https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/geoprostorova-umela-inteligence-zlepsi-predpovedi-pocasi-a-ochranu-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Geoprostorová umělá inteligence zlepší předpovědi počasí a ochranu přírody

26.10.2024 18:31 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Díky spojení umělé inteligence (AI) a geoprostorových dat vznikly v Česku inovace, které mají přímé využití v zemědělství, lesnictví, krizovém řízení, veřejném zdraví, územním plánování nebo ochraně životního prostředí. Objevů v geoprostorové umělé inteligenci (GeoAI) se podařilo dosáhnout díky projektům evropského výzkumného projektu PoliRuralPlus a národního výzkumného projektu Aliance. Podílí se na nich Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (FIT ČVUT) a sdružení Plan4all (P4A).
 
Inovace v GeoAI podle nich otevírají nové možnosti v analýze velkých objemů geoprostorových dat a zpracování pokročilých prostorových analýz. To umožňuje například zpřesnit předpovědi počasí, zvýšit kvalitu a spolehlivost satelitních snímků a propojit pokročilé jazykové modely s geografickými informačními systémy (GIS).

Integrace pomocí AI globálních modelů s daty z lokálních meteorologických stanic vedla podle odborníků k výraznému zvýšení přesnosti meteorologických předpovědí, což pozitivně může ovlivnit zemědělství, krizové řízení a další sektory veřejných služeb.

Odstranění oblačnosti v satelitních snímcích pak pomáhá zlepšovat jejich spolehlivost, což přispívá k efektivnějšímu monitoringu životního prostředí, sledování změn využití půdy a řízení reakce na přírodní katastrofy. Toto odvětví podle univerzity představuje moderní způsob hospodaření, které přináší zemědělcům ekonomický profit a zároveň reaguje na nové požadavky společnosti a technické možnosti digitální doby.

Spojení velkých jazykových modelů s GIS umožňuje detailnější analýzu prostorových dat, klíčovou pro plánování infrastruktury, zlepšení městských služeb a rozhodování ve veřejné správě.

Projekt PoliRuralPlus bude pokračovat ve vývoji a rozšiřování aplikací GeoAI v praxi pro efektivní plánování, strategické rozhodování a podporu udržitelného rozvoje. Přínosem bude i propojení s dalšími evropskými projekty v programech Horizon Europe a Erasmus, uvedli experti.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.10.2024 20:42
Počasí se asi tak bude ptát umělý inteligence, jak se má chovat, že !
Odpovědět
Dorian Černý

Dorian Černý

26.10.2024 22:06
To je dobře, aspoň k něčemu je umělá inteligence (UI) užitečná.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.10.2024 22:27 Reaguje na Dorian Černý
je to stejně hloupé jako mobil, protože to vytvořil člověk a to je to, co ho zahubí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.10.2024 06:33
tím, že se naše životy stanou ještě více umělými, se kvalita žití a prožívání nezlepší, zlepší se jen naše závislost na technologiích.
Je to pocit, který zabijí. Důvěra v technologie se nesmí stát nové náboženství a propagandistická výchova ve školách.

Důvěra v technologie ničí naše vlastní schopnosti a stáváme se línější, hloupější a předpojatý k rizikům.

Pravda je, že znalosti a dovednosti, které nás dostalo až do dnešních dnů. schopnost přežít degeneruje naší ostražitost, mentální schopnosti a duševní zdraví.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist