https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nabytkari-pozaduji-aby-odlesnovaci-certifikace-byla-pouze-dobrovolna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nábytkáři požadují, aby odlesňovací certifikace byla pouze dobrovolná

18.12.2024 01:12 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Asociace českých nábytkářů (AČN) chce, aby certifikace zajišťující, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy, byla pouze na dobrovolné bázi, nikoli povinná. Certifikaci dřevěných a dalších výrobků má zavést evropské nařízení o odlesňování (European Union Deforestation Regulation, zkr. EUDR). Nařízením se má dnes zabývat zasedání ministrů z Rady EU. Vyjednavači členských zemí a Evropského parlamentu podle médií předpokládají, že se účinnost nařízení EUDR odloží o 12 měsíců.

 
Nařízení EUDR bylo přijaté 31. května 2023. Podle popisu nařízení auditorskou firmou Deloitte budou muset společnosti před uvedením vybraných produktů a komodit na trh EU či před vývozem zajistit a prokázat, že dané produkty nezpůsobují odlesňování, jsou vyráběny v souladu s právními předpisy země produkce a mají potřebné prohlášení o řádné péči. Nařízení tak klade nové požadavky na společnosti exportující mimo EU například dřevo, kaučuk, skot, kakao, kávu, sóju a palmu olejnou, nebo produkty, které vznikly za jejich použití, jako jsou například pneumatiky, nábytek, čokoláda, kůže, trubky, pásy či buničina. Mezi komodity ovlivněné nařízením patří také papír, a tedy i knihy, noviny, letáčky nebo papírové obaly.

Plánovaný odklad účinnosti asociace vítá, problém ohrožující konkurenceschopnost nábytkářů se jím podle ní ale neřeší, pouze oddaluje. "Výsledkem EUDR bude promítnutí ceny za certifikaci do ceny konečného produktu. EUDR jednoznačně sníží nabídku na trhu. Nižší nabídka vždy pro zákazníka znamená zhoršení výběru a vyšší cenu," uvedla asociace nábytkářů. "V případě nábytkářského průmyslu systém svou otevřeností způsobí, že mimoevropská konkurence bude moci lépe mapovat zdroje a trasy materiálu, který se v Evropě na výrobu nábytku používá," sdělila.

Odklad EUDR by podle předpokladů měl nabýt účinnosti před koncem letošního roku. Tím by se termín povinnosti certifikovat výrobky posunul na 30. prosince 2025. "AČN ovšem apeluje na veškerou politickou reprezentaci, jak na národní úrovni, tak na úrovni evropské, aby se pokusili v nadcházejícím roce změnit účinnost EUDR z povinné legislativy na dobrovolnou legislativu. EUDR, kromě jiných oborů, bude poškozovat evropské a s tím samozřejmě i české výrobce nábytku," dodali nábytkáři.

Na tom, že se nařízení o rok odloží, se na začátku prosince shodli vyjednavači Evropského parlamentu (EP) a členských zemí. Odpůrci nařízení poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Toho se obávají především dovozci některých surovin. O odklad žádala i Česká republika v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist