Krkonoše patří do pětice nejnavštěvovanějších národních parků světa
"Za dobu trvání národního parku se krkonošská ochrana přírody musela vypořádat s řadou problémů a vlivů, které se bytostně dotýkaly existence a podstaty národního parku. Na jedné straně se podařilo odvrátit realizaci plánu na vybudování lyžařského areálu v Modrém dole, na straně druhé vzniklo pod heslem: 'Hory patří pracujícím' nesčetné množství velkoobjemových rekreačních zařízení," uvedl Böhnisch.
Podle něj se KRNAP nachází v podobné situaci i nyní, i když už pod jinými hesly. "Téměř denně řešíme zhoubný fenomén apartmánového bydlení a návštěvnost Krkonošského národního parku," uvedl Böhnisch.
Zvládání turistického tlaku na Krkonoše by podle Správy KRNAP nebylo možné bez péče o turistickou infrastrukturu, jako jsou cesty, turistické chodníky, odpočinková místa a naučné stezky. "Pro tuto mnohaúrovňovou péči jsou Krkonoše velmi dobrou značkou, z níž profituje celý region, který žije z cestovního ruchu," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Mezi nejnavštěvovanější lokality v Krkonoších patří vrchol Sněžky, okolí Labské boudy a Pramen Labe, Památník obětem hor či Úpské rašeliniště.
Přečtěte si také |
Jak jde dohromady ochrana přírody v národním parku, outdoorová firma a rap battle? Překvapivě dobře"Když uvádíme 13 milionů návštěv ročně, je tím myšlený celkový počet vstupů návštěvníků na území KRNAP. Návštěvnost národního parku roste především v posledních deseti letech," řekl dnes ČTK Drahný.
Správa KRNAP k monitoringu návštěvnosti zejména hřebenových partií Krkonoš používá automatické sčítače. Ke sledování pohybu pěších turistů používá pyroelektrické senzory, tedy technologii založenou na záznamu skokové změny teploty, kterou vyvolá průchod návštěvníka. Návštěvnost hřebenů Krkonoš loni v období od července do října vzrostla na 1,004 milionu průchodů z 0,957 milionu ve stejné době v roce 2020, vyplynulo z dat automatických sčítačů turistů.
Krkonoše i přes tlaky na zdejší přírodu letos potřetí obhájily certifikát přeshraniční spolupráce Federace EUROPARC "Transboundary Parks". Mezinárodní komise hodnotí například praktickou péči o přírodu.
Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou někdy označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Druhově bohaté jsou také kary, vzniklé působením ledovců v minulosti, s velmi důležitou rolí lavin v současnosti.
Přečtěte si také |
Sněhové laviny jako krajinotvorný fenomén a přírodní faktorKRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
smějící se bestie
25.5.2022 04:17A důchody se budou letos zvyšovat 3x. Kolikrát to bude u vstupného do Národních parků ? !
Jaroslav Řezáč
25.5.2022 07:43 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
25.5.2022 06:18Eroze přírodního dědictví nabývá každým rokem na síle a ještě sedm-deset roků a zbydou v podstatě torza.
Státní orgány na úseku ochrany přírody a územního plánování jsou beznadějně prolezlé nezájmem, ignorantstvím nebo ještě něčím horším.
Osobně se moc nelze úředníkům divit, když politické reprezentace jasně dávají najevo, že je nějaká ochrana přírody v podstatě nezajímá.
Stačí, když vezmeme nejkřiklavější případ otravy Bečvy. Tento výsledek jsem očekával a na Ekolistu o tom i psal.
Dala by se uvést celá řada podobných případů, které dokládají doslovný rozklad přírodního bohatství pod rukama kapitálově silných developerů s přispěním neschopné či zkorumpované státní správy.
Jaroslav Řezáč
25.5.2022 07:47 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
25.5.2022 06:43Slovan
25.5.2022 12:08Otázka je co s tím. Vstupné? Omezení na max. počet návštěvníků/den na nejvíce zatěžovaných místech? Těžko říct, ale ochrana přírody musí být v naší zemi zvlášť opatrná, aby se náhodou určité uřvané skupiny neurazily, že je omezuje na svobodě. Uvidíme, jaký bude vývoj letos.
Svatá Prostoto
25.5.2022 12:26 Reaguje na SlovanA nebo ty nájezdy na Adršpach, které ucpaly prakticky celý okres.
Navíc v sezóně budou místní ječet, že bez těch Poláků a spol. se neuživí.
Džin je prostě z láhve venku ...
Lukas B.
25.5.2022 13:05 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
25.5.2022 14:48 Reaguje na Lukas B.Když to hodně zvulgarizuji a zjednoduším, takdý dement chce selfíčko z toho samého fleku, jako davy před ním. A ten materiál, co se od té Kopy na Sněžku valí ... už podle ohozu a hlavně obutí je to něco. Hotová esence VHT a woodcraftu v jednom:-).
Otázka je co s tím ... asi brány, kasírovat, zelení mužíci ... radost z toho nemám, ale nic lepšího mne nenapadá.
Lukas B.
25.5.2022 22:35 Reaguje na Svatá Prostotose vopakuju, ale (za náhradu ve výši komerční ceny) bych vykoupil a spálil hřebenové chalupy, vypnul v létě lanovky (a v zimě bych neprodal lístek pěšímu, běžkařovi a skialpinistovi) a udělal bych záchytné parkoviště u kruháče ve vrchlábu a u nádraží v rokytnici (které je ve skutečnosti v jablonečku), do špindlu/k modré hvězdě bych umožnil vjezd kyvadlovými autobusy a všechno bych dost uvolnil s férovou a tvrdou regulací námahou a potem.
Svatá Prostoto
26.5.2022 14:25 Reaguje na Lukas B.A zkuste to navrhnou místním ... ale mějte nastartováno a auto natočené správným směrem:-).
smějící se bestie
25.5.2022 14:37 Reaguje na SlovanSvatá Prostoto
25.5.2022 14:52 Reaguje na smějící se bestieTa hřebenovka je sama o sobě fakt luxus, o tom žádná a na jednu stranu ty lidi chápu, ale holt jich je moc.