https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/japonci-vypustili-do-vesmiru-prvni-drevenou-druzici-muze-nahradit-ty-kovove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonci vypustili do vesmíru první dřevěnou družici, může nahradit ty kovové

5.11.2024 11:52 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Japonští vědci dnes brzy ráno vyslali do vesmíru první dřevěnou družici na světě. Chtějí tak prokázat, že dřevo má potenciál nahradit kov a minimalizovat dopady na životní prostředí. Následující půlrok budou zkoumat odolnost materiálu vůči teplotám ve vesmíru, píše Reuters.
 
Družici LignoSat vyvinula Kjótská univerzita ve spolupráci se společností Sumitomo Forestry, která se specializuje na zpracování dřeva a stavbu dřevěných domů. Kosmické těleso ve tvaru deseticentimetrové krychle vyrobily tradiční japonskou řemeslnou technikou bez použití šroubů a lepidla ze dřeva honoki, druhu magnólie pocházející z Japonska.

"Start byl úspěšný. LignoSat brzy dorazí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zhruba o měsíc později jej vypustíme do vesmíru," řekla mluvčí firmy Sumitomo. Družice bude na oběžné dráze šest měsíců a elektronické komponenty na jeho palubě budou měřit, jak dřevo snáší extrémní prostředí ve vesmíru. Zde se teplota mění od -100 do 100 stupňů Celsia každých 45 minut, když se střídá tma se světlem.

Tým plánuje v příštích 50 letech vysadit stromy a zbudovat dřevěná obydlí na Měsíci a Marsu. "Díky dřevu, materiálu, který si můžeme sami vyrobit, budeme moci stavět domy a žít a pracovat ve vesmíru navždy," řekl astronaut Takao Doi, který absolvoval let v raketoplánu a na stejné univerzitě studuje aktivity člověka ve vesmíru.

Vynález má demonstrovat kosmický potenciál obnovitelného materiálu při lidském zkoumání života ve vesmíru a dokázat, že dřevo je pro to vhodný materiál. Ve vesmíru je totiž odolnější než na Zemi, protože tam není voda ani kyslík, které by způsobily jeho trouchnivění nebo vznícení, dodal Kodži.

Zatímco běžné kovové satelity vytvářejí při návratu do atmosféry částice oxidu hlinitého, dřevěné družice by jen shořely a znečištění by bylo menší, říkají vědci. "Kovové satelity by mohly být v budoucnu zakázány. Pokud se nám podaří prokázat, že naše první dřevěná družice funguje, chceme ji nabídnout společnosti SpaceX Elona Muska," řekl Takao.

LignoSat odvozuje svůj název od latinského výrazu lignum, který znamená dřevo.


reklama

Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!

 
Chci číst dále, daruji později  Pro zobrazení článku se prosím přihlašte
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist