https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/eu-definitivne-schvalila-rocni-odklad-narizeni-proti-vyrobkum-z-odlesnene-pudy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU definitivně schválila roční odklad nařízení proti výrobkům z odlesněné půdy

18.12.2024 20:09 (ČTK)
Smrkové klády
Smrkové klády
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské státy Evropské unie dnes schválily odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy. Oznámila to dnes Rada EU den poté, co roční odklad v úterý potvrdil Evropský parlament. Nová pravidla se tak budou uplatňovat až od konce příštího roku.
 
Odložené opatření se vztahuje na dobytek, kakao, kávu, palmový olej, sóju, dřevo nebo kaučuk. Prodejci budou mít povinnost před uvedením výrobků na unijní trh ověřit, že tyto produkty nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a vydat v této souvislosti prohlášení. Agentura Reuters uvádí, že jde o první normu svého druhu na světě, a její odklad označuje za ránu pro zelenou unijní agendu.

Původně EU nařízení schválila v loňském roce s tím, že se začne uplatňovat tento měsíc. S blížící se změnou ale přicházely žádosti o odklad, mimo jiné od české vlády. Evropská komise těmto hlasům vyhověla a úprava po nedávné dohodě mezi europarlamentem a členskými státy dnes dokončila cestu legislativním procesem. Pro velké a střední firmy tak požadavky spojené s odlesňováním vstoupí v platnost v prosinci 2025, pro malé firmy a mikropodniky o půl roku později.

Odpůrci nařízení argumentovali hlavně tím, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Firmám za její porušení budou hrozit pokuty, přičemž pravidla se vztahují také na společnosti vyvážející evropské zboží. Výhrady vůči normě vyjádřily také Spojené státy a Brazílie.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

19.12.2024 08:20
Odklad dobrý ale teď ještě opustit tu zcestnou myšlenku, že "Prodejci budou mít povinnost před uvedením výrobků na unijní trh ověřit, že tyto produkty nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a vydat v této souvislosti prohlášení." Namísto tohoto byrokratického opatření naloženého na bedra administrací zahlcených firem může unie regulovat dovoz citlivých komodit ze zemí podezřelých z masivní deforestace. Dovoz a prodej všech produktů z "bezproblémových" a hlavně "vnitrounijních" zemí nesmyslnou administrativou vůbec nezatěžovat. Asi nikdo nebude podezřívat Rakousko, Polsko, Švýcarsko, Slovinsko nebo Česko, že jejich domácí dřevo přispívá k odlesňování.
Odpovědět
Pe

Petr

19.12.2024 08:45 Reaguje na Dalibor Motl
Máte pravdu, tady u nás už je ze 65 procent odlesněno. Asi by tedy bylo morálně správnější současně se snahou o zastavení dalšího odlesňování světa jinde, vyvíjet snahu ke zlepšení stavu i tady u nás a zalesňovat.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.12.2024 15:30 Reaguje na Petr
U nás se setrvale zalesňuje. Podívejte se do statistik. Od poloviny sedmnáctého století se plocha lesů v Česku více než zdvojnásobila. Hlavní důvody" přechod průmyslu a vytápění domů ze dříví k uhlí, poválečný odsun Němců a následné zalesnění jejich luk a polí, zalesňování méně produktivní zemědělské půdy a opouštění (zarůstání) malých pastvin.
Odpovědět
Pe

Petr

19.12.2024 16:06 Reaguje na Dalibor Motl
Já vím. Tímhle tempem se k nějakému většímu zvýšení lesnatosti, aby to mělo znatelný vliv na krajinu a klima, dopracujeme tak v roce 2150.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.12.2024 16:42 Reaguje na Petr
S tím úplně nesouhlasím. Řekl bych, že zalesňování a "skryté zalesňování" ve formě sukcese na původně zemědělských pozemcích zrychluje. Je to důsledek opouštění malých luk a pastvin drobnými chovateli. Na venkově kvůli administrativní šikaně, změně životního stylu i tlaku predátorů ubývá lidí, ochotných starat se o nějaké ty ovce, kozu, králíky nebo krmit býky. Ty pastviny a loučky se zalesňují nebo spontánně zarůstají. Co nelze spásat nebo ekonomicky rozumně sekat traktorem je odsouzeno k samovolné "reforestaci". Takových starých sadů nebo podmáčených luk porostlých javorem, břízou a osikou je v mém okolí plno. V katastru stále zahrada nebo louka a ve skutečnosti 30 let starý les.
Odpovědět
Pe

Petr

19.12.2024 17:39 Reaguje na Dalibor Motl
To ano, takové pozemky jsou, souhlasím. Někde jich bude víc, někde míň, už jen kvůli rostoucím cenám pozemků, ale v součtu to asi moc nedá. Cokoliv je lepší než nic, i toto je super. Spoléhat se na to ale nedá, a životnost to taky nemusí mít dlouhou, pořád jsou to pozemky jiného určení než lesní, dříve či později je někdo objeví a zpeněží. Vždyť i tady se pravidelně ozývají hlasy o škodlivém zarůstání krajiny, a podporu to má velkou.
Odpovědět
TI

Tadeáš Ice T

20.12.2024 10:31 Reaguje na Dalibor Motl
Bravo! BRAVO!! Zkostnatělost celé tereziánské ideje zalesňování a neaktuálnost argumentů je třeba si uvědomit!! Co se týče příkladu samovolné reforestace - letos jsem musel jedné zabránit jednáním s pozemkovým úřadem, který nechal malý pozemek, TTP, samovolně zarůst vzrostlými smrky a ty jim už 7 let zřal kůrovec. Stokrát lepší je dobrá lúka, než špatný les. Pro ochranáře zhlediska fixace vody a biodiverzity rozhodně.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist