Independent: Británie není schopná splnit normu EU v ekologické likvidaci baterií
Ve Velké Británii se nejméně ze zemí EU sbírají použité baterie pro bezpečnou likvidaci. A to i přes vládní doporučení a varování, že odpad může obsahovat chemické látky, včetně olova a rtuti, které mohou kontaminovat spodní vody a mají potenciálně nebezpečný dopad na lidské zdraví. Ministr životního prostředí Elliot Morley přiznal na dotaz poslanců parlamentu, že objem odevzdaných energetických článků v Británii je velmi nízká. Každý rok odevzdá k ekologické likvidaci baterie jen 0,5 % anglických domácností, zatímco v Belgii je to 59 %, v Rakousku 44 % a 55 % ve Švédsku. Znamená to obrovský problém s dodržením směrnice Evropské unie, která zakrátko vstoupí v platnost a jejímž cílem by mělo být vybrat 44 % všech použitých baterií z domácností. K bezpečné likvidaci by se mělo dostat i 80 % nikl-kadmiových článků a veškeré autobaterie.
Norman Baker, mluvčí Liberální strany pro otázky životního prostředí, prohlásil, že Británie je "špindírou Evropy", když až teď začala s likvidací baterií, zároveň varoval, že by mohlo dojít ke krizi podobné začátku sběru lednic a chladících zařízení. "Čísla dokazují, jak zaostáváme za ostatními zeměmi, přitom když se baterie vyhazují ve společném odpadu, mohou škodit lidskému zdraví a kontaminovat spodní vody. Podle informací poslance Bakera se každý rok dostane na běžné skládky 600 milionů baterií. Baterie přitom obsahují velké množství těžkých kovů, které jsou recyklovatelné, jako zinek, mangan a měď.
Nařízení EU požaduje po místní správě, aby určila místa výběru baterií, podobně jako to funguje u likvidace lednic a mrazáků, které také obsahují nebezpečné látky. Ministr životního prostředí prohlásil, že vláda se pokusí co nejlépe splnit normu EU, která je sice "velmi náročná, nicméně dosažitelná."
Podle článku Marie Woolfové Independent 29. 03. 2004.
reklama