Kvůli znečištěnému ovzduší nabízí Paříž veřejnou dopravu zdarma
Znečištění netrápí jen Galského kohouta, ale i další země v regionu. V Belgii ve snaze snížit množství škodlivých látek v ovzduší úřady nařídily snížení maximální povolené rychlosti na hlavních silnicích.
Jean Paul Huchon, ředitel dopravní společnosti STIF, která provozuje veřejné linky v Paříži a jejím bezprostředním okolí, potvrdil, že veřejná doprava bude zdarma od pátečního rána do neděle. Příští víkend by se počasí mělo opět ochladit, což by mělo pomoci vyčistit ovzduší. Podle měření bylo ve čtvrtek znečištění v Paříži na stejné úrovni jako v Pekingu, který je známý jako město s nejhorší kvalitou ovzduší na světě. „Prosím všechny obyvatele města i jeho okolí, aby použili věřenou dopravu,“ řekl AFP Huchon s tím, že znečištění představuje „silné nebezpečí pro zdraví obyvatel.“
Hromadnou dopravu zdarma do konce víkendu nabízí svým obyvatelům i další francouzská města, položená na severu země – Caen, Remeš a Rouen. Podle francouzského ministerstva životního prostředí je zasaženo silným znečištěním více než 30 departmentů.
Koncentrace škodlivin ve francouzských městech způsobuje dlouhodobá inverze, doprovázená nedostatkem větru. Kombinace studených nocí a relativně teplých dní vede k tomu, že přízemní atmosféra zůstává studená, zatímco vyšší vrstvy se díky teplému slunečnému počasí prohřívají. Škodlivé látky z motorů nebo kotlů se tak drží při zemi pod vrstvou teplého vzduchu.
Kvůli tomu roste znečištění zejména pevnými částicemi (zbytky se spalování fosilních paliv), zejména tzv. PM10 (částice menší než 10 mikronů) a menších. Tento velmi jemný prach se dokáže navíc v místě znečištění držet po velmi dlouho dobu. Jemné částice, menší než 2,5 mikronů, mohou vnikat hluboko do plic a krevního systému.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se znečištění ovzduší kvůli růstu onemocnění dýchacích cest a srdečních onemocnění stalo hlavním probléme životního prostředí.
reklama