https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ledovce-taji.v-asii-to-bude-nejspis-hodne-bolet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ledovce tají. A Asii to bude nejspíš hodně bolet

7.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Problémy související s ledovci se jako první nejspíš projeví v pásu Himalájí. Právě tady tající horské ledovce ohrožují budoucnost 800 milionů lidí. / Ilustrační foto
Problémy související s ledovci se jako první nejspíš projeví v pásu Himalájí. Právě tady tající horské ledovce ohrožují budoucnost 800 milionů lidí. / Ilustrační foto
Foto | Mathias Zehring / Wikimedia Commons
Při debatách o tajících ledovcích se naše mysli většinou upínají k dalekému severu, případně na opačnou stranu, k antarktickému jihu. Problémy související s ledovci se ale jako první nejspíš projeví zhruba někde uprostřed, v pásu Himálají. Právě tady tající horské ledovce ohrožují budoucnost 800 milionů lidí. Píše o tom Independent.
 

Inuité nemají zbraně, což činí globální sever do budoucna vcelku poklidnou zónou, bez ohledu na probíhající klimatické změny. O silně militarizovaném Pákistánu a Indii, válečném Afghánistánu a poněkud neklidném Tádžikistánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a Kyrgyzstánu to ale rozhodně neplatí.

Právě tyto krajiny žijí z vody, kterou jim každoročně dodávají ledovce tzv. Třetího pólu. Tedy pásma velehor Himálají, Pamíru, Karákóramu, Hindúkuše, Ťan-šanu, Alajského hřbetu a Kchun-lun-šanu. Jež jsou domovem přibližně 93 000 horských ledovců. Které nyní tají.

Voda z hor

Jen pro hrubou představu: Himálaje pošlou v průběhu každého tání směrem do údolí 36 kilometrů krychlových vody. Dost na to, aby z počínajícího vyprahlého léta udělala svěží a zemědělsky příznivou sezónu. Na pravidelné zásilce vody stojí hospodaření v celém poříčí Indu. Zdejší zemědělství sytí kolem 237 milionů lidí.

V současné době se období sucha projevuje výrazněji, ale voda z hor situaci zatím zachraňuje. Tedy spíše zachraňovala. V důsledku tání je jí totiž víc, než by teď místním bylo milé.

Himálajské ledovce začaly v období 2000-2016 uvolňovat zhruba 1,6 x více vody, než v šedesáti letech předchozích. A stejným tempem se i snižuje rozloha horských ledovců. Co to znamená? To vysvětluje Hamish Pritchard, glaciolog z Britského antarktického průzkumu (BAS). „V zásadě to, že tempo, jakým tají a mizí ledovce ve velehorách, se postupně akceleruje. Teď bude vody víc. A pak bude zase hodně, hodně sucho. Naše počítačové modely a projekce napovídají, že ke zpomalení tempa tání dojde až někdy kolem roku 2050.“

Nejdřív povodně, potom sucho

Pro země v asijském regionu, které vystavěly svou energetickou koncepci na hydroelektrárnách, tím ale začnou problémy. Nadlimitní průtok vody bude působit výpadky v síti, komplikovaným se stane hospodaření s vodou v zemědělství. Samozřejmě hrozí ničivé povodně.

Situace se po vyčerpání ledovcového rezervoáru ale rychle překlopí do opačného extrému: nastane nedostatek vody pro zemědělství a energetiku. „Pro zavedené hydroekonomické státy to bude těžká rána,“ říká Pritchard. „Zkušenosti s ničivým suchem tu mají, v minulém století tu na jeho důsledky zemřelo přes 6 milionů lidí.“

Tání horských ledovců může podle Pritcharda významně přispět k celkové destabilizaci regionu. V ohrožení se může ocitnout kolem 800 milionů lidí. „Když sucho udeří, projeví se to na kolapsu zemědělské produkce, ať už plodin nebo hospodářských zvířat. Může to nastartovat masivní migraci lidí. A když nebudou moci migrovat, může to vést k nepříjemnému konfliktu, ve kterém budou lidé bojovat se svými sousedy o jídlo.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

7.6.2019 09:28
Tučňáci na severu, to se tedy povedlo.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

7.6.2019 09:35 Reaguje na Josef Mozek
Ach, díky, opraveno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist