Geoprostorová umělá inteligence zlepší předpovědi počasí a ochranu přírody
Integrace pomocí AI globálních modelů s daty z lokálních meteorologických stanic vedla podle odborníků k výraznému zvýšení přesnosti meteorologických předpovědí, což pozitivně může ovlivnit zemědělství, krizové řízení a další sektory veřejných služeb.
Odstranění oblačnosti v satelitních snímcích pak pomáhá zlepšovat jejich spolehlivost, což přispívá k efektivnějšímu monitoringu životního prostředí, sledování změn využití půdy a řízení reakce na přírodní katastrofy. Toto odvětví podle univerzity představuje moderní způsob hospodaření, které přináší zemědělcům ekonomický profit a zároveň reaguje na nové požadavky společnosti a technické možnosti digitální doby.
Spojení velkých jazykových modelů s GIS umožňuje detailnější analýzu prostorových dat, klíčovou pro plánování infrastruktury, zlepšení městských služeb a rozhodování ve veřejné správě.
Projekt PoliRuralPlus bude pokračovat ve vývoji a rozšiřování aplikací GeoAI v praxi pro efektivní plánování, strategické rozhodování a podporu udržitelného rozvoje. Přínosem bude i propojení s dalšími evropskými projekty v programech Horizon Europe a Erasmus, uvedli experti.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
smějící se bestie
26.10.2024 20:42Dorian Černý
26.10.2024 22:06Jaroslav Řezáč
26.10.2024 22:27 Reaguje na Dorian ČernýJaroslav Řezáč
27.10.2024 06:33Je to pocit, který zabijí. Důvěra v technologie se nesmí stát nové náboženství a propagandistická výchova ve školách.
Důvěra v technologie ničí naše vlastní schopnosti a stáváme se línější, hloupější a předpojatý k rizikům.
Pravda je, že znalosti a dovednosti, které nás dostalo až do dnešních dnů. schopnost přežít degeneruje naší ostražitost, mentální schopnosti a duševní zdraví.