 Reaguje na Lukas B.A už jen to, že z 1 kW elektřiny vytěží až 4,5 kW tepelné energie je pro ŽP velmi efektivní
Jan Šimůnek
27.7.2020 14:50 Reaguje na Lukáš KašpárekZcela jistě to narazí na problémy s technickými sítěmi (hlavně voda a kanalizace), které budou snadno promrzat. Mimo jiné.
Jakžtakž se to dá zvládnout u rodinných domků s velkým pozemkem, kde se dá obětovat kus zahrady s tím, že tam nepřezimuje řada vytrvalých rostlin, od bylin až po stromy a keře. Na sídlišti a ve standardní městské zástavbě je to prakticky neřešitelné.
A stejně musíte mít zálohu ve formě klasického topení, jinak v případě poruchy nebo jiného problému budete klepat kosu nad ohníčkem z parket či nábytku.
Lukáš Kašpárek
28.7.2020 07:02 Reaguje na Jan ŠimůnekDivím se, že ještě nerozporujete poznatek, že je země kulatá....
Jan Šimůnek
29.7.2020 10:25 Reaguje na Lukáš KašpárekAleš Svoboda
2.8.2020 20:40 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud hodnotíme TČ čiwtě z ideologického hlediska - pak je stále velmi výhodné, neboť při COP až 4,5 ( celoroční průměr je něco přes 3 ) je to stále nejefektivnější zdroj tepla.
Elektro-mobilita je cesta do pekel, právě proto, že elektřina je vyrobena z nečistých zdrojů.
Jediným řešením je vodík - ale to by musely elity tyto druhy energie uvolnit ve prospěch lidstva.
vaber
27.7.2020 11:14Karel Karel
27.7.2020 13:26Tak kdy ti zelení pošukové vylezou s odpustkama, tak, jak to dělají
s uhelnýma elektrárnama??