Kotelna na biomasu ušetří Jindřichovicím pod Smrkem 285 tisíc ročně
Obec investovala 3,5 milionu korun do přestavby kotelny a za další milion korun koupila od správce konkurzní podstaty polovinu textilní továrny Unitex, ve které vybuduje závod na zpracování biomasy. “Z programu obnovy venkova jsme dostali 700 tisíc korun, část jsme dali z rozpočtu, vzali jsme si dvoumilionový úvěr," řekl Pávek s tím, že obec zároveň požádala o dva miliony korun ze Státního fondu životního prostředí, aby mohla dluh splatit. O 30 milionů z programu Sapard požádá obec na nákup linky na výrobu granulí z biomasy. “K pěstování plodin pro biomasu využijeme ladem ležící zemědělskou pudu a dřevní hmotu. Máme vytypovaných 1000 hektarů, které představují energetický potenciál 225 tisíc gigajoulu, a přitom tvoří jen 38 procent neobdělávaného území,“ řekl Pávek.
Jindřichovská kotelna spaluje odpadové dřevo a je první svého druhu v Libereckém kraji. Kotelna se dvěma kotli o celkovém výkonu 350 kilowatt je pilotním projektem v rámci koncepce energeticky soběstačného území mikroregionu SeCese (Sever českého severu). Mikroregion na německo-polsko-českých hranicích sdružuje čtyři obce ve Frýdlantském výběžku - Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les a Horní a Dolní Rasnici. Žije v něm 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.
Nezávislost čtyř obcí na dodávkách energií si vyžádá investici asi 240 milionů korun a vytvoří asi 40 pracovních míst. Základním zdrojem elektrické energie budou podle Pávka čtyři větrné elektrárny a zdrojem tepla biomasa.
reklama