Indonéští ochránci volají po maximálních trestech za pytláctví
Kampaň WWF odstartoval soudní proces s lovcem tygrů na západní Sumatře. V případě, že mu bude vina definitivně prokázána, mu totiž hrozí maximálně pětiletý trest odnětí svobody a pokuta sto milionů rupií, což představuje asi „jen“ 10 000 dolarů.
Zadržený muž je podezřelý, že v rezervaci Riau provincii Západní Sumatra nebo jejím nejbližším okolí otrávil jedovatou návnadou tygra. Při prohlídce byla u něj nalezena tygří kůže, která stačí jako důkaz k obvinění z porušení zákona o transportu a obchodování s ohroženými druhy. Poslední podobný případ řešil indonéský soud v roce 2009, kdy ale pachatelé usvědčení ze zabití tří tygrů ve stejné rezervaci byli odsouzeni k jednoročnímu trestu a pokutě 200 dolarů na osobu. Právě nedostatečný „odstrašující“ příklad je podle indonéských ochránců z WWF důvodem, proč se pytlákům jejich aktivity pořád vyplatí.
„Odpovídající trest vytvoří lepší podmínky ochrany pro volně žijící živočichy v Indonésii,“ soudí Anwar Purwoto, ředitel jednoho z indonéských programů WWF. „Naše organizace proto vyzývá soudy k ukládání maximálních trestů, zvláště pokud je pachatel usvědčen ze zabití a pašování kriticky ohrožených tygrů.“
Osmantri, koordinátor „tygřího“ záchranného programu WWF, k tomu dodává: „Nelegální obchod je zhoubou ohrožených zvířat v naší zemi. Sumaterští tygři jsou jediní zástupci svého poddruhu v celé Indonésii, poté co na Jávě a Bali byli vyhubeni, jich v přírodě přežívá jen něco kolem čtyř set.“
reklama
Další informace |
Ilustrační video: